Sport | Handbal |
---|---|
Organizator (i) | EHF |
Editarea | 49 a |
Datat |
6 septembrie 2008 31 mai 2009 |
Participanți | 40 de cluburi europene |
Site oficial | Site-ul oficial |
Titularul titlului | BM Ciudad Real |
---|---|
Câştigător | BM Ciudad Real ( 5 - lea titlu) |
Finalist | THW Kiel |
Golgheter (i) | Filip Jicha (99) |
Sezonul 2008-2009 EHF Champions League implică 40 de echipe europene. Aceasta este cea de-a 49- a ediție a Ligii Campionilor EHF , fostă Cupă Europeană a Cluburilor Campionilor, organizată de EHF . Această ediție a văzut BM Ciudad Real câștigând al cincilea titlu în detrimentul THW Kiel și astfel păstrând titlul câștigat în sezonul precedent.
Opt echipe s-au calificat printr-o rundă de calificare la începutul lunii septembrie și s-au alăturat celor 24 deja calificate în funcție de clasamentul țării lor pe baza performanței din anii precedenți. Cele 32 de echipe au fost împărțite în opt grupe de câte patru, unde vor concura într-un campionat de 6 zile. Primii doi din fiecare grupă se vor califica în runda principală.
Prin urmare, cele 16 echipe calificate sunt împărțite în patru grupe de câte patru, în care primele două echipe se califică în sferturile de finală în meciul acasă și în deplasare, câștigătorii cărora se vor înfrunta în semifinalele de acasă și meci în deplasare și în cele din urmă cele două echipe s-au calificat în competiția finală, din nou, într-un meci de acasă și în deplasare.
Etapa grupelor (24 calificate automat) | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||
| |||||||||||
| |||||||||||
Turneu de calificare (8 locuri) | |||||||||||
Cele șaisprezece echipe se întorc campioni din țara lor, în afară de clubul german din Rhein-Neckar Löwen, este al patrulea în ultimul său campionat. Din cele șaisprezece cluburi, doar opt se vor alătura celorlalte douăzeci și patru din faza grupelor, primele meciuri s-au jucat pe 6 sau 7 septembrie și meciurile de întoarcere pe 13 sau 14 septembrie .
Club | A merge | Total | Întoarcere | Club |
---|---|---|---|---|
HC Granitas Kaunas | 27 - 27 | 59 - 59¹ | 32 - 32 | HC Meshkov Brest |
AC Doukas | 35 - 23 | 54 - 49 | 19 - 26 | Pölva Serviti |
Izmir BSB SK | 29 - 33 | 60 - 67 | 31 - 34 | RK Metalurg Skopje |
Steaua Roșie din Belgrad | 26 - 21 | 51 - 48 | 25 - 27 | Handbal Casarano |
Steaua Bucuresti | 38 - 25 | 74 - 56 | 36 - 31 | KV Sasja HC Hoboken |
Colegiul Ciprului | 30 - 31 | 60 - 65 | 30 - 34 | Haukar Hafnarfjörður |
Benfica Lisabona | 38 - 34 | 66 - 69 | 28 - 35 | A1 Bregenz |
HB Dudelange | 16 - 41 | 31 - 87 | 15 - 46 | Rhein-Neckar Löwen |
Extragerea a avut loc pe 4 iulie 2008în Viena , Austria :
Legenda pentru clasificare
|
Legenda scorurilor
|
Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chambéry Savoie HB | 10 | 6 | 1 | 45 | Chambéry Savoie HB | 37-30 | 31-18 | 34-21 | |
2 | RK Celje | 8 | 6 | 2 | 36 | RK Celje | 25-32 | 35-22 | 44-27 | |
3 | Hammarby IF Handboll | 6 | 6 | 3 | -18 | Hammarby IF Handboll | 29-24 | 27-31 | 31-27 | |
4 | HC Granitas Kaunas | 0 | 6 | 6 | -63 | HC Granitas Kaunas | 32-42 | 21-37 | 28-31 |
4 octombrie | Hammarby IF | 31 | 27 | Granitas Kaunas |
5 octombrie | Chambéry Savoie HB | 37 | 30 | RK Celje |
11 octombrie | RK Celje | 35 | 22 | Hammarby IF |
11 octombrie | Granitas Kaunas | 32 | 42 | Chambéry Savoie HB |
16 octombrie | Granitas Kaunas | 21 | 37 | RK Celje |
19 octombrie | Chambéry Savoie HB | 31 | 18 | Hammarby IF |
8 noiembrie | Hammarby IF | 27 | 31 | RK Celje |
9 noiembrie | Chambéry Savoie HB | 34 | 21 | Granitas Kaunas |
13 noiembrie | Granitas Kaunas | 28 | 31 | Hammarby IF |
16 noiembrie | RK Celje | 25 | 32 | Chambéry Savoie HB |
22 noiembrie | Hammarby IF | 29 | 24 | Chambéry Savoie HB |
22 noiembrie | RK Celje | 44 | 27 | Granitas Kaunas |
Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | BM Ciudad Real | 12 | 6 | 0 | 93 | BM Ciudad Real | 37-26 | 40-24 | 41-19 | |
2 | GOG Svendborg TGI | 6 | 6 | 3 | 3 | GOG Svendborg TGI | 24-34 | 30-26 | 29-21 | |
3 | RK Bosna Sarajevo | 4 | 6 | 3 | -15 | RK Bosna Sarajevo | 21-34 | 32-26 | 34-22 | |
4 | AC Doukas | 1 | 6 | 5 | -31 | AC Doukas | 21-42 | 23-41 | 20-20 |
4 octombrie | Bosna Sarajevo | 34 | 22 | Doukas Atena |
5 octombrie | GOG Svendborg TGI | 24 | 34 | BM Ciudad Real |
12 octombrie | Doukas Atena | 23 | 41 | GOG Svendborg TGI |
12 octombrie | BM Ciudad Real | 40 | 24 | Bosna Sarajevo |
18 octombrie | Doukas Atena | 21 | 42 | BM Ciudad Real |
19 octombrie | GOG Svendborg TGI | 30 | 26 | Bosna Sarajevo |
8 noiembrie | Bosna Sarajevo | 21 | 34 | BM Ciudad Real |
9 noiembrie | GOG Svendborg TGI | 29 | 21 | Doukas Atena |
16 noiembrie | Doukas Atena | 20 | 20 | Bosna Sarajevo |
16 noiembrie | BM Ciudad Real | 37 | 26 | GOG Svendborg TGI |
22 noiembrie | Bosna Sarajevo | 32 | 26 | GOG Svendborg TGI |
23 noiembrie | BM Ciudad Real | 41 | 19 | Doukas Atena |
Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | THW Kiel | 12 | 6 | 0 | 46 | THW Kiel | 33-26 | 37-29 | 40-28 | |
2 | FC Barcelona | 8 | 6 | 2 | 23 | FC Barcelona | 27-31 | 30-19 | 38-27 | |
3 | RK Metalurg Skopje | 4 | 6 | 4 | -15 | RK Metalurg Skopje | 25-30 | 22-29 | 37-30 | |
4 | Drammen HK | 0 | 6 | 6 | -54 | Drammen HK | 29-39 | 24-29 | 16-25 |
2 octombrie | THW Kiel | 37 | 29 | RK Metalurg Skopje |
4 octombrie | Drammen HK | 24 | 29 | FC Barcelona |
8 octombrie | Drammen HK | 29 | 39 | THW Kiel |
12 octombrie | FC Barcelona | 30 | 19 | RK Metalurg Skopje |
18 octombrie | RK Metalurg Skopje | 37 | 30 | Drammen HK |
19 octombrie | FC Barcelona | 27 | 31 | THW Kiel |
5 noiembrie | THW Kiel | 40 | 28 | Drammen HK |
8 noiembrie | RK Metalurg Skopje | 22 | 29 | FC Barcelona |
13 noiembrie | RK Metalurg Skopje | 25 | 30 | THW Kiel |
16 noiembrie | FC Barcelona | 38 | 27 | Drammen HK |
23 noiembrie | Drammen HK | 16 | 25 | RK Metalurg Skopje |
23 noiembrie | THW Kiel | 33 | 26 | FC Barcelona |
Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | HSV Hamburg | 12 | 6 | 0 | 51 | HSV Hamburg | 29-27 | 32-20 | 36-27 | |
2 | FC Copenhaga | 8 | 6 | 2 | 25 | FC Copenhaga | 31-34 | 33-29 | 38-22 | |
3 | HT Tatran Prešov | 4 | 6 | 4 | -18 | HT Tatran Prešov | 26-35 | 32-33 | 27-23 | |
4 | Steaua Roșie din Belgrad | 0 | 6 | 6 | -58 | Steaua Roșie din Belgrad | 22-38 | 25-34 | 27-31 |
2 octombrie | HSV Hamburg | 32 | 20 | HT Tatran Prešov |
5 octombrie | ER Belgrad | 25 | 34 | FC Copenhaga |
11 octombrie | FC Copenhaga | 31 | 34 | HSV Hamburg |
11 octombrie | HT Tatran Prešov | 27 | 23 | ER Belgrad |
15 octombrie | ER Belgrad | 22 | 38 | HSV Hamburg |
18 octombrie | HT Tatran Prešov | 32 | 33 | FC Copenhaga |
5 noiembrie | HSV Hamburg | 29 | 27 | FC Copenhaga |
9 noiembrie | ER Belgrad | 27 | „ 31 | HT Tatran Prešov |
15 noiembrie | FC Copenhaga | 38 | 22 | ER Belgrad |
16 noiembrie | HT Tatran Prešov | 26 | 35 | HSV Hamburg |
22 noiembrie | FC Copenhaga | 33 | 29 | HT Tatran Prešov |
23 noiembrie | HSV Hamburg | 36 | 27 | ER Belgrad |
Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Medvedi Cehov | 8 | 6 | 2 | 19 | Medvedi Cehov | 34-26 | 28-21 | 35-30 | |
2 | Portland San Antonio | 8 | 6 | 2 | 7 | Portland San Antonio | 33-27 | 38-30 | 31-29 | |
3 | Steaua Bucuresti | 6 | 6 | 3 | -11 | Steaua Bucuresti | 34-32 | 28-29 | 28-26 | |
4 | RK Cimos Koper | 2 | 6 | 5 | -15 | RK Cimos Koper | 28-35 | 31-29 | 29-30 |
2 octombrie | Portland San Antonio | 38 | 30 | Steaua Bucuresti |
4 octombrie | RK Koper | 28 | 35 | Medvedi Cehov |
9 octombrie | Medvedi Cehov | 34 | 26 | Portland San Antonio |
12 octombrie | Steaua Bucuresti | 28 | 26 | RK Koper |
18 octombrie | RK Koper | 31 | 29 | Portland San Antonio |
19 octombrie | Steaua Bucuresti | 34 | 32 | Medvedi Cehov |
8 noiembrie | RK Koper | 29 | 30 | Steaua Bucuresti |
8 noiembrie | Portland San Antonio | 33 | 27 | Medvedi Cehov |
15 noiembrie | Medvedi Cehov | 35 | 30 | RK Koper |
16 noiembrie | Steaua Bucuresti | 28 | 29 | Portland San Antonio |
22 noiembrie | Portland San Antonio | 31 | 29 | RK Koper |
23 noiembrie | Medvedi Cehov | 28 | 21 | Steaua Bucuresti |
Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SG Flensburg-Handewitt | 10 | 6 | 1 | 37 | SG Flensburg-Handewitt | 32-29 | 35-29 | 38-20 | |
2 | Veszprém KSE | 8 | 6 | 2 | 24 | Veszprém KSE | 29-28 | 34-25 | 33-22 | |
3 | Haukar Hafnarfjörður | 4 | 6 | 4 | -34 | Haukar Hafnarfjörður | 25-35 | 27-26 | 26-25 | |
4 | ZTR Zaporizhia | 2 | 6 | 5 | -27 | ZTR Zaporizhia | 26-27 | 25-32 | 26-15 |
5 octombrie | Haukar Hafnarfjörður | 26 | 25 | ZTR Zaporizhia |
5 octombrie | Veszprém KSE | 29 | 28 | SG Flensburg-Handewitt |
9 octombrie | SG Flensburg-Handewitt | 35 | 29 | Haukar Hafnarfjörður |
11 octombrie | ZTR Zaporizhia | 25 | 32 | Veszprém KSE |
16 octombrie | SG Flensburg-Handewitt | 38 | 20 | Zaporozhe |
19 octombrie | Haukar Hafnarfjörður | 27 | 26 | Veszprém KSE |
8 noiembrie | Veszprém KSE | 33 | 22 | Zaporozhe |
8 noiembrie | Haukar Hafnarfjörður | 25 | 35 | SG Flensburg |
15 noiembrie | Zaporozhe | 26 | 15 | Haukar Hafnarfjörður |
16 noiembrie | SG Flensburg | 32 | 29 | Veszprém KSE |
22 noiembrie | Zaporozhe | 26 | „ 27 | SG Flensburg |
22 noiembrie | Veszprém KSE | 34 | 25 | Haukar Hafnarfjörður |
Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | CB Ademar Leon | 9 | 6 | 1 | 21 | CB Ademar Leon | 25-21 | 39-33 | 37-26 | |
2 | Montpellier AHB | 9 | 6 | 1 | 20 | Montpellier AHB | 34-34 | 36-29 | 43-29 | |
3 | ZMC Amicitia Zürich | 5 | 6 | 3 | 0 | ZMC Amicitia Zürich | 33-29 | 27-28 | 35-25 | |
4 | A1 Bregenz | 1 | 6 | 5 | -41 | A1 Bregenz | 30-34 | 32-34 | 28-28 |
5 octombrie | Amicitia Zurich | 35 | 25 | A1 Bregenz |
5 octombrie | CB Ademar Leon | 25 | 21 | Montpellier AHB |
11 octombrie | A1 Bregenz | 30 | 34 | CB Ademar Leon |
12 octombrie | Montpellier AHB | 36 | 29 | Amicitia Zurich |
18 octombrie | A1 Bregenz | 32 | 34 | Montpellier AHB |
19 octombrie | CB Ademar Leon | 39 | 33 | Amicitia Zurich |
9 noiembrie | Amicitia Zurich | 27 | 28 | '' Montpellier AHB |
9 noiembrie | CB Ademar Leon | 37 | 26 | A1 Bregenz |
15 noiembrie | A1 Bregenz | 28 | 28 | Amicitia Zurich |
16 noiembrie | Montpellier AHB | 34 | 34 | CB Ademar Leon |
23 noiembrie | Amicitia Zurich | 33 | 29 | CB Ademar Leon |
23 noiembrie | Montpellier AHB | 43 | 29 | A1 Bregenz |
Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rhein-Neckar Löwen | 10 | 6 | 0 | 38 | Rhein-Neckar Löwen | 27-27 | 35-28 | 38-25 | |
2 | RK Zagreb | 10 | 4 | 0 | 30 | RK Zagreb | 33-33 | 29-25 | 34-17 | |
3 | SC Pick Szeged | 4 | 6 | 4 | -2 | SC Pick Szeged | 24-28 | 30-36 | 26-16 | |
4 | Wisła Płock | 0 | 6 | 6 | -67 | Wisła Płock | 23-37 | 24-27 | 16-26 |
4 octombrie | Rhein-Neckar Löwen | 33 | 33 | RK Zagreb |
5 octombrie | Wisła Płock | 16 | 26 | SC Pick Szeged |
12 octombrie | SC Pick Szeged | 24 | 28 | Rhein-Neckar Löwen |
12 octombrie | RK Zagreb | 34 | 17 | Wisła Płock |
16 octombrie | Rhein-Neckar Löwen | 38 | 25 | Wisła Płock |
18 octombrie | SC Pick Szeged | 30 | 36 | RK Zagreb |
8 noiembrie | Wisła Płock | 24 | 27 | RK Zagreb |
9 noiembrie | Rhein-Neckar Löwen | 35 | 28 | SC Pick Szeged |
13 noiembrie | Rhein-Neckar Löwen | 27 | 27 | RK Zagreb |
15 noiembrie | SC Pick Szeged | 26 | 17 | Wisła Płock |
20 noiembrie | Wisła Płock | 23 | 37 | Rhein-Neckar Löwen |
22 noiembrie | RK Zagreb | 29 | 25 | SC Pick Szeged |
Primii opt și al doilea opt participă la runda principală. Aceste șaisprezece echipe sunt împărțite în patru grupe de câte patru în care sunt două echipe din fiecare pălărie.
Pălăriile sunt făcute pur și simplu luând clasamentul celor șaisprezece echipe din grupa lor respectivă. Extragerea are loc pe25 noiembrie 2008în Viena , Austria .
Legenda pentru clasificare
|
Legenda scorurilor
|
Echipă | Pct | J | P | Diff | Dep | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | HSV Hamburg | 10 | 6 | 1 | 16 | HSV Hamburg | 32-31 | 34-23 | 29-27 | ||
2 | Medvedi Cehov | 6 | 6 | 3 | 6 | Medvedi Cehov | 30-32 | 34-26 | 37-34 | ||
3 | Portland San Antonio | 6 | 6 | 3 | 0 | Portland San Antonio | 27-24 | 33-27 | 38-27 | ||
4 | FC Copenhaga | 0 | 6 | 5 | -22 | FC Copenhaga | 31-34 | 33-37 | 28-27 |
9 octombrie | Medvedi Cehov | 34 | 26 | Portland San Antonio |
11 octombrie | FC Copenhaga | 31 | 34 | HSV Hamburg |
5 noiembrie | HSV Hamburg | 29 | 27 | FC Copenhaga |
8 noiembrie | Portland San Antonio | 33 | 27 | Medvedi Cehov |
11 februarie | HSV Hamburg | 34 | 23 | Portland San Antonio |
14 februarie | FC Copenhaga | 33 | 37 | Medvedi Cehov |
18 februarie | Medvedi Cehov | 30 | 32 | HSV Hamburg |
21 februarie | Portland San Antonio | 38 | 27 | FC Copenhaga |
26 februarie | Medvedi Cehov | 37 | 34 | FC Copenhaga |
1 st Martie | Portland San Antonio | 27 | 24 | HSV Hamburg |
4 martie | HSV Hamburg | 32 | 31 | Medvedi Cehov |
7 martie | FC Copenhaga | 28 | 27 | Portland San Antonio |
Chambéry Savoie HB a terminat pe locul trei sub regula diferenței de goluri speciale.
Echipă | Pct | J | P | Diff | Dep | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rhein-Neckar Löwen | 8 | 6 | 1 | 24 | Rhein-Neckar Löwen | 27-27 | 40-25 | 31-26 | ||
2 | RK Zagreb | 8 | 6 | 1 | 18 | RK Zagreb | 33-33 | 30-32 | 31-18 | ||
3 | Chambéry Savoie HB | 8 | 6 | 2 | -1 | Chambéry Savoie HB | 25-23 | 23-26 | 37-30 | ||
4 | RK Celje | 0 | 6 | 6 | -41 | RK Celje | 28-34 | 22-25 | 25-32 |
4 octombrie | RK Zagreb | 33 | 33 | Rhein-Neckar Löwen |
5 octombrie | Chambéry Savoie HB | 37 | 30 | RK Celje |
13 noiembrie | Rhein-Neckar Löwen | 27 | 27 | RK Zagreb |
16 noiembrie | RK Celje | 25 | 32 | Chambéry Savoie HB |
14 februarie | RK Zagreb | 30 | 32 | Chambéry Savoie HB |
14 februarie | RK Celje | 28 | 34 | Rhein-Neckar Löwen |
18 februarie | Chambéry Savoie HB | 25 | 23 | Rhein-Neckar Löwen |
21 februarie | RK Celje | 22 | 25 | RK Zagreb |
26 februarie | Rhein-Neckar Löwen | 31 | 26 | RK Celje |
28 februarie | Chambéry Savoie HB | 26 | 30 | RK Zagreb |
7 martie | RK Zagreb | 31 | 18 | RK Celje |
8 martie | Rhein-Neckar Löwen | 40 | 25 | Chambéry Savoie HB |
Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Veszprém KSE | 8 | 6 | 2 | 7 | Veszprém KSE | 29-28 | 28-26 | 22-23 | |
2 | SG Flensburg Handewitt | 6 | 6 | 3 | -2 | SG Flensburg Handewitt | 32-29 | 31-26 | 22-21 | |
3 | CB Ademar Leon | 5 | 6 | 3 | -1 | CB Ademar Leon | 30-32 | 36-32 | 25-21 | |
4 | Montpellier AHB | 5 | 6 | 3 | -4 | Montpellier AHB | 24-30 | 31-25 | 34-34 |
5 octombrie | Veszprém KSE | 29 | 28 | SG Flensburg-Handewitt |
5 octombrie | CB Ademar Leon | 25 | 21 | Montpellier AHB |
16 noiembrie | Montpellier AHB | 34 | 34 | CB Ademar Leon |
16 noiembrie | SG Flensburg | 32 | 29 | Veszprém KSE |
14 februarie | Veszprém KSE | 28 | 26 | CB Ademar Leon |
15 februarie | Montpellier AHB | 31 | 25 | SG Flensburg |
22 februarie | SG Flensburg | 31 | 26 | CB Ademar Leon |
22 februarie | Montpellier AHB | 24 | 30 | Veszprém KSE |
28 februarie | CB Ademar Leon | 30 | 32 | Veszprém KSE |
1 st Martie | SG Flensburg | 22 | 21 | Montpellier AHB |
7 martie | Veszprém KSE | 22 | 23 | Montpellier AHB |
8 martie | CB Ademar Leon | 36 | 32 | SG Flensburg |
Echipă | Pct | J | P | Diff | Rezultate (dom. \ Ext.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | THW Kiel | 10 | 6 | 1 | 36 | THW Kiel | 33-26 | 33-26 | 37-29 | |
2 | BM Ciudad Real | 10 | 6 | 1 | 22 | BM Ciudad Real | 35-33 | 32-29 | 37-26 | |
3 | FC Barcelona | 4 | 6 | 4 | -2 | FC Barcelona | 31-37 | 28-31 | 36-27 | |
4 | GOG Svendborg TGI | 0 | 6 | 6 | -56 | GOG Svendborg TGI | 31-43 | 24-34 | 29-35 |
5 octombrie | GOG Svendborg TGI | 24 | 34 | BM Ciudad Real |
19 octombrie | FC Barcelona | 27 | 31 | THW Kiel |
16 noiembrie | BM Ciudad Real | 37 | 26 | GOG Svendborg TGI |
23 noiembrie | THW Kiel | 33 | 26 | FC Barcelona |
14 februarie | FC Barcelona | 28 | 31 | BM Ciudad Real |
15 februarie | GOG Svendborg TGI | 31 | 43 | THW Kiel |
22 februarie | THW Kiel | 33 | 26 | BM Ciudad Real |
22 februarie | FC Barcelona | 36 | 27 | GOG Svendborg TGI |
25 februarie | THW Kiel | 37 | 29 | GOG Svendborg TGI |
1 st Martie | BM Ciudad Real | 32 | 29 | FC Barcelona |
7 martie | BM Ciudad Real | 35 | 33 | THW Kiel |
8 martie | GOG Svendborg TGI | 29 | 35 | FC Barcelona |
Primii patru, precum și patru secunde din fiecare grupă participă la faza finală, care începe cu sferturile de finală. Echipele din Hat 1 vor cădea împotriva echipelor din Hat 2 și vor observa că acestea din urmă primesc în prima manșă.
Compoziția pălăriilorPălăriile sunt făcute pur și simplu luând clasamentul celor șaisprezece echipe din grupa lor respectivă. Extragerea are loc pe9 martie 2009în Viena , Austria .
Pălăria 1 | Pălăria 2 |
---|---|
HSV Hamburg | Medvedi Cehov |
Rhein-Neckar Löwen | RK Zagreb |
Veszprém KSE | BM Ciudad Real |
THW Kiel | SG Flensburg-Handewitt |
Echipa 1 | Echipa 2 | A merge | Întoarcere | Total |
---|---|---|---|---|
RK Zagreb | THW Kiel | 29 martie 2009 | 4 aprilie 2009 | 55 - 59 |
28 - 28 | 27 - 31 | |||
BM Ciudad Real | Veszprém KSE | 29 martie 2009 | 4 aprilie 2009 | 58 - 56 |
29 - 24 | 29 - 32 | |||
SG Flensburg-Handewitt | HSV Hamburg | 25 martie 2009 | 3 aprilie 2009 | 56 - 57 |
25 - 28 | 31 - 29 | |||
Medvedi Cehov | Rhein-Neckar Löwen | 28 martie 2009 | 5 aprilie 2009 | 61 - 67 |
33 - 31 | 28 - 36 |
Echipa 1 | Echipa 2 | A merge | Întoarcere | Total |
---|---|---|---|---|
HSV Hamburg | BM Ciudad Real | 25 aprilie 2009 | 2 mai 2009 | 60 - 63 |
29 - 30 | 31 - 33 | |||
THW Kiel | Rhein-Neckar Löwen | 26 aprilie 2009 | 30 aprilie 2009 | 67 - 54 |
37 - 23 | 30 - 31 |
Clubul spaniol Club Balonmano Ciudad Real își păstrează titlul , câștigând 67-66 împotriva clubului german THW Kiel .
Primul picior
24 mai 2009 20:00. |
THW Kiel | 39 - 34 | BM Ciudad Real |
Sparkassen-Arena , Kiel Spectatori: 10.300 Arbitri : Olesen, Pedersen |
Filip Jicha , Vid Kavtičnik 9 | (18-12) | Jerome Fernandez 8 | ||
× 3 × 5 × 1 |
× 2 × 5 |
31 mai 2009 20:00. |
BM Ciudad Real | 33 - 27 | THW Kiel |
Quijote Arena , Ciudad Real Spectatori: 5200 Arbitraj : Visekruna, Stanojevic |
Ólafur Stefánsson 8 | (13-14) | Nikola Karabatic , Vid Kavtičnik 7 | ||
× 3 × 3 |
× 3 × 2 |
Campion european - Liga Campionilor 2008-2009 BM Ciudad Real 3 e titlu |
Nu. | Jucător | Club | Obiective |
---|---|---|---|
1 | Filip Jicha | THW Kiel | 99 |
2 | Kiril Lazarov | RK Zagreb | 93 |
3 | Marko Vujin | Veszprém KSE | 89 |
4 | Vid Kavtičnik | THW Kiel | 84 |
5 | Gudjon Valur Sigurdsson | Rhein-Neckar Löwen | 76 |
6 | Jan Filip | Rhein-Neckar Löwen | 75 |
7 | Jonas Källman | BM Ciudad Real | 74 |
8 | Lars Christiansen | SG Flensburg-Handewitt | 73 |
9 | Mariusz Jurasik | Rhein-Neckar Löwen | 72 |
10 | Fredrik Petersen | GOG Svendborg TGI | 70 |