Xavier darcos

Xavier darcos
Desen.
Xavier Darcos în 2019.
Funcții
Cancelar al Institutului de Franță
În funcție de atunci 1 st luna ianuarie 2018
( 3 ani, 5 luni și 22 de zile )
Alegeri 11 decembrie 2017
Realegere 14 decembrie 2020
Predecesor Gabriel de Broglie
Președinte al Institutului Francez
10 iunie 2010 - 1 st luna februarie în anul 2015
( 4 ani, 7 luni și 22 de zile )
Predecesor Olivier Poivre d'Arvor
Succesor Antonin Baudry
Ministrul muncii , relațiilor sociale , familiei , solidarității și orașului
23 iunie 2009 - 22 martie 2010
( 8 luni și 27 de zile )
Președinte Nicolas Sarkozy
primul ministru Francois Fillon
Guvern Fillon II
Predecesor Brice Hortefeux
Succesor Eric Woerth
Ministrul Educației Naționale
18 mai 2007 - 23 iunie 2009
( 2 ani, 1 lună și 5 zile )
Președinte Nicolas Sarkozy
primul ministru Francois Fillon
Guvern Fillon I și II
Predecesor Gilles de Robien
Succesor Luc Chatel
Ministrul delegat pentru cooperare, dezvoltare și francofonie
31 martie 2004 - 31 mai 2005
( 1 an și 2 luni )
Președinte Jacques Chirac
primul ministru Jean-Pierre Raffarin
Guvern Raffarin III
Predecesor Pierre-André Wiltzer
Succesor Brigitte Girardin
Ministrul educației școlare
7 mai 2002 - 30 martie 2004
( 1 an, 10 luni și 23 de zile )
Președinte Jacques Chirac
primul ministru Jean-Pierre Raffarin
Guvern Rafarin I și II
Predecesor Ségolène Royal
Succesor Funcția eliminată
Senator francez
1 st Septembrie Octombrie Noiembrie 1998 de - 7 iunie 2002
( 3 ani, 8 luni și 6 zile )
Alegeri 27 septembrie 1998
Circumscripție electorală Dordogne
Succesor Dominique Mortemousque
Primar din Périgueux
17 septembrie 2005 - 16 martie 2008
( 2 ani, 5 luni și 28 de zile )
Alegeri 17 septembrie 2005
Predecesor Jean-Paul Daudou
Succesor Michel Moyrand
20 ianuarie 1997 - 7 iunie 2002
( 8 ani, 4 luni și 18 zile )
Alegeri 20 ianuarie 1997
Realegere 18 martie 2001
Predecesor Yves Guéna
Succesor Jean-Paul Daudou
Biografie
Data de nastere 14 iulie 1947
Locul nasterii Limoges ( Franța )
Naţionalitate limba franceza
Partid politic UMP (2002-2010)
Soțul Laure Driant (din 1999)
Absolvit de la Universitatea din Bordeaux
Universitatea din Reims
Profesie Academic
Senior funcționar public

Xavier Darcos , născut pe14 iulie 1947la Limoges ( Haute-Vienne ), este latinist , înalt oficial , om de litere , diplomat , om politic și academician francez .

Primar al Périgueux între 1997 și 2008, senator din 1998 până în 2002 și consilier regional al Aquitaniei din 2004 până în 2015, din 2002 a ocupat mai multe funcții ministeriale. A fost ministru delegat pentru educația școlară apoi, din 2004, ministru delegat pentru cooperare, dezvoltare și francofonie în guvernele Jean-Pierre Raffarin .

În 2007, a fost numit ministru al educației naționale în primul guvern al lui François Fillon , apoi în 2009 a devenit ministru al muncii, relațiilor sociale, familiei, solidarității și orașului . A părăsit guvernul în 2010.

Ambasador al Franței la OECD în perioada 2005-2007, este „  ambasador pentru politica culturală externă a Franței” și, ca atare, președinte executiv al Institutului francez de franceză .iunie 2010 la februarie 2015. Din 2015 până în 2017 a fost „ambasador pentru influența francezilor în străinătate” .

Membru din 2006 al Academiei de Științe Morale și Politice , a cărui secretar este perpetuu din 2010 până în 2016, a fost ales în Academia Franceză înIunie 2013. De cand1 st ianuarie 2018, este cancelar al Institutului de Franță .

Biografie

Origini și viață de familie

Xavier Darcos este fiul unui trezorier general-plătitor din Bazadais .

Văduv al lui Marie-Lys Beaudry, cu care a avut doi copii, Xavier Darcos s-a căsătorit, în a doua căsătorie, la 10 aprilie 1999, cu Laure Driant (strănepoata colonelului Émile Driant și descendent al generalului Boulanger ), de la care a avut un fiu, Gabriel. După ce a lucrat cu Xavier Darcos când era senator și ministru, ea a devenit politician, consilier departamental și senator pentru Essonne.

Studii academice și carieră

După ce a studiat la liceul Bertran-de-Born din Périgueux și la Universitatea din Bordeaux , a fost admis la agregarea literelor clasice . A predat din 1968 , un an la colegiu, apoi la terminalul literar și la cursurile pregătitoare la Liceul Laure-Gatet din Périgueux .

După ce a obținut în 1981 un doctorat postuniversitar în litere și științe umane (studii latine) la Universitatea din Bordeaux, a predat în prima clasă superioară la Liceul Michel-Montaigne din Bordeaux din 1982 până în 1987, apoi a fost numit profesor de catedră superioară , a fost repartizat la primul superior (în khâgne) la liceul Louis-le-Grand din Paris, unde a rămas până în 1992.

În 1992 , a devenit inspector general al educației naționale .

Din anul 1993 până la 1995 de , el a fost șef de stat major la Ministrului Educației Naționale , François Bayrou .

În 1995, și-a susținut teza de doctorat la Universitatea din Reims , sub supravegherea profesorului Jean-Pierre Néraudau , despre sentimentul morții la Ovide , a cărui versiune prescurtată a fost publicată în 2009 la PUF (vezi mai jos). Așa că a scris prefața la Liber amicorum: amestecuri de literatură veche și modernă în memoria lui Jean-Pierre Néraudau .

Apoi a devenit decan al Inspectoratului General al Educației Naționale de la 1995 de la 1998 de , și a avut loc un post de profesor asociat de literatură comparată la Universitatea Paris IV-Sorbonne de la 1996 de la anul 1999 , o poziție pe care a revenit la între 2005 și 2007.

Specialitatea sa academică este tema ovidiană a morții, văzută ca o imagine a evoluției mentalităților religioase la începutul mileniului. De asemenea, este autorul unei biografii a lui Prosper Mérimée , a unui eseu despre Oscar Wilde și a unor cărți despre istoria și teoriile școlii , despre diplomația culturală și despre autori latini, precum istoricul Tacitus sau poeții Ovidiu și Virgil . El scrie în mod regulat articole în reviste științifice, în special în domeniile latinității, istoriei literare moderne, genului poetic și literaturii comparate.

Contextul politic

Xavier Darcos s-a făcut cunoscut mai întâi prin responsabilități în fundații muzicale (el însuși este un organist amator) și în special prin prezidarea lui Adam 24 („Ass. Pentru dezvoltarea și animația muzicii în Dordogne”), din 1972 până în 1980. Este în această calitate că a fost un membru îndelungat al Consiliului Economic și Social din Aquitania (1975-1995). În 1969, i s-a acordat Fundația Viitorului - Sylvain Floirat , răsplătindu-și acțiunea în favoarea restaurării organelor din Périgord .

După ce a preluat foarte devreme diferite mandate locale, în special cel de viceprimar din Périgueux responsabil cu cultura din 1989, Xavier Darcos a început o carieră politică națională prin aderarea la cabinetul ministrului educației naționale , François Bayrou , în calitate de consilier în 1993 apoi șef de cabinet din 1994 până în 1995. A fost apoi consilier pentru educație și cultură al lui Alain Juppé , prim-ministru din 1995 până în 1997.

În ianuarie 1997, după numirea primarului din Périgueux, Yves Guéna , în Consiliul Constituțional , a fost ales primar în sesiunea consiliului municipal cu 32 de voturi împotrivă. În martie 2001, a fost reales, de data aceasta cu vot universal , la primul tur al alegerilor municipale cu 59,7% din voturi împotriva socialistului Michel Moyrand .

Ales senator al Dordognei în 1998, în 2001 a devenit vicepreședinte al comitetului senatorial pentru afaceri culturale.

În Mai 2002, a fost numit ministru delegat pentru educația școlară, sub conducerea lui Luc Ferry , în guvernul lui Jean-Pierre Raffarin . Apoi cedează locul său ca senator la Dominique Mortemousque și președintele de primar primului său adjunct, Jean-Paul Daudou .

În primul tur al alegerilor regionale din 2004 din Aquitania, lista sa a obținut 18,40% din voturi. În al doilea tur, lista sa UMP a fuzionat cu lista UDF din Bayrou, dar a obținut doar 33,46% din voturi, învins în mod covârșitor de lista președintelui regional ieșit Alain Rousset .

Ulterior, a fost ministru delegat pentru dezvoltare, cooperare și francofonie , la ministrul de externe Michel Barnier ,Martie 2004 la Mai 2005.

El nu este reînnoit după demisia guvernului Jean-Pierre Raffarin pe31 mai 2005și sosirea lui Dominique de Villepin la Matignon . A fost numit imediat ambasador, reprezentant permanent al Franței la OCDE , funcție pe care a ocupat-o până la întoarcerea sa la guvernare. De asemenea, devine din nou primar al Périgueux17 septembrie 2005, după votul consiliului municipal .

18 mai 2007, Xavier Darcos este numit ministru al educației naționale în primul guvern al lui François Fillon , sub președinția lui Nicolas Sarkozy . El a fost reînnoit în guvernul Fillon II pe19 iunie 2007.

În această poziție, el decide să desființeze lecțiile de sâmbătă dimineață, instituind săptămâna de 4 zile (sau 4 zile și jumătate) în școala primară.

El a anunțat abolirea a 13.500 de posturi în Educația Națională pentru 2009 și a prezentat un proiect de reformă pentru licee care ar fi presupus restructurarea clasei a doua într-un nucleu comun de 21 de ore cu 6 ore de „module” și 3 ore de personalizare suport, repartizat pe 2 semestre. Acest proiect a prevăzut, de asemenea, dispariția fluxurilor L, S și ES în primul și ultimul an și stabilirea unui nucleu comun de cinci discipline (care ar fi fost absente din istorie, geografie și matematică) însoțite de patru „dominante” ( Umane și arte, științe, științe sociale, tehnologie). Subiectele nucleului comun ar fi fost evaluate în timpul examenelor finale și cele dominante printr-un control continuu Dar liceele temându-se că numărul de dominanți ar depinde de bugetul instituției și în urma unei mișcări de blocare națională a liceului studenți, el anunță15 decembrie 2008 amânarea reformei.

În cel de-al doilea tur al alegerilor municipale din 2008 la Périgueux, lista sa „  Orașul în fața sinelui  ” a fost precedată (cu 113 voturi) de lista de stânga a lui Michel Moyrand care a obținut 50,12% din voturi. Ales consilier oraș de opoziție, el a demisionat la scurt timp după aceea, renunțând la locul său în consiliul orașului

23 iunie 2009, Xavier Darcos este numit ministru al muncii, relațiilor sociale, familiei, solidarității și orașului .

Singurul candidat pentru primele UMP la fruntea listei regionale din 2010 în Aquitaine, a fost numit de activiști, obținând 4.029 voturi (participare: 31,77%) pe 22 martie 2009. Cel de-al doilea tur al alegerilor regionale din 2010 în Aquitaine are o configurație triunghiulară: PS (lista Alain Rousset ), UMP (lista Xavier Darcos), MoDem (lista Jean Lassalle ). Xavier Darcos (28,01% din voturi) este în mare parte înaintea listei lui Alain Rousset (56,34%), președintele socialist ieșit . A doua zi după a doua rundă, în timpul unei remodelări a cabinetului , a părăsit Ministerul Muncii în favoarea lui Eric Woerth .

Îndemnat pentru a reuși la președinția instituției publice a muzeului și a proprietății naționale din Versailles, la Jean-Jacques Aillagon reînnoit în cele din urmă, el a fost numit pe 9 iunie 2010, „ambasador al misiunii pentru politica culturală externă a Franței” și, ca atare, ia șeful Institutului francez , care înlocuiește Culturesfrance de atunci1 st ianuarie 2011. Înfebruarie 2015, devine „ambasador pentru influența francezilor peste hotare” .

Membru al Institutului Franței

De cand iunie 2006, este membru al Academiei de Științe Morale și Politice (secțiunea morală și sociologie), în locul lui Bruno Neveu . Este secretar perpetuu al Academiei pentru perioada 2011-2016 (mandat neregenerabil).

A fost ales în Academia Franceză pe13 iunie 2013, în scaunul lui Pierre-Jean Rémy . A fost primit acolo pe12 februarie 2015de Jean-Loup Dabadie .

11 decembrie 2017, este ales de către comisia administrativă centrală a Institutului de Franță (care reunește cele cinci academii) cancelar al Institutului de Franță; el intră în funcție1 st ianuarie 2018. A fost reales pe14 decembrie 2020 pentru un alt termen de trei ani.

Detalii despre mandate și funcții

Guvernului

În Senat

La nivel local

Funcții politice

Alte funcții

Decoratiuni

Publicații

Regia și co-scrierea cărților școlare

Teste și lucrări

Prefațe
  • Europa în poezie, de la școală la liceu , SCEREN, 2008 ( ISBN  978-2-240-02701-6 )
  • Limba franceză și Marea Mediterană , CNDP, 2010 ( ISBN  978-2-240-03043-6 )
  • Literatura franceză a 20 - lea  secol a jucat în străinătate , University Press of the North, 2011 ( ISBN  978-2-757-402078 )
  • Handicap, o șansă pentru școală , de J.-Christophe Parisot, Desclée De Brouwer, 2011, ( ISBN  978-2220059846 )
  • Diplomația culturală, un secol de invenții franceze , INA și Institut français, 2011
  • Unde se duc nopțile noastre pierdute și alte poezii de Alain Duault , Poésie / Gallimard, 2015 ( ISBN  9 7-820-7046750-1 )
  • Les offats en majesté , de Guy Jost & Dick Motte, Éditions France Livres, 2016 ( ISBN  9-782368-660041 )
  • L'Écume des mots , ediții Terra Mare, 2016 ( ISBN  9-782918-677437 )
  • Râzând cu bătrânii , texte compilate de Danielle Jouanna, Les Bettes Lettres, 2016 ( ISBN  2-251-03026-3 )
  • Educa prin cinema , de Soazig de La Moissonnière , Le Centurion, 2018, ( ISBN  979-10-92801-45-3 )
  • Corespondență și Magisteriu: motivul scrisorii , Opere de literatură, t. XXX, publicat de Adirel , Droz, 2018 ( ISBN  979-10-90455-05-4 )
  • Cartea & Moartea ( XIV - lea  -  al XVIII - lea  secolele) , Biblioteca Mazarine Publishing & Ash, 2019, ( ISBN  979-10-90853-13-3 )

Note și referințe

  1. Le Point din 29 septembrie 2007, p.  67
  2. Xavier Darcos , Dicționarul iubitorilor de școli , Éditions Plon ,2016, 447  p. ( ISBN  978-2-259-25145-7 , citit online ) , p.  150.
  3. „  Premier-ministre.gouv.fr Xavier DARCOS: ministru al educației naționale.  » ( ArhivăWikiwixArchive.isGoogle • Ce să faci? )
  4. Paris, Campion, 2005, condus de Frank Lestringant, Bertrand Néraudau, Danielle Porte , Jean-Claude Ternaux
  5. Acesta este subiectul celor două teze ale sale, susținute respectiv în 1981 la Bordeaux și în 1995 la Reims, a cărei versiune prescurtată a fost publicată de PUF.
  6. „  Xavier Darcos, fost ministru delegat pentru cooperare, este reales primar al Périgueux  ” , pe maire-info.com ,19 septembrie 2005(accesat la 6 decembrie 2019 ) .
  7. „  BOEN nr. 25 din 19 iunie 2008  ” , pe Buletinul Oficial al Educației Naționale
  8. „  Darcos amână reforma școlii secundare  ”, Le Monde , 15 decembrie 2008.
  9. Périgueux: Xavier Darcos nu va face parte din consiliul municipal
  10. Rezultate primare regionale.
  11. Plecarea de la Ministerul Muncii în martie 2010
  12. „Xavier Darcos la Institutul Francez” , bibliobs.com , 9 iunie 2010.
  13. "Aillagon a escortat înapoi la Versailles" , Le Figaro , 9 iunie 2010
  14. Institut de France, „  Secretarii perpetui din 1833 până astăzi  ” (accesat la 28 iulie 2011 )
  15. Mohammed Aïssaoui, „  Xavier Darcos, candidat la Academia Franceză  ” , pe lefigaro.fr ,25 aprilie 2013(accesat la 19 martie 2021 ) .
  16. „  Xavier Darcos ales în Academia Franceză  ” , pe L'Express.fr ,13 iunie 2013(accesat la 13 iunie 2013 )
  17. "  Răspuns la discursul de recepție al lui Xavier Darcos | Académie française  ” , pe academie-francaise.fr (accesat la 6 iunie 2018 )
  18. „  Xavier Darcos devine cancelar al Institutului Franței  ”, lefigaro.fr ,12 decembrie 2017( citiți online , consultat pe 4 ianuarie 2018 )
  19. „  Interviu cu cancelarul Institutului Franței, Xavier Darcos  ” , pe institutdefrance.fr ,7 ianuarie 2021(consultat la 19 martie 2021 )  : „La 14 decembrie 2020, domnul Xavier Darcos, membru al Academiei Franceze și al Academiei de Științe Morale și Politice, cancelar al Institutului de Franță din 2018 a fost reales cancelar al Institut de France în unanimitate de către colegii săi ca de 1 st ianuarie 2021. " .
  20. „  Decret din 31 decembrie 2018 privind promovarea în ordinea Legiunii de Onoare  ” , pe site- ul web Légifrance ,1 st ianuarie 2019.
  21. „  Decretul din 22 aprilie 2011 privind promovarea în ordinea Legiunii de Onoare  ” , pe site- ul web Légifrance ,24 aprilie 2011(accesat la 6 octombrie 2014 ) .
  22. Aurélie Filippetti , „  Decret din 16 ianuarie 2014 privind numirea și promovarea în Ordinul Artelor și Literelor  ” , pe site-ul Ministerului Culturii și Comunicării ,18 martie 2014(accesat la 6 octombrie 2014 ) .
  23. (it) Darcos Sig. Xavier - Comendatorul Ordine al Merito della Repubblica Italiana , pe quirinale.it (accesat la 19 octombrie 2016)
  24. „  Șase francezi primesc medalia taiwaneză a culturii  ” , pe rti.org.tw ,4 februarie 2020(accesat la 4 februarie 2020 ) .

Vezi și tu

Articole similare

linkuri externe