Echipa de fotbal din Austria la Cupa Mondială din 1934

Crescător Hugo meisl
Căpitan Josef smistik
Cel mai bun atacant Johann Horvath (2)
Echipa austriacă de fotbal la Cupa Mondială

Echipa austriacă de fotbal participă la prima sa Cupă Mondială FIFA în ediția din 1934, care a avut loc în Regatul Italiei în27 mai 1934 la 10 iunie 1934.

Mânși de entuziasmul și succesul ediției anterioare din 1930 , sunt înscrise treizeci și două de echipe. Se organizează o rundă preliminară fără precedent, iar cele șaisprezece calificări, inclusiv Austria, joacă faza finală.

Echipa austriacă are un statut de echipă recunoscut pentru fotbalul său la fel ca echipa maghiară sau italiană . Națiunea joacă patru jocuri în total. Ea continuă în semifinală, unde pierde împotriva țării gazdă și apoi ajunge pe locul patru după pierderea lor în fața Germaniei în meciul pe locul trei .

Faza de calificare

Austria și Ungaria se află în grupa 4 cu Bulgaria . Cele două națiuni, considerate două dintre cele mai puternice echipe europene la acea vreme, se califică eliminând echipa bulgară și obțin biletul fără a se confrunta direct. Meciurile Bulgaria-Austria, Austria-Ungaria și Ungaria-Austria nu sunt disputate deoarece Bulgaria este eliminată după primele trei meciuri.

Clasament
Rang Echipă Pct J G NU P Bp Bc Diff Rezultate (▼ dom., ► ext.)
1 Ungaria 4 2 2 0 0 8 2 +6 Ungaria n / A 4-1
2 Austria 2 1 1 0 0 6 1 +5 Austria n / A 6-1
3 Bulgaria 0 3 0 0 3 3 14 -11 Bulgaria 1-4 n / A
Lista meciurilor din Grupa 4.
25 martie 1934 Bulgaria 1 - 4 Ungaria Stadionul 23 august , Sofia
Baikushev Gol marcat după 27 de minute27 - lea Sárosi Gol marcat după 29 de minute29 th
Szabó Gol marcat după 61 de minute61 th ( țarc. )
Toldi Gol marcat după 88 de minute88 th
Markos Gol marcat după 89 de minute89 th
Spectatori: 10.000
Arbitraj: Denis Xifandu
Raport
25 aprilie 1934 Austria 6 - 1 Bulgaria Stadionul Prater , Viena
Horvath Gol marcat după 19 minute19 e , Gol marcat după 22 de minute22 e , Gol marcat după 33 de minute33 e

Faza finală

Țara are statutul de favorită alături de echipa italiană. Jocul Austriei este considerat a fi peste finețe și tehnicitate medie. Echipa are jucători recunoscuți precum Josef Smistik sau Anton Schall . Vedeta este Matthias Sindelar , supranumit „Mozartul fotbalului” și considerat cel mai bun atacant din lume alături de brazilianul Leônidas .

Austria este desemnată cap de serie și se opune echipei Franței în optimile de finală27 mai 1934la stadionul Benito Mussolini din Torino . Echipa admite scorul de deschidere, apoi egalează. Scorul este 1-1 la sfârșitul timpului regulamentar și se joacă prelungirile. Austriecii conduc cu 3-1 grație celor două goluri ale lui Anton Schall și Josef Bican , Franța reducând scorul din penalty . Austria se califică.

Austria și Ungaria se întâlnesc în sferturile de finală unde se reînnoiește unsprezece de start împotriva Franței. Echipa austriacă conduce cu două goluri la zero și se califică în timpul regulamentar, în ciuda unei reduceri de penalizare a diferenței la 2-1 de către Ungaria.

Austriecii se vor confrunta cu Italia în semifinala din3 iunie 1934la stadionul San Siro din Milano , în fața 35.000 de spectatori. Înainte de meci, comentariile evocă o finală înainte de oră. Jocul a fost jucat pe o peluză umedă după precipitații abundente și a văzut țara gazdă câștigând cu un gol la zero și avansând în finală. Atacul austriac a oferit multe ocazii, dar s-a împiedicat pe tot parcursul meciului împotriva grupării de apărare italiene.

Echipa austriacă se confruntă cu Germania , eliminată de Cehoslovacia , într-un meci pentru locul trei. Germanii au deschis scorul în minutul al patrulea de joc și au rămas în fața tabelei de marcaj pe tot parcursul jocului. Scorul final este de trei goluri la două.

Lista meciurilor finale.
27 mai 1934 Austria 3 - 2
ap.
Franţa Stadionul Benito Mussolini ( Torino )
Ora 16:30
Etapa meciurilor de optimile de finală
Sindelar Gol marcat după 44 de minute44 e
Schall Gol marcat după 93 de minute93 e
Bican Gol marcat după 109 minute109 e
( 1 - 1 ) Nicolas Gol marcat după 18 minute18 th
Verriest Gol marcat după 118 minute118 th ( pen. )
Spectatori: 16.000 de
arbitri: Johannes van Moorsel
Raport
Platzer - Cisar , Sesta - Wagner , Smistik Căpitan , Urbanek - Zischek , Bican , Sindelar , Schall , Viertl Echipe Thépot - Mairesse , Mattler - Delfour , Verriest Căpitan , Liétaer - Keller , Alcazar , Nicolas , Rio , Aston
31 mai 1934 Austria 2 - 1 Ungaria Stadio Littoriale ( Bologna )
16:30 Istoricul
meciurilor în sferturile de finală
Horvath Gol marcat după 8 minute8 e
Zischek Gol marcat după 51 de minute51 e
( 1 - 0 ) Sárosi Gol marcat după 60 de minute60 - lea ( pen. ) Spectatori: 23.000
Arbitri: Francesco Mattea
Raport
Platzer - Cisar , Sesta - Wagner , Smistik Căpitan , Urbanek - Zischek , Bican , Sindelar , Horvath , Viertl Echipe A. Szabó - Vágó , Sternberg Căpitan - Palotás , Szűcs , Szalay - Markos ( 63 e ), Avar , Sárosi , Toldi , Kemenycard rosu
3 iunie 1934 Italia 1 - 0 Austria Stadionul San Siro ( Milano )
16:30 Istoria meciurilor în
semifinale
Guaita Gol marcat după 19 minute19 - lea ( 1 - 0 ) Spectatori: 35.000 de
arbitri: Ivan Eklind
Raport
Combi Căpitan - Monzeglio , Allemandi - Ferraris , Monti , Bertolini - Guaita , Meazza , Schiavio , Ferrari , Orsi Echipe Platzer - Cisar , Sesta - Wagner , Smistik Căpitan , Urbanek - Zischek , Bican , Sindelar , Schall , Viertl
7 iunie 1934 Germania 3 - 2 Austria Stadionul Giorgio Ascarelli ( Napoli )
Raport
Jakob - Janes , Busch - Bender , Szepan Căpitan , Zielinski - Lehner , Münzenberg , Conen , Siffling , Heidemann Echipe Platzer - Cisar , Sesta - Wagner , Smistik Căpitan , Urbanek - Zischek , Bican , Braun , Horvath , Viertl

Bilanț

Echipa austriacă joacă patru jocuri. Recordul austriac s-a încheiat cu două victorii și două înfrângeri, șapte goluri marcate pentru șapte primite. Austria înscrie de fiecare dată, cu excepția semifinalelor și, de asemenea, acceptă cel puțin un gol în fiecare dintre meciurile lor.

Austria ocupă locul patru.

Efectiv

Antrenorul austriac în timpul Cupei Mondiale este Hugo Meisl . El comandă o echipă de douăzeci și doi de jucători care este formată din trei portari , patru fundași , patru mijlocași și unsprezece atacanți . El este, de asemenea, cel mai vechi antrenor din competiție cu vârsta de 52 de ani.

Numele de familie Club Data de nastere J. Obiective Cartonaș galben.svg Cartonaș galben.svgRed Card.svg Red Card.svg