Sport |
Maratonul de atletism |
---|---|
Organizator (i) | CIO |
Locuri) | Seul |
Datat | 2 octombrie 1988 |
Site-uri) | Stadionul Olimpic
Seoul Street |
Câştigător | Gelindo bordin |
---|---|
Al doilea | Douglas wakiihuri |
Al treilea | Ahmed Salah |
Bărbaților maraton eveniment la Jocurile Olimpice din 1988 a avut loc2 octombrie 1988pe străzile din Seul , Coreea de Sud , cu un start și un final la Stadionul Olimpic . A fost câștigat de italianul Gelindo Bordin în timpul a 2 h 10 min 32 s .
Rang | Atlet | Țară | Timp |
---|---|---|---|
Gelindo bordin | Italia | 2 h 10 min 32 s | |
Douglas wakiihuri | Kenya | 2 h 10 min 47 s | |
Hussein Ahmed Salah | Djibouti | 2 h 10 min 59 s | |
4 | Takeyuki Nakayama | Japonia | 2 h 11:05 |
5 | Steve Moneghetti | Australia | 2 h 11 min 49 s |
6 | Charlie se îndepărtează | Regatul Unit | 2 h 12 min 19 |
7 | Juma Ikangaa | Tanzania | 2 h 13:06 |
8 | Robert de Castella | Australia | 2 h 13:07 |
9 | Toshihiko Seko | Japonia | 2 ore 13 min 41 s |
10 | Ravil Kashapov | Uniunea Sovietică | 2 ore 13 min 49 s |
11 | Jesús Herrera | Mexic | 2 ore 13 min 58 s |
12 | John Campbell | Noua Zeelandă | 2 h 14:08 |
13 | Gerard Nijboer | Olanda | 2 h 14 min 40 s |
14 | Pete pfitzinger | Statele Unite | 2 ore 14 min 44 s |
15 | Marti ten kate | Olanda | 2 h 14 min 53 s |
16 | Orlando Pizzolato | Italia | 2 h 15 min 20 s |
17 | Hisatoshi Shintaku | Japonia | 2 h 15 min 42 s |
18 | Kim Won-Tak | Coreea de Sud | 2 h 15 min 44 s |
19 | Gianni Poli | Italia | 2 h 16:07 |
20 | Dieudonne LaMothe | Haiti | 2 h 16 min 15 s |
21 | Dave lung | Regatul Unit | 2 h 16 min 18 s |
22 | Henrik jorgensen | Danemarca | 2 ore 16 min 40 s |
23 | Ralf salzmann | Germania de vest | 2 ore 16 min 54 s |
24 | Dick hooper | Irlanda | 2 h 17 min 16 s |
25 | Miroslav Vindiš | Iugoslavia | 2 h 17 min 47 s |
26 | Cai Shangyan | China | 2 ore 17 min 54 s |
27 | Joaquim silva | Portugalia | 2 h 18:05 |
28 | Art Boileau | Canada | 2 h 18 min 20 s |
29 | Ed eyestone | Statele Unite | 2 ore 19 min 09 s |
30 | Noureddine Sobhi | Maroc | 2 ore 19 min 56 s |
31 | Yoo Jae-Sung | Coreea de Sud | 2 h 20 min 11 s |
32 | Mehmet Terzi | Curcan | 2 h 20 min 12 s |
33 | Kevin Forster | Regatul Unit | 2 h 20 min 45 s |
34 | Bigboy Josie Matlapeng | Botswana | 2 h 20 min 51 s |
35 | Allaoua Khellil | Algeria | 2 h 21 min 12 s |
36 | Justin Gloden | Luxemburg | 2 h 22 min 14 s |
37 | Alexandre Gonzalez | Franţa | 2 h 22 min 24 s |
38 | Zhang guowei | China | 2 h 22 min 49 s |
39 | Pedro ortiz | Columbia | 2 h 23 min 34 s |
40 | Ronald lanzoni | Costa Rica | 2 h 23 min 45 s |
41 | Bradley Camp | Australia | 2 h 23 min 49 s |
42 | Adolphe Ambowode | Republica Centrafricană | 2 h 23 min 52 s |
43 | John Burra | Tanzania | 2 h 24 min 17 s |
44 | Samuel Hlawe | Swaziland | 2 h 24 min 42 s |
45 | Juan Amores | Costa Rica | 2 h 24 min 49 s |
46 | Peter Maher | Canada | 2 h 24 min 49 s |
47 | Abdou Monzo | Niger | 2 h 25:05 |
48 | Diamantino Santos | Brazilia | 2 h 25 min 13 s |
49 | Omar Moussa | Djibouti | 2 h 25 min 25 s |
50 | Carlos retiz | Mexic | 2 h 25 min 34 s |
51 | Gary Fanelli | Samoa Americană | 2 h 25 min 35 s |
52 | John Woods | Irlanda | 2 h 25 min 38 s |
53 | Gideon Mthembu | Swaziland | 2 h 25 min 56 s |
54 | Baikuntha Manandhar | Nepal | 2 h 25 min 57 s |
55 | Karel David | Cehoslovacia | 2 h 26 min 12 s |
56 | Ivo Rodrigues | Brazilia | 2 h 26 min 27 s |
57 | Martín Mondragón | Mexic | 2 h 27 min 10 s |
58 | Thomas Dlamini | Swaziland | 2 ore 28 min 06 s |
59 | Inni Aboubacar | Niger | 2 h 28 min 15 s |
60 | Yohanna Waziri | Nigeria | 2 h 29 min 14 s |
61 | Nqheku Nteso | Lesotho | 2 ore 29 min 44 s |
62 | Benjamin Longiross | Uganda | 2 h 30 min 29 s |
63 | Vincent Ruguga | Uganda | 2 ore 31 min 04 s |
64 | Alfonso Abellán | Spania | 2 h 31 min 10 s |
65 | Vithanakande Lek Samarasinghe | Sri Lanka | 2 h 31 min 29 s |
66 | Teeka bogate | Nepal | 2 h 31 min 49 s |
67 | Dave Edge | Canada | 2 h 32 min 19 |
68 | Luis Lopez | Costa Rica | 2 h 32 min 43 s |
69 | Juan Camacho | Bolivia | 2 h 34 min 41 s |
70 | Abbas Mohammed | Nigeria | 2 h 35 min 26 s |
71 | Ahmet Altun | Curcan | 2 h 37 min 44 s |
72 | James gombedza | Zimbabwe | 2 h 38 min 13 s |
73 | Kamana Koji | Zaire | 2 h 38 min 34 s |
74 | Joao Carvalho (ro) | Angola | 2 h 40 min 45 s |
75 | Aaron Dupnai | Papua Noua Guinee | 2 h 41 min 47 s |
76 | Bineshwar Prasad | Fiji | 2 h 41 min 50 s |
77 | Calvin Dallas | Insulele Virgine SUA | 2 h 42 min 19 |
78 | Telesfor Dusabe | Rwanda | 2 h 42 min 52 s |
79 | Eugene muslar | Belize | 2 h 43 min 29 s |
80 | Hassane Karinou | Niger | 2 h 43 min 51 s |
81 | Wallace Williams | Insulele Virgine SUA | 2 h 44 min 40 s |
82 | Mohala Mohloli | Lesotho | 2 h 44 min 44 s |
83 | Awadh Shaban Al-Sameer | Oman | 2 h 46 min 59 s |
84 | Derick Adamson | Jamaica | 2 h 47 min 57 s |
85 | Krisnaba Hadur Basnyat | Nepal | 2 h 47 min 57 s |
86 | Fred Schumann | Guam | 2 ore 49 min 52 s |
87 | John Mwathiwa | Malawi | 2 h 51 min 43 s |
88 | Marlon Williams | Insulele Virgine SUA | 2 h 52 min 06 s |
89 | Kaleka mutoke | Zaire | 2 h 55 min 21 s |
90 | James Walker | Guam | 2 h 56 min 32 s |
91 | Mohiddin Mohamed Kulmiye | Somalia | 2 ore 58 min 10 s |
92 | Fred ogwang | Uganda | 2 ore 59 min 35 s |
93 | Naser Babapur | Iran | 3 h 00 min 20 s |
94 | Ricardo taitano | Guam | 3 h 03 min 19 |
95 | Suma Keita | Sierra Leone | 3 h 04 min 00 s |
96 | Alassane Bah | Guineea | 3 h 06 min 27 s |
97 | Thuyet Nguyen Van | Vietnam | 3 h 10 min 57 s |
98 | Polin Belisle | Belize | 3 h 14 min 02 s |
- | Ahmed Mohamed Ismail | Somalia | DNF |
Bruno Lafranchi | elvețian | DNF | |
Ibrahim Hussein | Kenya | DNF | |
Alain Lazare | Franţa | DNF | |
John treacy | Irlanda | DNF | |
Dirk Vanderherten | Belgia | DNF | |
Domingo Aguilar | Chile | DNF | |
Honorato Hernandez | Spania | DNF | |
Jörg Peter | Germania de Est | DNF | |
Joseph Kipsang | Kenya | DNF | |
Kwon Seong-Lak | Coreea de Sud | DNF | |
El Mostafa Nechchadi | Maroc | DNF | |
George mambosasa | Malawi | DNF | |
Abdul Hadi Abdul Latheef | Maldive | DNF | |
Hussein Haleem | Maldive | DNF | |
Geir kvernmo | Norvegia | DNF | |
Paulo catarino | Portugalia | DNF | |
John maeke | Solomon | DNF | |
Martin Vrabel | Cehoslovacia | DNF | |
Mark Conover | Statele Unite | DNF |
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Highest World s performance year ( leader mondial ) • WJR record world Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial )