Câștigătorii festivalului european de scurt metraj Brest | |
Palms "Festivalul de scurtmetraj european Brest" | |
2017 | |
---|---|
Premiat | Grand Prix du film court al orașului Brest etc. |
Organizator | Asociația Coastei de Vest |
Țară | Franţa |
Data crearii | 1986 |
Site-ul oficial | www.filmcourt.fr |
Festivalul European de Scurtmetraj de la Brest acordă anual diferite premii scurtmetrajelor în competiție. Din 1992 , scurtmetrajele selectate provin din toată Europa .
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Marele Premiu pentru scurtmetrajul Orașului Brest | Fiicele celor Doisprezece de Pascale Breton (Franța) |
Premiul special pentru Europa juriului | Tidens ansikte de Elefteria Kalogritsa (Suedia) |
Premiul special al juriului | Souffle de Delphine și Muriel Coulin (Franța) |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei | Weekend pierdut de Dagur Kari Petersson (Islanda / Danemarca) |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | Respirar de Antonio Ferreira (Portugalia) |
Premiul de interpretare | Ricky Grover pentru rolul său în Richard Clark's Hungry (UK) |
Mențiune specială din partea juriului | Schäfchen Zälhen de Sven Taddicken (Germania) |
Premiu pentru prima lucrare europeană | Contact fals de la Eric Jameux (Franța) |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul public al Fundației Gan | Sunt un supererou de Eric Guirado (Franța) |
Premiul Arte France | Salam de Souad El-Bouhati (Franța) |
Premiul Juriului Tânăr | Hungry de Richard Clark (Regatul Unit) |
Premiul Canal Plus | Cereal Killer de Robert Heath (Regatul Unit) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Grand Prix du film Court of the City of Brest (ex-aequo) | Camera părinților de Pascale Breton (Franța) |
Insomnia mea de Valérie Gaudissart (Franța) | |
Premiul special al juriului | Mamo, zobacz (Maman, arată) de Grant Thoburn (Polonia / Regatul Unit) |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei | Ismaël de Rudy Barrichello (Belgia) |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | Elefanții planetei Marte de Philippe Barrassat (Franța) |
Premiul de interpretare | Minna Haapkyla, Ville Virtanen , Johanna Af Schulten și Tommi Eronen pentru rolurile lor din Onnenpeli 2001 (Cruise) de Aleksi Salmenpera (Finlanda) |
Mențiuni speciale din partea juriului | Numele de cod, Sacha de Thierry Jousse (Franța) |
Sand de Alexis dos Santos (Regatul Unit) | |
Piei de vacă de Gerald Hustache-Mathieu (Franța) | |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul Fuji & Ex-Machina pentru prima lucrare | Îngeri de Julien Leloup (Franța) |
Premiul public al Fundației Gan | Bosna Airlines de Dominique Wittorski (Franța) |
Premiul Arte France | Tribul lui Joachim Lafosse (Belgia) |
Premiul juriului european pentru tineri | Hypääjä de PV Lehtinen (Finlanda) |
Premiul Canal Plus | Desalinada de Gustavo Salneron (Spania) |
Mențiunea juriului tânăr | Petreceri de Antoine Le Bos (Franța) |
Minutul Marelui Premiu Cocotte | Flacăra de Ron Dyens (Franța) |
Canal + Cocotte Preț minut | Săracii și paranormalul de Sami Hantula (Finlanda) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Grand Prix du film Court of the City of Brest | Numele meu este Stéphane Elmadjian (Franța) |
Premiul special al juriului | Amărăciunea cântăreței asupra utilității sârmei ghimpate de Armand Lameloise (Franța) |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei | Întotdeauna prăbușind în aceeași mașină de Marcus Weiler (Germania) |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | Shadow Boxer de Vilka Tzouras (Grecia) |
Premiul de interpretare | Esther Esche pentru rolul din Die andere de Beryl Schennen (Germania) |
Mențiuni speciale din partea juriului | Filme Home Road de Robert Bradbrook (Regatul Unit) |
Hotel Rienne de Johannes Stjärne Nilsson și Ola Simonsson (Norvegia) | |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul Fujifilm pentru cea mai bună colaborare pentru regizor / cineast | Pisica andaluză de Gérald Hustache-Mathieu (Franța) |
Premiul public al Fundației Gan | Pisica andaluză de Gérald Hustache-Mathieu (Franța) |
Premiul pentru scurtmetraj John Jameson and Son Ltd | Antoine lucrează de Philippe Chapuis (Franța) |
Premiul Arte France | Au noir de Ronan Le Page (Franța) |
Premiul juriului european pentru tineri | Skin deep de Yousaf Ali Khan (Regatul Unit) |
Premiul Canal Plus | Hotel Rienne de Johannes Stjärne Nilsson și Ola Simonsson (Norvegia) |
Mențiuni ale juriului tânăr | Alice de Sylvie Ballyot (Franța) |
Me Thimase de Alexis Alexiou (Grecia) | |
Minutul Marelui Premiu Cocotte | Astăzi Madame de César Vayssié (Franța) |
Canal + Cocotte Preț minut | Cămașă de forță de Stéphane Levallois (Franța) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Grand Prix du film Court of the City of Brest | Redd Barna de Terjne Rangnes (Norvegia) |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei
(ex aequo) |
Anolit de Stefan Faldbakken (Norvegia) |
Terminalul Aitzol Aramaio (Spania) | |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | John og Mia de Christian Bjarke Dyekjaer (Danemarca) |
Premiul de interpretare | Dick Kayso pentru rolul său în John og Mia de Christian Bjarke Dyekjaer (Danemarca) |
Mențiune specială din partea juriului | Torjiza de Stefan Arsenijevic (Slovenia) |
Mențiune specială din partea juriului pentru fotografie | Love me or leave me alone de Duane Hopkins (Regatul Unit) |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul Fujifilm pentru cea mai bună colaborare pentru regizor / cineast | Dremano Oko de Vladimir Perisic (Franța) |
Premiul public al Fundației Gan | Revolucion de Martin Rosete (Spania) |
Premiul France 2 | Țara Urșilor de Jean-Baptiste Léonetti (Franța) |
Premiul Juriului Tânăr | Fațadă de Guy Mazarguil (Franța) |
Mențiunea juriului tânăr | Freedub 1 de Stéphane Elmadjian (Franța) |
Minutul Marelui Premiu Cocotte | Un mic salt de Edward Boase și James Walker (Regatul Unit) |
Canal + Cocotte Preț minut | Și omul roșu a devenit verde de Stéphane Ruth Meehan (Regatul Unit) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Grand Prix du film Court of the City of Brest | Rambursarea lui Sean Ellis (Regatul Unit) |
Premiul Revelație al Festivalului European de Scurtmetraj | Sarut francez de Antonin Peretkatko (Franta) |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei | En del av mitt hjärta de Johan Brisinger (Suedia) |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | Stejar verde de la Ruxandra Zenide (Elveția) |
Premiul de interpretare | Aude Briant pentru rolul din Blonde et Brune de Christine Dory (Franța) |
Mențiuni speciale din partea juriului | Obras de Hendrick Dussollier (Franța) |
Fare bene mikles de Christian Angeli (Italia) | |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul public al Fundației Gan | Meine eltern de Neele Leana Vollmar (Germania) |
Premiul Beaumarchais pentru cel mai bun scenariu | În umbra lui Olivier Masset-Depasse (Franța) |
Mențiunea Beaumarchais | Fiul cameleonului lui Ronan Le Page (Franța) |
Premiul France 2 | Blonde and Brown de Christine Dory (Franța) |
Premiul Juriului Tânăr | En del av mitt hjärta de Johan Brisinger (Suedia) |
Mențiunea juriului tânăr | Meine eltern de Neele Leana Vollmar (Germania) |
Minutul Marelui Premiu Cocotte | Dahucapra rupidahu de Thibault Bérard, Vincent Gautier și Frédérique Gyuran (Franța) |
Canal + Cocotte Preț minut | Schnürsenkeltwist de Alex Frei (Germania) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Grand Prix du film Court of the City of Brest | Fii liniștit de Smah Zoabi (Franța) |
Premiul Revelație al Festivalului European de Scurtmetraj | Câmpia Roland Edzard (Franța) |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei | Hibernare de John Williams (Regatul Unit) |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | Un cântec pentru Rebecca de Norah Mc Gettigan (Polonia) |
Premiul de interpretare | Antonin Naharro pentru rolul său în Invulnerabil de Alvaro Pastor (Spania) |
Mențiuni speciale din partea juriului | Bacon Ornette Spenceley (Regatul Unit) |
Bawke de Hisham Zaman (Norvegia) | |
Willow Drive de Jacob Rorvik (Regatul Unit) | |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul public al Fundației Gan | O ultimă linie de la Bérénice André (Franța) |
Premiul Beaumarchais pentru cel mai bun scenariu | Céleste de Valérie Gaudissant (Franța) |
Premiul France 2 | Geisha de Anne Gilles (Franța) |
Premiul Juriului Tânăr | Schijn Van de Maan de Peter Ghesquiere (Belgia) |
Mențiunea juriului tânăr | Bawke de Hisham Zaman (Norvegia) |
Minutul Marelui Premiu Cocotte | Sărutul de Stefan Le Lay (Franța) |
Canal + Cocotte Preț minut | Stong de Duong-Thai (Franța) |
Premiul Curse Passeurs | 3 picături de Antesite de Karine Blanc și Michel Tavares (Franța) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Grand Prix du film Court of the City of Brest | Spraekker din Aage-Rais-Nordentoft (Danemarca) |
Premiul Revelație al Festivalului European de Scurtmetraj | Cele două vieți ale șarpelui de Hélier Cisterne (Franța) |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei | Contracuerpo de Eduardo Chapero-Jackson (Spania) |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | Luna de miere de Miranda Bowen (Regatul Unit) |
Premiul de interpretare | Alan Andersz în Melodramat de Filip Marczewski (Polonia) |
Mențiuni speciale din partea juriului | Tată de Daniel Mulloy (Regatul Unit) |
Banal de David Planell (Spania) | |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul public al Fundației Gan | Le Mozart des pickpockets de Philippe Pollet-Villard (Franța) |
Premiul Beaumarchais pentru cel mai bun scenariu | Echo de Yann Gozlan (Franța) |
Premiul France 2 | Terenuri minate de Julien Sicard (Franța) |
Canal + Cocotte Preț minut | Cevapcici de Jonas Meier (Elveția) |
Premiul Curse Passeurs | Contracuerpo de Eduardo Chapero-Jackson (Spania) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Grand Prix du film Court of the City of Brest | Trojka do wziecia de Bartek Konopka (Polonia) |
Premiul Revelație al Festivalului European de Scurtmetraj | Soleil bas de Vincent Drouin (Franța) |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei | Braedrabylta de Grimur Hakonarson (Islanda) |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | Emilka Placze de Rafael Kapelinski (Polonia) |
Premiul de interpretare | Klaudia Barbick pentru rolul din Trojka do wziecia de Bartek Konopka (Polonia) |
Mențiuni speciale din partea juriului | Taxi Wala de Lola Frederich (Franța) |
Fatum de Rogier Hesp (Olanda) | |
Primrose Hill de Mikhaël Hers (Franța) | |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul public al Fundației Gan | Secretul lui Salomon de David Charhon (Franța) |
Premiul Beaumarchais pentru cel mai bun scenariu | Soleil B ca de Vincent Drouin (Franța) |
Premiul France 2 | În pielea lor de Arnaud Malherbe (Franța) |
Premiul Juriului Tânăr | Unul de Serge Mirzabekiantz (Belgia) |
Premiul Fujifilm pentru cea mai bună colaborare pentru regizor / cineast | Soleil bas de Vincent Drouin (Franța) |
Minutul Marelui Premiu Cocotte | Dinții de John Kennedy și Ruairi O'Brien (Irlanda) |
Canal + Cocotte Preț minut | Arpop de Aitor Echeverria (Spania) |
Premiul Curse Passeurs | Alumbramiento de Eduardo Chapero Jackson (Spania) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Marele Premiu al Curții de Film din orașul Brest | Sesiune de familie de Cheng-Chui Kuo (Franța) |
Premiul Revelația Festivalului | Este duminică ! de Samir Guesmi (Franța) |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei | Istället För Abrakadabra de Patrik Eklund (Suedia) |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | În Forelskelse de Christian Prévost (Danemarca) |
Premiul Fujifilm pentru cea mai bună colaborare pentru regizor / cineast | Tony Zoreil de Valentin Potier (Franța) |
Premiul de interpretare | Jérémy Azencott în Alter Ego de Cédric Prévost (Franța) |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul publicului de la Fundația Gan pentru cinema | Iställlet för Abrakadabra de Patrick Eklund (Suedia) |
Premiul Beaumarchais pentru cel mai bun scenariu | Alter Ego de Cédric Prévost (Franța) |
Premiul European France 2 | Smafuglar din Runar Runarsson (Islanda) |
Premiul Franței Francofone 2 | Dintr-o dată, mâinile lui de la Emmanuel Gras (Franța) |
Premiul Juriului Tânăr | Smafuglar din Runar Runarsson (Islanda) |
Premiul Passeurs du Court | În Forelskelse de Christian Tafdrup (Danemarca) |
Canal + Cocotte Preț minut | Eel Girl de Paul Campion (Rusia) |
Minutul Marelui Premiu Cocotte | Zece de Fabrice Le Nezet, François Raisin și Jules Janaud (Franța) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Grand Prix du Film Court al orașului Brest | Slitage de Patrik Eklund (Suedia) |
Premiul Revelația | Este gratuit pentru fiicele lui Marie Amachoukeli și Claire Burger (Franța) |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei | Primăvara universală de Anna Karasinska (Polonia) |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | Vascora de Karchi Perlmann (Ungaria - Statele Unite) |
Premiul de interpretare | Kierston Wareing și Johnny Harris în Leaving de Richard Penfold și Sam Hearn (Rusia) |
Mențiuni ale juriului oficial | Maso de Rodolphe Tissot (Franța) |
Marker de Susanna Wallin (Rusia) | |
Torpedo de Helena Hegermann (Germania) | |
Lépcsosproba de Zsófia Szilágyi (Ungaria) | |
Posrednikat de Dragomir Sholev (Belgia) | |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul Franței Francofone 2 | În sângele Katiei Jarjoura (Franța) |
Premiul European France 2 | Bába de Zuzana Spidlová (Republica Cehă) |
Premiul pentru cea mai bună cinematografie | Unghiile negre de Jérôme Descamps (Franța) |
Premiul Beaumarchais pentru cel mai bun scenariu | Călăreț solo de Vincent Mariette (Franța) |
Premiul juriului de presă | Aplinkkelis de Lawrence Tooley (Germania) |
Premiul Curse Passeurs | Waramutseho! de Auguste Bernard Kouemo Yanghu (Franța) |
Premiul Juriului Tânăr | Donde este Kim Basinger? de Édouard Deluc (Franța) |
Premiul publicului | Donde este Kim Basinger? de Édouard Deluc (Franța) |
Canal + Cocotte Preț minut | Cantor Dust Man de Sébastien Loghman (Franța) |
Premiul publicului Cocotte Minute | La Minute Vieille de Fabrice Maruca (Franța) |
Mențiune acordată de alte juri | Lars og Peter de Daniel Borgman (Germania) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Grand Prix du Film Court al orașului Brest | hermes de Banu Akseki (Belgia) |
Premiul Revelația | Monsieur l'Abbé de Blandine Lenoir (Franța) |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei | Muzica în sange de Alexandru Mavrodineanu (România) |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | Bingo de Timur Ismailov (Olanda) |
Premiul de interpretare | Mona Anderson în Ella de Hanne Larsen (Norvegia) |
Menționarea juriului oficial | Rita de Antonio Piazza și Fabio Grassodonia (Italia) |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul Franței Francofone 2 | Catharsis de Cédric Prévost (Franța) |
Premiul European France 2 | Bröderna Jaukka de Peter Grölund (Suedia) |
Premiul pentru cea mai bună cinematografie | Tre Ore de Annarita Zambrano (Franța) |
Premiul Beaumarchais pentru cel mai bun scenariu | Aglaée de Rudi Rosenberg (Franța) |
Premiul juriului de presă | Half Term de Sam Donovan (Rusia) |
Premiul Curse Passeurs | Monsieur l'Abbé de Blandine Lenoir (Franța) |
Premiul Juriului Tânăr | Ke ego gia mena de Georgis Grigorakis (Grecia) |
Premiul publicului | Monsieur l'Abbé de Blandine Lenoir (Franța) |
Canal + Cocotte Preț minut | Nu lăsa un nor în urmă de Pablo Gonzales (Franța) |
Premiul publicului Cocotte Minute | Pixeli de Patrick Jean (Franța) |
Mențiune acordată de alte juri | Man and Boy de David Leon și Marcus McSweeney (Rusia) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Grand Prix du Film Court al orașului Brest | Apele Tac de Anca Miruna Lazărescu (Germania) |
Premiul Revelație al Festivalului European de Scurtmetraj din Brest | Doi necunoscuți de Lauren Wolkstein și Christopher Radcliff (Franța) |
Premiul european de la Consiliul regional al Bretaniei | Det kommer aldrig att gå över de Amanda Kernell (Suedia) |
Premiul de film mediu al Consiliului General din Finistère | Cântă-mă să dorm de Magnus Arnesen (Polonia) |
Premiul de interpretare | Oliver Woollford în Jam Today de Simon Ellis (Marea Britanie) |
Mențiuni ale juriului oficial | Lel Chamel de Youssef Chebbi (Franța) |
Salvatore de Bruno Urso și Fabrizio Urso (Franța) | |
Baby de Daniel Mulloy (Regatul Unit) | |
Shelly Levy în Tro, håb og sex de Emma Balcázar (Germania) | |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul publicului | Suiker de Jeroen Annokkée (Olanda) |
Premiul European France 2 | La Huida de Victor Carrey (Spania) |
Premiul pentru cea mai bună cinematografie | Terenul de reproducere al Sylviei Guillet (Franța) |
Premiul Beaumarchais | Un om în picioare lângă Foued Mansour (Franța) |
Premiul juriului de presă | Mascul de Mina Bergant (Slovenia) |
Instanțele de trecere a prețurilor | Skallamann de Maria Bock (Norvegia) |
Premiul Juriului Tânăr | Cântă-mă să dorm de Magnus Arnesen (Polonia) |
Canal + Cocotte Preț minut | Šarena Laža de Miloš Tomic (Republica Cehă) |
Premiul publicului Cocotte Minute | Poate ... de Pedro Resende (Portugalia) |
Mentiuni acordate de alte jurii | Återfödelsen de Hugo Lilja (Suedia) |
Finala Balazs Simonyi (Ungaria) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Grand Prix du Film Court din orașul Brest | Tiger Boy , de Gabriele Mainetti ( Italia ) |
Premiul european de la Consiliul regional al Bretaniei | Prematur , de Gunhild Enger ( Norvegia ) |
Premiul 1 st Film School sau Consiliul de Film de Finistère | Le Cri du homard , de Nicolas Guiot ( Belgia / Franța ) |
Premiul Revelația | Flow , de Hugues Hariche (Franța) |
Premiul pentru cea mai bună cinematografie | Înapoi la perete , de Miklos Keleti (Belgia) |
Premiul de interpretare | Claire Thoumelou în Le Cri du homard , de Nicolas Guiot (Belgia / Franța) |
Mențiuni ale juriului oficial | Abgestempelt , de Michael Rittmannsberger (Austria) |
În curând pe ecranele dvs. , de Fabrice Maruca (Franța) | |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul Curse Passeurs | Prematur , de Gunhild Enger (Norvegia) |
Preț format scurt | Prematur , de Gunhild Enger (Norvegia) |
Premiul Juriului Tânăr | Prora , de Stéphane Riethauser ( Elveția ) |
Premiul publicului | Rhinos , de Shimmy Marcus ( Irlanda ) |
Concurența franceză | |
Premiul France 2 | Stronger , de Victor Rodenbach și Hugo Benamozid (Franța) |
Premiul Beaumarchais | Each His Night , de Marina Diaby (Franța) |
Competiție oală sub presiune | |
Preț Canal + Minut Cocotte | Noise , de Przemyslaw Adamski ( Polonia ) |
Programe Brest Off | |
Premiul juriului de presă | Pin up , de François Gallou (Franța) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premiile acordate de juriul oficial | |
Marele Premiu pentru scurtmetrajul Orașului Brest | Die Schaukel des Sargmachers , de Elmar Imanov |
Premiul european de la Consiliul regional al Bretaniei | Hvalfjordur , de Gudmundur Arnar Gudmundsson |
Primul premiu de film sau școală de la Consiliul General al Finisterului | Arbuz , de Tato Kotetishvili |
Premiul Revelation al Festivalului European de Scurtmetraj Brest | Femeia plutitoare , de Thibault Lang-Willar |
Premiul special al juriului | Zygomatic , de Stephen Cafiero |
Premiul de interpretare | Snig , de Josip Žuvan |
Mențiune specială din partea juriului | Plaukike , de Gabriele Urbonaite |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul Curse Passeurs | Stufe Drei , de Nathan Nill |
Preț format scurt | Misterio , de Chema García Ibarra |
Premiul Juriului Tânăr | Aquel no era yo , de la Esteban Crespo |
Mențiuni speciale de la tânărul juriu | Moritz und der waldschrat , de Bryn Chainey și Stufe Drei , de Nathan Nill |
Premiul publicului | Stufe Drei , de Nathan Nill |
Concurența franceză | |
Premiul France 2 | Atlantic Avenue , de Laure de Clermont |
Premiul Beaumarchais | Cămăși deschise , de Marie Loustalot |
Competiție OZN | |
Premiul TV Shorts | Mobilier popular irlandez , de Tony Donoghue |
Programe Brest Off | |
Premiul juriului de presă | Elefante , Pablo Larcuen |
Mențiune specială din partea juriului de presă | Briganti fără leggenda , Gianluigi Toccafondo |
Concurența europeană | |
---|---|
Premii acordate de juriul oficial | |
Marele Premiu pentru scurtmetrajul Orașului Brest | Artun , de Gudmundur Arnar Gudmundsson |
Premiul european de la Consiliul regional al Bretaniei | Ca rosas brancas , de Diogo Costa Amarante |
Primul premiu de film sau școală de la Consiliul General al Finisterului | Kazimir , de Dorian Boguță |
Premiul special al juriului | Umbra , de Lorenzo Recio |
Mențiuni speciale | Reizigers in de nacht , de Ena Sendijarevic și The chicken de Una Gunja |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul Curse Passeurs | Disciplina , de Christophe M. Saber |
Preț format scurt | Nashorn im galopp , de Erik Schmitt |
Premiul Juriului Tânăr | Disciplina , de Christophe M. Saber |
Mențiune specială din partea tânărului juriu | Reizigers in de nacht , de Ena Sendijarevic și The chicken de Una Gunjak |
Concurența franceză | |
Premiul France 2 | să fie livrat , de Pierre Amstutz Roch |
Premiul Beaumarchais | Fără mănuși , de Martin Razy |
Competiție OZN | |
Premiul TV Shorts | Ja vi elsker , de Hallvar Witzo |
Programe Brest Off | |
Premiul juriului de presă | Oriunde, dar aici , de Hallvar Witzo |
Concurența europeană | |
---|---|
Premii acordate de juriul oficial | |
Marele Premiu pentru scurtmetrajul Orașului Brest | Zeus de Pavel Veskanov |
Premiul European al Consiliului Regional al Bretaniei | Thu og eg de Asa Hjorleifdottir |
Premiu pentru primul film sau film școlar de la Consiliul General din Finistère | Alles Wird Gut de Patrick Vollrath |
Premiul special al juriului | Antrenor al lui Ben Adler |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul Curse Passeurs | O concepție greșită imaculată de Michael Geoghegan |
Preț format scurt | Larp de Kordian Kadziela |
Premiul publicului | O concepție greșită imaculată de Michael Geoghegan |
Premiul Juriului Tânăr | Peter King Crack |
Mentiune speciala | Jay Among the Men de Zeno Graton |
Concurența franceză | |
Premiul France 2 | A venit din România de Jean-Baptiste Durand |
Premiul Beaumarchais | Totul este bine de Laurent Scheid |
Competiție OZN | |
Premiul TV Shorts | Bär de Pascal Flörksrks |
Concurența europeană | |
---|---|
Premii acordate de juriul oficial | |
Marele Premiu pentru scurtmetrajul Orașului Brest | La Brêle sauvage de Greg Clément (Elveția) |
Premiul european de la Consiliul regional al Bretaniei | Timecode de Juanjo Giménez (Spania) |
Premiu pentru primul film sau film școlar de la Consiliul departamental din Finistère | La Brêle sauvage de Greg Clément (Elveția) |
Premiul special al juriului | Acasă de Daniel Mulloy (Kosovo / Regatul Unit) |
Mențiune specială din partea juriului | Jag Foljer Dig de Jonatan Etzler (Suedia) |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul Curse Passeurs | Timecode de Juanjo Giménez (Spania) |
Preț Format scurt | Darznieks de Madara Dislere (Letonia) |
Premiul publicului | Reducerea Pantheonului de către Stéphan Castang (Franța) |
Premiul Juriului Tânăr | Ariana Forever! de Katharina Rivilis (Germania) |
Mențiune specială din partea tânărului juriu | Îngrășarea sănătoasă de Kevork Aslanyan (Bulgaria) |
Concurența franceză | |
Premiul France 2 | Mobil Gabrielle Culand |
Premiul Beaumarchais | Hotaru de William Laboury |
Competiție OZN | |
Premiul TV Shorts | Depozitare frigorifică de Thomas Freundlich (Finlanda) |
Programe Brest Off | |
Premiul Sundance TV | Na Cherveno de Toma Waszarow (Bulgaria / Croația) |
Concurența europeană | |
---|---|
Premii acordate de juriul oficial | |
Marele Premiu pentru scurtmetrajul Orașului Brest | Kukista ja mehiläisistä (Despre păsări și albine) de JJ Vanhanen (Finlanda) |
Premiul european de la Consiliul regional al Bretaniei | Contractor de Simon Ryninks (Regatul Unit) |
Premiu pentru primul film sau film școlar de la Consiliul departamental din Finistère | Baraz de Tomász Gassowski (Polonia) |
Premiul special al juriului | Fox-Terrier de Hubert Charuel (Franța) |
Mențiune specială din partea juriului | Jag Foljer Dig de Jonatan Etzler (Suedia) |
Premii acordate de alte juri | |
Premiul Curse Passeurs | Manodopera de Loukianos Moshonas (Grecia / Franța) |
Premiul publicului | Kukista ja mehiläisistä (Despre păsări și albine) de JJ Vanhanen |
Premiul Juriului Tânăr | Cu Thelma de Ann Sirot și Raphaël Balboni (Belgia / Franța) |
Mențiune specială din partea tânărului juriu | Îngrășarea sănătoasă de Kevork Aslanyan (Bulgaria) |
Concurența franceză | |
Premiul France 2 | Mai puternic decât mine de Hania Ourabah |
Premiul publicului | Tangente de Julie Jouve și Rida Belghiat |
Competiție OZN | |
Premiul TV Shorts | Johnno's Dead de Chris Sheper |