Imagine ilustrativă a finalei Cupei Mondiale FIFA din 1970
La Squadra azzura vicecampion mondial 1970 (final).
Rezultat
Brazilia 4-1 Italia
Jumătate de timp 1-1 0
Jucători majori
Marcator (i) Brazilia  : Pelé , Gérson , Jairzinho , Carlos Alberto Italia  : Boninsegna

Finala 1970 FIFA Cupa Mondială a văzut fața laterală brazilian de pe lângă partea italiană. Brazilienii au câștigat cea de-a noua ediție a Cupei Mondiale cu scorul de 4-1.

Pre-finală

Grupa 2 a văzut Uruguayul și campionii europeni Italia învingând Suedia și Israel, surprize calificate după o serie de meciuri insipide. Cu toate acestea, Italia va arăta adevărata măsură a talentului lor în etapa eliminatorie. Primele momente mari ale acestei importante Cupe Mondiale sunt produse în grupa a 3-a, unde dublele câștigătoare braziliene au fost reunite cu campionii englezi care au ieșit alături de echipe puternice europene precum Cehoslovacia și România . În deschiderea Braziliei împotriva Cehoslovaciei, un Pelé îndrăzneț a încercat o lovitură de mijloc la portarul ceh Ivo Viktor , ratând golul cu nimic. Cei „campioni“ ciocnirea“dintre Brazilia și Anglia a trăit până la așteptările, cu Brazilia , câștigând cu 1-0 , după un meci de înaltă calitate în care Anglia portarul Gordon Banks a jucat. A făcut una dintre cele mai frumoase se oprește din istorie pe un Pelé cap la 6 metri.

În sferturile de finală, Italia a transformat câștigarea cu 4-1 a gazdei Mexicului, după ce a primit golul de deschidere. Victoria Braziliei asupra Peru cu 4-2 după un meci amuzant între două echipe atacante.

Semifinalele prezintă afișe incitante cu 4 echipe având toate cel puțin un titlu în palmares. Brazilia a învins Uruguayul cu 3-1 într-o semifinală de degustare finală, care a prezentat un alt moment luminos al regelui Pelé: la o deschidere joasă la sol, el se află față în față cu portarul uruguayan Ladislao Mazurkiewicz . Sosind de la dreapta cu mingea venind pe stânga, portarul anticipează un control și o minge alergată la piciorul lui Pelé. Brazilianul, lăsând să vorbească tot geniul său, nu atinge mingea și face astfel o punte mare asupra portarului. Din păcate, această lovitură de geniu nu va avea soarta pe care o merită, deoarece Pelé își centrează prea mult șutul spre poartă, iar mingea pășește bara. Pentru mulți, acesta este unul dintre cele mai frumoase gesturi ale creatorului și atacantului brazilian, ilustrând instinctul și inovația acestui jucător excepțional.

Cealaltă semifinală, dintre Italia și Republica Federală Germania, este considerată de mulți drept cel mai mare meci din istoria Cupei Mondiale. Italia a preluat conducerea cu 1-0 a lui Roberto Boninsegna la 8 minute după un excelent unu-doi cu Luigi Riva. FRG a înăsprit jocul pentru a egaliza restul jocului, până la timpul adăugat, în care Karl-Heinz Schnellinger a marcat. În timpul extinderii, Gerd Müller ofera avantajul de a Germaniei , la 94 - lea  minut înainte de Italia revine la marca de către apărător Tarcisio Burgnich (o rară goluri internaționale). La 104 - lea  minut, marca Riva împotriva portar german Sepp Maier al treilea gol italian (3-2) și Müller la egalizarea șase minute mai târziu. Televiziune difuzează mișcarea lentă a obiectivului german atunci când mijlocașul italian Gianni Rivera , ciudat singuratic la penalty, ia portarul german pe partea din spate pe o centrare bună în spatele Boninsegna. Franz Beckenbauer a refuzat să nu mai joace după ce și-a rupt claviculă în urma unei coliziuni cu un italian în timpul prelungirii: deoarece Helmut Schön, antrenorul Germaniei de Vest, angajase deja cele două înlocuiri autorizate, Beckenbauer (care a fost criticat de partea germană) a rămas pe pământul cu brațul într-o curea. Imaginea apărătorului german cu brațul la piept a rămas celebră ca simbol al curajului și persistenței sale. Cu toate acestea, el poartă o oarecare responsabilitate pentru ultimul gol italian. Acest meci este considerat „meciul secolului”, cunoscut și sub numele de Partita del Secolo în Italia și Jahrhundertspiel în Germania. Un monument de pe stadionul Azteca din Mexico City îl comemorează.

Final

Rezumatul meciului

În final, Brazilia a lovit mai întâi, un antet Pele o cruce de la Rivelino la 18 - lea  minut. Roberto Boninsegna a egalat pentru Italia după o gafă în apărarea braziliană. În a doua jumătate, puterea de foc și creativitatea Braziliei au fost prea puternice pentru o Italia care a rămas legată de sistemul lor defensiv precaut. Gérson a dublat pariul pentru Brazilia cu un șut puternic de la 20 de metri. Apoi lovește o lovitură liberă de 40 de metri pe Pelé care se îndreaptă spre Jairzinho lansat, care nu poate înscrie decât.

După o demonstrație magnifică de măiestrie colectivă împotriva italienilor dezorientați, Pelé își mută căpitanul Carlos Alberto în flancul drept pentru ultimul gol. Golul lui Carlos Alberto, după o serie de mișcări de către partea braziliană de la stânga la centru, este considerat unul dintre cele mai mari goluri înscrise vreodată în istoria turneelor. Jurnalistul Jacques Ferran nu omite să afirme în cotidianul L'Équipe că „al patrulea scop al lui Carlos Alberto conținea în puterea sa supraomenească ceva comparabil cu un fulger care a căzut din cer” [2].

Această victorie a consacrat primul tri-campeão (triplu campion) din istoria fotbalului. Pe partea italiană, o dezbatere aprinsă miscate titlul de Aur Ball, Gianni Rivera , care a intrat în joc la 84 - lea  minut, după golul lui Carlos Alberto .

Cu această a treia victorie după 1958 și 1962, Brazilia a câștigat dreptul de a păstra definitiv trofeul lui Jules Rimet (în mod ironic, a fost furat în 1983 la Rio de Janeiro și nu a fost recuperat niciodată). Antrenorul brazilian Mário Zagallo a fost primul fotbalist care a devenit campion mondial ca jucător (1958, 1962) și antrenor, iar Pelé și-a încheiat cariera în Cupa Mondială ca primul jucător care a câștigat 3 cupe din lume.