Gol marcat după 68 de minute68 e Suárez
Gol marcat după 90 + 7 minute90 + 7 e Neymar
Omul meciului Andres Iniesta
Arbitraj Cüneyt Çakır

Finala Ligii Campionilor 2014-2015 este 60 - lea  finală a UEFA Champions League . Acest meci de fotbal are loc pe6 iunie 2015la Olympiastadion Berlin , la Berlin ( Germania ).

Înfruntă echipa italiană Juventus cu echipa spaniolă a FC Barcelona, care a eliminat, respectiv, în semifinale pe Real Madrid și Bayern München . Barça a câștigat finala cu scorul de 3-1.

FC Barcelona a continuat să joace Supercupa Europeană 2015 împotriva câștigătorului finalei Europa League și a Cupei Mondiale a Cluburilor 2015 ca reprezentant al UEFA.

Traseul finalistilor

Alegerea echipelor calificate pentru faza grupelor din Liga Campionilor, fie direct, fie prin trei runde preliminare și un play-off, se bazează pe clasamentul lor în sezonul anterior al ligii lor interne și pe puterea ligii relative pe baza Coeficientul UEFA.

Cele două echipe, după ce au terminat prima și respectiv a doua în ultimele ligi italiene și spaniole , au intrat în competiție direct în faza grupelor.

Grupurile au fost înființate ca un turneu dublu complet format din opt grupe de patru echipe, primii doi din fiecare grupă avansând în fazele eliminatorii. Meciurile de calificare s-au bazat pe meciurile de acasă și în deplasare (acasă și în deplasare), cu regula golurilor în deplasare , precum și timpul suplimentar în caz de egalitate și penalizări dacă este necesar.

Notă: în rezultatele de mai jos, scorul finalistului este întotdeauna dat primul (D: acasă; E: deplasare).

Juventus Turn FC Barcelona
Adversar Rezultat Etapa grupelor Adversar Rezultat
Malmö FF 2 - 0 (D) Meciul 1 APOEL FC 1 - 0 (D)
Atlético Madrid 0 - 1 (E) Meciul 2 Paris Saint Germain 2 - 3 (E)
Olympiacos 0 - 1 (E) Meciul 3 AFC Ajax 3 - 1 (D)
Olympiacos 3 - 2 (D) Meciul 4 AFC Ajax 2 - 0 (E)
Malmö FF 2 - 0 (E) Meciul 5 APOEL FC 4 - 0 (E)
Atlético Madrid 0 - 0 (D) Meciul 6 Paris Saint Germain 3 - 1 (D)
Adversar Agg. A merge Întoarcere Adversar Agg. A merge Întoarcere
Borussia Dortmund 5 - 1 2 - 1 (D) 3 - 0 (E) Optimi Orasul Manchester 3 - 1 2 - 1 (E) 1 - 0 (D)
AS Monaco 1 - 0 1 - 0 (D) 0 - 0 (E) Sferturi de finala Paris Saint Germain 5 - 1 3 - 1 (E) 2 - 0 (D)
real Madrid 3 - 2 2 - 1 (D) 1 - 1 (E) Semifinale Bayern Munchen 5 - 3 3 - 0 (D) 2 - 3 (E)

Foaie de meciuri

Final Juventus FC 1 - 3 FC Barcelona Olympiastadion Berlin , Berlin
6 iunie 2015
20:45 ( CET )
Morata Gol marcat după 55 de minute55 - lea ( 0 - 1 ) Rakitić.Acesta Gol marcat după 4 minute4 th
Suárez Gol marcat după 68 de minute68 th
Neymar Gol marcat după 90 + 7 minute90 + 7 - lea
Spectatori: 70 442
Arbitru: Cüneyt Çakır
Raport
Kit braț stâng juve1415h.png Kit corp juve1415h.png Kit braț drept juve1415h.png Set pantaloni scurți juve1415h.png Kit șosete juve1415h.png Juventus Kit braț stâng fcbarcelona1415h.png Set caroserie fcbarcelona1415h.png Kit braț drept fcbarcelona1415h.png Set pantaloni scurți fcbarcelona1415h.png Kit șosete fcbarcelona1415h.png Barcelona