Activități Sport de arbitru , arbitru de fotbal
Perioada de activitate De cand 1968
Alte informații
Partid politic Partidul Popular Liberal și Democrat
Sport Fotbal

Charles George Rainier Corver , născut pe16 ianuarie 1936la Leiden și a murit pe10 noiembrie 2020în Leidschendam , este arbitru al fotbalului Olanda . Este cunoscut mai ales pentru arbitrul său extrem de contestat al semifinalei Cupei Mondiale din 1982 dintre Franța și RFG .

Semifinala Cupei Mondiale din 1982

Portarul german Harald Schumacher a fost autorul mai multor atacuri în prima repriză nesancționate de Corver. La începutul celei de-a doua reprize, Schumacher a ieșit să-l întâlnească pe Patrick Battiston și l-a lovit pe francez cu șoldul, rănindu-l grav. Patrick Battiston pierde trei dinți pe șoc și părăsește terenul inconștient.

Corver, nu mai mult decât asistentul său Geller, intervine pentru a sancționa această agresiune. În loc să dea un cartonaș roșu lui Schumacher și un penalty pentru Franța, el aruncă mingea de la margine pentru RFA. Această decizie este citată în mod regulat ca una dintre cele mai grave decizii de arbitraj luate vreodată. În plus, zâmbetul său complice cu portarul german în urma acestei acțiuni încă semănă îndoieli cu privire la presupusa sa neutralitate atunci când echipa Franței eliminase Olanda într-un play-off pentru această cupă mondială.

Ulterior, în timp ce francezii conduc cu 3-1 în timpul prelungirii, domnul Corver nu sancționează două greșeli consecutive germane, inclusiv un atac foarte puternic al lui Karl-Heinz Förster asupra lui Alain Giresse , contribuind astfel la egalizarea ulterioară a germanilor.

Corver a oficiat la două Cupe Mondiale și două Campionate Europene. A arbitrat patru finale ale Cupei Europei Și o finală a Cupei Intercontinentale în Argentina , peste 140 de meciuri internaționale și peste 600 de meciuri interne. După ultima sa finală din 1983 în Portugalia, a fost observator pentru FIFA , UEFA și KNVB timp de 22 de ani și membru al Comitetului Disciplinar timp de 16 ani. Apoi a devenit director național de vânzări la Heineken .

Note și referințe

1. „  Moartea lui Charles Corver, arbitru Franța-Germania 1982  ” , pe Le Parisien .fr ,11 noiembrie 2020