Cupa Franței de Fotbal 2008-2009

Cupa Franței 2008-2009 Descrierea acestei imagini, comentată și mai jos Kop Guingampais în timpul finalei de la Stade de France, 9 mai 2009 General

Navigare

Coupe de France 2008-2009 este 92 - lea  ediție a Coupe de France . Acesta este organizat în sezonul 2008-2009 de FFF și ligile sale regionale și are loc pe tot parcursul sezonului, din august până în mai. Competiția eliminatorie reunește 5.987 de cluburi de amatori și profesioniști din toată Franța.

91 - lea  finală a avut loc la Stade de France sâmbătă9 mai 2009, a reunit pentru prima dată două cluburi bretone, En Avant Guingamp și Stade Rennes , și a văzut victoria lui En Avant Guingamp cu un scor de 2 goluri la 1.

Olympique Lyonnais , apărarea campion și autor al primului dublu din istoria sa de anul trecut, a fost eliminat de LOSC Lille în etapa a rundă de 16.

Cursul competiției

Sistemul este același cu cel folosit în anii precedenți.

Calendar

Rundele regionale sunt organizate de ligile regionale care, în funcție de numărul de locuri alocate acestora în runda a șaptea, pot organiza o rundă preliminară. Ei gestionează sosirea echipelor de nivel patru și cinci, în prima și a doua rundă.

Runda a treizeci și a doua

„Micul deget mare” al competiției finale este FCE Schirrhein, care joacă la nivelul al șaptelea și va găzdui clubul de Ligue 2, Clermont Foot.

SS Ioana d'Arc , club de Reunion , intră în istoria acestei competiții prin atingerea pentru prima dată finala 32. Clubul se confruntă cu Tours FC, un club de Ligue 2 din Franța continentală și pierde puternic cu un scor de 7-1.

Dintre cluburile din Liga 1 , Nancy , Auxerre , Sochaux , Bordeaux , Valenciennes și Nantes au fost eliminați. Marea surpriză a venit de la Romorantin (CFA) care l-a scos pe AS Nancy Lorraine la penalty-uri. Și Schirrhein FCE (  Divizia a 7- a ), care a lansat Clermont Foot Auvergne (Ligue 2).

Tragerea la sorți a celei de-a 32- a finale a avut loc la Metz , în auditoriul Consiliului Regional al Lorenei , luni 15 decembrie 2008. Întâlnirile vor avea loc sâmbătă și duminică 3 și4 ianuarie 2009. Un meci se joacă vineri 2.

Pentru tragerea la sorți, FFF a aranjat cele 64 de echipe în patru grupe de șaisprezece echilibrate între ele. Extragerile se fac în cadrul acestor grupuri. Nu există un sistem de semințe și extragerea se bazează în totalitate pe vraja.

Oale de extragere a premiilor

Abrevieri utilizate: L1 pentru Ligue 1; L2 pentru Ligue 2; Nat. pentru National; CFA pentru campionatul francez de amatori; DH pentru Divizia de Onoare. Nivelul în fotbalul francez al diviziei de acasă a clubului este indicat între paranteze.

Club (divizie) Scor Club (divizie) Tab Locul de întâlnire Data și ora
Sporturi Sainte-Geneviève ( CFA (Div 4) ) 0- 3 Lille OSC ( Ligue 1 ) Parcul sportiv
Sainte-Geneviève-des-Bois
2 ianuarie, 20:45
SS Ioana de Arc ( Reuniune ) 1- 7 Tours FC ( Ligue 2 ) Stade de la Vallée du Cher
Tours
3 ianuarie, 14:30
Yzeure AS ( CFA (Div 4) ) 0-0 Le Mans UC ( Ligue 1 ) 4- 5 Stadionul Bellevue
Yzeure
UJA Alfortville ( CFA (Div 4) ) 0- 2 Le Havre AC ( Ligue 1 ) Stadionul Dominique-Duvauchelle
Créteil
3 ianuarie, 15:00
FCE Schirrhein ( Excelența A (Div 7) ) 4 -2 Clermont Foot Auvergne ( Ligue 2 ) Parcul Sportiv
Haguenau
3 ianuarie, 15:30
ASF Andrézieux ( CFA (Div 4) ) 0- 2 CS Sedan Ardennes ( Ligue 2 ) Stadionul Roger Baudras
Andrézieux-Bouthéon
3 ianuarie, 17:00
Raon l'Etape ( CFA (Div 4) ) 0-0 Grenoble Foot 38 ( Ligue 1 ) 3- 4 Stadionul Paul Gasser
Raon-l'Étape
Stea sportivă Nouvelloise ( DH (Div 6) ) 0- 3 Rodez ( Național (Div 3) ) Parcul sportiv Amitié
Narbonne
3 ianuarie, 18:00
Supape OC ( Ligue 2 ) 1 -0 LB Châteauroux ( Ligue 2 ) Stadionul Rabine
Vannes
Bayonnais cu canotaj ( național (Div 3) ) 0- 2 AS Vitré ( CFA (Div 4) ) Stade Didier Deschamps
Bayonne
Montpellier HSC ( Ligue 2 ) 0- 1 USL Dunkerque ( CFA (Div 4) ) Stade de la Mosson
Montpellier
US Saint-Omer ( DH (Div 6) ) 1- 3 Înaintea lui Guingamp ( Ligue 2 ) Stadionul Gaston Bonnet
Saint-Omer
US Alençonnaise ( CFA 2 (Div 5) ) 2-2 FC Lorient ( Ligue 1 ) 2- 3 Stadionul Jacques Fould
Alençon
Clubul sportiv Louhans-Cuiseaux ( național ) 0- 1 A.P. Troyes ( Ligue 2 ) Parcul Sportiv Bram
Louhans
Olympic Grande Synthe ( DH (Div 6) ) 1-1 Calais ( Național (Div 3) ) 4 -2 Stadionul Tribut
Dunkirk
Stade Brest ( Ligue 2 ) 2-2 Croix-de-Savoie ( Național (Div 3) ) 5 -4 Stadionul Francis-Le Blé
Brest
3 ianuarie, ora 19:00
Niort ( Național (Div 3) ) 1- 2 ap. US Boulogne ( Ligue 2 ) Stadionul René Gaillard
Niort
Romorantin SO ( CFA (Div 4) ) 0-0 AS Nancy-Lorraine ( Ligue 1 ) 4 -2 Stade Jules-Ladoumègue
Romorantin-Lanthenay
3 ianuarie, 21:00
Toulouse FC ( Liga 1 ) 0-0 Valenciennes FC ( Ligue 1 ) 5 -4 Stadionul
Toulouse
FC Sochaux-Montbéliard ( Liga 1 ) 0- 1 Stade Rennes ( Ligue 1 ) Stadionul Auguste Bonal
Montbéliard
AC Ajaccio ( Ligue 2 ) 1-1 AJ Auxerre ( Ligue 1 ) 3 -1 Stadionul François Coty
Ajaccio
Arras FA ( CFA 2 (Div 5) ) 1- 3 a.p. OGC Nice ( Ligue 1 ) Avionul stadionului François Blin
Girondins de Bordeaux ( Ligue 1 ) 0- 1 AS Saint-Étienne ( Ligue 1 ) Stadionul Jacques-Chaban-Delmas
Bordeaux
FC Nantes ( Ligue 1 ) 2-2 Stade Malherbe de Caen ( Ligue 1 ) 3- 5 Stadionul Beaujoire
Nantes
AS Évry ( DH (Div 6) ) 0- 5 Créteil ( National (Div 3) ) Stadionul Desroys din Roure
Évry (Essonne)
4 ianuarie, 14:30
Villefranche FC ( CFA (Div 4) ) 2 -1 AS Orly ( DH (Div 6) ) Stade Armand Chouffet
Villefranche-sur-Saône
US Éclaron-Valcourt ( DH (Div 6) ) 0- 5 Dijon FCO ( Ligue 2 ) Stadionul Charles Jacquin
Saint-Dizier
Blagnac FC ( CFA 2 (Div 5) ) 0- 1 AS Monaco ( Ligue 1 ) Stadionul Ernest Argeles
Blagnac
4 ianuarie, 14:45
EDS Montluçon ( CFA (Div 4) ) 0- 1 Paris SG ( Ligue 1 ) Stade Gabriel Montpied
Clermont-Ferrand
4 ianuarie, 17:30
Besançon RC ( CFA (Div 4) ) 1-1 Olympique de Marseille ( Ligue 1 ) 4- 5 Stadionul Léo-Lagrange din
Besançon
4 ianuarie, 20:45
Vermontani Pont-de-Roide din SUA ( DH (Div 6) ) 0- 1 GFCO Ajaccio ( CFA (Div 4) ) Stadionul Municipal
Pont-de-Roide-Vermondans
10 ianuarie, 1:45 p.m.
SUA Concarneau ( CFA 2 (Div 5) ) 0- 6 Olympique Lyonnais ( Ligue 1 ) Stadionul Roudourou
Guingamp
24 ianuarie, ora 15:00

Optimi

Micul deget mare al competiției, FCE Schirrhein , este încă prezent în această etapă a competiției, făcând faza de a părăsi Clermont 4-2, un club de Ligue 2 ... după ce a fost condus cu 0-2.

De asemenea, exploatat de clubul Grande Synthe DH (Divizia 6), câștigătorul regulat Calais (Național) și Romorantin, clubul CFA care a lansat Nancy (Ligue 1).

Înaintea lui Guingamp ( Ligue 2 ) 2 -0 ( ap ) Stade Brest ( Ligue 2 ) Stadionul Roudourou
23 ianuarie, ora 21:00
Dijon FCO ( Ligue 2 ) 4 -1 Villefranche FC ( CFA (Div 4) ) Stadionul Gaston Gérard
Dijon
FCE Schirrhein ( Excelența A (Div 7) ) 0- 8 Toulouse FC ( Liga 1 ) Parcul Sportiv
Haguenau
FC Lorient ( Ligue 1 ) 2 -1 ( ap ) Tours FC ( Ligue 2 ) Stadionul Moustoir
Lorient
24 ianuarie, 16:00
US Boulogne ( Ligue 2 ) 3 -1 Stade Malherbe de Caen ( Ligue 1 ) Stadionul de Eliberare
Boulogne-sur-Mer
24 ianuarie, 17:45
Troyes ( Ligue 2 ) 1- 2 Rodez ( Național (Div 3) ) Stadionul Aube
Troyes
24 ianuarie, 18:00
AS Vitré ( CFA (Div 4) ) 1-1 Créteil ( National (Div 3) ) 9 -8 Stadionul Municipal
Vitré
Romorantin SO ( CFA (Div 4) ) 0-0 CS Sedan Ardennes ( Ligue 2 ) 5- 6 Stade Jules-Ladoumègue
24 ianuarie, 19:00
Stade Rennes ( Ligue 1 ) 2 -0 AS Saint-Étienne ( Ligue 1 ) Stade de la route de Lorient
Rennes
24 ianuarie, 20:30
Le Havre AC ( Ligue 1 ) 0- 1 ( ap ) Le Mans UC ( Ligue 1 ) Stadionul Jules Deschaseaux
Le Havre
25 ianuarie, ora 15:00
Olympic Grande Synthe ( DH (Div 6) ) 1- 3 Grenoble Foot 38 ( Ligue 1 ) Stadionul Tribut
25 ianuarie, 20:45
Olympique Lyonnais ( Ligue 1 ) 1 -0 Olympique de Marseille ( Ligue 1 ) Stade Gerland
Lyon
28 ianuarie, 20:45
Rezultate detaliate ale reuniunilor
20 ianuarie 2009 Înaintea lui Guingamp ( Ligue 2 ) 2 - 0 ap Stade Brest ( Ligue 2 ) Stadionul Roudourou , Guingamp
8:30 seara.
Gol marcat după 99 de minute99 - lea Soumah
Gol marcat după 119 minute119 - lea Sene
( 0-0 ) Arbitraj: Olivier Thual
23 ianuarie 2009 AC Ajaccio ( Ligue 2 ) 2 - 0 Supape OC ( Ligue 2 ) Stadionul François-Coty , Ajaccio
20:00.
Gol marcat după 19 minute19- lea Guerriero
Gol marcat după 60 de minute60- lea Ba
( 1 - 0 ) Arbitraj: Philippe Malige
23 ianuarie 2009 USL Dunkerque ( CFA (Div 4) ) 0 - 3 Lille OSC ( Ligue 1 ) Stadionul Epic , Calais
9:00.
( 0 - 2 ) Gol marcat după 8 minute8 e Frau
Gol marcat după 29 de minute29 e Hazard
Gol marcat după 53 de minute53 e Cabaye
Arbitraj: Hervé Piccirillo
24 ianuarie 2009 Dijon FCO ( Ligue 2 ) 4 - 1 Villefranche FC ( CFA (Div 4) ) Stadionul Gaston-Gérard , Dijon
3:00 dupa amiaza.
Gol marcat după 20 de minute20 th Gol marcat după 38 de minute 38 th Souyeux
Gol marcat după 45 de minute 45 th Mangione
Gol marcat după 90 de minute90 th Esteves
( 3 - 0 ) Gol marcat după 90 de minuteAl 90- lea Amari Arbitraj: Ruddy Buquet
24 ianuarie 2009 FCE Schirrhein ( Excelența A (Div 7) ) 0-8 Toulouse FC ( Liga 1 ) Parcul Sportiv, Haguenau
( 0 - 3 ) Gol marcat după 13 minute13 e Gol marcat după 54 de minute 54 e Gol marcat după 56 de minute 56 e Gol marcat după 71 de minute 71 e Larsen
Gol marcat după 42 de minute42 e Congré
Gol marcat după 45 de minute45 e Gignac
Gol marcat după 67 de minute67 e Sissoko
Gol marcat după 73 de minute73 e Braaten
Arbitraj: Alexandre Castro
24 ianuarie 2009 FC Lorient ( Ligue 1 ) 2 - 1 ap Tours FC ( Ligue 2 ) Stadionul Moustoir , Lorient
16:00.
Gol marcat după 19 minute19 th Obertan
Gol marcat după 108 minute108 th Gameiro
( 1 - 0 ) Gol marcat după 68 de minute68- lea Atik Arbitraj: a spus Ennjimi
24 ianuarie 2009 US Boulogne ( Ligue 2 ) 3 - 1 Stade Malherbe de Caen ( Liga 1 ) Stadionul Eliberării , Boulogne-sur-Mer
17:45
Gol marcat după 7 minute Al 7- lea Cuvillier
Gol marcat după 32 de minute32- lea Mouyokolo
Gol marcat după 87 de minute 87- lea Thil
( 2 - 1 ) Gol marcat după 37 de minute37 th Savidan Arbitraj: Lionel Jaffredo
24 ianuarie 2009 Troyes ( Ligue 2 ) 1-2 Rodez ( Național (Div 3) ) Stadionul Aube , Troyes
18:00
Gol marcat după 67 de minute67 - lea Fiorèse ( 0 - 2 ) Gol marcat după 13 minute13 e Gol marcat după 45 de minute 45 e Pacios Arbitraj: Bruno Coue
24 ianuarie 2009 AS Vitré ( CFA (Div 4) ) 1 - 1 Créteil ( Național (Div 3) ) Stadionul Municipal, Vitré
18:00
Gol marcat după 67 de minute67 a Graton ( 1 - 1 ) Gol marcat după 7 minute7 e Vareilles Arbitraj: Antony Gautier
Suturi în Gol
9-8
24 ianuarie 2009 Romorantin SO ( CFA (Div 4) ) 0 - 0 CS Sedan Ardennes ( Ligue 2 ) Stadionul Jules Ladoumègue, Romorantin-Lanthenay
19:00.
( 0 - 0 ) Arbitraj: Damien Ledentu
Suturi în Golul
5-6
24 ianuarie 2009 Stade Rennes ( Ligue 1 ) 2 - 0 AS Saint-Étienne ( Ligue 1 ) Stade de la ruta de Lorient , Rennes
8:30 seara.
Gol marcat după 44 de minute44 e Gol marcat după 87 de minute 87 e Briand ( 1 - 0 ) Arbitraj: Philippe Kalt
25 ianuarie 2009 Le Havre AC ( Ligue 1 ) 0 - 1 ap Le Mans UC ( Ligue 1 ) Stadionul Jules Deschaseaux , Le Havre
( 0 - 0 ) Gol marcat după 98 de minute98 th Helstad Arbitraj: Bertrand Layec
25 ianuarie 2009 Olympic Grande Synthe ( DH (Div 6) ) 1 - 3 Grenoble Foot 38 ( Ligue 1 ) Stadionul Tribut , Dunkerque
Gol marcat după 12 minuteAl 12- lea Franchois ( 1-2 ) Gol marcat după 29 de minute29 - lea Akrour
Gol marcat după 47 de minute47 - lea Toure
Gol marcat după 92 de minute92 - lea El Moubarki
Arbitraj: Jean-Charles Cailleux
25 ianuarie 2009 GFCO Ajaccio ( CFA (Div 4) ) 0 - 3 Paris SG ( Ligue 1 ) Stadionul Ange-Casanova , Ajaccio
17:30
( 0 - 1 ) Gol marcat după 25 de minute25 e Gol marcat după 61 de minute 61 e Kežman
Gol marcat după 65 de minute65 e Traoré
Arbitraj: Stéphane Bré
25 ianuarie 2009 AS Monaco ( Ligue 1 ) 1 - 0 OGC Nice ( Ligue 1 ) Stadionul Louis-II , Monaco
20:45
Gol marcat după 84 de minute84 e Licata ( 0 - 0 ) Arbitraj: Thierry Auriac
28 ianuarie 2009 Olympique Lyonnais ( Ligue 1 ) 1 - 0 Olympique de Marseille ( Ligue 1 ) Stade Gerland , Lyon
20:45
Gol marcat după 2 minute2 nd Benzema ( 1 - 0 ) Arbitraj: Laurent Duhamel

Optimi

Surpriza a venit de la clubul național Rodez care părăsește Paris SG ( Ligue 1 ) după prelungiri.

Înaintea lui Guingamp ( Ligue 2 ) 1 -0 Le Mans Union Club 72 ( Ligue 1 ) Stadionul Roudourou
Guingamp
3 martie, 18:00
Dijon FCO ( Ligue 2 ) 1-1 Grenoble Foot 38 ( Ligue 1 ) 2- 4 Stadionul Gaston Gérard
Dijon
3 martie, 19:30
US Boulogne ( Ligue 2 ) 0- 2 Toulouse FC ( Liga 1 ) Stadionul de Eliberare
3 martie, 20:45
Rodez ( Național (Div 3) ) 3 -1 ( ap ) Paris SG ( Ligue 1 ) Stadionul Paul-Lignon
Rodez
4 martie, 18:00
AC Ajaccio ( Ligue 2 ) 0- 2 AS Monaco ( Ligue 1 ) Stadionul François-Coty
Ajaccio
4 martie, 19:00
CS Sedan Ardennes ( Ligue 2 ) 3 -0 AS Vitré ( CFA (Div 4) ) Stadionul Louis-Dugauguez
Sedan
4 martie, 20:00
Lille OSC ( Ligue 1 ) 3 -2 Olympique Lyonnais ( Ligue 1 ) Stadionul Nord
Villeneuve-d'Ascq
4 martie, 20:45
Stade Rennes ( Ligue 1 ) 3 -0 FC Lorient ( Ligue 1 ) Stade de la route de Lorient
Rennes
Rezultate detaliate ale întâlnirilor
1/8 final Înaintea lui Guingamp ( Ligue 2 ) 1 - 0 Le Mans Union Club 72 ( Ligue 1 ) Stadionul Roudourou , Guingamp
3 martie
18:00
Gol marcat după 83 de minute83 e Kone ( 0 - 0 ) Arbitraj: Bruno Coué
1/8 final Dijon FCO ( Ligue 2 ) 1 - 1 Grenoble Foot 38 ( Ligue 1 ) Stadionul Gaston-Gérard , Dijon
3 martie
19:30
Gol marcat după 15 minute Al 15- lea Morisot ( 1 - 1 ) Gol marcat după 20 de minute Al 20- lea Akrour Arbitraj: Lionel Jaffredo
2-4
1/8 final US Boulogne ( Ligue 2 ) 0 - 2 Toulouse FC ( Liga 1 ) Stadionul Eliberării , Boulogne-sur-Mer
3 martie
20:45
( 0 - 1 ) Gol marcat după 41 de minute41 e Gol marcat după 62 de minute 62 e Rusalii Arbitraj: Éric Poulat
1/8 final Rodez ( Național (Div 3) ) 3 - 1 ap Paris SG ( Ligue 1 ) Stadionul Paul-Lignon , Rodez
4 martie
18:00
Gol marcat după 66 de minute66 e Gol marcat după 115 minute 115 e Choplin
Gol marcat după 118 minute 118 e Pacios
( 0 - 1 ) Gol marcat după 9 minute Al 9- lea Traore Arbitraj: Damien Ledentu
1/8 final AC Ajaccio ( Ligue 2 ) 0 - 2 AS Monaco ( Ligue 1 ) Stadionul François-Coty , Ajaccio
4 martie
19:00
( 0 - 1 ) Gol marcat după 31 de minute31 e Pokrivač
Gol marcat după 71 de minute71 e Licata
Arbitraj: Bertrand Layec
1/8 final CS Sedan Ardennes ( Ligue 2 ) 30 AS Vitré ( CFA (Div 4) ) Stadionul Louis-Dugauguez , Sedan
4 martie
20:00
Gol marcat după 16 minute16 e Sidibé
Gol marcat după 27 de minute27 e Eudeline
Gol marcat după 52 de minute52 e ( csc ) Jouvrot
( 2 - 0 ) Arbitraj: Didier Falcone
1/8 final Lille OSC ( Ligue 1 ) 3 - 2 Olympique Lyonnais ( Ligue 1 ) Stadionul Nord , Villeneuve-d'Ascq
Gol marcat după 45 + 2 minute45 + 2 nd Mounier
1/8 final Stade Rennes ( Ligue 1 ) 30 FC Lorient ( Ligue 1 ) Stade de la ruta de Lorient , Rennes

Club (divizie) Scor Club (divizie) Tab Locul de întâlnire Data, ora, TV
CS Sedan-Ardennes ( Ligue 2 ) 1- 3 EA Guingamp ( Ligue 2 ) Stadionul Louis-Dugauguez
18 martie , ora 17:00, Franța 2
Stade Rennes ( Ligue 1 ) 2 -0 Rodez AF ( Național (Div 3) ) Stade de la route de Lorient
Rennes
18 martie , ora 19:00, Eurosport
1/4 final CS Sedan-Ardennes ( Ligue 2 ) 1 - 3 EA Guingamp ( Ligue 2 ) Stadionul Louis-Dugauguez , Sedan
17 martie
18:00
Gol marcat după 18 minute Al 18- lea Allart ( 1 - 1 ) Gol marcat după 38 de minute38 th Gol marcat după 74 de minute 74 th Dos Santos
20:45
Gol marcat după 110 minute Cincizecimea a 110- a ( 0 - 0 ) Gol marcat după 105 minute105 e Bastos Spectatori: 18.303
LipsaEmerson
1/4 final Piciorul Grenoble ( Liga 1 ) 2-0 AS Monaco ( Ligue 1 ) Stade des Alpes , Grenoble
18 martie
17:00
Gol marcat după 14 minute14 th Moreira
Gol marcat după 54 de minute54 th Akrour
( 1 - 0 ) Arbitraj: Thierry Auriac
1/4 final Stade Rennes ( Ligue 1 ) 2 - 0 Rodez AF ( Național (Div. 3) ) Stade de la ruta de Lorient , Rennes

22 aprilie , 20:45, Eurosport
Semi finala Piciorul Grenoble ( Liga 1 ) 0 - 1 Stade Rennes ( Ligue 1 ) Stade des Alpes , Grenoble
21 aprilie
20:45
( 0 - 1 ) Gol marcat după 21 de minute21 e Seamănă Spectatori: 17.822 din 20.068 (88%)
Arbitru: Hervé Piccirillo
Le Crom, Vitakić, Paillot, Cesar, Robin (N'Ganga 88 - lea ), Batlles (c), Romao, Grandin, Boya, Moreira (El Moubarki 82 - lea ), amabilitatea (Toure 75 - lea ). Antrenor: Mehmed Baždarević. Echipe Duș (N'Diaye 46 e ), Fanni, Hansson (c) M'Bia, Bocanegra, Lemoine, Cheyrou Danzé (Echiejile 90 e ), Leroy, Sow (Kembo Ekoko 85 e ) Thomert. Antrenor: Guy Lacombe.
Semi finala Toulouse FC ( Liga 1 ) 1-2 EA Guingamp ( Ligue 2 ) Stadion , Toulouse
22 aprilie
20:45
Gol marcat după 74 de minute74 - lea Gignac ( 0 - 1 ) Gol marcat după 29 de minute29 a Dos Santos
Gol marcat după 90 de minute90 a Sene
Arbitraj: Eric Poulat
card rosu 53 e Soumah

Final

9 mai 2009 EA Guingamp 2–1 Stadionul Rennais Stade de France , Saint-Denis
20:45
Eduardo Gol marcat după 72 de minute72 e Gol marcat după 83 de minute 83 rd ( 0-0 ) Gol marcat după 69 de minute69 - lea Bocanegra Spectatori: 80.056
Radiodifuzor: France 2
Arbitru: Thierry Auriac
Eduardo 84 - leaAvertizat după 84 de minute Raport Avertizat după 87 de minute 87 E Hansson

Kit braț stâng alb adidas stripes.png Kit corp adidas2010onwhite.png Kit braț drept alb adidas stripes.png Set pantaloni scurți adidasonwhite.png Kit șosete 3 dungi negre.png