1993 Franța A ' 01 (0)
1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 8 mai 2010

Gaëtan Huard , născut pe12 ianuarie 1962în Montargis , este un fotbalist francez care joacă ca portar de la începutul anilor 1980 până la sfârșitul anilor 1990, în special la RC Lens , Olympique de Marseille și Girondins de Bordeaux . Acum este consultant pentru beIN Sport și postul de radio Girondins de Bordeaux Gold FM.

Deține recordul neînvins (1176 minute) în campionatul francez de fotbal (record obținut cu Girondins de Bordeaux în sezonul 1992-1993).

Biografie

Gaëtan Huard a început la Amilly în Loiret în 1972. A început ca atacant central la pui, apoi la elevi, și a marcat multe goluri, adesea cu o lovitură de cap. Din minimum, alternează uneori în postul de portar pentru care este selectat în selecția Loiret în compania celuilalt portar Amillois Jean-Pierre Jarno. Ca cadet, încă în poziția de portar, el se află doar pe poziția a treia la selecțiile naționale și nu este în cele din urmă reținut. În 1978, a semnat cu CA Pithiviers, încă în Loiret, unde și-a înlocuit tatăl în D4 (un nivel peste clubul său de antrenament J3 sport Amilly ).

Și-a început cariera profesională la RC Lens în 1980 ca al treilea portar în spatele lui Francis Hédoire și Dominique Leclercq . El a jucat primul său meci în prima divizie, The29 septembrie 1980, în vârstă de doar 18 ani, la Lens- Bastia (5-0). În următoarele două sezoane, a jucat 10 și apoi 15 jocuri și, cu rezerva clubului, a câștigat Grupa Nord a Diviziei 3 în 1982/1983. Se numește speranțe pentru Turneul de la Toulon din 1983.

A devenit titular în sezonul 1984-1985 și a rămas acolo până în 1988, când s-a alăturat Olimpicului de Marsilia . Cu clubul de la Marsilia, a obținut dubla cupă-campionat în 1989. În sezonul următor a câștigat campionatul Franței. Sezonul lui este irosit21 martie 1990din cauza unei accidentări în etapa a doua a sferturilor de finală a C1, împotriva CSKA Sofia . El face o ieșire pentru a prinde mingea, pe care o râvnește și coechipierul său, Éric Mura , cei doi nu se văd și se ciocnesc, Éric Mura îl rănește apoi involuntar pe Gaëtan în picior. Acest picior rupt l-a făcut pe Gaëtan să rateze sfârșitul sezonului, ceea ce l-a împiedicat în mod deosebit să joace semifinalele C1 împotriva lui Benfica . De asemenea, îi lipsește întregul sezon următor. După această accidentare gravă și având în vedere că niciunul dintre cei doi supleanți ai lui Gaëtan ( Jean Castaneda și Pascal Rousseau ) nu a reușit să câștige la sfârșitul sezonului, liderii de la Marsilia îl angajează pe Pascal Olmeta pentru sezonul 1990. 1991. Acesta din urmă este absolut necesar în cuștile de la Marsilia, împingându-l pe Gaëtan să se uite în altă parte imediat ce își revine.

Așa a părăsit clubul în 1991 pentru a se alătura Girondins de Bordeaux , tocmai a fost retrogradat în Divizia 2 . Cu colegii săi Dugarry și Lizarazu , a câștigat titlul de campion francez D2 din 1992 .

În sezonul 1992-1993, după un 5-0 împotriva Paris SG, unde a primit porecla „Guéguette” din cauza gafelor sale, și-a păstrat foaia curată timp de 1.176 de minute, stabilind astfel recordul neînvins pentru un portar în Campionatul Franței. Între scopul Amara Simba pentru PSG în 73 - lea  minut al 17 - lea  zi, iar scopul Aljoša Asanović la Montpellier , la 79 - lea  minut al 31 - lea  zi, Gaëtan Huard păstrează obiectivele sale inviolabil pentru treisprezece meciuri complet ( de la 18 - lea până la 30 th  zi) sau 1 080 de minute, care trebuie adăugate 96 minute (ultimele 17 PSG / Bordeaux și primul 79 Bordeaux / Montpellier).

În septembrie 1993 , a jucat un meci cu echipa France A '.

În timpul sezonului 1995-1996, girondinii au câștigat Cupa Intertoto și au avansat în Cupa UEFA . În sferturile de finală, Bordelais l-a eliminat pe AC Milan cu o victorie în trei goluri la Lescure . Huard și-a salvat echipa în ultimele minute făcând o salvare decisivă împotriva lui George Weah . După eliminarea lui Slavia Praga în semifinale, clubul scapular a pierdut în finală împotriva Bayern München .

În vara anului 1996, a părăsit Franța și s-a alăturat clubului spaniol Alicante. El joacă doar zece jocuri, iar clubul este retrogradat în divizia a doua. Apoi a pus capăt carierei sale.

După cariera de jucător, a devenit consultant pentru Canal + apoi beIN Sports .

Statistici

Sezon Club Țară Divizia Campionat Cupa Europei Cupe Naționale Total
Chibrituri Obiective Tăiat Chibrituri Obiective Chibrituri Obiective Chibrituri Obiective