Tunisia la Jocurile Olimpice de vară din 2004
Tunisia a participat la Jocurile Olimpice de vara 2004 în Atena ( Grecia ). A fost cea de-a 11- a sa participare la olimpiadă .
Rezultate după eveniment
Atletism
400 m bărbați
-
Sofiane labidi
- Prima rundă: 46 s 4 (nu este calificat pentru runda următoare)
3.000 m bărbați în știri
-
Lotfi Turki
- Prima rundă: DNS (nu este calificat pentru runda următoare)
20 de kilometri de mers pe jos bărbați
Aruncarea femeilor cu javelină
Canotaj
Box
Zbura (mai puțin de 51 kg )
Pene (mai puțin de 57 kg )
Ușoare (mai puțin de 60 kg )
-
Taoufik Chobba
- Prima rundă: pierdută în fața lui Anthony Little ( Australia ), 27-8
Super ușor (mai puțin de 64 kg )
Mediu (mai puțin de 75 kg )
Împrejmuire
Folie individuală pentru bărbați
-
Maher Ben Aziza : eliminat în prima rundă
- bătut de Jon Tiomkin ( SUA ) cu 10-15
Sabie individuală pentru bărbați
Runda preliminară (grupa C)
Sferturi de finala
- Necalificat (doar primii doi sunt calificați)
- Echipă
- Antrenor: Khemaïs Laabidi
Gimnastica artistica
Gimnastica artistică masculină
-
Wajdi Bouallègue
-
All- in jurul concurenței individuale : 47 - lea din 98
-
Rezultatele dispozitivului :
-
Etaj : 56 - lea , necalificat
-
Vault : 69 - lea , fără rezerve
-
Bare paralele : 77 - lea , fără rezerve
-
Bara orizontală : 71 - lea , fără rezerve
-
Inele : 72 th , necalificat
-
Cal de bumbac : al 63- lea , necalificat
Rezultatele concursului individual general
Sol |
Calul pommel |
Inele |
A sari |
Bare paralele |
Barele fixe |
Total
|
---|
9,112 |
8.950 |
8.562 |
9.025 |
8.350 |
8.512 |
52.511
|
Ridicare de greutăți
Bărbați sub 69 kg
Mai puțin de 63 kg doamne
-
Hayet sassi
-
5 e cu 215 kg (95 kg în smulgere și 120 kg în smucitură)
Judo
Mai puțin de 60 kg bărbați
-
Anis Lounifi : eliminat în runda a doua
- Prima rundă: câștigător al Pak-Nam Chol ( Coreea de Nord )
- Al doilea tur: pierdut împotriva lui Evgeny Stanev ( Rusia )
Mai puțin de 63 kg femei
Mai puțin de 78 kg femei
-
Houda Ben Daya : eliminat în runda a doua
- Prima rundă: calificată automat
- A doua rundă: pierdut împotriva lui Edinanci Silva ( Brazilia ) cu ippon
Peste 78 kg femei
Luptă
Femei libere (mai puțin de 48 kg )
Înot
200 m liber masculin
-
Anouar Ben Naceur : nu s-a calificat în semifinale
- Calificări: 1 min 54 s 69 ( 5 e din seria sa)
400 m barbati
-
Oussama Mellouli : calificat în finală
- Calificări: 4 min 16 sec 68 ( 2 e din seria sa)
- Finala: 4 min 14 s 49 (a 5- a poziție)
Taekwondo
-
Hichem Hamdouni
-
Mounira Nahdi
-
Mohamed omrani
Tenis de masa
-
Nesrine Ben Kahia (simplu feminin)
-
Olfa Guenni (single pentru femei)
- pierdere la Petra Cada ( Canada ) 0-4
-
Nesrine Ben Kahia și Olfa Guenni (duble doamne)
- victorie împotriva lui Asma Menaifi și Souad Nachab ( Algeria ) cu 4-2
- pierdere la Huang I-Hua și Lu Yun-Feng ( Taipei chinez ) 0-4
Naviga
Volei
Bărbați
- Prima rundă: Grupa A șasea (necalificată în sferturile de finală), a 11- a în clasamentul general
- Instruire:
- Khaled Belaïd
- Selim chekili
- Walid Ben Abbes
- Marouene Fehri
- Mehrez Berriri
- Mohamed trabelsi
- Hosni Karamosly
- Noureddine Hfaiedh
- Mahdi Gara
- Chaker Ghezal
- Ghazi Guidara
- Samir Sellami
- Antrenori:
- Antonio Jacob (antrenor)
- Noureddine Ben Younes (antrenor asistent)
Vezi și tu
Sursă