Sport | uniunea de rugby |
---|---|
Organizator (i) | Federația Uniunii Franceze de Rugby |
Locuri) | Franţa |
Datat | De 24 noiembrie 2018 la 9 iunie 2019 |
Participanți | 55 de cluburi (profesionale și amatoare) |
Site oficial | Site-ul web al federației franceze |
Câştigător | Carcassonne |
---|---|
Finalist | Saint-Estève XIII Catalană |
Semifinalisti |
Lézignan Limoux |
Coupe de France Rugby League 2018-2019 este 81 - lea ediție a Coupe de France, cluburi de knock - out concurenței scoaterea sâmburilor din liga de rugby fani și profesioniști afiliate francez de Rugby League Federația cu un club de italian pentru al doilea an consecutiv.
Finala este programată după șase runde knock-out între cluburile amatori și profesioniști. Are loc de la24 noiembrie 2018 la 9 iunie 2019.
Turn | Numele de familie | Date selectate | Echipe participante | Echipe câștigătoare | |
Rundă de eliminare | |||||
Intrarea în cluburile DN1 și federale | |||||
1 | Prima runda | 24 noiembrie 2018 | 2 | 1 | |
Intrarea în cluburile Elite 2 , DN1 sau federale | |||||
2 | A doua tura | 15-16 decembrie 2018 | 44 | 22 | |
Intrarea în cluburile Elite 1 | |||||
3 | Optimi | 12-13 ianuarie 2019 | 32 | 16 | |
4 | Optele finale | 9-10 martie 2019 | 16 | 8 | |
5 | Sfert de finala | 30-31 martie 2019 | 8 | 4 | |
6 | Semi finala | 4-5 mai 2019 | 4 | 2 | |
7 | Final | 9 iunie 2019 | 2 | 1 |
Prima rundă se opune a două echipe de DN 1 . Această primă rundă pare mai degrabă un fel de rundă preliminară, cu clubul Saluces , un club italian care joacă și campionatul Franței. Clubul este, de asemenea, tratat cu egalitate cu cluburile franceze, deoarece găzduiește clubul Cheval Blanc acasă.
Legenda : (1) Elita 1 , (2) Elita 2 , (3) DN sau Federal .
24 noiembrie 2018 |
Săruri (3) | 6 - 16 | (3) Cheval Blanc XIII | |
A doua rundă vede intrarea în competiție a cluburilor Elite 2 , DN1 sau federale .
Legenda : (1) Elita 1 , (2) Elita 2 , (3) DN sau Federal .
16 decembrie 2018 |
Paris Chatillon (3) | 8 - pe 14 | (2) Entraigues-sur-la-Sorgue | |
16 decembrie 2018 |
Montpellier (3) | 0 - 68 | (2) Lyon-Villeurbanne | |
16 decembrie 2018 |
Caumont (3) | 20 - 46 | (2) Toulon | |
16 decembrie 2018 |
Saint-Martin (3) | 44 - 8 | (3) Vedene | |
16 decembrie 2018 |
Cal Alb (3) | 18 - 30 | (2) Carpentras | |
16 decembrie 2018 |
Apt (3) | 27 - 12 | (2) Salon-de-Provence | |
16 decembrie 2018 |
Saint-Pierrais (3) | 4 - 40 | (2) Lescure-Arthes | |
15 decembrie 2018 |
Villefranche 2 (3) | 4 - 34 | (3) Cahors | |
15 decembrie 2018 |
Lescure 2 (3) | 10 - 26 | (2) Villefranche-de-Rouergue | |
16 decembrie 2018 |
Aspet (3) | 20 - 10 | (3) Gratentour | |
9 decembrie 2018 |
Villefranche d'Albi (3) | 14 - 38 | (3) Tone | |
16 decembrie 2018 |
Clairac (3) | 16 - 48 | (3) Pujols | |
16 decembrie 2018 |
La Réole (3) | 10 - 34 | (3) Trentels | |
16 decembrie 2018 |
Ramonville (3) | 16 - 10 | (3) Réalmont | |
15 decembrie 2018 |
Pomas (3) | 25 - 48 | (2) Baho | |
16 decembrie 2018 |
Saint-Laurent (3) | 6 - 42 | (2) Villeneuve-Minervois | |
16 decembrie 2018 |
Pamiers (3) | 24 - 26 | (3) Barcarès | |
16 decembrie 2018 |
Ille (3) | 10 - 52 | (2) Villegailhenc | |
15 decembrie 2018 |
Val d'Orbieu (3) | 16 - 76 | (2) Ferrals-les-Corbières | |
16 decembrie 2018 |
Saint-Estève (3) | 0 - 32 | (3) Toulouges | |
16 decembrie 2018 |
Val de Dagne (3) | 16 - 14 | (3) Săruri | |
15 decembrie 2018 |
Villegailhenc 2 (3) | 6 - 60 | (2) Pia | |
Optimi de final vede intrarea în competiție a cluburilor Elite 1 .
Legenda : (1) Elita 1 , (2) Elita 2 , (3) DN sau Federal .
13 ianuarie 2019 |
Tone (3) | 0 - 58 | (1) Albi | |
12 ianuarie 2019 |
Pia (2) | 40 - 28 | (2) Villeneuve-Minervois | |
13 ianuarie 2019 |
Val de Dagne (3) | 14 - 44 | (2) Villegailhenc | |
13 ianuarie 2019 |
Saint-Martin de Crau (3) | 24 - 40 | (2) Entraigues-sur-la-Sorgue | |
12 ianuarie 2019 |
Apt (3) | 18 - 34 | (2) Lyon-Villeurbanne | |
13 ianuarie 2019 |
Toulon (2) | 12 - 16 a.m. | (2) Carpentras | |
13 ianuarie 2019 |
Lezignan (1) | 16 - 9 | (1) Avignon | |
13 ianuarie 2019 |
Aspet (3) | 2 - 62 | (1) Elite Toulouse | |
13 ianuarie 2019 |
Ramonville (3) | 8 - 56 | (1) Saint-Gaudens | |
13 ianuarie 2019 |
Trentels (3) | 18 - 14 | (2) Lescure-Arthes | |
13 ianuarie 2019 |
Pujols (3) | 12 - 56 | (1) Villeneuve-sur-Lot | |
13 ianuarie 2019 |
Cahors (3) | 2 - 64 | (2) Villefranche-de-Rouergue | |
13 ianuarie 2019 |
Baho (2) | 14 - 36 | (1) Limoux | |
12 ianuarie 2019 |
Toulouges (3) | 10 - 58 | (1) Carcassonne | |
13 ianuarie 2019 |
Barcarès / Le Soler (3) | 18 - 42 | (1) Palau-del-Vidre | |
12 ianuarie 2019 |
Ferrals-les-Corbières (2) | 12 - 54 | (1) Saint-Estève XIII Catalană | |
Optimi de final vede confruntarea opozițiilor între nouă cluburi Elite 1, șase cluburi Elite 2 și un club al Diviziei Naționale 1
Legenda : (1) Elita 1 , (2) Elita 2 , (3) DN sau Federal .
9 martie 2019 ora 16:00 |
Lyon-Villeurbanne (2) | 12 - 24 ( 12 - 6 ) |
(2) Carpentras | Arbitrul stadionului Georges Lyvet : M. Matter |
Test (e): Lopez ( 23 e ), Awadi ( 77 e ) Penalitate: Laachiri ( 23 e și 77 e ) |
Test (e): Zivanovic ( 15 e și 38 e ) Azamri ( 47 e ), Ammari ( 72 e ) Component (e): Comtat ( 15 e și 47 e ) Penalitate (e): Comtat ( 20 e și 68 e ) |
|||
10 martie 2019 ora 15:00 |
Villegailhenc Aragon (2) |
84 - 6 ( 40 - 6 ) |
(2) Instruire | Stade Jérôme Rieu Arbitru: M. Casty |
Eseu (e): Renu ( 2 - lea , 11 - lea și 21 st ), Percheron ( 7 th ), Guiraud ( 15 th ), Marot ( 23 rd , 60 th ), Gau ( 31 th , 34 th si 45 th ), Pau ( 53 e ), Montclus ( 57 e ), Delarose ( 64 e ), Durou ( 67 e ), Artiga ( 70 e ), Montero ( 77 e ) Component (e): Marot (2), Limongi (2), Ah Van (3), Escanuela (1), M. Banquet (1), Montero (1) |
Test (e): Cattier ( 39 e ) Component (e): Bessaadia ( 39 e ) |
|||
10 martie 2019 ora 15:00 |
Saint-Gaudens (1) | 30 - 46 | (1) Saint-Estève XIII Catalană | Stadionul Saudet |
10 martie 2019 ora 15:00 |
Trentels (3) | 4 - 106 ( 0 - 60 ) |
(1) Carcassonne | Arbitru stadion Lustrac : M. Nicaud |
Testul (e): Schwartz ( 57 mii ) |
Încercări : Tumusa (a 2 -a , a 13- a și a 18- a ), Soubeyras (a 10- a ), Khedimi (a 16- a ), Canet (a 21- a ), Tost (a 24- a ), Albert (a 29- a ), Agullo (a 33-a) e , 44 e și 51 e ), Anderson ( 36 e ), Coline ( 46 e și 73 e ) Arrans ( 48 e ), sosire ( 54 e și 66 e ) Tétart ( 76 e ) Component (e): Albert (10 ), Franco (7) |
|||
10 martie 2019 ora 15:00 |
Elite Toulouse (1) | 16 - 38 ( 6 - 16 ) |
(1) Limoux | Struxiano Stadium 300 de spectatori |
Test (e): Thérond ( 18 e ), Kennedy ( 60 e ), Jussaume ( 64 e ) Component (e): Pallares ( 19 e ), Bouscayrol ( 65 e ), |
Test (e): Mazars ( 7 e ) Noki ( 12 e ), Yesa ( 32 e ), Puso ( 42 e și 52 e ), B. Vergniol ( 74 e ), L. Vergniol ( 76 e ) Component (e) : Stig ( 12 e , 33 e , 43 e , 53 e și 77 e ) |
|||
10 martie 2019 ora 15:00 |
Villefranche-Aveyron (2) | 0 - 58 ( 0 - 28 ) |
(1) Lézignan | Stade Henri Lagarde Arbitru: M. Delarose |
Încercări : Bartusiak (al 2 - lea ), Cardace (al 8- lea ), Bouzinac (al 15- lea ), Albert (al 27- lea și al 51- lea ), Ors (al 30- lea ), Waeldo (al 40- lea și al 45- lea ), Bonnriez ( 46 e ) Gregorius ( 58 e și 61 e ) Benausse ( 63 e ) Component (e): Bouzinac ( 27 e , 30 e și 63 e ) Cardace ( 46 e și 51 e ) |
||||
10 martie 2019 ora 15:00 |
Pia (2) | 14 - 44 ( 10 - 26 ) |
(1) Palau | Arbitrul stadionului Daniel Ambert : Domnul José Perreira |
Test (e): Garcia ( 26 e ), Gonzalez ( 36 e și 44 e ) Component (e): Franck (1), |
Încercați (s): Jimenez ( 2 nd ), Carrère ( 2 nd ), Flovie ( 2 nd ), Djalout ( 2 nd ), Merbah ( 2 nd ), Herrero ( 2 nd ), Boudebza ( 2 nd ) Transformare (e) : Herrero (6) |
|||
10 martie 2019 ora 16:30 |
Albi (1) |
14 - 12 ( 0 - 6 ) |
(1) Villeneuve-sur-Lot | Stadionul Mazicou 300 de spectatori |
Test (e): Mazars ( 53 e ), Grant ( 71 e ) Component (e): Fabre ( 71 e ) Pedeapsă: Fabre ( 57 e și 76 e ) |
Test (e): Hermosilla ( 11 e ), Ugaïa ( 61 e ) Component (e): Decarnin ( 11 e și 61 e ) |
|||
Sferturile de finală văd ciocnirea opozițiilor între șase cluburi Elite 1 și două cluburi Elite 2.
Legenda : (1) Elita 1 , (2) Elita 2 , (3) DN sau Federal .
30 martie 2019 |
Albi (1) | 20 - 45 ( 10 - 23 ) |
(1) Carcassonne | Arbitru: M. Mohamed Drizza M. Vernhes |
Test (e): Pedrero ( 3 e și 42 e ), Grant ( 35 e și 67 e ) Component (e): Fabre ( 35 e și 67 e ) |
Test (e): Agullo ( 13 e ), A. Escamilla ( 19 e ), Lo ( 23 e și 51 e ), Anderson ( 39 e ), Tumusa ( 61 e ), Sum ( 75 e ), Soubeyras ( 80 e ) Component (e): Albérola ( 13 e , ( 23 e , 39 e , 61 e și 75 e ) Penalitate (e): Albérola ( 58 e ) Picătură (e): Albérola ( 31 e ) |
|||
31 martie 2019 |
Villegailhenc Aragon (2) | 20 - 28 ( 16 - 10 ) |
(1) Lézignan | Arbitru: M. Pereira |
Test (e): Ah Van ( 9 e ) Escañuela ( 25 e ), Makisi ( 33 e ), Chaumont ( 46 e ) Component (e): Limongi (1) Pedeapsă: Limongi ( 37 e ) |
Test (s): Waeldo ( 1 st și 73 - lea ), Leary ( 19 e ), Tribillac ( 55 e ), Gouzy ( 67 e ) Componenta (e): Cardace (2), Bouzinac (1) Penalizare (e): Bouzinac ( 75 e ) |
|||
31 martie 2019 |
Carpentras (2) | 14 - 50 ( 8 - 22 ) |
(1) Saint-Estève XIII Catalană | Arbitru: M. Benjamin Casty |
Test (e): Delic ( 8 e ), Bida ( 37 e ), Comtat ( 59 e ) Component (e): Felicitări ( 59 e ) card (e) galben (e): Ovine ( 31 e ) și Felicitări ( 70 e ) |
Test (e): Brochon ( 16 e și 76 e ), Pomeroy ( 30 e ), Mourgue ( 34 e ), Séguier ( 39 e ), Martin ( 44 e și 73 e ) Vailhen ( 47 e ), BARTES ( 71 e ) Component (e): Guasch ( 16 e , 30 e , 34 e , 47 e , 73 e și 76 e ) card (e) galben (e): Perez ( 29 e ) |
|||
31 martie 2019 |
Palau (1) | 14 - 40 ( 2 - 28 ) |
(1) Limoux | 400 de spectatori Arbitru: M. Vincent |
Test (e): Sebea ( 45 e ), Sigismeau ( 48 e ) Component (e): Herrero ( 45 e și 48 e ) Pedeapsă: Herrero (( 5 e ) |
Test (e): Garrouste ( 10 e , 30 e și 33 e ), Murcia ( 14 e ), Mickalezick ( 20 e ), Béteille ( 75 e ), Lavesnes ( 80 e ) Component (e): Murcia ( 10 e , 14 e , 20 e și 33 e ) Lavesnes ( 75 e și 80 e ) |
|||
4 mai 2019 |
Limoux (1) | 12 - 47 ( 8 - 24 ) |
(1) Saint-Estève XIII Catalană |
Stadionul Albert-Domec , Carcassonne 1.000 de spectatori Arbitru: MM. Benjamin Casty și Mohamed Drizza |
Test (e): B. Vergniol ( 31 e ), Puso ( 35 e ), Mingaud ( 57 e ) cartonaș (e) galben (e): B. Vergniol ( 17 e ) |
Test (e): Square ( 12 e ), Séguier ( 17 e ), Mourgue ( 20 e , 45 e ), Ambert ( 28 e ), Guasch ( 53 e ), Perez ( 71 e ), Chan ( 65 e ), Component (e): Guasch ( 53 e , 53 e , 53 e , 53 e , 53 e ) și Brochon ( 53 e ) Picătură (e): Guasch ( 77 e ) card (e) galben (e) Pătrat ( 24 e ) |
|||
4 mai 2019 |
Lezignan (1) | 18 - 30 ( 6 - 26 ) |
(1) Carcassonne |
Stadionul Albert-Domec , Carcassonne 1.000 de spectatori Arbitru: MM Vincent și Kevin de la Rose |
Test (e): Tribillac ( 35 e ), Tisseyre ( 62 e ), L. Albert ( 78 e ) Component (e): Tribillac ( 35 e , 62 e ) și Benausse ( 78 e ) cartonaș (e) galben (e) ): V. Albert ( 20 th ) |
Test (e): V. Albert ( 5 e , 73 e ), Khedimi ( 21 e ), Lo ( 24 e , 27 e ), Djalout ( 30 e ) Component (e): Albérola ( 21 e , 24 e , 30 e ) Cartonaș galben: Canet ( 42 e ) |
|||
( mt : 10 - 6)
Duminică 9 iunie 2019la 18.30 la Stade Gilbert Brutus , PerpignanPuncte marcate :
Evoluția scorului : 4-0, 10-0, 10-6, 16-6, 22-6
Arbitru : Mohamed Drizza și Benjamin Casty
Spectatori : 4.000
Compoziția echipelor :
Finala are loc duminică 9 iunie 2019la ora 18.30 și este transmis la televizor pe canalul ViàOccitanie . Rețineți că este arbitrat de un duo de arbitri, ca și pentru NRL australian.
Pentru unii observatori, acesta se opune lui Carcassonnais, „care străbătuse perfect terenul” , catalanilor „înzestrați cu formidabili tineri atacanți” .
Diviziuni / mâneci | 1 st rotund | 2 - lea rotund | Optimi | Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Final |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Elite 1 10 cluburi |
absent | 10 | 9 | 6 | 4 | 2 | |
Elite 2 12 cluburi |
absent | 12 | 11 | 6 | 2 | - | - |
DN1 sau cluburi federale 33 |
2 | 32 | 11 | 1 | - | - | - |
|
|
Club câștigător | Club pierdut | Turn |
---|---|---|
Apt (DN1) | Salon-de-Provence (E2) | 2 - lea rotund |
Trentels (DN1) | Lescure-Arthes (E2) | 1/16 |
Meciurile sunt comentate în direct la radioul Marseillette , iar Midi Olympique raportează în fiecare lună despre „ediția roșie”. Conform practicii lor, publicațiile din Marea Britanie Rugby League World (lunar) și Rugby Leaguer & League Express (săptămânal) acoperă și Cupa. Ziarele regionale L'Indépendant și La Dépêche du Midi urmăresc, de asemenea, competiția, faptul că sunt adesea incluse în ofertele de abonament „de presă” ale furnizorilor de servicii de internet sau ale operatorilor de telefonie mobilă (chioșc de pe smartphone) oferindu-le posibilitatea de a fi citite dincolo regiunile lor de origine. Revista australiană Rugby League Review urma să urmeze și cupa minimă, oferind rezultatele și raportând finalele.
La începutul anului 2019, Federația Ligii Franceze de Rugby este încă în discuții cu posibili radiodifuzori pentru o difuzare televizată a meciurilor.