Campionatul de șah al Italiei este organizat anual de către Federația Italiană de Șah ( Federazione Italiana Scacchistica - ISP).
Înainte de 1921 (anul înființării Federației), a fost organizat un turneu național italian; a fost de fapt un campionat național, dar a fost neoficial.
Campionatul italian de șah este deschis tuturor jucătorilor. Totuși, din 1999 , titlul a fost acordat primului național italian al campionatului.
Locație | An | Campion |
---|---|---|
Roma | 1875 | Pietro seni |
Livorno | 1878 | Luigi Sprega |
Milano | 1881 | Carlo Salvioli |
Veneția | 1883 | Fermo Zannoni |
Roma | 1886 | Fermo Zannoni |
Torino | 1892 | Vittorio Torre |
Roma | 1900 | Arturo Reggio |
Veneția | 1901 | |
Florenţa | 1905 | |
Milano | 1906 | Giovanni Martinolich |
Roma | 1911 | Matteo gladig |
Bologna | 1913 | Arturo Reggio |
Milano | 1916 | Arturo Reggio |
Viareggio | 1920 | Stefano Rosselli del Turco |
Locație | An | Campion |
---|---|---|
Viareggio | 1921 | Davide Marotti |
Napoli | 1923 | Stefano Rosselli del Turco |
Florenţa | 1929 | Mario monticelli |
Milano | 1931 | Stefano Rosselli del Turco |
Milano | 1934 | Mario monticelli |
Florenţa | 1935 | Antonio Sacconi |
Florenţa | 1936 | Vincenzo Castaldi |
Napoli | 1937 | Vincenzo Castaldi |
Roma | 1939 | Mario monticelli |
Florenţa | 1943 | Vincenzo Nestler |
Roma | 1947 | Vincenzo Castaldi, Cherubino Staldi |
Florenţa | 1948 | Vincenzo Castaldi |
Sorrento | 1950 | Giorgio Porreca |
Veneția | 1951 | Enrico Paoli |
Ferrara | 1952 | Vincenzo Castaldi, Alberto Giustolisi , Federico Norcia |
Florenţa | 1953 | Vincenzo Castaldi |
Trieste | 1954 | Vincenzo Nestler |
Rovigo | 1956 | Giorgio Porreca |
Reggio Emilia | 1957 | Enrico Paoli |
Rimini | 1959 | Vincenzo Castaldi |
Perugia | 1960 | Guido Cappello |
În 1947 și 1952 , nu a existat tie-break: titlul a fost acordat jucătorilor la egalitate .
De trei ori (decembrie 1992 , decembrie 1994 și decembrie 1997 ), turneul de șah Reggio Emilia a servit drept campionat italian.
Locație | An | Campion |
---|---|---|
San Benedetto del Tronto | 1961 | Alberto Giustolisi |
Forte dei Marmi | 1962 | Stefano Tatai |
Imperia | 1963 | Ennio Contedini |
Napoli | 1964 | Alberto Giustolisi |
Florenţa | 1965 | Stefano Tatai |
Rovigo | 1966 | Alberto Giustolisi |
Savona | 1967 | Stefano Tatai |
Milano | 1968 | Enrico Paoli |
San Benedetto del Tronto | 1969 | Sergio Mariotti |
Sottomarina ( Chioggia ) | 1970 | Stefano Tatai |
San Benedetto del Tronto | 1971 | Sergio Mariotti |
Recoaro Terme | 1972 | Carlo Micheli |
Sottomarina (Chioggia) | 1973 | Carlo Micheli |
Castelvecchio Pascoli( Barga ) | 1974 | Stefano Tatai |
Pesaro | 1975 | Bela Toth |
Castelvecchio Pascoli(Barga) | 1976 | Bela Toth |
Castelvecchio Pascoli(Barga) | 1977 | Stefano Tatai |
Lido di Venezia( Veneția ) | 1979 | Stefano Tatai |
Agnano (Napoli) | 1980 | Bela Toth |
Barcellona Pozzo di Gotto | nouăsprezece optzeci și unu | Roberto Messa |
Arco | 1982 | Bela Toth |
Arco | 1983 | Stefano Tatai |
Arcidosso | 1985 | Alvise Zichichi |
Chianciano Terme | 1985 | Stefano Tatai |
Cesenatico | 1986 | Fernando Braga |
Chianciano Terme | 1987 | Mario lanzani |
1988 | Fernando Braga | |
1989 | Bruno Belotti | |
1990 | Stefano Tatai | |
1991 | Stefano Tatai | |
Reggio Emilia (turneu internațional) |
1992 - 1993 | Michele Godena ( 3 e ) |
Filettino | 1993 | Michele godena |
Reggio Emilia (turneu internațional) |
1994 - 1995 | Stefano Tatai (al 5- lea ) |
Verona | 1995 | Michele godena |
Mantua | 1996 | Bruno Belotti |
Reggio Emilia (turneu internațional) |
1997 - 1998 | Igor Efimov ( al 3- lea ) |
Sfântul Vincent | 1998 | Igor Yefimov |
1999 | Fabio Bellini | |
2000 | Ennio Arlandi | |
Montecatini Terme | 2001 | Bruno Belotti |
Montecatini Terme | 2002 | Duilio Collutiis |
Arvier | 2003 | Spartaco Sarno |
Montecatini Terme | 2004 | Fabio Bruno |
Cremona | 2005 | Michele godena |
Cremona | 2006 | Michele godena |
Martina Franca | 2007 | Fabiano Caruana |
Martina Franca | 2008 | Fabiano Caruana |
Saarland | 2009 | Lexy ortega |
A lui | 2010 | Fabiano Caruana |
Perugia | 2011 | Fabiano Caruana |
Torino | 2012 | Alberto David |
Roma | 2013 | Danyyil Dvirnyy |
Boscotrecază | 2014 | Axel rombaldoni |
Milano | 2015 | Danyyil Dvirnyy |
Roma | 2016 | Alberto David |
Cosenza | 2017 | Luca Moroni |
Salerno | 2018 | Lorenzo Lodici |
Padova | 2019 | Alberto David |