Participanți 2
Statutul participanților Profesioniști

Titularul titlului Wydad AC ( 7 )
Mai multe titluri SUA marocan ( 10 )

Cupa GIL uneori Cupa Djebbari , este o competiție a jucat ca Cupa națională Super între campion Maroc (uneori câștigătorul Cupei de război la runner-Maroc (uneori a câștigat Cupa Colonial ). A fost creat și a fost ghidat de LMFA .Competiția a încetat în 1956 după independența Marocului.

Marocan SUA este cel mai de succes echipa în competiție cu 10 titluri, urmat de Wydad AC cu 7 titluri, SAM cu 2 titluri, și în cele din urmă SUA Athletic cu un singur titlu.

Istorie

Cupa GIL, uneori Cupa Djebbari, este o competiție disputată sub forma unei supercupe naționale care se opune campionului Marocului (uneori câștigător al Ligii Asociației de Fotbal Marocane # Coupe de la Guerre la vicecampion al Marocului (uneori câștigător al Liga Asociației Fotbalului Marocan # Cupa Colonială ) A fost creată de LMFA , sub egida Ligii Asociației Fotbalului Marocan .

Competiția a dispărut în 1956 după independența Marocului.