Filipine la Jocurile Olimpice de vară din 2020 | |||||||||||
Cod CIO | PHI | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Loc | Tokyo | ||||||||||
Participare | 22 nd | ||||||||||
Sportivi | 19 din 11 sporturi | ||||||||||
Purtator de steag | Eumir Marcial și Kiyomi Watanabe | ||||||||||
|
|||||||||||
Filipine la Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
| |||||||||||
În Filipine sunt participă la Jocurile Olimpice de vară din 2020 în Tokyo , Japonia . Aceasta este a 22 -a lor participare la Jocurile Olimpice de vară .
Filipine speră să se califice în total în jur de 20 de sportivi, printre care Hidilyn Diaz , halterofonul medaliat în 2016 , judokate Kiyomi Watanabe , karateka Junna Tsukii , skateboarderul Margielyn Didal și echipa de baschet cu trei căi masculine .
Patru sportivi și-au validat biletele înaintea epidemiei COVD-19 și amânarea majorității probelor de calificare: sărmanul cu stalpul Ernest Obiena , boxerii Eumir Marcial și Irish Mango , precum și gimnastul Carlos Yulo .
19 sportivi se califică în total. Absența echipelor de baschet și karate sunt cele mai mari dezamăgiri.
Delegația va zbura în Japonia pe 15 iulie 2021 și va avea sediul la hotelul Conrad din Tokyo.
Sport | Bărbați | femei | Total |
---|---|---|---|
Atletism | 1 | 1 | 2 |
Canotaj | 1 | 0 | 1 |
Box | 2 | 2 | 4 |
Golf | 1 | 2 | 3 |
Gimnastică | 1 | 0 | 1 |
Ridicare de greutăți | 0 | 2 | 2 |
Judo | 0 | 1 | 1 |
Înot | 1 | 1 | 2 |
Skateboard | 0 | 1 | 1 |
Taekwondo | 1 | 0 | 1 |
Trage | 1 | 0 | 1 |
Total | 9 | 10 | 19 |
Speranțele medaliilor filipineze sunt multiple cu ocazia acestei 22 participări la jocuri. Țara intră în competiție cu 10 medalii pe ceas și speră să obțină cea mai bună performanță câștigând mai mult de 3 medalii (record datând din Jocurile din Los Angeles din 1932 ) în timp ce câștiga prima sa medalie de aur. Dintre sportivii calificați:
Sport | Disciplinat | Sportivi | Performanţă | Datat |
Medalii de aur: 1 | ||||
Ridicare de greutăți | Femei sub 55 kg | Hidilyn diaz | 224 | 26 iulie |
Concurență
Ernest Obiena este primul sportiv care se califică pentru aceste jocuri, trecând de 5,81 m.
Atlet | Test | Calificări | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Performanţă | Rang | Performanţă | Rang | ||
Ernest Obiena | Bărbați cu stâlp |
Cursele
Filipine beneficiază de un loc premiat în numele universalității Jocurilor, Kristina Knott contestând 200 de metri feminin.
Atlet | Test | Calificări | Semi finala | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Performanţă | Rang | Performanţă | Rang | Performanţă | Rang | ||
Kristina nod | 200m femei |
Cu calificarea sa, Cris Nievarez pune capăt unui deficit olimpic de douăzeci de ani pentru canotajul filipinez.
Atlet | Test | Calificări | Proiect | Sferturi de finala | Semi finala | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Cris Nievarez | Bărbați skiff | 7:22:97 | 3 rd | - | 7:50:74 | A 5- a | eliminat |
Atlet | Categorie | 1 / de 16 - lea de finală | 1/ 8 e finală | Sfert de finala | Semi finala | Final | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
|||
Eumir Marcial | Bărbați cu greutate medie | - | |||||
Magno irlandez | Femeile cu greutate de muște |
Ongare ( KEN ) 5–0 |
|||||
Carlo Paalam | Barbati cu musca |
Irvine ( IRL ) 4-1 |
|||||
Nesthy Petecio | Femeile cu greutate plumă |
Matshu ( COD ) 5-0 |
Lin Yt ( TPE ) 3–2 |
Juvic Pagunsan, Yuka Saso și Bianca Pagdanganan și-au validat biletele pentru Tokyo plasându-se în top 60 din lume. Yuka Saso , în vârstă de 19 ani , abordează competiția cu încredere după ce a câștigat US Open Women 's Golf .
Atlet | Eveniment | Ziua 1 | Ziua 2 | Ziua 3 | Ziua 4 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scor | Scor | Scor | Scor | Scor | De | Rang | ||
Păgân juvic | Curs masculin | |||||||
Yuka saso | Curs de femei | |||||||
Bianca Pagdanganan | Curs de femei |
Atlet | Concurență | Calificări | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dispozitiv | Total | Rang | Dispozitiv | Total | Rang | ||||||||||||
Carlos yulo | Bărbați individuali | 13,566 | 11,883 | 14.000 | 14,712 | 13,466 | 12.300 | 79,831 | 47 - lea | eliminat | |||||||
Oameni de cai săritori | - | 14,712 | - | 14,712 | A 6- a | - | - |
Atlet | Eveniment | Smulge | Curat și smucit | Total | Rang | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultate | Rang | Rezultate | Rang | ||||
Hidilyn diaz | Femei - 55 kg | 97 | A 2 -a | 127 | 1 re | 224 | |
Elreen Ando | Femei - 64 kg |
Kiyomi Watanabe este primul judokate filipinez care se califică la Jocurile Olimpice.
Atlet | Eveniment | 1/32 | 1/16 | Sferturi de finala | Semifinale | Proiect | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultate | Rezultate | Rezultate | Rezultate | Rezultate | Rezultate | Rang | ||
Kiyomi watanabe | Mai puțin de 63 kg femei |
Două locuri alocate în numele universalității Jocurilor.
Atlet | Eveniment | Serie | Semi finala | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Rang | Timp | Rang | Timp | Rang | ||
Luke Gebbie | 50 m liber masculin | ||||||
100 m liber masculin | |||||||
Regula de remediere | 100m femei fluture | 59,68 | 25 - lea | eliminat | |||
200m fluture femei |
Margielyn Didal și-a câștigat calificarea plasându-se în top 20 în lume.
Atlet | Test | Calificări | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Performanţă | Rang | Performanţă | Rang | ||
Margielyn Didal | Femeile de pe stradă | 12.02 | A 7- a | 7.52 | A 7- a |
Kurt Barbosa este singurul reprezentant filipinez în taekwondo după performanța sa la turneul de calificare olimpică asiatică.
Atlet | Categorie | 1 / de 16 - lea de finală | Sfert de finala | Semi finala | Proiect | Final | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
|||
Kurt barbosa | Bărbați - 58 kg |
Jang J ( KOR ) 6–26 |
eliminat |
Atlet | Test | Calificări | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Performanţă | Rang | Performanţă | Rang | ||
Jayson valdez | 10 m bărbați cu pușcă cu aer | 612.6 | 44 - lea | eliminat |
Canalele gratuite TV5 și One Sports vor transmite competiția. Pachetul prin satelit Cignal va acoperi, de asemenea, evenimentul prin canalul One Sports +.
Margielyn Didal
Kiyomi watanabe
Carlos yulo
De la stânga la dreapta: Loisa Kaye Go (necalificat), Bianca Pagdanganan, Hidilyn Diaz și Yuka Saso
Nesthy Petecio
Ernest Obiena
Eumir Marcial