Obiective 80
Cel mai bun jucător Tiffeny Milbrett
Golgheter (i) Charmaine Hooper (8) Christine Sinclair (8) Tiffeny Milbrett (8)

Navigare

2002 femeii Cupa de aur este a șasea ediție a Campionatul CONCACAF și cea de a doua ediție sub numele de femei Cupa de aur. Acesta pune în față cele mai bune echipe de fotbal feminin din America de Nord , America Centrală și Caraibe afiliate CONCACAF . Competiția are loc în Canada și Statele Unite în perioada 27 octombrie - 9 noiembrie 2002. Competiția servește și ca turneu de calificare pentru Cupa Mondială feminină din 2003 .

Orașe și stadioane

Competiția are loc în patru orașe canadiene și americane.

Harta Canada Localizator de oraș 4.svg Victoria
Harta Statelor Unite Localizator de oraș 4.svg Fullerton Localizator de oraș 4.svg Pasadena Localizator de oraș 4.svg Seattle
Victoria Canada Fullerton Statele Unite Pasadena Statele Unite Seattle Statele Unite
Stadionul Centenarului Stadionul Titan  (ro) Bol de trandafiri Câmpul Safeco
Capacitate: 5.000 Capacitate: 10.000 Capacitate: 90.888 Capacitate: 30.144
Centennial Stadium Victoria.jpg Stadionul Titan, Cal State Fullerton (Fullerton, California) .jpg Stadionul Rose Bowl view satelit.png Safeco Field satelit view.png

Etapa grupelor

Formatul primei runde este cel al unui singur turneu all round . Fiecare echipă joacă un meci împotriva tuturor celorlalte echipe din același grup.

• (dacă este aldinată): selecție calificată pentru semifinale
27 octombrie 2002 Trinidad și Tobago 2-4 Panama Rose Bowl , Pasadena ( Statele Unite )
Atthin-Johnson Gol marcat după 42 de minute42 nd
St. Louis Gol marcat după 66 de minute66 - lea
( 1-2 ) Gol marcat după 30 de minute30 e Bedoya
Gol marcat după 35 de minute35 e Gol marcat după 61 de minute 61 e Gol marcat după 64 de minute 64 e De Mera
27 octombrie 2002 Statele Unite 3-0 Mexic Rose Bowl , Pasadena ( Statele Unite )
Wagner a Gol marcat după 5 minute5- a
Parlow Gol marcat după 42 de minute42 a
MacMillan Gol marcat după 90 + 3 minute90 + 3 a
( 2-0 )
29 octombrie 2002 Statele Unite 3-0 Trinidad și Tobago Titan Stadium  (în) , Fullerton ( Statele Unite )
Parlow Gol marcat după 19 minute19 e
Chastain Gol marcat după 54 de minute54 e
Milbrett Gol marcat după 63 de minute63 e
( 1-0 )
29 octombrie 2002 Mexic 5-1 Panama Titan Stadium  (în) , Fullerton ( Statele Unite )
González Gol marcat după 4 minute4 e Gol marcat după 22 de minute 22 e ( Pen. )
Sandoval Gol marcat după 37 de minute37 e
Leyva Gol marcat după 65 de minute65 e
Dominguez Gol marcat după 78 de minute78 e
( 3-1 ) Gol marcat după 26 de minuteA 26- a Valderrama
2 noiembrie 2002 Mexic 2-0 Trinidad și Tobago Safeco Field , Seattle ( Statele Unite )
Gerardo Gol marcat după 3 minute3 a Gol marcat după 60 de minute 60- a ( 1-0 )
2 noiembrie 2002 Statele Unite 9-0 Panama Safeco Field , Seattle ( Statele Unite )
Milbrett Gol marcat după 3 minute3 e Gol marcat după 5 minute 5 e Gol marcat după 9 minute 9 e Gol marcat după 23 de minute 23 e Gol marcat după 34 de minute 34 e
4 Jamaica 0 3 0 0 3 1 13 -12
30 octombrie 2002 Jamaica 0–2 Costa Rica Centennial Stadium , Victoria ( Canada )
( 0-1 ) Gol marcat după 43 de minute43 e Gol marcat după 69 de minute 69 e Chavez
30 octombrie 2002 Canada 11-1 Haiti Centennial Stadium , Victoria ( Canada )
Hooper Gol marcat după 6 minute6 e Gol marcat după 26 de minute 26 e Gol marcat după 32 de minute 32 e
Burtini Gol marcat după 11 minute11 e Gol marcat după 84 de minute 84 e
Sinclair Gol marcat după 16 minute16 e Gol marcat după 43 de minute 43 e Gol marcat după 71 de minute 71 e Gol marcat după 86 de minute 86 e
Chapman Gol marcat după 30 de minute30 e
Fenélon Gol marcat după 79 de minute79 e ( csc )
( 7–1 ) Gol marcat după 14 minute14 - lea Marsilia
1 st noiembrie 2002 Haiti 0-5 Costa Rica Centennial Stadium , Victoria ( Canada )
( 0-0 ) Gol marcat după 53 de minute53 e Gol marcat după 68 de minute 68 e Cruz
Gol marcat după 62 de minute62 e Gol marcat după 87 de minute 87 e Chavez
Gol marcat după 90 de minute90 e Briceño
1 st noiembrie 2002 Canada 9-0 Jamaica Centennial Stadium , Victoria ( Canada )
Sinclair Gol marcat după 13 minute13 e Gol marcat după 78 de minute 78 e
Hooper Gol marcat după 20 de minute20 th
Walsh Gol marcat după 42 de minute42 e
Lang Gol marcat după 45 de minute45 e Gol marcat după 63 de minute 63 e Gol marcat după 84 de minute 84 e Gol marcat după 90 de minute 90 e
Hermus Gol marcat după 55 de minute55 e
( 4-0 )
3 noiembrie 2002 Jamaica 1-2 Haiti Centennial Stadium , Victoria ( Canada )
Sinclair Gol marcat după 59 de minute59 th ( 0-1 ) Gilles Gol marcat după 13 minute13 e Gol marcat după 56 de minute 56 e
3 noiembrie 2002 Canada 3-0 Costa Rica Centennial Stadium , Victoria ( Canada )
Hooper Gol marcat după 28 de minute28 e Gol marcat după 42 de minute 42 e
Sinclair Gol marcat după 47 de minute47 e
( 2-0 )

Semifinale

6 noiembrie 2002 Canada 2-0 Mexic Safeco Field , Seattle ( Statele Unite )
Valderrama Gol marcat după 10 minute10 - lea ( csc )
Gómez Gol marcat după 70 de minute70 - lea ( csc )
( 1-0 )
6 noiembrie 2002 Statele Unite 7-0 Costa Rica Safeco Field , Seattle ( Statele Unite )
Parlow Gol marcat după 30 de minute30 e Gol marcat după 49 de minute 49 e Gol marcat după 52 de minute 52 e
Hucles Gol marcat după 65 de minute65 e
Lopez Gol marcat după 79 de minute79 e ( csc )
MacMillan Gol marcat după 87 de minute87 e
Lilly Gol marcat după 90 de minute90 e
( 1-0 ) Spectatori: 10.079

Meci pe locul trei

9 noiembrie 2002 Mexic 4-1 Costa Rica Rose Bowl , Pasadena ( Statele Unite )
González Gol marcat după 13 minute13 e
Mora Gol marcat după 37 de minute37 e
Domínguez Gol marcat după 66 de minute66 e Gol marcat după 82 de minute 82 e
( 2-1 ) Gol marcat după 26 de minuteA 26- a Cruz

Final

9 noiembrie 2002 Statele Unite 2–1 a.m.Scopul de aur Canada Rose Bowl , Pasadena ( Statele Unite )

Marcatorii competiției sunt:

7 goluri Gol marcatGol marcatGol marcatGol marcatGol marcatGol marcatGol marcat 5 goluri Gol marcatGol marcatGol marcatGol marcatGol marcat 4 goluri Gol marcatGol marcatGol marcatGol marcat 3 goluri Gol marcatGol marcatGol marcat 2 goluri Gol marcatGol marcat 1 gol Gol marcat Împotriva lui ( CSC )Înscris împotriva taberei sale