47 de puncte (12V, 11N, 15D)
(44 de goluri pentru, 48 de goluri împotriva)
Cupa Franței 1/8 final

Tricouri

Kit braț stâng metz2021h.png Set corp metz2021h.png Kit braț drept metz2021h.png Set de pantaloni scurți metz2021h.png Kit șosete.png Acasă Kit braț stâng metz2021a.png Set corp metz2021a.png Kit braț drept metz2021a.png Set pantaloni scurți metz2021a.png Kit șosete.png In afara Kit braț stâng metz2021t.png Set corp metz2021t.png Kit braț drept metz2021t.png Set pantaloni scurți metz2021t.png Kit șosete.png Alte

Ultima actualizare: 21 mai 2018.

Cronologie

FC Metz joacă de 62 - lea  sezon în Liga 1 în sezonul 2020-2021 . În acest sezon, clubul se angajează în două competiții, Ligue 1 și Coupe de France . Dacă clubul a fost eliminat în optimile de finală ale Cupei Franței împotriva Monaco , acesta a avut totuși cel mai bun sezon în topul din exercițiul financiar 1997-1998 și a terminat pe locul 10 în campionat.

Istoric

FC Metz este unul dintre cluburile care au petrecut cel mai mult timp în elita de fotbal francez . Prin urmare, este într-un fel o obișnuință să vezi clubul la acest nivel, în ciuda rezultatelor scăzute ale clubului din anii 2000. Dacă obiectivul din anii 2000, în Ligue 1, era clar axat pe ambiția de a câștiga campionatul, din moment ce ambițiile s-au orientat către o întreținere.

Pre-sezon

Scopul clubului

Înainte de începerea sezonului, clubul are noi ambiții în raport cu sezonul care tocmai s-a încheiat și cu întreținerea obținută. Într-adevăr, clubul își propune să se poziționeze între locurile 8 și 14

Meciuri amicale

Pentru pauza de vară, FC Metz formalizează 6 meciuri amicale. Primul se joacă la centrul de antrenament Frescaty împotriva RFC Seraing pe 17 iulie 2020 (victorie FC Metz 4-1). Pentru al doilea meci, granatele îl primesc pe Charleroi SC pe 24 iulie 2020 (victorie cu 3-0 pentru FC Metz). Pe 28 iulie, granatele au suferit prima lor înfrângere acasă împotriva KAA Gent la Saint Symphorien (înfrângere cu 3-0). Apoi granatele au câștigat împotriva lui KV Mechelen pe 1 august acasă (victorie 1-0 pentru FC Metz). Pe 7 august, clubul s-a mutat la Dijon la stadionul Gaston Gérard și a câștigat (victorie cu 2-1 pentru FC Metz). În cele din urmă pentru ultimul lor meci, granatele se mută pe 15 august în parcul sportiv pentru a înfrunta unul dintre cei doi mari rivali ai lor: Strasbourg (victorie cu 3-2 pentru FC Metz).

Numele de familie Naţionalitate Post Transfer Origine / Destinație Divizia
Adama traore Mali Atacator Returnarea împrumutului Al-Adalh Liga Premieră saudită
Raouf Mroivili Franţa Apărător Returnarea împrumutului RFC Seraing Divizia 1B Proximus League
Vincent thill Franţa Mijloc Returnarea împrumutului SUA Orleans Liga 2
Cheikh Tidiane Sabaly Senegal Mijloc Returnarea împrumutului Pau FC Liga 2
Gerónimo Poblete Argentina Mijloc Returnarea împrumutului San Lorenzo Primera divizie
Youssef Maziz Franţa Mijloc Returnarea împrumutului Le Mans FC Naţional
Gauthier Hein Franţa Mijloc Returnarea împrumutului Valenciennes FC Liga 2
Laurent Jans Luxemburg Apărător Returnarea împrumutului SC Paderborn 07 2. Bundesliga
Leverton Pierre Haiti Atacator Returnarea împrumutului USL Dunkirk Liga 2
Ablie jallow Gambia Mijloc Returnarea împrumutului AC Ajaccio Liga 2
Amadou Dia Ndiaye Senegal Atacator Returnarea împrumutului FC Sochaux-Montbeliard Liga 2
Paul Delecroix Franţa paznic Transfer FC Annecy Național 1
Fereastra de transfer de iarnăTabelul transferurilor pentru fereastra de transfer de iarnă

Sezon

După un început de sezon dificil (trei înfrângeri la rând împotriva Monaco, Lille și Paris Saint-Germain la deschiderea campionatului), FC Metz a realizat o serie de performanțe bune și a obținut puncte importante (victorii împotriva lui Reims, Lorient, Nîmes și Saint-Etienne în special). În pauza de iarnă, jucătorii lui Frédéric Antonetti indică chiar locul 5 în campionat și încep să viseze Europa (clubul rămâne apoi pe două victorii consecutive împotriva lui Montpellier, apoi a lui Lens). Această dorință de a obține un loc european este exacerbată a doua zi după victoria lui Metz pe gazonul Parc OL împotriva Olympique Lyonnais (0-1) în a 20-a zi a campionatului. Acest meci este, de asemenea, cea mai reușită performanță a sezonului și servește drept meci de referință.

Când campionatul se reia în ianuarie, Messins participă la șase jocuri consecutive fără înfrângere (trei victorii și trei egaluri) și își consolidează locul cinci. Ulterior, rezultatele sunt mult mai mixte, granatele câștigând doar trei din ultimele cincisprezece jocuri ale sezonului (împotriva Bordeaux, Nisa și Dijon) și alunecând astfel pe locul zece în clasament la finalul campionatului.

În ciuda dificultăților reale acasă (doar cinci victorii la Saint-Symphorien pe tot parcursul sezonului), Messins au avut cel mai bun sezon din anul financiar 1997-1998 și au avut 47 de puncte a doua zi după a 38-a zi.

Forță de muncă profesională pentru sezonul 2020-2021

Competiții

Campionat

Du-te faza Detalii despre meciurile din prima manșă
Ziua 2 FC Metz 0 - 1 AS Monaco FC Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
duminică 30 august 2020
15:00 ( UTC + 1 )
( 0 - 1 ) Gol marcat după 22 de minute22 nd Badiashile Spectatori: 4.463 Difuzor
Raport
Ziua 4 FC Metz 2 - 1 Stadionul Reims Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
duminică 20 septembrie 2020
Niane Gol marcat după 18 minute18 - lea Gol marcat după 88 de minute 88 - lea ( 1 - 0 ) Gol marcat după 43 de minute43 e ( Pen. ) Dia Spectatori: 5.000
Radiodifuzor: Téléfoot 2
Arbitru: Johan Hamel
Raport
Ziua 5 Marsilia olimpică 1 - 1 FC Metz Velodrom portocaliu , Marsilia
sâmbătă 26 septembrie 2020
Sanson Gol marcat după 90 + 5 minute90 + 5th ( 0 - 0 ) Gol marcat după 71 de minute71 e Niane Spectatori: 500
Radiodifuzor: Canal +
Arbitraj: Éric Wattellier
Raport
Ziua 6 FC Metz 3 - 1 FC Lorient Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
duminică 4 octombrie 2020
Niane Gol marcat după 44 de minute44 - lea ( pen. ) Gol marcat după 59 de minute59 th Gol marcat după 64 de minute 64 th ( 1 - 1 ) Gol marcat după 36 de minute36 th Hamel Spectatori: 5.000
Radiodifuzor: Téléfoot 3 Arbitru
: Jérôme Miguelgorry
Raport
Ziua 7 Angers SCO 1 - 1 FC Metz Stadionul Raymond-Kopa , Angers
duminică 18 octombrie 2020
Mangani Gol marcat după 38 de minute38 e ( pen. ) ( 1 - 1 ) Gol marcat după 39 de minute39 a Nguette Spectatori: 5.000 Difuzor
: Téléfoot 1
Arbitru: Aurélien Petit
Raport
Ziua 8 FC Metz 2 - 0 AS Saint-Etienne Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
duminică 25 octombrie 2020
Boulaya Gol marcat după 5 minute5 e
Sissoko Gol marcat după 78 de minute78 e ( csc )
( 1 - 0 ) Spectatori: 5.000
Radiodifuzor: Téléfoot 4
Arbitru: Karim Abed
Raport
Ziua 9 Olympic Nimes 0 - 1 FC Metz Stadionul Raymond-Kopa , Angers
duminică 1 st luna noiembrie în anul 2020
( 0 - 1 ) Gol marcat după 15 minute Al 15- lea Gueye Spectatori: 0 (în cameră )
Radiodifuzor: Téléfoot 3
Arbitru: Amaury Delerue
Raport
Ziua 10 FC Metz 1 - 1 Dijon FCO Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
duminică 8 noiembrie 2020
Yade Gol marcat după 21 de minute21 e ( 1 - 1 ) Gol marcat după 13 minute13 e Baldé Spectatori: 0 (în cameră )
Arbitru: Willy Delajod
Raport
Ziua 11 FC Nantes 1 - 1 FC Metz Stadionul Beaujoire , Nantes
duminică 22 noiembrie 2020
Kolo Muani Gol marcat după 29 de minute29 - lea ( 1 - 1 ) Gol marcat după 45 + 4 minute45 + 4 th Leya Iseka Spectatori: 0 (în cameră )
Arbitru: Benoît Millot
Raport
Ziua 12 FC Metz 0 - 2 Stadionul Brest 29 Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
duminică 29 noiembrie 2020
( 0 - 1 ) Gol marcat după 12 minute12 th Cardona
Gol marcat după 64 de minute64 - lea ( csc ) Boye
Spectatori: 0 (în cameră )
Arbitru: Hakim Ben El Hadj
Raport
Ziua 13 FC Metz 1 - 3 Olympique lyonnais Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
duminică 6 decembrie 2020
Boulaya Gol marcat după 75 de minute75 - lea ( 0 - 1 ) Gol marcat după 17 minute17 e Depay
Raport
Ziua 16 FC Metz 2 - 0 Obiectiv RC Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
miercuri 23 decembrie 2020
Mansarda Gol marcat după 52 de minute52 a ( 0 - 0 ) Spectatori: 0 (în cameră )
Arbitru: Florent Batta
Raport
Ziua 18 FC Metz 0 - 0 Girondini din Bordeaux Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
sâmbătă 9 ianuarie 2021
Boye Gol marcat după 78 de minute78 - lea ( 0 - 1 ) Gol marcat după 18 minute18 e ( Pen. ) Gouiri Spectatori: 0 (în cameră )
Radiodifuzor: Téléfoot 7
Raport
  Faza de întoarcere Detalii despre meciurile din etapa a doua
Ziua 20 Olympique lyonnais 0 - 1 FC Metz Parcul Olimpic Lyon , Décines-Charpieu
duminică 17 ianuarie 2021
( 0 - 0 ) Gol marcat după 90 de minuteA 90- a Iseka Spectatori: 0 (în cameră )
Arbitraj: Stéphanie Frappart
Raport
Ziua 21 FC Metz 2 - 0 FC Nantes Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
Raport
Ziua 23 FC Metz 1 - 1 Montpellier HSC Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
miercuri 3 februarie 2021
Sarr Gol marcat după 47 de minute47 - lea ( 0 - 0 ) Gol marcat după 70 de minute70 a Laborde Spectatori: 0 (în cameră )
Arbitru: Bastien Depechy
Raport
Ziua 24 AS Saint-Etienne 1 - 0 FC Metz Stadionul Geoffroy-Guichard , Saint-Étienne
duminică 7 februarie 2021
Boye Gol marcat după 14 minute14 - lea ( csc ) ( 1 - 0 ) Spectatori: 0 (în cameră )
Arbitru: Ruddy Buquet
Raport
Ziua 25 FC Metz 1-2 RC Strasbourg Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
duminică 14 februarie 2021
DELAINE Gol marcat după 17 minute17 - lea ( 1 - 1 ) Gol marcat după 33 de minute33 și Gol marcat după 84 de minute 84 th Thomasson Spectatori: 0 (în cameră )
Radiodifuzor: Canal + Sport (multiplex)
Raport
Ziua 26 OGC Nisa 1-2 FC Metz Allianz Riviera , Nisa
duminică 21 februarie 2021
Gouiri Gol marcat după 61 de minute61 e ( pen. ) ( 0 - 2 ) Gol marcat după 15 minute15 th Kouyaté
Gol marcat după 38 de minute38 th Gueye
Raport
Ziua 27 Girondini din Bordeaux 1-2 FC Metz Matmut Atlantique , Bordeaux
sâmbătă 27 februarie 2021
Kalu Gol marcat după 14 minute14 - lea ( 1 - 0 ) Gol marcat după 72 de minute72 e Delaine
Gol marcat după 90 + 1 minute90 + 1 e Vagner
Radiodifuzor: Canal + Sport
Raport
Ziua 28 FC Metz 0 - 1 Angers SCO Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
miercuri 3 martie 2021
( 0 - 1 ) Gol marcat după 44 de minute44 - lea ( pen. ) Fulgini Spectatori: 0 (în cameră )
Radiodifuzor: Canal + Décalé (multiplex)
Raport
Ziua 30 FC Metz 1 - 3 Stade Rennes FC Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
sâmbătă 20 martie 2021
Yade Gol marcat după 90 de minute90 - lea ( 0 - 2 ) Gol marcat după 18 minute18 e Doku
Gol marcat după 38 de minute38 e ( Pen. ) Terrier
Gol marcat după 88 de minute88 e Guirassy
Raport
Ziua 31 AS Monaco FC 4 - 0 FC Metz Stadionul Louis-II , Monaco
sâmbătă 3 aprilie 2021
Fàbregas Gol marcat după 50 de minute50 e ( pen. ) Volland Gol marcat după 52 de minute52 e
Ben Yedder Gol marcat după 77 de minute77 e Gol marcat după 89 de minute 89 e ( pen. )
Arbitraj: Johan Hamel
Raport
Ziua 32 FC Metz 0 - 2 LOSC Lille Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
Raport
Ziua 34 FC Metz 1 - 3 Paris Saint Germain Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
sâmbătă 24 aprilie 2021
Centonze Gol marcat după 46 de minute46 - lea ( 0 - 1 ) Gol marcat după 4 minute4 a Gol marcat după 59 de minute 59 a Mbappé
Gol marcat după 89 de minute89 a ( pen. ) Icardi
Arbitraj: Willy Delajod
Raport
Ziua 35 Dijon FCO 1 - 5 FC Metz Stadionul Gaston-Gérard , Dijon
duminică 2 mai 2021
Baldé Gol marcat după 48 de minute48 - lea ( 0 - 2 ) Gol marcat după 37 de minute37 e Gueye
Gol marcat după 42 de minute42 e Sarr
Gol marcat după 70 de minute70 e ( csc ) Chafik
Gol marcat după 82 de minute82 e Dias
Gol marcat după 85 de minute85 e Bronn
Arbitru: Frank Schneider
Raport
Ziua 36 FC Metz 0 - 3 Olympic Nimes Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
duminică 16 mai 2021
Wissa Gol marcat după 31 de minute31 e ( Pen. )
Hergault Gol marcat după 74 de minute74 e
( 1 - 0 ) Gol marcat după 72 de minute72 e Traoré Spectatori: 0 (în cameră )
Radiodifuzor: Canal + (multiplex)
Raport
A 38- a  zi FC Metz 1 - 1 Marsilia olimpică Stadionul Saint-Symphorien , Longeville-lès-Metz
duminică 23 mai 2021
21:00
Boulaya Gol marcat după 90 + 7 minute90 + 7 - lea ( pen. ) ( 0 - 0 ) Gol marcat după 90 + 13 minute90 + 13 - lea ( pen. ) Milik Spectatori: 0 (în cameră )

miercuri 10 februarie 2021
Blin Gol marcat după 53 de minute53 rd ( 0 - 1 ) Gol marcat după 1 minut1 re Leya Iseka
SuccesBronn

1. "  Serin Le Figaro:" Foarte important pentru stabilizarea FC Metz în Ligue 1 "- Ligue 1 - Fotbal  " pe Sport24 , 16-08-2019 16: 50: 49 + 0200 (accesat la 11 noiembrie 2019 )
  2. Este indicată doar naționalitatea sportivă . Un jucător poate avea mai multe naționalități, dar are dreptul să joace doar pentru o selecție națională.
  3. Este afișată doar cea mai importantă selecție.

Eroare de referință: <ref>există etichete pentru un grup numit „notă”, dar nu a <references group="note"/>fost găsită nicio etichetă potrivită