Sport | Polo pe apă |
---|---|
Organizator (i) | CIO |
Editarea | 28 - lea |
Locuri) | Tokyo , Japonia |
Datat | amânată până în 2021 |
Participanți | 12 (156 jucători) |
Meciuri jucate | 42 |
Site-uri) | Centrul Internațional de Înot Tokyo Tatsumi |
Titularul titlului | Serbia |
---|
Navigare
La turneul de polo pe apă masculin de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a fost programată să aibă loc în Tokyo , Japonia de la 26 iulie la9 august 2020, și a fost amânată până în 2021. Aceasta este a douăzeci și opta ediție a acestui turneu masculin de la apariția sa în programul olimpic în timpul Jocurilor din 1900 de la Paris .
Federațiile afiliate la FINA participă prin echipa lor masculină la probele de calificare. Unsprezece echipe se alătură Japoniei, țara gazdă a competiției, pentru a concura în turneul final.
Competiția va avea loc la Centrul Internațional de Înot Tokyo Tatsumi .
Fiecare comitet olimpic național poate înscrie o singură echipă în competiție.
Evenimentele de calificare pentru turneul masculin de polo pe apă al Jocurilor Olimpice au loc de la 18 iunie 2019 la 29 martie 2020. Ca națiune gazdă, Japonia se califică automat, în timp ce celelalte echipe trec prin diferite moduri de calificare continentală.
Concurență | Datat | Loc | Locuri | Calificat |
---|---|---|---|---|
Țara organizatoare | - | - | 1 | Japonia |
Jocurile asiatice din 2018 | 25 august-1 st septembrie 2018 | Jakarta , Indonezia | 1 | Kazahstan |
Liga Mondială 2019 | 18-23 iunie 2019 | Belgrad , Serbia | 1 | Serbia |
Campionatul Mondial 2019 | 15-27 iulie 2019 | Gwangju , Coreea de Sud | 2 |
Italia Spania |
Jocurile Panamericane din 2019 | 4-10 august 2020 | Lima , Peru | 1 | Statele Unite |
Selecția continentală africană | - | - | 1 | Africa de Sud |
Selecție continentală oceanică | - | - | 1 | Australia |
Campionatul European de waterpolo 2020 | 12-26 ianuarie 2020 | Budapesta , Ungaria | 1 | Ungaria |
Turneu de calificare olimpic | 14-21 februarie 2021 | Rotterdam , Olanda | 3 |
Croația Grecia Montengro |
Total | 12 |
Federația Internațională de înot (FINA) a selectat douăzeci și opt de arbitri , inclusiv patru alocate videoclip pentru turneele celor doi bărbați și femei:
Video |
Turneul masculin este un turneu internațional fără restricții de vârstă. Fiecare națiune trebuie să prezinte o echipă formată din treisprezece jucători titulari. Cei treisprezece jucători pot fi prezenți pe fiecare foaie de meci.
Potul 1 | Potul 2 | Borcanul 3 | Ghiveciul 4 | Potul 5 | Borcanul 6 |
---|---|---|---|---|---|
Italia | Serbia | Statele Unite | Africa de Sud | Muntenegru | Croaţia |
Spania | Ungaria | Australia | Kazahstan | Grecia | Japonia |
Grupa A | Grupa B |
---|---|
(A1) Italia | (B1) Spania |
(A2) Ungaria | (B2) Serbia |
(A3) Statele Unite | (B3) Australia |
(A4) Africa de Sud | (B4) Kazahstan |
(A5) Grecia | (B5) Muntenegru |
(A6) Japonia | (B6) Croația |
Cele douăsprezece echipe calificate sunt împărțite în două grupe de câte șase. Fiecare echipă înscrie două puncte pentru câștig, un punct pentru o remiză și zero puncte pentru pierderi.
Pentru a decide între echipe la finalul meciurilor grupelor, în cazul unei egalități de puncte, CIO a decis să aplice criteriile FINA. Echipele sunt separate conform următoarelor criterii (în ordine):
Echipele care se clasează pe primele patru locuri se califică pentru turneul final eliminatoriu.
Legendă |
---|
Primele patru echipe avansează în sferturile de finală |
Ultimele două echipe sunt eliminate din turneu |
Rang | Echipă | Pct | J | P | Diff |
1 | Statele Unite | 4 | 2 | 0 | +19 |
2 | Italia | 3 | 2 | 0 | +19 |
3 | Grecia | 3 | 2 | 0 | +1 |
4 | Ungaria | 2 | 2 | 1 | +4 |
5 | Japonia | 0 | 2 | 2 | -7 |
6 | Africa de Sud | 0 | 2 | 2 | -36 |
25 iulie 2021 | Africa de Sud | 2 - 21 | Italia | ||
10:00 a.m. ( UTC + 09:00 ) |
Rezelman, Stone (1) | ( 0-2, 2-8, 0-7, 0-4 ) | Di Fulvio (5) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru : Stanko Ivanovski Viktor Salnichenko |
|
Raport |
25 iulie 2021 | Ungaria | 9-10 | Grecia | ||
11:30 a.m. ( UTC + 09:00 ) |
Erdélyi , Varga (3) | ( 3-2, 3-4, 2-3, 1-1 ) | Fountoulis (3) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru: Vojin Putniković Michiel Zwart |
|
Raport |
25 iulie 2021 | Statele Unite | 15 - 13 | Japonia | ||
14:00 ( UTC + 09:00 ) |
Bowen (5) | ( 3-3, 4-5, 4-2, 4-3 ) | trei jucători (3) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru : Sébastien Dervieux Arkadii Voevodin |
|
Raport |
27 iulie 2021 | Africa de Sud | 3 - 20 | Statele Unite | ||
10:00 a.m. ( UTC + 09:00 ) |
trei jucători (1) | ( 0-3, 1-9, 1-3, 1-5 ) | Hallock (4) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru: Vojin Putniković Zhang Liang |
|
Raport |
27 iulie 2021 | Italia | 6 - 6 | Grecia | ||
15:30 ( UTC + 09:00 ) |
Aicardi , Figlioli (2) | ( 1-1, 1-1, 0-4.4-0 ) | șase jucători (1) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru: Xevi Buch Stanko Ivanovski |
|
Raport |
27 iulie 2021 | Japonia | 11 - 16 | Ungaria | ||
18:20 ( UTC + 09:00 ) |
Inaba, Okawa (3) | Zalánki (4) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru: Nenad Periš Michiel Zwart |
||
Raport |
29 iulie 2021 | Ungaria | - | Africa de Sud | ||
10:00 a.m. ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
29 iulie 2021 | Statele Unite | - | Italia | ||
14:00 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
29 iulie 2021 | Grecia | - | Japonia | ||
18:20 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
31 iulie 2021 | Statele Unite | - | Ungaria | ||
14:00 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
31 iulie 2021 | Italia | - | Japonia | ||
18:20 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
31 iulie 2021 | Africa de Sud | - | Grecia | ||
19:50 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
2 august 2021 | Ungaria | - | Italia | ||
10:00 a.m. ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
2 august 2021 | Grecia | - | Statele Unite | ||
11:30 a.m. ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
2 august 2021 | Japonia | - | Africa de Sud | ||
18:20 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
Rang | Echipă | Pct | J | P | Diff |
1 | Spania | 4 | 2 | 0 | +3 |
2 | Croaţia | 2 | 1 | 0 | +16 |
3 | Serbia | 2 | 2 | 1 | +13 |
4 | Muntenegru | 2 | 2 | 1 | +3 |
5 | Australia | 0 | 1 | 1 | -5 |
6 | Kazahstan | 0 | 2 | 2 | -30 |
25 iulie 2021 | Australia | 10 - 15 | Muntenegru | ||
15:30 ( UTC + 09:00 ) |
Campbell (3) | ( 5-4, 2-2, 1-4, 2-5 ) | Ukropina (4) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru: Adrian Alexandrescu Alessandro Severo |
|
Raport |
25 iulie 2021 | Serbia | 12-13 | Spania | ||
18:20 ( UTC + 09:00 ) |
patru jucători (2) | ( 3-3, 3-5, 3-2, 3-3 ) | Munarriz (4) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru: Michael Goldenberg Georgios Stavridis |
|
Raport |
25 iulie 2021 | Croaţia | 23 - 7 | Kazahstan | ||
19:50 ( UTC + 09:00 ) |
Joković (5) | ( 4-1, 6-3, 8-1, 5-2 ) | Vuksanović (3) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru: Frank Ohme Dion Willis |
|
Raport |
27 iulie 2021 | Muntenegru | 6 - 8 | Spania | ||
11:30 a.m. ( UTC + 09:00 ) |
Matković (3) | ( 2-3, 1-2, 2-2, 1-1 ) | trei jucători (2) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru: Sébastien Dervieux Georgios Stavridis |
|
Raport |
27 iulie 2021 | Kazahstan | 5 - 19 | Serbia | ||
14:00 ( UTC + 09:00 ) |
Medvedev, Vuksanović (2) | Pijetlović (4) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru: Adrian Alexandrescu György Kun |
||
Raport |
27 iulie 2021 | Australia | - | Croaţia | ||
19:50 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo Spectatori: 0 (în cameră ) Arbitru: Michael Goldenberg Frank Ohme |
29 iulie 2021 | Spania | - | Kazahstan | ||
11:30 a.m. ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
29 iulie 2021 | Croaţia | - | Muntenegru | ||
15:30 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
29 iulie 2021 | Serbia | - | Australia | ||
19:50 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
31 iulie 2021 | Muntenegru | - | Kazahstan | ||
10:00 a.m. ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
31 iulie 2021 | Australia | - | Spania | ||
11:30 a.m. ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
31 iulie 2021 | Croaţia | - | Serbia | ||
15:30 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
2 august 2021 | Serbia | - | Muntenegru | ||
14:00 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
2 august 2021 | Spania | - | Croaţia | ||
15:30 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
2 august 2021 | Australia | - | Kazahstan | ||
19:50 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
Sferturi de finala | Semifinale | Final | ||||||||
4 august 2021 | 6 august 2021 | 8 august 2021 | ||||||||
[A1] | ||||||||||
[B4] | ||||||||||
4 august 2021 | ||||||||||
[A3] | ||||||||||
[B2] | ||||||||||
4 august 2021 | ||||||||||
[A2] | ||||||||||
6 august 2021 | ||||||||||
[B3] | ||||||||||
4 august 2021 | Locul al treilea | |||||||||
[A4] | 8 august 2021 | |||||||||
[B1] | ||||||||||
4 august 2021 | - | ||||
14:00 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
4 august 2021 | - | ||||
15:30 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
4 august 2021 | - | ||||
18:20 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
4 august 2021 | - | ||||
19:50 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
6 august 2021 | - | ||||
18:20 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
6 august 2021 | - | ||||
19:50 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
8 august 2021 | - | ||||
13:40 ( UTC + 09: 00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
8 august 2021 | - | ||||
16:30 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
Semi-finale 5 - lea / 8 - lea locuri | 5 - lea și 6 - lea locuri | |||||
6 august 2021 | 8 august 2021 | |||||
6 august 2021 | ||||||
7 - lea și 8 - lea locuri | ||||||
8 august 2021 | ||||||
6 august 2021 | - | ||||
14:00 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
6 august 2021 | - | ||||
15:30 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
8 august 2021 | - | ||||
09:30 ( UTC + 09: 00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
8 august 2021 | - | ||||
11:00 ( UTC + 09:00 ) |
Centrul Internațional de Înot Tatsumi , Tokyo |
Rang | Echipă | J | V | NU | D | Bp | Bc | Diff | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Carta olimpică prevede că „The IOC ia toate măsurile necesare pentru a asigura acoperirea mai completă a Jocurilor Olimpice prin diferitele mijloace de comunicare și informare, precum și public cât mai larg în lume“ . În plus, difuzarea Jocurilor Olimpice este principala forță motrice din spatele finanțării Mișcării Olimpice și a Jocurilor Olimpice, creșterea popularității sale la nivel mondial, precum și reprezentarea și promovarea mondială a Jocurilor Olimpice și a valorilor olimpice.