Gol marcat după 48 de minute48 th Gol marcat după 95 de minute 95 th Mane
Gol marcat după 36 de minute36 th Giroud
Gol marcat după 101 minute101 e ( țarc. ) Jorginho
Omul meciului Sadio Mané
Arbitraj Stéphanie Frappart Clément Turpin (VAR)

UEFA Super Cup în 2019 este 44 - lea  ediție a UEFA Super Cup . Meciul îl înfruntă pe Liverpool FC , câștigătorul Ligii Campionilor 2018-2019 împotriva lui Chelsea , câștigător al Ligii Europa 2018-2019 . Aceasta este prima ediție între două cluburi engleze.

Întâlnirea are loc pe 14 august 2019la Parcul Beșiktaș ( Beșiktaș JK Stadium ) din Istanbul , Turcia .

Regulile meciului sunt cele ale unei finale a Cupei Europene: durata meciului este de 90 de minute. Dacă mai există o remiză, se joacă o prelungire de două ori cincisprezece minute. În cazul în care există încă o cravată la sfârșitul acestui timp suplimentar, o penalizare schimb de focuri este luată. Trei înlocuiri sunt autorizate pentru fiecare echipă (o a patra poate fi făcută în caz de timp suplimentar).

Liverpool FC își revendică al patrulea titlu în competiție, învingându-l pe Chelsea FC în loviturile de pedeapsă (5-4), după un scor 2-2 după prelungiri.

Desemnarea orașului organizator

Pentru prima dată, este deschisă o procedură de înscriere pentru desemnarea locurilor care vor găzdui finala 2019 a UEFA Champions League, Europa League, UEFA Women's Champions League, precum și Supercupa UEFA. Această procedură începe9 decembrie 2016, asociațiile având apoi până 27 ianuarie 2017să-și exprime interesul. Dosarele de candidatură trebuie furnizate UEFA înainte6 iunie 2017, cu o singură propunere de site pentru fiecare țară; Comitetul executiv UEFA selectează în cele din urmă site-ul până laseptembrie 2017.

Nouă țări și-au exprimat inițial interesul pentru organizarea competiției. Șapte dintre ei își confirmă în cele din urmă candidatura înainte de termenul limită7 iunie 2017.

Curcan Parcul Beșiktaș Istanbul

Comitetul executiv al UEFA alege Parcul Beșiktaș pe20 septembrie 2017.

Context

Este pentru prima dată în istoria competiției care se opun două cluburi engleze și că un trio feminin, condus de franceza Stéphanie Frappart , arbitrează o competiție masculină de acest nivel.

Meci

14 august 2019 Liverpool FC 2 - 2 ap Chelsea fc Parcul Beșiktaș , Istanbul
20:45 CEST
Gol marcat după 48 de minute48 th Gol marcat după 95 de minute 95 th Mané ( 0 - 1 , 1 - 1 , 2 - 2 ) Giroud Gol marcat după 36 de minute36 e
Jorginho Gol marcat după 101 minute101 e ( pen. )
Spectatori: 38.434 Arbitru
: Stéphanie Frappart Arbitri asistenți  : Manuela Nicolosi Michelle O'Neill Arbitru al patrulea: Cüneyt Çakır Arbitru video  : Clément Turpin Arbitri asistenți video  : François Letexier Massimiliano Irrati Mark Borsch