Sport | Handbal |
---|---|
Organizator (i) | Federația Internațională de Handbal (IHF) și Federația Japoneză de Handbal |
Editarea | 24 - lea |
Locuri) | Japonia |
Datat | din 30 noiembrie până în15 decembrie 2019 |
Participanți | 24 de echipe naționale |
Meciuri jucate | 96 |
Afluență |
315.748 spectatori (3.289 pe meci) |
Site-uri) | Prefectura Kumamoto |
Site oficial |
Site-ul IHF japanhandball2019.com |
Titularul titlului | Franța (2) |
---|---|
Câştigător | Olanda ( 1 st din titlu) |
Finalist | Spania |
Al treilea | Rusia |
Mai multe titluri | Rusia (7) |
Obiective | 5.179 (54 pe meci) |
Cel mai bun jucător | Estavana Polman |
Golgheter (i) | Lois Abbingh (71) |
Femeilor Campionatul Mondial de Handbal 2019 este 24 - a ediție a campionatului mondial de handbal , care durează de la 30 noiembrie la15 decembrie 2019în Japonia , cu șapte luni înainte de Jocurile Olimpice de la Tokyo . Este o competiție organizată de Federația Internațională de Handbal (IHF) și Federația Japoneză de Handbal care reunește cele mai bune selecții naționale.
La Franța , câștigător al ediției precedente , pune titlul, dar nu trece faza preliminară și se termină la 13 - lea loc. Competiția este câștigată pentru prima dată de Olanda , câștigătoare în finala Spaniei care obține cu această ocazie cel mai bun rezultat în campionatul mondial. În cele din urmă, în meciul cu medalia de bronz, Rusia a câștigat împotriva Norvegiei .
Cei 24 de participanți sunt selectați prin competiții continentale și turnee de calificare în Europa în 2018 și 2019. Țara gazdă, Japonia , precum și campioana în exercițiu, Franța , sunt calificate automat. Celelalte 22 de echipe trebuie să treacă prin calificări continentale.
Continent | Număr | Calificare înseamnă | Datat | Calificat (e) |
---|---|---|---|---|
- | 1 | Organizator | 28 octombrie 2013 | Japonia |
- | 1 | Titularul titlului | 17 decembrie 2017 | Franţa |
America (PATHF) | 2 | Campionatul de handbal feminin din Sud și America Centrală | 4 decembrie 2018 | Brazilia și Argentina |
1 | Campionatul America de Nord și Caraibe (în) | 2 iunie 2019 | Cuba | |
Asia (AHF) | 3 | Campionatul Asiatic în 2018 (ro) | 8 decembrie 2018 | Coreea de Sud , China și Kazahstan |
- | 1 | Oceania sau Guest | 8 decembrie 2018 | Australia |
Africa (CAHB) | 3 | Campionatul Africii 2018 | 12 decembrie 2018 | Angola , Senegal și RD Congo |
Europa (EHF) | 3 | Campionatul European 2018 | 16 decembrie 2018 | Rusia , Olanda și România |
9 | Turnee europene de calificare | 6 iunie 2019 |
Germania , Danemarca , Spania , Ungaria , Muntenegru , Norvegia , Serbia , Suedia și Slovenia |
Competiția va avea loc în și în jurul orașului Kumamoto , cum ar fi Campionatul Mondial masculin din 1997 :
Higashi-ku | Minami-ku | Nishi-ku | Yatsushiro | Yamaga |
Capacitatea Parc Dome : 10.000 |
Capacitate Aqua Dome : 6.400 |
Capacitate gimnaziu municipal : 3.400 |
Capacitate gimnaziu municipal : 2.500 |
Capacitate gimnaziu municipal : 2.100 |
Cele 17 perechi de arbitri sunt:
Extragerea pentru grupele din runda preliminară a avut loc pe 21 iunie 2019în Tokyo .
Echipă | Pct | J | P | Diff | Dep | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Olanda | 8 | 5 | 1 | 44 | |
2 | Norvegia | 8 | 5 | 1 | 54 | |
3 | Serbia | 6 | 5 | 2 | 12 | |
4 | Angola | 4 | 5 | 3 | -1 | |
5 | Slovenia | 4 | 5 | 3 | -8 | |
6 | Cuba | 0 | 5 | 5 | -101 |
30 noiembrie 2019 3:00 dupa amiaza. |
Serbia | 32 - 25 | Angola |
Aqua Dome , Minami-ku Arbitraj : Mariana Garcia, Maria Ines Paolantoni |
Željka Nikolić 7 | (16-12) | Isabel Guialo 5 | ||
× 2 × 4 |
× 1 × 4 |
30 noiembrie 2019 18:00 |
Olanda | 26 - 32 | Slovenia |
Aqua Dome , Minami-ku Arbitru : Samir Krichen, Samir Makhlouf |
Estavana Polman 5 | (14-15) | Tjaša Stanko 12 | ||
× 1 × 3 |
× 1 × 4 |
30 noiembrie 2019 8:30 seara. |
Norvegia | 47 - 16 | Cuba |
Aqua Dome , Minami-ku Arbitraj : Heidy El-Saied, Yasmina El-Saied |
Heidi Løke 8 | (25-9) | Cespedes, Lusson 3 | ||
× 3 |
× 1 |
2 decembrie 2019 12:30 P.M. |
Cuba | 27 - 46 | Serbia |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 5.570 Arbitri : Samir Krichen, Samir Makhlouf |
Eyatne Rizo | (11-25) | trei jucători 6 | ||
× 5 |
× 1 × 4 |
2 decembrie 2019 ora 15:00 |
Angola | 28 - 35 | Olanda |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 4.690 Arbitri : Belkhiri, Hamidi |
Azenaide Carlos 9 | (12-17) | Lois Abbingh 11 | ||
× 5 × 1 |
× 2 × 5 |
2 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Slovenia | 20 - 36 | Norvegia |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 1.680 Arbitri : Bonaventura, Bonaventura |
Ana Fat 9 | (12-13) | Marit Røsberg Jacobsen 8 | ||
3 decembrie 2019 ora 15:00 |
Olanda | 51 - 23 | Cuba |
Aqua Dome , Minami-ku Prezență: 5060 Arbitraj : García Paolantoni |
Angela Malestein 11 | (22-11) | Yarumy Cespedes 4 | ||
× 1 × 5 |
× 6 |
3 decembrie 2019 6:00 P.M. |
Slovenia | 24 - 33 | Angola |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 2.280 Arbitri : Koo, Lee |
Tjaša Stanko 9 | (12-16) | Carlos , Kassoma 6 | ||
× 2 × 3 |
× 5 |
3 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Norvegia | 28 - 25 | Serbia |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 1.970 Arbitri : Kuttler, Merz |
Stine Bredal Oftedal 7 | (13-12) | Kristina Liščević 6 | ||
× 3 × 4 |
× 1 × 8 × 1 |
5 decembrie 2019 ora 15:00 |
Cuba | 26 - 39 | Slovenia |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 5.520 Arbitraj : Năstase, Stancu |
Eyatne Rizo | (15-17) | Tjaša Stanko 11 | ||
× 2 × 2 |
× 3 × 5 |
5 decembrie 2019 6:00 P.M. |
Serbia | 23 - 36 | Olanda |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 2.460 Arbitri : Bonaventura, Bonaventura |
trei jucători 6 | (12-20) | Estavana Polman 8 | ||
× 4 |
× 2 × 4 |
5 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Norvegia | 30 - 24 | Angola |
Aqua Dome , Minami-ku Prezență: 1870 Arbitraj : García Paolantoni |
Emilie Hegh Arntzens 6 | (13-12) | Azenaide Carlos 6 | ||
× 3 × 2 |
× 1 × 5 |
6 decembrie 2019 ora 15:00 |
Serbia | 29 - 27 | Slovenia |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 4.680 Arbitri : Makhlouf, Krichen |
Slađana Pop-Lazić 8 | (12 - 11) | Tjaša Stanko 10 | ||
× 1 × 4 |
× 2 × 2 |
6 decembrie 2019 6:00 P.M. |
Angola | 40 - 30 | Cuba |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 2.680 Arbitri : Belkhiri, Hamidi |
Isabel Guialo 7 | (20 - 16) | Lizandra Lusson 7 | ||
× 6 |
× 1 × 6 |
6 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Olanda | 30 - 28 | Norvegia |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 3.380 Arbitri : García, Marín |
Lois Abbingh 6 | (14-18) | Stine Bredal Oftedal 9 | ||
× 2 × 1 |
× 2 |
Echipă | Pct | J | P | Diff | Dep | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Coreea de Sud | 8 | 5 | 0 | 25 | |
2 | Germania | 7 | 5 | 1 | 31 | |
3 | Danemarca | 7 | 5 | 1 | 32 | |
4 | Franța T | 5 | 5 | 2 | 37 | |
5 | Brazilia | 3 | 5 | 3 | 4 | |
6 | Australia | 0 | 5 | 5 | -129 |
30 noiembrie 2019 3:00 dupa amiaza. |
Germania | 30 - 24 | Brazilia | Gimnaziu municipal, Yamaga Spectatori: 1.300 Arbitri : Ignacio Garcia, Andreu Marin |
Julia Behnke 6 | (14-11) | Alexandra do Nascimento 5 | ||
× 1 × 4 |
× 1 × 1 |
30 noiembrie 2019 18:00 |
Franţa | 27 - 29 | Coreea de Sud | Gimnaziu municipal, Yamaga Spectatori: 1.450 Arbitri : MathiasSosa, Cristian Lemes |
Grace Zaadi 5 | (13-12) | Ryu Eun-hee 12 | ||
× 2 × 5 |
× 1 × 2 × 1 |
30 noiembrie 2019 8:30 seara. |
Danemarca | 37 - 12 | Australia | Gimnaziu municipal, Nishi-ku Spectatori: 1.400 Arbitri : Yufeng Cheng, Yunlei Zhou |
Trine Østergaard Jensen 6 | (17-4) | Sally Potocki | ||
× 2 × 2 |
× 8 |
1 st luna decembrie în 2019 3:00 dupa amiaza. |
Brazilia | 19 - 19 | Franţa | Gimnaziu municipal, Yamaga Spectatori: 1.580 Arbitri : Lah, Sok |
patru jucători 3 | (7-10) | trei jucători 3 | ||
× 3 |
× 2 × 5 × 1 |
1 st luna decembrie în 2019 18:00 |
Australia | 8 - 34 | Germania | Gimnaziu municipal, Yamaga Participare: 1450 Arbitraj : Koyoshi HIZAKI, Tomokazu Ikebuchi |
Sally Potocki 3 | (4-18) | Antje Lauenroth 6 | ||
× 2 |
× 1 × 6 |
1 st luna decembrie în 2019 8:30 seara. |
Coreea de Sud | 26 - 26 | Danemarca | Gimnaziu municipal, Nishi-ku Prezență: 1380 Arbitraj : Alpaidze, Berezkina |
Ryu Eun-hee 9 | (13-10) | 4. Mie Højlund | ||
× 1 × 5 |
× 1 × 6 × 1 |
3 decembrie 2019 ora 15:00 |
Coreea de Sud | 33 - 27 | Brazilia | Gimnaziu municipal, Yamaga Spectatori: 1.750 Arbitri : Hamidi, Belkhiri |
Ryu , Shin 12 | (16-14) | Eduarda Amorim 9 | ||
× 2 × 6 |
× 2 × 3 |
3 decembrie 2019 7:00 P.M. |
Franţa | 46 - 7 | Australia | Gimnaziu municipal, Yamaga Prezență: 1540 Arbitraj : El-Saied, El-Saied |
Pauline Coatanea 7 | (21-3) | Sally Potocki 4 | ||
× 1 × 2 |
× 1 × 6 |
3 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Danemarca | 25 - 26 | Germania | Gimnaziu municipal, Nishi-ku Spectatori: 1.000 de arbitri : Sosa, Lemes |
Kristina Jørgensen 5 | (11-13) | Julia Behnke 7 | ||
× 1 × 2 |
× 2 × 5 |
4 decembrie 2019 ora 15:00 |
Australia | 17 - 34 | Coreea de Sud | Gimnaziu municipal, Yamaga Spectatori: 1.590 Arbitri : Lončar, Lončar |
Sally Potocki 10 | (10-18) | Lee Mi-gyeong 5 | ||
× 1 × 6 |
× 3 |
4 decembrie 2019 7:00 P.M. |
Germania | 25 - 27 | Franţa | Gimnaziul municipal, Yamaga Spectatori: 1.950 Arbitri : García, Marín |
Emily Bölk 8 | (12-14) | Grace Zaadi 4 | ||
× 2 × 1 |
× 1 × 2 |
4 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Danemarca | 24 - 18 | Brazilia | Gimnaziul municipal, Nishi-ku Prezență: 1100 Arbitraj : García Paolantoni |
Stine Jørgensen 6 | (11-9) | Samara Vieira 5 | ||
× 1 × 3 |
× 5 |
6 decembrie 2019 ora 15:00 |
Brazilia | 31 - 9 | Australia | Gimnaziu municipal, Yamaga Spectatori: 1490 Arbitri : Cheng, Zhou |
Ana Paula Rodrigues 5 | (15-5) | Sally Potocki 7 | ||
× 1 × 7 × 1 |
× 2 |
6 decembrie 2019 7:00 P.M. |
Germania | 27 - 27 | Coreea de Sud | Gimnaziul municipal, Yamaga Prezență: 2100 Arbitraj : Alpaidze, Berezkina |
Julia Behnke 7 | (15-14) | Ryu Eun-hee 10 | ||
× 2 × 6 |
× 2 |
6 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Franţa | 18 - 20 | Danemarca | Gimnaziu municipal, Nishi-ku Spectatori: 1.600 Arbitri : Lah, Sok |
Alexandra Lacrabere 6 | (7-9) | Stine Jørgensen 7 | ||
× 3 × 4 |
× 6 |
Echipă | Pct | J | P | Diff | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Spania | 10 | 5 | 0 | 56 |
2 | Muntenegru | 8 | 5 | 1 | 14 |
3 | România | 6 | 5 | 2 | -8 |
4 | Ungaria | 4 | 5 | 3 | 28 |
5 | Senegal | 2 | 5 | 4 | -18 |
6 | Kazahstan | 0 | 5 | 5 | -72 |
30 noiembrie 2019 3:00 dupa amiaza. |
Muntenegru | 29 - 25 | Senegal | Gimnaziu municipal, Yatsushiro Spectatori: 1.900 Arbitri : Maike Merz, Tanja Schilha |
Đurđina Jauković 7 | (14-15) | Keita , Sankharé 5 | ||
× 3 × 5 |
× 1 × 2 |
30 noiembrie 2019 18:00 |
România | 16 - 31 | Spania | Gimnaziu municipal, Nishi-ku Spectatori: 1.300 Arbitri : Bonaventura, Bonaventura |
Cristina Neagu 6 | (9-16) | Barbosa , Fernandez 6 | ||
× 2 × 7 |
× 1 × 5 |
30 noiembrie 2019 18:00 |
Ungaria | 39 - 15 | Kazahstan | Gimnaziul municipal, Yatsushiro Participare: 1800 Arbitraj : HIZAKI, Ikebuchi |
Márton , Schatzl 7 | (22-8) | Dana abilda 5 | ||
× 1 |
1 st luna decembrie în 2019 3:00 dupa amiaza. |
Kazahstan | 21 - 30 | Muntenegru | Gimnaziul municipal, Yatsushiro Participare: 1910 Arbitraj : El-Saied, El-Saied |
Irina Alexandrova 5 | (11-13) | Jovanka Radičević 9 | ||
× 3 |
× 1 × 5 |
1 st luna decembrie în 2019 18:00 |
Spania | 29 - 25 | Ungaria | Gimnaziu municipal, Nishi-ku Spectatori: 1.600 Arbitri : Christiansen, Hansen |
Alexandrina barbosa | (18-13) | Petra Tóvizi 5 | ||
× 1 × 4 × 1 |
× 1 × 5 |
1 st luna decembrie în 2019 18:00 |
Senegal | 25 - 29 | România | Gimnaziul municipal, Yatsushiro Spectatori: 1.850 Arbitri : Koo, Lee |
trei jucători 6 | (12-15) | Cristina Neagu 13 | ||
× 2 × 3 |
× 4 × 7 |
3 decembrie 2019 ora 15:00 |
Ungaria | 24 - 25 | Muntenegru | Gimnaziul municipal, Nishi-ku Spectatori: 1.600 Arbitri : García, Marín |
Nadine Schatzl 7 | (12-13) | Jovanka Radičević 8 | ||
× 2 × 2 |
× 1 × 7 × 1 |
3 decembrie 2019 ora 15:00 |
Spania | 29 - 20 | Senegal | Gimnaziu municipal, Yatsushiro Spectatori: 1.950 Arbitri : Lah, Sok |
Alexandrina Barbosa 8 | (14-13) | Doungou Camara 6 | ||
× 3 × 5 |
× 4 |
3 decembrie 2019 7:00 P.M. |
România | 22 - 20 | Kazahstan | Gimnaziu municipal, Yatsushiro Spectatori: 1.810 Arbitri : Cheng, Zhou |
Crina pintea 5 | (14-11) | Veronika Khardina 6 | ||
× 1 × 3 |
× 1 |
4 decembrie 2019 ora 15:00 |
Muntenegru | 27 - 26 | România | Gimnaziu municipal, Nishi-ku Spectatori: 1.700 Arbitri : Christiansen, Hansen |
Radičević , Raičević 6 | (11-12) | Cristina Neagu 11 | ||
× 3 × 7 × 1 |
× 1 × 7 × 1 |
4 decembrie 2019 ora 15:00 |
Kazahstan | 16 - 43 | Spania | Gimnaziul municipal, Yatsushiro Prezență: 2000 Arbitraj : El-Saied, El-Saied |
Abilda, Rejemetova 3 | (11-19) | Marta Lopez 10 | ||
× 5 |
× 4 |
4 decembrie 2019 7:00 P.M. |
Ungaria | 30 - 20 | Senegal | Gimnaziul municipal, Yatsushiro Participare: 2020 Arbitraj : Alpaidze, Berezkina |
Anna Kovács 6 | (17-9) | Amina Sankhare 6 | ||
× 1 × 2 |
× 1 × 4 |
6 decembrie 2019 ora 15:00 |
Senegal | 30 - 20 | Kazahstan | Gimnaziu municipal, Nishi-ku Prezență: 1700 Arbitraj : HIZAKI, Ikebuchi |
Doungou Camara 8 | (15-7) | Dana Abilda 7 | ||
× 3 |
× 1 × 6 × 1 |
6 decembrie 2019 ora 15:00 |
Muntenegru | 26 - 27 | Spania | Gimnaziu municipal, Yatsushiro Spectatori: 2.000 de arbitri : Bonaventura, Bonaventura |
Jovanka Radičević 7 | (14-14) | Barbosa , Pena 6 | ||
× 7 |
× 2 × 4 |
6 decembrie 2019 7:00 P.M. |
România | 28 - 27 | Ungaria | Gimnaziu municipal, Yatsushiro Spectatori: 2.500 Arbitri : Kuttler, Merz |
Cristina Neagu 10 | (10-16) | Kovacsics , Szabó 6 | ||
× 2 × 6 |
× 2 × 5 |
Echipă | Pct | J | P | Diff | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 10 | 5 | 0 | 67 |
2 | Suedia | 8 | 5 | 1 | 30 |
3 | Japonia | 6 | 5 | 2 | 15 |
4 | Argentina | 4 | 5 | 3 | -9 |
5 | RD Congo | 2 | 5 | 4 | -51 |
6 | China | 0 | 5 | 5 | -52 |
30 noiembrie 2019 3:00 dupa amiaza. |
Japonia | 24 - 20 | Argentina |
Dome Park , Higashi-ku Arbitru : Năstase, Stancu |
Mana Ohyama 5 | (14-10) | Elke Karsten 7 | ||
× 2 × 9 |
× 2 × 4 |
30 noiembrie 2019 18:00 |
Rusia | 26 - 11 | China |
Dome Park , Higashi-ku Arbitru : Lončar, Lončar |
Iulia Managarova | (13-6) | Chen 4 | ||
× 3 |
× 4 |
30 noiembrie 2019 8:30 seara. |
Suedia | 26 - 16 | RD Congo |
Park Dome , Higashi-ku Arbitraj : Antić, Jankovljević |
Anna Lagerquist 6 | (11-8) | Christianne Mwasesa 6 | ||
× 3 × 2 |
× 1 × 3 |
2 decembrie 2019 ora 15:00 |
Argentina | 22 - 35 | Rusia |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 6.628 Arbitri : Cheng, Zhou |
Malena Cavo 4 | (12-17) | Olga Gorchenina 5 | ||
2 decembrie 2019 6:00 P.M. |
RD Congo | 16 - 28 | Japonia |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 4.476 Arbitri : Lončar, Lončar |
Roseline Ngo Leyi 4 | (9-17) | Mana Ohyama | ||
2 decembrie 2019 8:30 P.M. |
China | 19 - 32 | Suedia |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 2.100 Arbitri : Stancu, Năstase |
Jin Mengqing 5 | (7-16) | Mikaela Mässing 4 | ||
3 decembrie 2019 ora 14:30 |
Rusia | 34 - 13 | RD Congo |
Park Dome , Higashi-ku Prezență: 6765 Arbitraj : HIZAKI, Ikebuchi |
Iulia Managarova 6 | (19-7) | Christianne Mwasesa 5 | ||
× 4 |
× 5 × 1 |
3 decembrie 2019 ora 17:00 |
China | 28 - 34 | Argentina |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 1.985 Arbitri : Antić, Jakovljević |
Jin Mengqing 10 | (13-18) | Elke Karsten 12 | ||
× 4 |
× 1 × 3 |
3 decembrie 2019 7:30 P.M. |
Suedia | 34 - 26 | Japonia |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori : 6.375 Arbitri : Krichen, Makhlouf |
Linn Blohm 7 | (20-13) | Yuki Tanabe 5 | ||
× 1 × 4 |
× 4 |
5 decembrie 2019 ora 15:00 |
RD Congo | 25 - 24 | China |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 6.729 Arbitri : Kuttler, Merz |
12. Christianne Mwasesa | (10-11) | Jin Mengqing 8 | ||
× 2 × 6 × 1 |
× 1 × 5 |
5 decembrie 2019 6:00 P.M. |
Japonia | 23 - 33 | Rusia |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 6.220 Arbitri : Antić, Jakovljević |
7. Haruno Sasaki | (16-16) | Anna sen 8 | ||
× 1 × 2 |
× 1 × 2 |
5 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Suedia | 30 - 23 | Argentina |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 2.442 Arbitri : Lončar, Lončar |
Mikaela Mässing 5 | (14-11) | Luciana Mendoza 8 | ||
× 1 × 5 |
× 2 × 3 |
6 decembrie 2019 ora 15:00 |
Japonia | 35 - 18 | China |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 8.310 Arbitri : Sosa, Lemes |
Natsumi Akiyama 8 | (17-8) | Sun Mengying 5 | ||
× 2 × 2 |
× 2 × 5 |
6 decembrie 2019 6:00 P.M. |
Argentina | 25 - 16 | RD Congo |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 2950 Arbitri : Christiansen, Hansen |
Elke karsten | (9-13) | Christianne Mwasesa 5 | ||
× 2 × 3 |
× 5 |
6 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Rusia | 30 - 22 | Suedia |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 3.826 Arbitri : Koo, Lee |
Iaroslava Frolova 11 | (16-12) | Isabelle Gulldén 8 | ||
× 3 × 8 |
× 5 |
Grupurile preliminare de rundă sunt reunite câte două și se păstrează toate punctele dobândite împotriva echipelor aflate în cursă. De exemplu, Rusia, care a câștigat toate meciurile din runda preliminară, începe runda principală cu 4 puncte, deoarece cele 6 puncte dobândite împotriva echipelor eliminate sunt eliminate.
Calificat în semifinale - Calificată pentru meci de 5 - lea loc - Calificată pentru meci 7 - lea loc - Eliminat.
Echipă | Pct | J | P | Diff | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norvegia | 8 | 5 | 1 | 18 |
2 | Olanda | 6 | 5 | 2 | 17 |
3 | Serbia | 5 | 5 | 2 | -12 |
4 | Germania | 5 | 5 | 2 | -1 |
5 | Danemarca | 4 | 5 | 2 | -1 |
6 | Coreea de Sud | 2 | 5 | 3 | -21 |
8 decembrie 2019 ora 15:00 |
Serbia | 36 - 33 | Coreea de Sud |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 3.450 Arbitri : García, Marín |
Jelena Lavko 7 | (21 - 16) | Ryu Eun-hee 10 | ||
× 1 × 7 × 1 |
× 1 × 4 |
8 decembrie 2019 6:00 P.M. |
Olanda | 23 - 25 | Germania |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 4.020 Arbitri : Bonaventura, Bonaventura |
Kelly Dulfer 4 | (12 - 11) | Emily BöLK 6 | ||
× 4 |
× 1 × 1 |
8 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Norvegia | 22 - 19 | Danemarca |
Aqua Dome , Minami-ku Prezență: 1890 Arbitraj : Alpaidze, Berezkina |
Hegh Arntzen 5 | (12 - 9) | Højlund , Grigel 4 | ||
× 1 × 4 |
× 2 × 3 |
9 decembrie 2019 ora 15:00 |
Germania | 28 - 29 | Serbia |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 5.090 Arbitri : Năstase, Stancu |
Berger , Minevskaja 6 | (17-19) | Dragana Cvijić 7 | ||
× 1 × 5 |
× 2 × 5 × 1 |
9 decembrie 2019 6:00 P.M. |
Danemarca | 27 - 24 | Olanda |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 2.200 Arbitri : García, Marín |
Anne Mette Hansen 5 | (14 - 9) | Polman , Snelder 5 | ||
× 3 × 6 |
× 1 × 4 |
9 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Coreea de Sud | 25 - 36 | Norvegia |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 2 120 Arbitri : Bonaventura, Bonaventura |
Ryu Eun-hee 7 | (10 - 20) | Stine Bredal Oftedal 7 | ||
× 1 × 3 |
× 2 × 2 |
11 decembrie 2019 ora 15:00 |
Olanda | 40 - 33 | Coreea de Sud |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 5.070 Arbitraj : Năstase, Stancu |
Lois Abbingh 11 | (23-16) | Ryu Eun-hee 9 | ||
× 1 × 7 × 1 |
× 1 × 2 |
11 decembrie 2019 6:00 P.M. |
Serbia | 26 - 26 | Danemarca |
Aqua Dome , Minami-ku Spectatori: 3.080 Arbitri : García, Marín |
Slađana Pop-Lazić 6 | (14-11) | Stine Jørgensen 6 | ||
× 1 × 6 |
× 2 × 2 |
11 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Norvegia | 32 - 29 | Germania |
Aqua Dome , Minami-ku Prezență: 3520 Arbitraj : Alpaidze, Berezkina |
Kari Brattset 6 | (17-16) | Emily BöLK 6 | ||
× 2 |
× 1 × 2 |
Echipă | Pct | J | P | Diff | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 10 | 5 | 0 | 44 |
2 | Spania | 7 | 5 | 1 | 8 |
3 | Muntenegru | 6 | 5 | 2 | 0 |
4 | Suedia | 5 | 5 | 2 | 9 |
5 | Japonia | 2 | 5 | 4 | -7 |
6 | România | 0 | 5 | 5 | -54 |
8 decembrie 2019 ora 15:00 |
România | 18 - 27 | Rusia |
Park Dome , Higashi-ku Prezență: 5870 Arbitraj : García Paolantoni |
Cristina Neagu 5 | (10 - 10) | Bobrovnikova , Viakhireva 5 | ||
× 1 × 3 × 1 |
× 2 × 4 |
8 decembrie 2019 6:00 P.M. |
Muntenegru | 30 - 26 | Japonia |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 7.356 Arbitri : Belkhiri, Hamidi |
Jovanka Radičević 8 | (14 - 11) | Asuka Fujita 7 | ||
× 1 × 3 |
× 2 × 3 |
8 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Spania | 28 - 28 | Suedia |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 2.132 Arbitri : Lah, Sok |
Barbosa alexandrina 6 | (14 - 8) | Hagman , Mässing 8 | ||
× 2 × 7 × 1 |
× 2 × 3 |
10 decembrie 2019 ora 15:00 |
Rusia | 35 - 28 | Muntenegru |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 6.338 Arbitri : Krichen, Makhlouf |
Yulia Managarova 12 | (17 - 16) | Jovanka Radičević 8 | ||
× 1 × 5 |
× 2 × 7 |
10 decembrie 2019 6:00 P.M. |
Japonia | 31 - 33 | Spania |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 3.428 Arbitri : Kuttler, Merz |
Mana Ohyama 6 | (13-17) | Nerea Pena 7 | ||
× 3 × 4 |
× 2 × 5 |
10 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Suedia | 34 - 22 | România |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 1.980 Arbitri : Lemes, Sosa |
Olivia Mellegård 7 | (14-9) | trei jucători 4 | ||
× 1 × 4 |
× 1 × 3 |
11 decembrie 2019 ora 15:00 |
Spania | 26 - 36 | Rusia |
Parc Dome , Higashi-ku Spectatori: 6.281 Arbitri : Bonaventura, Bonaventura |
Barbosa alexandrina 6 | (12-16) | Iaroslava Frolova 9 | ||
× 1 |
× 2 × 2 |
11 decembrie 2019 6:00 P.M. |
România | 20 - 37 | Japonia |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 3.962 Arbitri : Belkhiri, Hamidi |
Perianu , Udriștioiu 4 | (8-18) | 8. Haruno Sasaki | ||
× 1 × 3 |
11 decembrie 2019 8:30 P.M. |
Muntenegru | 26 - 23 | Suedia |
Park Dome , Higashi-ku Prezență: 1926 Arbitraj : García Paolantoni |
Majda Mehmedovic 7 | (12-12) | Linn Blohm 7 | ||
× 2 × 3 |
× 4 |
Semifinale | Final | |||||
13 decembrie 2019, Dome Park | 15 decembrie 2019, Dome Park | |||||
Rusia | 32 | |||||
Olanda | 33 | |||||
Olanda | 30 | |||||
13 decembrie 2019, Dome Park | ||||||
Spania | 29 | |||||
Norvegia | 22 | |||||
Spania | 28 | |||||
Locul al treilea | ||||||
15 decembrie 2019, Dome Park | ||||||
Rusia | 33 | |||||
Norvegia | 28 | |||||
13 decembrie 2019 17.30 |
Rusia | 32 - 33 | Olanda |
Parc Dome , Higashi-ku Arbitru : Bonaventura, Bonaventura |
Anna Viakhireva 11 | (16-16) | Estavana Polman 9 | ||
× 2 × 3 |
× 3 |
13 decembrie 2019 8:30 seara. |
Norvegia | 22 - 28 | Spania |
Park Dome , Higashi-ku Prezență: 4261 Arbitraj : Alpaidze, Berezkina |
Smart Alder 5 | (13-13) | Alexandrina Barbosa 7 | ||
× 3 × 3 |
× 2 × 5 |
13 decembrie 2019 11:30 |
Germania | 24 - 35 | Suedia |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 6.860 Arbitri : García, Marín |
Alicia Stolle 6 | (13-18) | Isabelle Gulldén 7 | ||
× 1 × 2 |
× 1 × 1 |
13 decembrie 2019 2:30 pm. |
Serbia | 26 - 28 | Muntenegru |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 5.690 Arbitri : Belkhiri, Hamidi |
Jovana Stoiljkovic 6 | (12-13) | Raičević , Ramusović 4 | ||
× 1 |
× 3 × 4 |
15 decembrie 2019 17.30 |
Rusia | 33-28 | Norvegia |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 8.664 Arbitri : García, Marín |
Anna Viakhireva 9 | (18-15) | Hegh Arntzen , Oftedal 7 | ||
× 4 |
× 1 × 4 |
15 decembrie 2019 8:30 seara. |
Olanda | 30 - 29 | Spania |
Dome Park , Higashi-ku Spectatori: 9.624 Arbitri : Bonaventura, Bonaventura |
Estavana Polman 9 | (16-13) | Alexandrina Barbosa 7 | ||
× 2 × 3 |
× 2 × 1 × 1 |
|
|
Clasament semifinale | Potriviți 17 - lea loc | |||||
8 decembrie | 9 decembrie | |||||
Slovenia | 19 | |||||
Brazilia | 32 | |||||
Brazilia | 22 | |||||
8 decembrie | ||||||
Senegal | 18 | |||||
Senegal | 28 | |||||
RD Congo | 23 | |||||
Potriviți 19 - lea loc | ||||||
9 decembrie | ||||||
Slovenia | 29 | |||||
RD Congo | 27 | |||||
Clasament semifinale | Meciul pentru 21 st loc | |||||
8 decembrie | 9 decembrie | |||||
Cuba | 45 | |||||
Australia | 25 | |||||
Cuba | 33 filă | |||||
8 decembrie | ||||||
Kazahstan | 31 | |||||
Kazahstan | 29 | |||||
China | 23 | |||||
Meciul pentru 23 - lea loc | ||||||
9 decembrie | ||||||
Australia | 15 | |||||
China | 33 | |||||
Rang | Echipă | J | G | NU | P | Bp | Bc | Diff | Calificări * |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Olanda | 10 | 7 | 0 | 3 | 328 | 280 | 48 | Jocurile Olimpice 2020 și WC 2021 | |
Spania | 10 | 7 | 1 | 2 | 303 | 250 | 53 | TQO | |
Rusia | 10 | 9 | 0 | 1 | 321 | 224 | 97 | TQO | |
4 | Norvegia | 10 | 7 | 0 | 3 | 309 | 249 | 60 | TQO |
5 | Muntenegru | 9 | 7 | 0 | 2 | 249 | 233 | 16 | TQO |
6 | Serbia | 9 | 5 | 1 | 3 | 272 | 258 | 14 | TQO |
7 | Suedia | 9 | 6 | 1 | 2 | 264 | 214 | 50 | TQO |
8 | Germania | 9 | 4 | 1 | 4 | 248 | 230 | 18 | - |
9 | Danemarca | 8 | 4 | 2 | 2 | 204 | 172 | 32 | - |
10 | Japonia | 8 | 4 | 0 | 4 | 230 | 204 | 26 | - |
11 | Coreea de Sud | 8 | 3 | 2 | 3 | 240 | 236 | 4 | - |
12 | România | 8 | 3 | 0 | 5 | 181 | 227 | - 46 | - |
13 | Franța T | 7 | 4 | 1 | 2 | 190 | 139 | 51 | - |
14 | Ungaria | 7 | 3 | 0 | 4 | 200 | 169 | 31 | - |
15 | Angola | 7 | 3 | 0 | 4 | 198 | 205 | -7 | - |
16 | Argentina | 7 | 2 | 0 | 5 | 177 | 197 | -20 | - |
17 | Brazilia | 7 | 3 | 1 | 3 | 173 | 152 | 21 | - |
18 | Senegal | 7 | 2 | 0 | 5 | 165 | 182 | -17 | - |
19 | Slovenia | 7 | 3 | 0 | 4 | 190 | 209 | -19 | - |
20 | RD Congo | 7 | 1 | 0 | 6 | 136 | 194 | -58 | - |
21 | Cuba | 7 | 2 | 0 | 5 | 200 | 279 | -79 | - |
22 | Kazahstan | 7 | 1 | 0 | 6 | 152 | 220 | -68 | - |
23 | China | 7 | 1 | 0 | 6 | 156 | 196 | -40 | - |
24 | Australia | 7 | 0 | 0 | 7 | 93 | 260 | -167 | - |
Câștigătorul este calificat direct pentru Jocurile Olimpice 2020 , în timp ce echipele clasate de la 2 - lea până la 7 - lea loc să obțină dreptul de a participa la turnee de calificare olimpice .
| |
Echipa tipică a Campionatului Mondial feminin din 2019 |
Echipa tipică a turneului este formată din următorii jucători:
Rang | Jucăuş | Echipă | Obiective | Imagini | % | 7m | MJ | Media |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lois Abbingh | Olanda | 71 | 114 | 62,3% | De 29 / pe 32 | 10 | 7.1 |
2 | Ryu eun-hee | Coreea de Sud | 69 | 114 | 60,5% | 5/9 | 8 | 8.6 |
3 | Tjaša Stanko | Slovenia | 62 | 98 | 63,3% | 6/9 | 7 | 8.9 |
4 | Alexandrina barbosa | Spania | 60 | 95 | 63,2% | 19/24 | 10 | 6.0 |
5 | Jovanka Radičević | Muntenegru | 58 | 82 | 70,7% | 19/21 | 9 | 6.4 |
Estavana Polman | Olanda | 107 | 54,2% | 2/4 | 10 | 5.8 | ||
7 | Stine Bredal Oftedal | Norvegia | 51 | 82 | 62,2% | 18/23 | 10 | 5.1 |
8 | Cristina Neagu | România | 49 | 82 | 59,8% | 25/26 | 8 | 6.1 |
9 | Iaroslava Frolova | Rusia | 48 | 69 | 69,6% | 15/18 | 10 | 4.8 |
10 | Sally Potocki | Australia | 47 | 100 | 47,0% | 17/10 | 7 | 6.7 |
... | ||||||||
15 | Linn Blohm | Suedia | 41 | 49 | 83,7% | - | 9 | 4.6 |
Rang | Jucăuş | Echipă | % | Se oprește | Imagini | MJ | Media |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Catherine Gabriel | Franţa | 42,0% | 34 | 81 | 7 | 4.9 |
2 | Sandra Toft | Danemarca | 39,30% | 90 | 229 | 8 | 11.3 |
3 | Victoria Kalinina | Rusia | 39,25% | 42 | 107 | 7 | 6.0 |
4 | Hatadou Sako | Senegal | 37,3% | 85 | 228 | 7 | 12.1 |
5 | Dinah eckerle | Germania | 35,5% | 103 | 290 | 9 | 11.4 |
6 | Silje solberg | Norvegia | 35,2% | 113 | 321 | 10 | 11.3 |
7 | Blanka Bíró | Ungaria | 35,0% | 43 | 123 | 7 | 6.1 |
8 | Amandine Leynaud | Franţa | 34,6% | 46 | 133 | 7 | 6.6 |
9 | Filippa Idehn | Suedia | 34,4% | 88 | 256 | 9 | 9.8 |
10 | Bárbara Arenhart | Brazilia | 33,6% | 49 | 146 | 7 | 7 |
Lista echipei olandeze campioană mondială este:
Echipa echipei spaniole , vicecampioană mondială, este:
Lista echipei ruse , medaliată cu bronz, este: