Premii
Câştigător Juventus
Finalist AC Parma

Navigare

2002 Italiană Supercupa ( Italian  : Suppercoppa ITALIANA 2002 ) este a cincisprezecea ediție a italian Supercupa , o competiție între campion italian și câștigătorul Cupei Italiei. Disputat pe25 august 2002la Stadionul din 11 iunie din Tripoli (Libia) în fața a 40.000 de spectatori, meciul a fost câștigat de Juventus în detrimentul AC Parma cu un scor de 2-1. Aceasta este a doua ediție a Supercupei italiene care va avea loc în străinătate, după 1993 .

Participanți

Întâlnirea îl face pe Juventus cu AC Parma . Clubul din Torino s-a calificat datorită campionatului din 2002 , iar parmezienii s-au calificat la Supercopa datorită victoriei lor în Cupa Italiei 2001-2002 .

Juventus-AC Parma este o confruntare care a avut loc deja în timpul Supercupei din 1995 , care a înregistrat victoria Juventus (1-0). Aceasta este a patra finală pentru Juventus și Parma în această competiție. În plus, este și un remake al finalei Cupei Italiei 2001-2002, care i-a permis Parmei să câștige datorită golului în deplasare (1-2; 1-0).

Întâlni

Foaie de meciuri

25 august 2002 Juventus 2 - 1 Parma Stadionul 11 ​​iunie , Tripoli
21:00 CET
Del Piero Gol marcat după 38 de minute38 a Gol marcat după 73 de minute 73 -a Gol marcat după 64 de minuteAl 64- lea Di Vaio Spectatori: 40.000 de
arbitri: Stefano Farina
(Raport)
Kit braț stâng trim.png Kit corp 3whitestripes.png Kit brațul drept trim.png Kit shorts.png Kit șosete.png Juventus Set braț stâng parma200203h.png Kit corp parma200203h.png Kit braț drept parma200203h.png Pantaloni scurți Parma kit0102h1.png Kit șosete parma0102h1.png Parma