Sport | Uniunea de Rugby |
---|---|
Organizator (i) | Six Nations Rugby Limited |
Editarea |
25 - lea ( 19 - lea de la Six Nations) |
Datat | 2 februarie - 5 decembrie 2020 |
Națiunilor |
Anglia Scoția Franța Irlanda Italia Țara Galilor |
Participanți | 6 |
Site oficial | www.sixnationsrugby.com |
Câştigător | Anglia |
---|
Turneul 2020 Six Nations Femeilor este a douăzeci și cincea ediție a turneului , un raport anual al Uniunii de rugby de concurență , iar nouăsprezecelea atacat de șase echipe europene: Anglia , Țara Galilor , Irlanda , Franța , Scoția și Italia .
Programat inițial în perioada 2 - 2 februarie15 martie 2020, turneul se desfășoară în două faze din cauza pandemiei Covid-19 , șase meciuri fiind amânate din 24 octombrie până în5 decembrie 2020.
Cele trei echipe care în 2020 au avantajul de a juca încă un joc acasă decât celelalte sunt Franța, Irlanda și Țara Galilor. Pentru al doilea an, turneul vede dezvoltarea profesionalizării, cu contracte federale pentru jucătorii englezi și francezi.
Programul turneului 2020 este anunțat de organizator pe 12 septembrie 2019.
Meciul din a doua zi dintre Scoția și Anglia este amânat de la 9 la 10 februariedin motive de siguranță, având în vedere condițiile meteorologice cauzate de furtuna Ciara .
Meciul din a treia zi dintre Italia și Scoția este amânat din cauza epidemiei Covid-19 care se dezlănțuie în Italia , în special în regiunea Milano . În acest context, organizatorii turneului anunță că meciurile Irlanda-Italia (masculin, feminin și sub 20), programate pentru weekendul 7 și8 martie, sunt, de asemenea, amânate la o dată ulterioară. 5 martie, întâlnirea Italia-Anglia care urma să aibă loc 15 martiela Padova este, de asemenea, amânată din aceleași motive. 6 martie, este rândul întâlnirii Scoția - Franța să fie amânată după ce un jucător scoțian este afectat de Covid-19.
Orele sunt date în fusurile orare utilizate de țara de destinație: WET ( UTC +0) în Insulele Britanice și CET (UTC + 1) în Franța și Italia .
2 februariela 13 h 30 | Stade du Hameau , Pau | Franţa | 13 - de 19 | Anglia |
2 februariela 13 h 0 | Terenul de rugby Donnybrook , Dublin | Irlanda | 18 - 14 | Scoţia |
2 februariela 13 h 0 | Cardiff Arms Park , Cardiff | Țara Galilor | De 15 - de 19 | Italia |
8 februariela 21 h 0 ( Trofeu Garibaldi ) | Stadionul Beaublanc , Limoges | Franţa | 45 - 10 | Italia |
9 februariela 13 h 0 | Terenul de rugby Donnybrook , Dublin | Irlanda | 31 - 12 | Țara Galilor |
10 februariela 13 h 30 | Stadionul Scotstoun , Glasgow | Scoţia | 0 - 53 | Anglia |
23 februariela 12 h 0 | Cardiff Arms Park , Cardiff | Țara Galilor | 0 - 50 | Franţa |
23 februariela 12 h 45 | Parcul Castelului , Doncaster | Anglia | 27 - 0 | Irlanda |
Anulat | Stadio Giovanni Mari (it) , Legnano | Italia | - | Scoţia |
7 martiela 12 h 5 | The Stoop , Twickenham | Anglia | 66 - 7 | Țara Galilor |
24 octombriela 18 h 30 | Terenul de rugby Donnybrook , Dublin | Irlanda | 21 - 7 | Italia |
25 octombriela 15 h 5 | Stadionul Scotstoun , Glasgow | Scoţia | 13 - 13 | Franţa |
Anulat | Franţa | - | Irlanda | |
Anulat | Cardiff Arms Park , Cardiff | Țara Galilor | - | Scoţia |
1 st noiembriela 6 p.m. | Stadio Plebiscito , Padova | Italia | 0 - 54 | Anglia |
Rang | Echipă | Joaca | V | NU | D | EM | EE | BO | Benzi desenate | P.M | PE | Diff | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Anglia ( T ) | 5 | 5 | 0 | 0 | 34 | 2 | 4 | 0 | 219 | 20 | 199 | 23 |
2 | Franţa | 4 | 2 | 1 | 1 | 15 | 5 | 2 | 1 | 121 | 42 | 79 | 13 |
3 | Irlanda | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 10 | 1 | 0 | 70 | 60 | 10 | 13 |
4 | Italia | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 19 | 0 | 0 | 36 | 135 | -99 | 4 |
5 | Scoţia | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 13 | 0 | 1 | 27 | 84 | -57 | 3 |
6 | Țara Galilor | 4 | 0 | 0 | 4 | 5 | 26 | 0 | 1 | 34 | 166 | -132 | 1 |
Câștigătorul turneului | |
T : Deținătorul titlului din 2019. |
Alocarea punctelor de clasificare Pts : patru puncte pentru o victorie, două puncte pentru o remiză, zero în caz de înfrângere, un punct dacă se înscriu cel puțin 4 încercări, un punct în cazul înfrângerii cu mai puțin de 8 puncte diferență, trei puncte în cazul unui Grand Slam.
Reguli de clasificare : 1. puncte; 2. diferența de puncte de meci; 3. numărul de studii marcate; 4. titlu comun.
Anunțul jucătorilor este făcut pe 27 ianuarie 2020 de Simon Middleton.
Antrenor | Simon Middleton (ro) | |
---|---|---|
Înainte | Stâlp | Sarah Bern , Vicky Fleetwood (en) , Hannah Botterman (en) , Heather Kerr (en) |
Prostituată | Lark Davies (în) , Amy Cokayne , Vickii Cornborough (en) | |
Al doilea rând | Abbie Scott (în) , Rowena Burnfield , Zoe Aldcroft (în) , Morwenna Talling | |
A treia aripă de linie | Poppy Cleall (în) , Shaunagh Brown (în) , Harriet Millar-Mills (în) , Amelia Harper | |
Cea de-a treia linie | Sarah Hunter , Sarah Beckett , Bryony Cleall | |
Spate | Scrum jumătate | Leanne Riley , Natasha Hunt |
Pe jumătate deschizându-se | Katy McLean , Zoe Harrison , Kelly Smith , Emily Scott (ro) | |
Centru | Amber Reed (în) , Millie Wood | |
Extrem | Abigail Dow , Jessica Breach , Claudia MacDonald (ro) , Lydia Thompson | |
Înapoi | Sarah McKenna (în) , Emily Scarratt |
Conducerea echipei din Franța anunță 16 ianuarie 2020 o listă de 30 de jucători.
Țara GalilorEchipa Țării Galilor anunță 13 ianuarie 2020 o listă de 34 de jucători.
Antrenor | Chris Horsman , Geraint Lewis , Gareth Wyatt | |
---|---|---|
Înainte | Stâlp | Laura Bleehen , Ceris Hale , Cara Hope , Sarah Lawrence , Ruth Lewis , Gwenllian Pyrs , Caryl Thomas |
Prostituată | Molly Kelly | |
Al doilea rând | Gwen Crabb , Siwan Lilicrap , | |
A treia aripă de linie | Alisha Butchers , Alex Callender , Abbie Fleming , Manon Johnes , Robyn Lock | |
Cea de-a treia linie | Georgia Evans , Shona Powell Hughes | |
Spate | Scrum jumătate | Keira Bevan , Niamh Terry |
Pe jumătate deschizându-se | Kayleigh Powell | |
Centru | Alecs Donovan , Hannah Jones , Courtney Keight , Kerin Lake , Megan Webb , Robin Wilkins , Lleucu George | |
Extrem | Hannah Bluck , Jasmine Joyce , Caitlin Lewis , Ffion Lewis , Lisa Neumann | |
Înapoi | Bethan Lewis , Paige Rendall , Lauren Smyth |
Adam Griggs anunță 30 ianuarie 2020 o listă de 24 de jucători.
Andrea Di Giandomenico anunță 15 ianuarie 2020 o listă de 30 de jucători.
Antrenor | Andrea Di Giandomenico (it) | |
---|---|---|
Înainte | Stâlp | Silvia Arpano , Lucia Gai (it) , Michela Merlo , Erika Skofca , Silvia Turani |
Prostituată | Melissa Bettoni (it) , Giulia Cerato | |
Al doilea rând | Giordana Duca (it) , Valeria Fedrighi (it) , Valentina Ruzza (it) , Sara Tounesi (it) | |
A treia aripă de linie | Lucia Cammarano , Giada Franco , Francesca Sberna , Francesca Sgorbini | |
Cea de-a treia linie | Elisa Giordano (it) , Ilaria Arrighetti (it) | |
Spate | Scrum jumătate | Sara Barattin (it) , Sofia Stefan (it) |
Pe jumătate deschizându-se | Micol Cavina , Veronica Madia (it) , Laura Paganini | |
Centru | Beatrice Capomaggi , Beatrice Rigoni (it) , Michela Sillari | |
Extrem | Maria Magatti , Benedetta Mancini , Aura Muzzo (it) , Camilla Sarasso , | |
Înapoi | Vittoria Ostuni Minuzzi |
Arbitrii sunt anunțați pe 10 decembrie 2019de World Rugby . (Arbitrii de teren sunt cu caractere aldine ).
Rugby Europa | Rugby Europa | Rugby Oceania | Rugby Africa |
---|---|---|---|
|
|
|
În primul an, se acordă un premiu pentru cel mai bun jucător al turneului jucătorului care adună cele mai multe voturi dintre antrenorii și căpitanii fiecărei echipe din turneu. Anglia Emily Scarratt este votată cea mai bună jucătoare a competiției în 2020.
Rang | Jucăuş | Echipă | Testarea |
---|---|---|---|
1 | Cyrielle Banet | Franţa | 4 |
Abigail Dow | Anglia | ||
Laure Sansus | Franţa | ||
4 | Poppy Cleall (ro) | Anglia | 3 |
Vicky Fleetwood (ro) | Anglia | ||
6 | Julie Annery | Franţa | 2 |
Jessica breach | Anglia | ||
Sarah vânător | Anglia | ||
Sarah McKenna (ro) | Anglia | ||
Cliodhna Moloney (ro) | Irlanda | ||
Părinți Beibhinn | Irlanda | ||
Abbie Scott (ro) | Anglia |
Rang | Jucător | Echipă | Puncte | Testarea | Transf. | Pix. | Picături |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Emily Scarratt | Anglia | 40 | 1 | 16 | 1 | 0 |
2 | Jessy Tremouliere | Franţa | 29 | 0 | 10 | 3 | 0 |
3 | Cyrielle Banet | Franţa | 20 | 4 | 0 | 0 | 0 |
Abigail Dow | Anglia | 20 | 4 | 0 | 0 | 0 | |
Laure Sansus | Franţa | 20 | 4 | 0 | 0 | 0 | |
6 | Poppy Cleall (ro) | Anglia | 15 | 3 | 0 | 0 | 0 |
Vicky Fleetwood (ro) | Anglia | 15 | 3 | 0 | 0 | 0 | |
8 | Julie Annery | Franţa | 10 | 2 | 0 | 0 | 0 |
Jessica breach | Anglia | 10 | 2 | 0 | 0 | 0 | |
Sarah vânător | Anglia | 10 | 2 | 0 | 0 | 0 | |
Sarah McKenna (ro) | Anglia | 10 | 2 | 0 | 0 | 0 | |
Cliodhna Moloney (ro) | Irlanda | 10 | 2 | 0 | 0 | 0 | |
Părinți Beibhinn | Irlanda | 10 | 2 | 0 | 0 | 0 | |
Abbie Scott (ro) | Anglia | 10 | 2 | 0 | 0 | 0 |
2 februarie 2020 13:30 UTC + 1 |
Franţa | 13 - de 19 ( mt : 10 - de 12 ) |
Anglia |
Stade du Hameau , Pau Arbitru: Aimee Barrett-Theron |
Test (e): 1 Sansus ( 23 e ) Component (e): 1/1 Trémoulière ( 24 e ) Penalitate (e): 2 Trémoulière ( 35 e , 74 e ) |
Test (e): 3 Dow ( 8 e ), Fleetwood ( 17 e ), Scarratt ( 61 e ) Component (e): 2 Scarratt ( 19 e , 62 e ) |
|||
2 februarie 13:00 UTC |
Irlanda |
18 ani - pe 14 ( mt : 13 - 7 ) |
Scoţia |
Donnybrook Rugby Ground , Dublin Arbitru: Aurélie Groizeleau |
Test (e): 3 Moloney ( 10 e ), Naoupu ( 15 e ), Parsons ( 67 e ) Penalitate (e): 1 Murphy ( 5 e ) cartonaș (e) galben (e): 1 Lyon ( 74 e ) |
Test (e): 2 Thomson ( 40 e ), Wassell ( 76 e ) Component (e): 2/2 Nelson ( 40 e 1), Skeldon ( 77 e ) |
|||
2 februarie 13:00 UTC |
Țara Galilor | 15 - 19 ( mt : 10 - 5 ) |
Italia |
Cardiff Arms Park , arbitru Cardiff : Sara Cox (în) |
Test (e): 2 H. Jones ( 37 e ), K. Jones ( 65 e ) Component (e): 1/2 Wilkins ( 39 e ) Pedeapsă (e): 1 Wilkins ( 4 e ) |
Test (e): 3 Bettoni ( 33 e ), Magatti ( 54 e ), Stefan ( 59 e ) Component (e): 2/3 Sillari ( 56 e , 60 e ) |
|||
8 februarie 2020 21h00 UTC + 1 |
Franţa |
45 - 10 ( mt 24 - 10 ) |
Italia |
Stade Beaublanc , Limoges Arbitru: Hollie Davidson |
Test (e): 6 Forlani ( 4 e ) Banet ( 16 e , 31 e ), Annery ( 43 e ), penalizare ( 77 e ), Sansus ( 80 e ) Component (e): 5/5 Trémoulière ( 5 e , 17 e , 32 e , 44 e ), Bourdon ( 80 e 1) Pedeapsă: 1 Trémoulière ( 11 e ) |
Încearcă (e): 1 Barattin ( 40 e +4) Transformare (e): 1/1 Sillari ( 40 e +5) Penalty (s): 1 Sillari ( 26 e |
|||
Meciul programat inițial pentru 9 februarieeste amânată până a doua zi din cauza furtunii Ciara .
10 februarie 13:30 UTC |
Scoţia | 0 - 53 ( mt 0 - 22 ) |
Anglia |
Stadionul Scotstoun , Glasgow Arbitru: Clara Munarini |
Test (e): 8 Berna ( 2 e ) Breach ( 30 e ), Dow ( 36 e , 55 e ), Scott ( 42 e , 48 e ), Hunter ( 63 e ), MacDonald ( 76 e ) Component (e) : 5/8 Scarratt ( 3 rd , 37 th , 48 th , 64 th , 77 th ) Penalizare (s): 1 Scarratt ( 18 th ) |
||||
9 februarie 13:00 UTC |
Irlanda |
31 - 12 ( mt 17 - 5 ) |
Țara Galilor |
Donnybrook Rugby Ground , Dublin Arbitru: Aimee Barrett-Theron |
Test (e): 5 Parsons ( 11 e ), Moloney ( 26 e ), Delany ( 32 e ), Djougang ( 42 e ), penalizare ( 80 e ) Component (e): 2/4 Keohane ( 27 e , 43 e ) |
Test (e): 2 Smyth ( 32 e ), Lillicrap ( 46 e ) Component (e): 1/2 Wilkins ( 47 e ) card (e) galben (e): 1 Pyrs ( 34 e ) |
|||
23 februarie 2020 12:00 UTC |
Țara Galilor | 0 - 50 ( mt 0 - 19 ) |
Franţa |
Cardiff Arms Park , Cardiff Arbitru: Nikki O'Donnell |
Test (e): 8 Banet ( 3 e , 37 e ), Sansus ( 29 e , 50 e ), N'Diaye ( 46 e ), Mr. Appliances ( 62 e ), Annery ( 66 e ), Boudaud ( 76 e ) Component (e): 5/8 Trémoulière ( 30 e , 38 e , 47 e , 63 e , 77 e ) |
||||
23 februarie 12:45 UTC |
Anglia |
27 - 0 ( mt 22 - 0 ) |
Irlanda |
Parcul Castelului , arbitru Doncaster : Hollie Davidson |
Test (e): 5 Hunter ( 2 e ), Dow ( 13 e ) Breach ( 27 e ), Fleetwood ( 39 e ), McKenna ( 59 e ) Component (e): 1/5 Scarratt ( 3 e ) |
||||
23 februarie / amânat 6 decembrie 18:20 UTC |
Italia | - ( mt - ) |
Scoţia |
Stadio Giovanni Mari (it) , Legnano Arbitru: Joy Neville |
7 martie 2020 12:05 UTC |
Anglia |
66 - 7 ( mt 26 - 0 ) |
Țara Galilor |
The Stoop , arbitru Twickenham : Amber McLachlan |
Test (e): 10 P. Cleall ( 5 e , 11 e , 50 e ), McLean ( 27 e ), Fleetwood ( 38 e ), Millar-Mills ( 42 e ), Cokayne ( 55 e ), Aldcroft ( 65 e ), Botterman ( 70 e ), McKenna ( 78 e ) Component (e): 8/10 Scarratt ( 7 e , 12 e , 39 e , 43 e , 51 e , 55 e , 66 e , 71 e ) card (e) ) galben (e): 1 Hunt ( 62 nd ) |
Test (e): penalizare ( 62 e ) |
|||
8 martie / amânat 24 octombrie 13:00 UTC / 18:30 GMT |
Irlanda |
21 - 7 ( mt 14 - 7 ) |
Italia |
Donnybrook Rugby Ground , Dublin / Energia Park , Dublin Arbitru: Rebecca Mahoney |
Încercați (s): Turba ( 37 th ), Molloy ( 40 th ), încercări de penalizare ( 78 th ) Transformare (e): Tyrrell ( 38 th , 40 th ) |
Test (e): Bettoni ( 15 e ) Component (e): Sillari ( 16 e ) |
|||
7 martie / amânat 25 octombrie 19:45 UTC |
Scoţia | 13 - 13 ( mt 3 - 8 ) |
Franţa |
Stadionul Scotstoun , Glasgow Arbitru: Sara Cox (ro) / Claire Molloy (ro) |
Test (e): Shankland ( 73 e ) Component (e): Nelson ( 73 e ) Pedeapsă: Nelson ( 12 e ), Nelson ( 64 e ) |
Test (e): N'Diaye ( 6 e ), Sochat ( 45 e ) Pedeapsă: Trémoulière ( 22 e ) |
|||
15 martie 2020/ amânat apoi anulat. 13:10 UTC |
Țara Galilor | - ( mt - ) |
Scoţia |
Cardiff Arms Park , Cardiff Arbitru: Rebecca Mahoney |
15 martie / amânat 1 st noiembrie 18h00 UTC + 1 |
Italia | 0 - 54 ( mt - ) |
Anglia |
Stadio Plebiscito , Padova Arbitru: Aurélie Groizeleau |
15 martie/ amânat apoi anulat. 14 h 30 UTC + 1 |
Franţa | - ( mt - ) |
Irlanda |
Stadionul Lille Métropole , Villeneuve-d'Ascq Arbitru: Amber McLachlan |