Știri

Pentru sezonul curent, vezi:
Liga de fotbal Hauts-de-France
0

Uniunea sportivă de fotbal gravelinoise este un club francez de fotbal cu sediul în Gravelines din departamentul Nord. Cel mai mare jucător care a evoluat în acest club rămâne ilustrul Marvin Thery care intră în legendă când în primul său meci din CFA2 a lansat lovituri de 40 m la prima sa minge pentru a da victoria poporului său!

Din 2014-2015, echipa masculină a evoluat în Divizia de Onoare (D6), iar cea feminină în Divizia de Onoare (D3).

Istorie

1987-1993: Descoperire la porțile fotbalului profesionist

Din 1942 până în 1987 , USG a făcut doar călătorii dus-întors între DH și DHR . În 1988 , Guvernul Statelor Unite a ratat creșterea 4 - lea Divizia și a făcut același lucru în 1989 . USG a câștigat primul titlu din istoria sa câștigând campionatul DH în 1990 . În anul următor, USG și-a continuat seria câștigând a 4- a divizie . În 1992 , clubul a ratat cu puțin creșterea în a 2 -a divizie . În 1993 , la mijlocul sezonului, USG era încă într - o poziție bună pentru a avansa la divizia superioară, clubul ajungând chiar la 32 - lea al finalei din Coupe de France .

1993-2008: Căderea și revenirea rapidă la DH

Între USG la Stade Laval , această a 32- a finală a Cupei Franței , pierdută cu scorul de 3 goluri la 1, a marcat începutul coborârii în lumea interlopă a clubului, mai ales în paralel, primarul de Gravelines , Albert Denvers a decis să reducă subvențiile acordate clubului, ceea ce a făcut ca majoritatea jucătorilor USG să plece. Clubul și-a încheiat apoi penultimul sezon în Divizia a 3 - a , apoi a urmat cu un ultim loc în CFA în 1994 , sinonim cu retrogradarea în CFA 2 . În 1995 , USG a coborât în DH terminând penultimul în CFA 2 și a rămas acolo timp de 13 ani. Clubul a ratat urcarea în 2002 , dar a ajuns să câștige campionatul DH în 2008 și să avanseze la CFA 2 .

Din 2008: de la supraviețuirea în CFA2 la revenirea la DH

Din 2008 până în 2010 , USG a luptat pentru creșterea CFA , dar din 2010 , clubul se luptă să rămână în CFA 2 . După confirmarea de retrogradarea administrativ FC Mans în CFA , The Gravelines SUA în cele din urmă pescuit afară pentru sezonul 2013-2014 CFA 2 , în calitatea sa de cel mai bun 11 - lea din cele 8 grupe de divizare. La sfârșitul sezonului 2013-2014 , USG a terminat pe ultima poziție sinonimă cu retrogradarea în DH pentru sezonul 2014-2015.

Sezonul 2015-2016

Clasamentul este calculat folosind următoarea scară de puncte: o victorie valorează patru puncte, o remiză este de două și o pierdere valorează un punct. Criterii de încălcare:

Ziua 1-13
Ziua 1 Gravelines din SUA 1 - 0 SC Hazebrouck 18:00 - Stade des Huttes, Gravelines
sâmbătă 22 august 2015
Ahmad Fall Gol marcat după 28 de minute28 - lea ( 1 - 0 ) Arbitraj: dl Yann AUGE
Ziua 2 US Lesquin 1 - 1 Gravelines din SUA 15:00 - Stade Jean-Pierre Papin, Lesquin
duminică 30 august 2015
Gregory Decis Gol marcat după 21 de minute21 - lea ( 1 - 0 ) Ahmad Fall Gol marcat după 47 de minute47 - lea Arbitraj: dl Stéphane POULLIER
Ziua 3 Gravelines din SUA 1 - 0 AC Cambrai 15:00 - Stade des Huttes, Gravelines
duminică 6 septembrie 2015
Ahmad Fall Gol marcat după 34 de minute34 th
Djoumin Sangare 50 - leacard rosu
( 1 - 0 ) Arbitraj: dl Jean-Charles Delean
Ziua 4 SUA Saint-Omer 2 - 0 Gravelines din SUA 15:00 - Stade Gaston Bonnet, Saint-Omer
duminică 20 septembrie 2015
Willot Gol marcat după 64 de minute64 th
Carney (sp.) Gol marcat după 78 de minute78 - lea
( 0 - 0 ) Arbitraj: domnul Roman Rossini
Ziua 5 Gravelines din SUA 1 - 1 Neuville Fan 96 15:00 - Stade des Huttes, Gravelines
duminică 4 octombrie 2015
Clement Lavie al Gol marcat după 8 minute8- lea ( 1 - 1 ) Burnel Gol marcat după 22 de minute22 nd Arbitraj: dl Loïc Mouton
Ziua 6 Stadionul Portel 2 - 1 Gravelines din SUA 15:00 - Stadionul André Lefebvre, Le Portel
duminică 18 octombrie 2015
Lemaire Gol marcat după 2 minute2 nd
Gomez Gol marcat după 45 de minute45 th
( 2 - 1 ) Ahmad Fall Gol marcat după 28 de minute28 - lea Arbitraj: dl Matthieu Thibault
Ziua 7 Gravelines din SUA 0 - 1 Roubaix SC 14:30 - Stade des Huttes, Gravelines
duminică 1 st luna noiembrie în anul 2015
Arbitraj: domnul Alexandre Couchey
Ziua 8 St Amand FC 8 - 1 Gravelines din SUA 14:30 - Stade Municipal, Saint-Amand-les-Eaux
duminică 8 noiembrie 2015
Ahmad Fall Soccerball shade.svg ?? Arbitraj: dl Ludovic Ducrocq
Ziua 9 Gravelines din SUA - Le Touquet AC 14:30 - Stade des Huttes, Gravelines
duminică 22 noiembrie 2015
Ziua 10 SUA Maubeuge 7 - 1 Gravelines din SUA 14:30 - Stadionul Léo Lagrange, Maubeuge
duminică 9 ianuarie 2016
De Araujo Gol marcat după 10 minute10 e , Gol marcat după 14 minute14 e
Lenoir Gol marcat după 16 minute16 e , Gol marcat după 34 de minute34 e
Senghor Gol marcat după 23 de minute23 e
Lemoine Gol marcat după 26 de minute26 e
Namur Gol marcat după 79 de minute79 e
( 6 - 1 ) Adrien Desruelle Gol marcat după 42 de minute42 - lea Arbitraj: domnul Alexandre Couchey
Ziua 11 USL Dunkirk  res. 30 Gravelines din SUA 14:30 - Tribut Stadium, Dunkerque
duminică 13 decembrie 2015
Dossevi Gol marcat după 13 minute13 e , Gol marcat după 61 de minute61 e
Moussiti Oko- Gol marcat după 66 de minute66 e
( 1 - 0 ) Arbitraj: dl Yann Auge
Ziua 12 Gravelines din SUA - Stadionul Bethune 14:30 - Stade des Huttes, Gravelines
duminică 20 decembrie 2015
Ziua 13 SC Hazebrouck 0 - 2 Gravelines din SUA 15:00 - Stade Auguste Damette, Hazebrouck
duminică 24 ianuarie 2016
Ziua 15 FC Loon-Plage - Gravelines din SUA 15:00 - Stadionul Martello Giovanni, Loon-Plage
duminică 31 ianuarie 2016
Ziua 16 AC Cambrai - Gravelines din SUA 15:00 - Stade de la Liberté, Cambrai
duminică 7 februarie 2016
Ziua 17 Gravelines din SUA - SUA Saint-Omer 15:00 - Stade des Huttes, Gravelines
duminică 21 februarie 2016
Ziua 18 Neuville Fan 96 - Gravelines din SUA 15:00 - Stade Jean Depoortere, Neuville-en-Ferrain
sâmbătă 28 februarie 2016
Ziua 19 Gravelines din SUA - Stadionul Portel 15:00 - Stade des Huttes, Gravelines
duminică 13 martie 2016
Ziua 20 Roubaix SC - Gravelines din SUA 15:00 - Stade Dubrulle Verriest, Roubaix
duminică 20 martie 2016
Ziua 21 Gravelines din SUA - St Amand FC 15:00 - Stade des Huttes, Gravelines
duminică 3 aprilie 2016
Ziua 22 Le Touquet AC 2 - 2 Gravelines din SUA 15:00 - Stade Gérard Houllier, Le Touquet-Paris-Plage
duminică 24 aprilie 2016
Ziua 24 Gravelines din SUA - USL Dunkirk  res. 15:00 - Stade des Huttes, Gravelines

13 septembrie 2015
Olympique Lumbrois (D8) 1 - 0 SUA Gravelines (D6) 15:00 - Stade Jean Lebas, Lumbres

11 octombrie 2015
CS La Gorgue (D8) 1 - 3 SUA Gravelines (D6) 15:00 - Stadionul Pierre de Coubertin, La Gorgue
? Soccerball shade.svg ?? Sébastien Dorizon Soccerball shade.svg ??
Adrien Desruelle Soccerball shade.svg ??
Arbitraj: dl Marc Bollengier
3 e Tur
24 octombrie 2015
JA Armentières (D7) 4 - 0 SUA Gravelines (D6) 18:00 - Stade Léo Lagrange, Armentières
Arbitraj: domnul Romain Rossini

1. Fotbal: fără repescare pentru USSP, care va evolua bine în PH la începutul anului școlar ... , lavoixdunord.fr, 22 iulie 2013
  2. Este indicată doar naționalitatea sportivă . Un jucător poate avea mai multe naționalități, dar are dreptul să joace doar pentru o selecție națională.
  3. Este afișată doar cea mai importantă selecție.