Cel mai bun atacant Laurie Saulnier și Rose Lavaud (6 goluri)
Întâlniri oficiale istorice
Primul meci Occitanie 12 - 1 Steagul Republicii Srpska.svgsârb din Lusatia
(19 iunie 2016)
Cea mai mare victorie Occitanie 12 - 1 Steagul Republicii Srpska.svgsârb din Lusatia
Înfrângere mai mare Tirolul de Sud Steagul Tirolului de Sud.svg 3 - 2 Occitanie (
24 iunie 2016)
Europeada Medalie de argint, Europa 2016

Tricouri

Kit brațul stâng.png Kit body.png Kit brațul drept.png Kit scurt.png Kit șosete.png Acasă Kit brațul stâng.png Kit body.png Kit brațul drept.png Kit scurt.png Kit șosete.png In afara

Echipa de fotbal feminin din Occitania (în occitană  : Seleccion femenina de fotbòl d'Occitània ) este o selecție de jucători profesioniști și amatori din Occitania fondată în 2014 de Associacion Occitana de Fotbòl, o asociație care promovează limba și cultura occitană prin fotbal. Ca atare, participă pentru prima dată în istoria sa la o competiție europeană din 2016. Este membru al UFCE (FUEN) și al ConIFA .

Istorie

Începutul asocierii

Associacion Occitana de Fotbòl, domiciliată în Montblanc, în Hérault , a fost fondată în 2004 de Pèire Costa, fost fotbalist, născut în 1980, care și-a încheiat prematur cariera în Ligue 2 la Châteauroux în urma unei fracturi de genunchi . Această asociație non-profit , legea 1901 , are misiunea de a promova limba și cultura occitană prin fotbal și a înființat echipa masculină Occitanie în 2004. Și-a schimbat președinția în 2011 cu Nicolas Desachy, fost căpitan al echipei din Toulouse și manager de afaceri, care îi numește pe Didier Amiel și Sylvain Blaise să conducă echipele masculine și respectiv feminine. Asociația este recunoscută ca fiind de interes general încă din 2012, echipa feminină a fost creată în 2014.

Antrenor și proceduri de selecție

În 2016, primul antrenor al echipei feminine din Occitanie a fost Sylvain Blaise, antrenor al echipei feminine a universității franceze care a obținut titlul de campioană mondială la iunie 2015.

Pentru a selecta jucătorii Nicolas Desachy specifică că „criteriul nu este legat de locul nașterii [...] Trebuie să te simți occitan: să trăiești acolo, să fi trăit acolo sau să te simți atașat de Occitania , să fii curios de acest lucru regiune. cultură ” . Cu toate acestea, nu este necesar să stăpânești limba occitană, chiar dacă imnul dinaintea meciului este cântecul în limba d'oc Se canto .

Un total de cincisprezece jucători vor fi selectați pentru a juca de la 18 la 26 iunie Europeada din Italia, Tirolul de Sud.

Participare la Europeada 2016

În Mai 2016Asociația Occitana Fotbòl lansează o campanie de crowdfunding pentru a ajuta bugetul celor două selecții (bărbați și femei) la europeada 2016  : se recoltează 3000 de euro. Va fi prima Europeada pentru selecția feminină. Acesta trebuie să participe la turneul primele femei a 3 - lea ediție a Europeada care are loc în Tirol italian de la 18 la25 iunie 2016. Această competiție europeană, organizată de Uniunea Federalistă a Comunităților Etnice Europene și are loc la fiecare patru ani, este o oportunitate pentru minoritățile lingvistice și etnice prezente de a-și promova culturile respective.

Selecția occitană este celelalte echipe sunt împărțite în cele două grupe X și Y.

Occitania se opune sorabilor și Tirolului de Sud din grupa X.

Mai mulți jucători din selecția Occitanie au fost selectați în echipele din Franța A , Franța -20 , Franța -19 , Franța -17 , Franța -16 , armata franceză și France Universitaire, precum Laurie Saulnier , Rose Lavaud , Solène Barbance și Noémie Cuberes .

Pentru primul său meci, 19 iunie 2016, Occitanie și-a dominat întâlnirea împotriva sorabilor din Lusatia cu un rezultat de 12 la 1. Echipele masculine și feminine au câștigat prima lor întâlnire.

21 iunie 2016, Occitanie a câștigat a doua întâlnire împotriva selecției din Tirolul de Sud, 2 la 1, calificându-se direct în semifinală.

23 iunie 2016, selecția occitană câștigă și zdrobește echipa lui Ladin în semifinală cu un scor de 6 la 0, întâlnește Tirolul de Sud în finală.

24 iunie 2016, Occitanie a pierdut în finală împotriva selecției feminine din Tirolul de Sud cu un rezultat de 3 la 2, terminând astfel pe locul al doilea în Europeada 2016 .

Potrivit reporterului de 20 de minute Nicolas Stival , competiția s-a încheiat în confuzie. Nicolas Desachy, președintele AOF, s-a plâns de arbitrii locali, văzând în părtinirea lor motivul pentru care selecția feminină, la fel ca cea masculină, a pierdut în mod sistematic în fața țării gazdă în finală. O reflecție este în curs pentru a ști dacă AOF va participa la următoarea Europeada.

Întâlnire amicală la festivalul „Așteptând Estivada” 2017

Sambata 6 iunie 2017la Stade Paul-Lignon din Rodez și ca parte a festivalului „En attendant l'Estivada”, AOF (Associacion Occitana de Fotbòl) a participat la 2 meciuri amicale împotriva echipei feminine Rodez AF și apoi a echipelor de fotbal masculine Rodez Aveyron . Selecția feminină din Occitanie și-a câștigat meciul împotriva Rodez AF cu un scor de 3 la 1.

Primul joc din 2018

Selecția Occitanie va participa la un meci amical în Suedia împotriva echipei din Laponia , fostă campioană a Cupei Mondiale Feminine Viva 2008. Meciul va fi anulat în cele din urmă.

Participare la Europeada 2021

Numit inițial Europeada 2020, deoarece campionatul era planificat să aibă loc de la 20 iunie la 28 iunie 2020, dar din cauza pandemiei COVID-19 , Europeada este amânată în consecință în vara anului 2021, din19 iunie la 27 iunie.

Selecția feminină va participa la cea de-a doua ediție. Asociación Occitana Fotbòl lansează o campanie de crowdfunding pentru a ajuta bugetul celor două selecții (bărbați și femei) la europeada 2021 și caută, de asemenea, sponsori.

Întâlnit

Meciuri internaționale

N o  Datat Locație Occitania Adversar Scor Competiție Marcator (i) pentru Occitanie Marcator (i) pentru adversar Raport
1 19 iunie 2016 Selva dei Molini , Italia Steagul Occitaniei.svg Occitania Steagul Republicii Srpska.svg Sârb din Lusatia V 12-1 Europeada 2016 Gol marcat după 18 minute18 e Gol marcat după 32 de minute 32 e Gol marcat după 34 de minute 34 e Gol marcat după 40 de minute 40 e Rose Lavaud ,Gol marcat după 23 de minute 23 e Gol marcat după 69 de minute 69 e Gol marcat după 78 de minute 78 e Sarah Dernis,Gol marcat după 2 minute 2 e Gol marcat după 22 de minute 22 e Laurie Saulnier ,Gol marcat după 10 minute 10 e Solène Barbance ,Gol marcat după 82 de minute 82 e Laura Asensio,Gol marcat după 44 de minute 44 e Morgane Ritter Gol marcat după 62 de minute62 nd Chrystina Paschke (Raport)
2 21 iunie 2016 Valle Aurina , Italia Steagul Occitaniei.svg Occitania Steagul Tirolului de Sud.svg Tirolul de Sud V 2-1 Europeada 2016 Gol marcat după 61 de minute61 e Solène Barbance ,Gol marcat după 74 de minute 74 e Rose Lavaud Gol marcat după 32 de minute32 nd Stefanie Reiner (Raport)
3 23 iunie 2016 Falzes , Italia Steagul Occitaniei.svg Occitania Steagul Ladiniei.svg Ladin V 6-0 Europeada 2016 Gol marcatGol marcat Laurie Saulnier , Rose Lavaud , Sarah Dernis, Farah Lagra, Solène BarbanceGol marcat Gol marcatGol marcatGol marcat (Raport)
4 24 iunie 2016 Stadionul Olang, Valdaora , Italia Steagul Occitaniei.svg Occitania Steagul Tirolului de Sud.svg Tirolul de Sud P 2-3 Europeada 2016 Gol marcat după 4 minute4 - lea Gol marcat după 42 de minute 42 nd Laurie Saulnier Gol marcat după 78 de minute78 a Nadine Nischler,Gol marcat după 80 de minute 80 a Katrin Plankl,Gol marcat după 86 de minute 86 a Anna Katharina (Raport)
5 6 iunie 2017 Stadionul Paul-Lignon , Rodez , Franța Steagul Occitaniei.svg Occitania Rodez AF logo.png Rodez AF V 3-1 LA. (Raport)
X 2018 Suedia Steagul Occitaniei.svg Occitania Steagul Sami.svg Laponia Anulat LA.

Personalități ale echipei

În timp ce Pays d'Oc acoperă cea mai mare parte a sudului Franței, jucătorii echipei feminine din Occitanie provin în principal din Languedoc-Roussillon / Midi-Pyrénées .

Selecţie

Echipa care a terminat pe locul doi la Europeada 2016 .

Club Numele de familie
Gardieni
Apărători
Logo Toulouse FC.svg Toulouse FC Morgane Ritter
Stema orașului fr Castanet-Tolosan (Haute-Garonne) .svg SUA Castanet-Tolosane Pauline Exposito
Montpellier Hérault Sport Club (sigla, 2000) .svg Montpellier HSC Isabelle Dedieu
Montpellier Hérault Sport Club (sigla, 2000) .svg Montpellier HSC Laura Prouzet Garcia

1. Comunicare (Obs)
  2. Associacion Occitana de Fotbòl (site-ul oficial) .
  3. Associacion Occitana de Fotbòl membru al UFCE (site-ul oficial)
  4. Associacion Occitana de Fotbòl membru al ConIFA (site-ul oficial) .
  5. Associacion Occitana de Fotbòl (Id. RNA W341005474) , publicație din 5 septembrie 2011 pe site-ul Journal-officiel.gouv.fr (accesat la 16 ianuarie 2018)
  6. (în) The Non-FIFA Renegades: Asociación Occitana of Fotbòl (AoF) , publicat în 2014 pe site-ul routesandkingdoms.com (accesat la 16 ianuarie 2018).
  7. (în) Steve Menary, Outcasts !: The Lands That FIFA Forgot , Know the Score!, 2007 ( ISBN  1905449313 și 9781905449316 ) , p. 106: „  Încă limba a supraviețuit și a continuat o campanie de menținere a vieții limbii și culturii occitane prin literatură, muzică și - din 2003 - prin fotbal cu ajutorul Asociației Occitane de Fotbol (AOF) și a președintelui acesteia, Peire Costa. Costa a jucat scurt pentru Chateauroux în Divizia a doua franceză înainte ca un genunchi rupt să-și pună capăt viselor de fotbal.  "
  8. „  Nicolas Desachy, fotbalist occitan  ” , publicat la 24 iunie 2009 de Olivier Devos, pe site-ul ladepeche.fr (consultat la 16 ianuarie 2018)
  9. Neobișnuit. Fotbal. Selecția occitană va face Cupa Mondială , ladepeche.fr , 3 iunie 2012
  10. „  Occitanie are și echipa sa de fotbal care transmite în primul rând valori  ” , publicată pe 28 mai 2011 de Alain Mendez, pe site-ul Midilibre.fr (consultat la 16 ianuarie 2018)
  11. Fișă tehnică: Sylvain Blaise , publicată pe site-ul footballdatabase.eu (accesat la 16 ianuarie 2018)
  12. Susțineți echipa de fotbal Occitanie la Europeada 2016 (Istoria asociației) , publicată pe 18 septembrie 2016 pe site - ul de finanțare participativă fosburit.com (accesat la 16 ianuarie 2018)
  13. Las filhas, lo fotbòl e l'occitan (La selection d'Occitanie de football) , publicat pe 13 mai 2014 de către-blog-de-viure-al-pais-france3 pe site-ul web France 3 (accesat pe 16 ianuarie 2018 ).
  14. Sylvain Blaise antrenor al echipei feminine a Universității Franceze ( France Bleu ).
  15. Nicolas Stival, În umbra blues-ului, Occitanie își pregătește și 20 de minute Euro , 19 mai 2016
  16. Cincisprezece jucători selectați pentru a juca Europeada 2016 în perioada 18-26 iunie ( Actufoot , 17.06.2016 ).
  17. Associacion Occitana de Fotbòl lansează o campanie de crowdfunding pentru cele 2 selecții (M / F) ( Actufoot , 13.05.2016).
  18. Euro 2016: arbitraj la domiciliu și „mare escrocherie” ... Bine ați venit la Europeada, celălalt euro ( 20 de minute ), 26 iunie 2016: „președintele Associacion occitana de fotbòl (AOF), nu a digerat finalele pierdute de selecțiile feminine și masculine, singurele care veneau din Franța, de fiecare dată cu fața către țara gazdă. [...] "Fetele s-au stricat puțin, dar au primit un cartonaș roșu nu din tot meritatul [.. .]. Bugetul total pentru călătorie a fost de 20.000 de euro pentru șase zile de competiție, inclusiv peste 3.000 de dezgropați datorită crowdfunding-ului. „Fiecare jucător și-a luat concediu și a plătit 250 de euro” [...]. "
  19. (în) Alwin F. Fill, Hermine Penz, secțiunea „Probleme și subiecte critice: tratarea minorităților în Europa” , The Routledge Handbook of Ecolinguistics , Routledge, 2017, 458 pagini.
  20. Selecția femeii Occitania începe în Europeada ( La Dépêche du Midi ).
  21. Prima selecție feminină la Europeada ( Jornalet )
  22. Distribuirea echipelor în grupele X și Y (minderheitensekretariat) .
  23. Occitania s-a opus sorabilor și Tirolului de Sud ( Actufoot , 29.05.2016 ).
  24. Fișierul FFF Laurie Saulnier ( FFF ).
  25. Foaie FFF Rose Lavaud ( FFF )
  26. Foaie FFF Solène Barbance ( FFF ).
  27. La Rafette a jucat pentru echipa de fotbal feminin din Occitania vara trecută în Tirolul de Sud (Italia) în timpul Europeada ( Le Petit-Journal ).
  28. Noémie Cuberes campioană europeană universitară ( Midi free ).
  29. Europeada 2016 - Un debut tunător pentru „fetele” și „băieții” din Occitanie , footpy , 21 iunie 2016.
  30. Occitania câștigă primul său meci ( Franța 3 ).
  31. lanț AOF video de 1 st joc 12-1 occitană sârb Lausitz .
  32. Cele două selecții occidentale câștigă prima victorie la Europeada 2016 ( Franța 3 ).
  33. Selecția occitană merge în semifinale ( footpy ).
  34. Occitanie se califică pentru restul turneului ( Franța 3 )
  35. Occitanie câștigă al doilea meci ( Stol ).
  36. Occitanie 2-1 Tirolul de Sud, Occitania decolează în semifinală ( sportnews ).
  37. Occitanie câștigă semifinala ( footpy ).
  38. Finala Occitaniei împotriva Tirolului de Sud ( sportnews ).
  39. Vicecampioana femeilor din Occitanie a Europeada 2016 ( footpy ).
  40. Canal AOF, ultimul videoclip despre femeia Europeada Occitanie 2-3 Tirolul de Sud
  41. Sud tirolezii câștigă finala feminină împotriva occitanilor ( FUEN ).
  42. Rezultatul Europeada feminină din 2016 ( fl-arena ).
  43. Europeada 2016 s-a încheiat vineri după-amiază cu finala feminină ( Stol ).
  44. Ziplinele înscriu de trei ori în ultimele 12 minute ale finalei împotriva Occitaniei ( sportnews ).
  45. Ce regretă pentru Occitanie ... ( Actufoot , 25.06.2016 ).
  46. Selecția feminină a Occitaniei câștigă meciul său amical în timpul festivalului „Așteptând Estivada” împotriva Rodez AF 3 la 1 ( La Dépêche du Midi )
  47. Laponia câștigă prima etapă a Cupei Mondiale Feminine Viva 2008 ( NRK )
  48. Laponia câștigă turul secund și devine campioana Cupei Mondiale Feminine Viva ( NRK ) din 2008
  49. Amânarea campionatului minoritar de fotbal ( RTL Television )
  50. Europeada amânată pentru iunie 2021 ( Primorski Dnevnik )