Jumătate de timp 0-5 0
Jucători majori
Omul meciului Thierry Dusautoir
Arbitraj Craig Joubert

2011 Cupa Mondială Rugby Finala este o uniune de rugby meci jucat pe23 octombrie 2011la Eden Park din Auckland, Noua Zeelandă, la finalul celei de a șaptea ediții a Cupei Mondiale de Rugby , organizată de atunci9 septembrie 2011în toate țările. Ea vede victoria echipei din Noua Zeelandă asupra echipei Franței cu 8 puncte la 7.

rezumat

Încă de la început, francezii au pus presiune pe All Blacks . În primele trei minute, acestea oferă o secvență de 12 ori de joc. Ulterior, dezbaterile sunt echilibrate, dar meciul rămâne de o intensitate rară, jucătorii manifestând un angajament puternic. Deci, Morgan Parra a ieșit din cauza sângerării, înlocuit de François Trinh-Duc (al 12- lea ). Pe parcursul primului trimestru al anului o oră, neozeelandezilor , prin urmare , îndoială ceea ce 15 - lea minut pe o cheie de aliniere la cinci metri de la linia franceză, o combinație de Jerome Kaino și Tony Woodcock le aduce pentru a înregistra prima încercare a jocului Piri Weepu nu reușește să convertească. La All Blacks iau scorul și , prin urmare , domină dezbaterile. Astfel, după întoarcerea lui Parra (al 18- lea ), blues sunt penalizați în scrum (al 19- lea ). Apoi, în a 23 -a , Parra, chiar înapoi, suferă un nou tampon. Victimă a ceea ce se va dovedi a fi o fractură a planșeului orbital drept, îi dă definitiv locul lui Trinh-Duc, care nu a mai ținut de mai bine de o lună, o nouă lovitură pentru echipa franceză care apoi acordă cinci penalty-uri pe teren . Dintre cele șase sancțiuni acordate nou-zeelandezilor în această pauză, două vor fi încercate direct. Franța beneficiază de lipsa de succes a lui Weepu care nu trece niciunul. Celelalte patru sunt folosite pentru a investi tabăra franceză, dar albaștrii rezistă bine atacurilor negrilor . Lupta este încă atât de intensă și este rândul neo-zeelandezilor să-și piardă deschizătorul Aaron Cruden , lovit în genunchiul drept și înlocuit de Stephen Donald . La pauză, scorul rămâne de la 0 la 5.

Începutul perioadei a doua este, de asemenea, dominat de All Blacks . În cel de-al 45- lea minut, o defecțiune la sol din Franța oferă un nou premis de penalizare. Weepu ratând cele trei încercări ale sale, Donald se ocupă de ea, cu succes (0-8). Blues apoi mijlocas lateral pierde Vincent Clerc ( 46 mii ). Maxime Médard este înlocuit de aripă și Damien Traille intră în spate. Dominația din Noua Zeelandă este în continuă creștere, iar francezii acordă patru noi penalty-uri în zece minute: tabăra All Blacks din jumătatea terenului francez. Cu toate acestea, albaștrii își compensează indisciplina prin angajament, precum căpitanul lor Thierry Dusautoir care face 21 de abordări. Un punct culminant al Blues și printr - o asista Aurelian Rougerie, comandantul introduce un test în posturile la 47 - lea , transformat de Trinh-Duc (7-8). Pentru acest test și pentru efortul său defensiv, Thierry Dusautoir a fost numit omul meciului . Acest test pare să pună la îndoială All Blacks , cum ar fi Weepu, care ratează lovitura de întoarcere trimițându-l direct în contact. Noua Zeelandă trăiește apoi o perioadă sterilă. Dar asta nu le diminuează dominația. Trei minute mai târziu, francezii sunt penalizați din nou în corp la corp și All Blacks se întorc în tabăra adversă.

În cele din urmă, Noua Zeelandă a câștigat 8 puncte cu 7 la finalul unui meci extrem de contestat, în care deciziile organului de arbitraj ar fi putut cântări în favoarea neo-zeelandezilor.

Alexis Palisson 11
Ieșire de sângerare de la 12 la 1812 '18' Înlocuit după 23 de minute23 rd Morgan Parra 10
Înlocuit după 76 de minute76 th Dimitri Yachvili 9
Imanol Harinordoquy 8
Julien Bonnaire 7 47 - lea ( cap. ) Thierry Dusautoir 6 Lionel NALLET 5 70 a Pascal Papé 4 Nicolas Mas 3 66 a William Servat 2 66 a Jean-Baptiste Poux 1 Înlocuitorii 66 a Dimitri Szarzewski 16 66 a Fabien Barcella 17 70 a Julien Pierre 18 Fulgence Ouedraogo 19 76 a Jean-Marc Doussain 20 12 e 18 e 23 rd François Trinh-Duc 21 46 - lea Damien Traille 22 Antrenorul Marc Lievremont

2 Keven Mealamu Înlocuit după 49 de minute49 e
1 Tony Woodcock 15 th înlocuirile 16 Andrew Hore 49 e 17 Ben Franks 18 Ali Williams 49 e 19 Adam Thomson 20 Andrew Ellis 50 e 21 Stephen Donald 34 e 22 Sonny Bill Williams 76 th Antrenorul Graham Henrya marcat la minutul 15

A venit după 49 de minute

A venit după 50 de minute
A venit după 34 de minute

Arbitraj

Arbitrajul lui Craig Joubert a fost discutat pe larg după întâlnire. El va suferi o mulțime de critici din partea jucătorilor și suporterilor francezi, jucătorii francezi din meci subliniind că nu a fost fluierată nicio penalizare împotriva All Blacks atunci când francezii jucau în tabăra lor în a doua repriză. Fabien Barcella observând astfel „știam că nu va fluiera altfel nu va putea să părăsească țara. Știam că nu avea de gând să pună o penalizare pentru noi, că vom avea nevoie de o picătură sau o încercare " , a adăugat Vincent Clerc : " Nu am avut penalizările necesare în tabăra lor, nu am avut unul singur în a doua jumătate. Nu le-am avut niciodată când au existat acțiuni mai mult decât controversate. Am venit acolo să fim campioni mondiali, ar fi trebuit să fim, cred, în acest meci ” .

Referințe

1. „  Parra out a month  ” , pe coupe-du-monde.tf1.fr , Midi olympique ,24 octombrie 2011(accesat la 24 octombrie 2011 ) .
  2. „  Cupa Mondială de Rugby 2011: Noua Zeelandă 8 Franța 7: raport de meci  ” , pe telegraph.co.uk ,23 octombrie 2011.
  3. Emilia Dudo, "  McCaw:" Nu ar trebui să intrați în panică ",  " pe coupe-du-monde.tf1.fr , Olympic Midi ,23 octombrie 2011(accesat la 24 octombrie 2011 ) .
  4. Jérémy Fadat, „  Cupa Mondială de Rugby - Lovitura a fost aproape perfectă  ” , pe coupe-du-monde.tf1.fr , Olympic Midi ,23 octombrie 2011(accesat la 24 octombrie 2011 ) .
  5. David Reyrat, "  Blues frustrat de arbitraj  " , pe coupe-monde-rugby.lefigaro.fr/ , Le Figaro ,24 octombrie 2011(accesat la 24 octombrie 2011 ) .
  6. „  Cupa Mondială a fost câștigată pe baza lipsei deciziilor arbitrului  ” .
  7. "  Blues" dezamăgit "de arbitraj  " .
  8. AFP, „  Cupa Mondială de Rugby:„ A fost acasă, a fost scris ”  ” , pe lepoint.fr ,24 octombrie 2011(accesat la 31 martie 2021 )