Echipa de fotbal a Italiei la Campionatul European din 2008

Echipa de fotbal a Italiei la Campionatul European 2008
Cea mai buna performanta Medalie de aur, Europa Câștigător în 1968
Crescător Roberto Donadoni
Căpitan Alessandro Del Piero
Tricouri
Kit braț stâng Ita08h.png Kit corp ita0809h.png Kit braț drept Ita08h.png Set pantaloni scurți puma08 black.png Kit șosete ita0809h.png Acasă Kit braț stâng Ita08a.png Set corp ita0809a.png Kit braț drept Ita08a.png Set pantaloni scurți ita0809a.png Kit șosete ita0809a.png In afara
Echipa de fotbal din Italia

Acest articol relatează călătoria echipei de fotbal italiene în timpul Campionatului European de Fotbal din 2008, care a avut loc de la 7 până la29 iunie 2008în Austria și Elveția .

Istoric

După o vară festivă în Italia , trebuie să ne pregătim pentru calificările la Euro 2008 . Cu un nou antrenor, Roberto Donadoni, Italia a avut un început lent: o remiză împotriva Lituaniei, apoi o înfrângere împotriva Franței cu 3-1, pe Stade de France. Încetul cu încetul, Italia a câștigat încredere în sine și a câștigat o serie de victorii și, mai presus de toate, a reușit să se califice împotriva unui formidabil adversar direct în calificare: Scoția, în timpul unui meci excepțional care s-a încheiat cu victoria Italiei. 2-1 pe o lovitură de cap a lui Christian Panucci dintr-o lovitură liberă în ultimul minut. Italia va termina pe primul loc în grupa sa și va califica Franța (care va fi 2 e din grupă) câștigând împotriva Scoției cu 2 goluri diferență.

În cele din urmă calificată, echipa italiană ajunge cu puțină încredere la Euro 2008 . Ea moștenește grupul descris de jurnaliști drept „grupul morții” , format din România , Olanda și Franța . În ciuda unei înfrângeri în primul meci acordat împotriva Olandei (0-3), Italia reușește să se califice datorită unei remize rupte din România (1-1) și unei victorii împotriva Franței (2-0). Prin urmare, a terminat pe locul al doilea în grupă , în spatele Olandei, dar înaintea României și Franței, sinonim cu calificarea în sferturile de finală . Ea se opune unei echipe de Spania , care a castigat cele trei meciuri de găină . Favorită, echipa spaniolă trebuie totuși să lupte până la lovitura de pedeapsă pentru a câștiga și elimina Italia.

Cămaşă

Pentru Campionatul European de Fotbal din 2008 , Puma a fost aleasă să facă tricoul acestei echipe.

Culori Albastru albastru și alb
marcă Puma
Kit brațul stâng.png Kit body.png Kit brațul drept.png Kit shorts.png Kit șosete.png Acasă Kit brațul stâng.png Kit body.png Kit brațul drept.png Kit shorts.png Kit șosete.png In afara

Efectiv

Lista celor 23 de jucători selectați pentru Euro 2008 .

Număr / nume Echipa actuală Data de nastere J. Obiective Cartonaș galben.svg Cartonaș galben.svgRed Card.svg Red Card.svg

Datat Echipa 1 Echipa 2 Rezultat Marcatori
9 iunie 2008 Olanda Italia 30 Van Nistelrooy ( 26 e ), Sneijder ( 31 e ), Van Bronckhorst ( 81 e )
13 iunie 2008 Italia România 1 - 1 Mutu ( 55 mii ) | Panucci ( 56 e )
17 iunie 2008 Franţa Italia 0 - 2 Pirlo ( 25 th sp), De Rossi ( 62 nd )

Italia sa calificat în sferturile de finală ale Euro terminând pe locul al doilea în grupa C , cu 4 puncte. Evoluția campionilor mondiali în funcție nu a fost ușoară, deoarece au început cu o înfrângere grea (0-3) împotriva Olandei . Apoi, au scos o remiză (1-1) împotriva României după ce au fost aproape de a pierde meciul în ultimele minute. În cele din urmă, într-un meci crucial, au câștigat împotriva Franței cu scorul de 2-0.

Astfel, italienii încheie această etapă a grupelor cu un record de victorie, egalitate, înfrângere și 3 goluri marcate pentru 3 goluri primite. Se vor confrunta cu Spania în sferturile de finală.