Bayern Munchen 1–1 Valencia CF
Jumătate de timp 0-1 0
Jucători majori
Omul meciului Oliver Kahn

Finala UEFA Champions League 2000-2001 este 46 - lea  final al UEFA Champions League . Bayern Munchen a câștigat un al patrulea titlu liga în Europa , după 25 de ani de așteptare, după ce a eșuat în urmă cu doi ani , în finala împotriva lui Manchester United , iar sezonul înainte de a semi-finala împotriva Real Madrid . Valencia CF a pierdut între timp a doua sa finală într - un rând.

Cursul întâlnirii

Această finală aduce pe teren trei francezi, Jocelyn Angloma din partea FC Valence , Bixente Lizarazu și Willy Sagnol din partea Bayern München . Un alt tricolor Didier Deschamps este de asemenea prezent, dar rămâne pe banca clubului spaniol. Întâlnirea a început destul de puternic, cu un prim penalty acordat valențienilor în urma unei mâini deloc evidente a lui Patrik Andersson . Gaizka Mendieta transformă prilejul, iar spaniolii conduc deja cu 1-0 după trei minute de joc. Patru minute mai târziu, de această dată, în zona de penalizare din Valencia intervine arbitrul Dick Jol și acordă un penalty în favoarea celor din München; într-adevăr stefan Effenberg a fost tuns de Angloma. Dar Mehmet Scholl ratează marca. Situația nu se va schimba pentru această primă repriză atât pe tabela de marcaj, cât și în joc cu două echipe care își vor densifica mijlocul terenului și se vor bloca reciproc.

Antrenorul bavarez Ottmar Hitzfeld este cel care, cu o lovitură tactică, își va pune clubul înapoi în șa. El îl aduce pe Carsten Jancker în locul lui Sagnol. Marele atacant central german, prin dimensiunile sale, va împiedica apărarea valenciană și o va împinge la culpa „în zona sa” pentru un nou penalty, al doilea în favoarea bavarezilor pe care Effenberg la căpitan nu-l rată, 1-1 la 50 a . Scorul nu se va schimba după aceea, chiar și în prelungiri, în special datorită salvării lui Oliver Kahn în fața lui Zlatko Zahovič . Prin urmare, totul se va juca la penalty-uri. Va trebui să așteptăm șaptesprezecea lovitură pentru a cunoaște epilogul, Oliver Kahn, portarul german oprind șutul lui Pellegrino. Prin urmare, Bayern-Munchen a câștigat al patrulea titlu de campionat european după „cele trei glorioase” din 1974, 1975 și 1976.

Foaie de meciuri

Final Bayern Munchen 1 - 1 ap Valencia FC Stadionul San Siro , Milano
23 mai 2001
20:45 ( CST )
Effenberg Gol marcat după 50 de minute50 - lea ( pen. ) ( 0 - 1 ) Mendieta Gol marcat după 3 minute3 e ( Pen. ) Spectatori: 71.500
LipsaPellegrino
Kit braț stâng adidasstripeswhite.png Set caroserie FCBAYERN 0001t.png Kit braț drept adidasstripeswhite.png Set pantaloni scurți adidaswhite.png Kit șosete FCBAYERN 0001t.png Bayern Munchen Kit braț stâng blackborder.png Kit body collarblack.png Kit braț drept blackborder.png Kit scurt.png Kit șosete.png Valencia FC