Culori Verde și roșu
Poreclă Clubul R
Etapa principală Stade Jean-Ivoula
Stade Michel-Volnay
Clasamentul FIFA 114 - lea (10 septembrie 2020) ( Elo mondial de fotbal clasament )
Personalități
Crescător Jean-Pierre Bade
Cele mai selectate Gerard Hubert (30)
Cel mai bun atacant Jean-Michel Fontaine (15)
Întâlniri oficiale istorice
Primul meci 1947 ( Madagascar 2 - 1 Reuniune)
Cea mai mare victorie 11 - 0, Saint-Pierre-et-Miquelon ( 22 septembrie 2010)
Înfrângere mai mare 15-2 , Mauritius ( 1950 )

Tricouri

Kit braț stâng kappa white.png Kit corp redcollar.png Kit braț drept kappa white.png Kit pantaloni scurți kappa.png Kit șosete redtop.png Acasă Kit braț stâng bursaspor0809a.png Kit corp redcollar.png Kit braț drept bursaspor0809a.png Set de pantaloni scurți bursaspor0809h.png Kit șosete redtop.png In afara

Selectarea Reunion este controlată de Fotbal Liga Reunion . Nefiind membru al FIFA și doar membru afiliat al CAF , nu poate participa la Cupa Mondială de fotbal sau Cupa Africii a Națiunilor .

Istorie

Istoria selecției Reuniunii începe în 1947 și din 1948 până în 1978 o serie de turnee triunghiulare, dintre care majoritatea erau împotriva unor insule precum Madagascar , Mauritius și Seychelles . Unele dintre ele au fost organizate ca parte a Jocurilor din Insulele Oceanului Indian .

Organizate în decembrie 2005 , cele mai recente s-au încheiat cu o remiză de 1-1 în Mauritius, urmată imediat de o pierdere de 2-1 în fața aceleiași echipe acasă. Îndecembrie 2006, Réunion se confruntă cu Mayotte într-un meci amical și câștigă cu 3-1.

În 2007, Clubul R se confruntă cu Seychelles (înfrângere cu 2-0), Mauritius (egalitate 1-1) și Gabon la Stadionul Olimpic Alain Giresse Paul Julius Bénard St. Paul. Reunionezii au pierdut cu 0-3 ca parte a pregătirii pentru Jocurile Insulelor din Madagascar în 2007.

În timpul Jocurilor Insulelor Oceanului Indian din 2007, în Madagascar , Reunion a câștigat acest turneu învingând țara gazdă, Madagascar, la penalty-uri cu 7-6 după un scor 0-0 după timpul normal și prelungirea finalei.

4 octombrie 2008, Ea a câștigat Cupa de peste mări în detrimentul Martinica (1-0, gol de la Mamoudou Diallo în 47 - lea  minut).

14 iunie 2009Ea a câștigat ligi regionale Cupa cu care se confruntă de Atlantic Football League la 2-1 cu goluri din Quentin Boesso 11 - lea  minut , iar Eric Farro 85 - lea  minut la Reunion.

În 2010, Clubul R și-a propus din nou să apere Cupa de peste mări , au început cu o victorie foarte mare cu 11-0 împotriva Saint-Pierre-et-Miquelon , a doua s-a încheiat cu o victorie cu 2-1 împotriva lui Mayotte și a terminat faza grupelor neînvinsă. printr-o altă victorie împotriva Guyanei . Dar a fost bătută la penalty-uri de Martinica în finala competiției.

În Mai 2011pentru a se pregăti pentru jocurile din Seychelles , selecția Reuniunii s-a confruntat de două ori cu Noua Caledonie în Nouméa și a participat la un curs în Coasta de Azur, în același timp s-a confruntat cu o echipă locală și cu echipa de rezervă a OGC Nice .

La 6 august 2011, Reunion a început Jocurile din Insulele Oceanului Indian din Seychelles, cu o victorie cu 2-1 împotriva Madagascarului , al doilea meci împotriva lui Mayotte a pierdut cu 2-0, dar s-a calificat în semifinale. dar împotriva țării gazdă Seychelles 1-2, dar în cele din urmă câștigă meciul pentru a 3 -a  împotriva lui Mayotte 1-0 și cuceresc medalia de bronz pentru prima dată în istoria sa.

Selecția pe 15 septembrie 2012joacă un meci în deplasare împotriva Mauritius, care se încheie cu scorul de 1 la 1. Acest meci a servit ca pregătire pentru Cupa de peste mări . Reuniunea a câștigat Cupa de peste mări în același an în detrimentul Martinicii .

31 iulie 2015, Jean-Michel Fontaine devine golgheterul din istoria selecției cu zece goluri.

Iată câțiva jucători ai Reuniunii care joacă în Franța și în întreaga lume: Guillaume Hoarau  ; Benoît Trémoulinas  ; Florent Sinama-Pongolle  ; Dimitri Payet  ; Christophe Mandanne  ; Laurent Courtois  ; Samuel Souprayen  ; Fabrice Abriel .

20 iulie 2019, Selecția Reuniunii participă pentru a 10-a oară la Jocurile din Insulele Oceanului Indian care au loc în Mauritius. Jean-Michel Fontaine este căpitanul selecției sub ordinele lui Jean-Pierre Bade. 28 iulie 2019, a câștigat jocurile insulei după o serie improbabilă de șuturi la poartă (0-1) unde Mathieu Pelops a oprit toate penalty-urile Club M, penalty-ul victoriei a fost marcat de Bertrand Bador.