Locuri) Finala la Stadionul Olimpic din München ( Germania )

Finalist AC Milan
Obiective 215
Golgheter (i) Romário (7)

Navigare

UEFA Champions League 1992-1993 este cea de 38 - a  ediție a UEFA Champions League , sporturile cele mai prestigioase competitii de club organizat de UEFA (UEFA). Această ediție a Cupei cluburilor europene la fotbal este prima care se dispută sub numele de „Liga Campionilor”. Numărul de participanți este ușor crescut în comparație cu edițiile anterioare, în special datorită numărului tot mai mare de membri afiliați ai UEFA după dezmembrarea Uniunii Republicilor Socialiste Sovieticeîn timpul sezonului 1991-1992. Doar campionul fiecărei țări poate participa. Campionul actual, FC Barcelona a fost eliminat în optimile de finală de clubul rus CSKA Moscova și, prin urmare, nu a jucat în faza grupelor (la sferturi).

Finala a fost jucat pe Stadionul Olimpic din Munchen pe26 mai 1993între Olympique de Marseille și AC Milan și vede victoria Phocéens pe scorul de la 1 la 0. Este pentru prima dată când un club francez câștigă Liga Campionilor.

Această ediție este marcată de apariția unui imn și a unui logo. Imn , compusă de Tony Britten , este un aranjament al unui imn din imnurilor Coronation compuse de Georg Friedrich Handel . Logo-ul, numit Starball , este format din opt stele negre care formează o minge, reprezentând cele opt cluburi care sunt apoi prezente în etapa grupelor. Accentul se pune pe faza grupelor; imnul nu sună în timpul finalei și în runda eliminatorie (va fi doar în 1994-1995).

Format

Pentru această ediție a fost păstrat formatul testat în Cupa Campioanelor Europene Campioane 1991-1992 :

Participanți

Dizolvarea Uniunii Republicilor Socialiste Sovietice la26 decembrie 1991, și independența multor foste republici sovietice va crește numărul membrilor afiliați UEFA și, prin urmare, numărul potențialilor participanți la competiția emblematică a asociației. În timpul sezonului 1992-1993, mai multe națiuni din fosta URSS au fost astfel reprezentate pentru prima dată în Liga Campionilor: Ucraina, Estonia, Letonia, Lituania și Rusia.

Alte trei națiuni sunt, de asemenea, reprezentate pentru prima dată în competiție. Aceasta este Slovenia, o independentă țară , deoarece25 iunie 1991, din Insulele Feroe, a cărui federație de fotbal este afiliată de la UEFA de atunci18 aprilie 1990, și Israel, care s-au mutat de la Confederația Asiatică de Fotbal (AFC) la UEFA.

În schimb, campionii Albaniei și ai Iugoslaviei nu se pot alinia din cauza conflictului din Balcani .

Numărul de participanți nu a depășit niciodată 33, sunt 36 pentru această ediție 1992-1993, ceea ce impune stabilirea unei runde preliminare pentru a reduce la 32 numărul echipelor din tragerea principală.

Cluburi participante la fiecare rundă de participare la competiție
Runda preliminară
Optimi

Calendar

Calendarul remizelor și meciurilor din Liga Campionilor 1992-1993
Numele de familie A desena Mergeți la întâlnire Data returnării Echipe participante
Runda preliminară 19 august 2 septembrie 8
Optimi 15 iulie 16 septembrie 30 septembrie 32 (4 + 28)
Final - 26 mai 1993 la München 2

UEFA a stabilit un clasament pe baza coeficienților țărilor și cluburilor din ultimii cinci ani, fără a lua în considerare rezultatele rundelor preliminare. Cele opt echipe cu cea mai mică clasare joacă această rundă preliminară, în timp ce celelalte 28 merg direct la remiza principală de 32 de echipe.

Meciurile din prima manșă au loc pe 19 august 1992, iar meciurile de întoarcere pe 2 septembrie 1992.

Echipa 1 Rezultat Echipa 2 A merge Întoarcere
Shelbourne fc 1 - cu 2 Tavria Simferopol 0 - 0 1 - cu 2
Valletta FC 1 - 3 Maccabi Tel Aviv 1 - cu 2 0 - 1
KÍ Klaksvík 1 - 6 Skonto Riga 1 - 3 0 - 3
NK Olimpija Ljubljana 5 - 0 FC Norma Tallinn 3 - 0 2 - 0

Optimi

Tragerea la sorți are loc la 15 iulie 1992 la Geneva . UEFA folosește pentru a indica semințele o sumă între coeficientul UEFA al clubului și coeficientul de asociere UEFA din ultimii cinci ani, excluzând rezultatele rundelor preliminare.

După ce a câștigat prima etapă cu 3-0, VfB Stuttgart și-a pierdut etapa a 16-a în etapa secundă cu 4-1 în fața Leeds  ; datorită regulii golurilor în deplasare , clubul german se califică. Cu toate acestea, VfB Stuttgart a aliniat 4 jucători străini pe teren în timpul acestui meci, în timp ce reglementările de la acea vreme permiteau doar trei. Prin urmare, UEFA îi oferă lui Leeds United un meci câștigător pe covorul verde cu un scor de 3-0; Prin urmare, cele două echipe sunt perfect egalizate pentru toate cele două meciuri. Prin urmare, pentru a decide între Stuttgart și Leeds, se joacă un meci de suport, jucat la Barcelona .

Desemnarea semințelor (între paranteze, coeficienții utilizați de UEFA)
Slovan Bratislava 1,777 Tavria Simferopol 0,000

Primele meciuri au loc pe 16 septembrie 1992 și meciurile de întoarcere pe 30 septembrie 1992.

Optimi

Tragerea la sorți are loc pe 2 octombrie 1992 la Geneva . UEFA folosește pentru a indica semințele o sumă între coeficientul UEFA al clubului și coeficientul de asociere UEFA din ultimii cinci ani, excluzând rezultatele rundelor preliminare. A doua zi după această remiză, VfB Stuttgart, care s-a calificat, a văzut rezultatul meciului retur anulat de UEFA; Leeds United , care va câștiga în cele din urmă confruntarea, va lua locul lui Stuttgart care fusese remis împotriva Rangers . Ca urmare a acestei decizii, se confruntă două non-semințe (Leeds și Rangers), în timp ce românii din Dinamo București se simt agravați; într-adevăr, deși ar fi fost însămânțați dacă tragerea la sorți ar fi avut loc după această decizie, tragerea le oferă ca adversar echipa cu cel mai bun coeficient și una dintre marile favorite ale competiției, olimpicul de la Marsilia .

Lech Poznan 2,339 Slovan Bratislava 1,777

Meciurile din prima manșă au loc pe 21 octombrie 1992 și meciurile din retur pe 4 noiembrie 1992.

Campionul în exercițiu , FC Barcelona este eliminat în optimile de finală de clubul rus CSKA Moscova , care învinge blugranele pe gazon (3-2) în manșa a doua. Moscoviții nu confirmă această ispravă mai târziu prin faptul că nu au câștigat niciun meci în piscina lor în runda următoare.

Etapa grupelor

Tragerea la sorți are loc pe 6 noiembrie 1992 la Geneva . Este integral.

Zilele meciurilor sunt stabilite pentru 25 noiembrie 1992, 9 decembrie 1992, 3 martie 1993, 7 aprilie 1993 și 21 aprilie 1993.

Legendă

Grupa A

Clasament
Rang Echipă Pct J G NU P Bp Bc Diff Rezultate (▼ dom., ► ext.)
20  h  30
Sauzée Gol marcat după 4 minute4 - lea ( pen. )
20  h  30
Faizulin Gol marcat după 55 de minute55 - lea ( 0 - 1 ) Pelé al Gol marcat după 27 de minute27- lea Spectatori: 20.000 de
arbitri: Fabio Baldas
Raport
3 martie 1993 FC Bruges 1 - 1 Rangers FC Stadionul Jan Breydel , Bruges
20  h  30
Dziubinski Gol marcat după 44 de minute44 - lea ( 1 - 0 ) Huistra Gol marcat după 72 de minute72 e Spectatori: 19.000 de
arbitri: Antonio Martín Navarrete (hu)
Raport
Ziua 4
17 martie 1993 Marsilia olimpică 6 - 0 CSKA Moscova Stade Velodrome , Marsilia
20  h  30
Sauzée Gol marcat după 4 minute4 e ( Pen. ) Gol marcat după 34 de minute34 e Gol marcat după 48 de minute 48 e
20  h  30
Sauzée Gol marcat după 18 minute18 - lea ( 1 - 0 ) Ultimele Gol marcat după 52 de minute52 nd Spectatori: 40.000 de
arbitri: Mario van der Ende
Raport
7 aprilie 1993 CSKA Moscova 1-2 FC Bruges Stadionul olimpic , Berlin
20  h  30
Sergheiev al Gol marcat după 18 minute18- lea ( 1 - 1 ) Schaessens Gol marcat după 43 de minute43 e
Verheyen Gol marcat după 83 de minute83 e
Spectatori: 2.500
Arbitraj: Angelo Amendolia
Raport
Ziua 6
21 aprilie 1993 FC Bruges 0 - 1 Marsilia olimpică Stadionul Jan Breydel , Bruges

4 PSV Eindhoven 1 6 0 1 5 4 13 -9 PSV Eindhoven 1-2 1-3 0-1
25 noiembrie 1992 AC Milan 4 - 0 IFK Göteborg Stadionul Giuseppe Meazza , Milano
20  h  30
van Basten Gol marcat după 33 de minute33 e Gol marcat după 53 de minute 53 e ( Pen. ) Gol marcat după 61 de minute61 e Gol marcat după 62 de minute 62 e ( 1 - 0 ) Spectatori: 61.000 de
arbitri: Frans van den Wijngaert
Raport
25 noiembrie 1992 FC Porto 2 - 2 PSV Eindhoven Estádio das Antas , Porto
20  h  30
Magalhaes Gol marcat după 35 de minute35 th
Zé Carlos  (en) Gol marcat după 75 de minute75 th
( 1 - 1 ) Romario Gol marcat după 43 de minute43 e Gol marcat după 60 de minute 60 - lea Spectatori: 50.000
Arbitru: Antonio Martín Navarrete (hu)
Raport
Ziua 2
9 decembrie 1992 IFK Göteborg 1 - 0 FC Porto Ullevi , Göteborg
20  h  30
P. Eriksson  (in) Gol marcat după 87 de minute87 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 22.303
Arbitru: Jozef Marko
Raport
9 decembrie 1992 PSV Eindhoven 1-2 AC Milan Philips Stadion , Eindhoven
20  h  30
Romario Gol marcat după 66 de minute66 - lea ( 0 - 1 ) Rijkaard Gol marcat după 19 minute19 th
20  h  30
Numan al Gol marcat după 7 minute7- lea ( 1 - 3 ) Nilsson al Gol marcat după 19 minute19- lea
Ekström al Gol marcat după 34 de minute34- lea al Gol marcat după 44 de minute 44- lea
20  h  30
( 0 - 0 ) Zé Carlos  (en) Gol marcat după 77 de minute77 - lea ( pen. ) Spectatori: 25.750
Arbitru: Leslie Mottram
Raport
Ziua 6
21 aprilie 1993 AC Milan 2 - 0 PSV Eindhoven Stadionul Giuseppe Meazza , Milano
20  h  30
Simone Gol marcat după 5 minute5 th Gol marcat după 18 minute 18 th ( 2 - 0 ) Spectatori: 56 682

Final

Finala este jucat în Germania , la Stadionul Olimpic din Munchen pe26 mai 1993. Olympique de Marsilia joacă a doua finală în această competiție după cea pierdută în 1991 la penalty-uri împotriva Stelei Roșii de la Belgrad din Bari . AC Milan se află la a șasea finală, ultimul lor succes datând din 1990 .

Acest meci marchează reuniunea dintre atacantul Jean-Pierre Papin și OM, la un an după plecarea atacantului internațional la AC Milan. Marcel Desailly i se va alătura cinci luni mai târziu la Rossoneri .

26 mai 1993 Marsilia olimpică 1 - 0 AC Milan Olympiastadion , München
20  h  15
( Trecere decisivăPelé ) Boli Gol marcat după 43 de minute43 rd ( 1 - 0 ) Spectatori: 64.400
Arbitru: Kurt Röthlisberger Fotografiile meciului
Raport
Kit brațul stâng trei dungi de umăr stânga albastre.png Set corp trei dungi de umăr stânga albastre.png Kit brațul drept.png Kit pantaloni scurți trei dungi albastre dreapta.png Kit șosete.png Marsilia Kit braț stâng negru stripes.png Trusa de corp blackstripes.png Set braț drept negru stripes.png Kit scurt.png Kit șosete 3 dungi roșu.png Milano