Stadionul Santiago Bernabéu , gazda finala.
Competiție Cupa cluburilor campioane 1968-1969
AC Milan 4 - 1 Ajax Amsterdam
Jumătate de timp 2 - 0 0
Jucători majori
Arbitraj José María Ortiz de Mendíbil

La finala Cupei 1968-1969 Cluburile Campion European este a paisprezecea în istoria competiției.

Clubul din capitala lombardă, AC Milan , a câștigat al doilea titlu continental după ce i-a eliminat în cele două runde anterioare pe cei doi foști câștigători ai competiției, Manchester United și Celtic Glasgow .

Traseul finalistilor

Notă: în rezultatele de mai jos, scorul finalistului este întotdeauna dat primul (D: acasă; E: deplasare).

AC Milan Ajax Amsterdam
Adversar Total A merge Întoarcere Turn Adversar Total A merge Întoarcere A sustine
Malmö FF 5 - 3 1-2 (E) 4 - 1 (D) Prima runda FC Nürnberg 5 - 1 1 - 1 (E) 4 - 0 (D)
Scuti A doua tura Fenerbahçe SK 4 - 0 2 - 0 (D) 2 - 0 (E)
Celtic Glasgow 1 - 0 0 - 0 (D) 1 - 0 (E) Sferturi de finala Benfica Lisabona 7 - 4 1 - 3 (D) 3 - 1 (E) 3 - 0 ap
Manchester United 2 - 1 2 - 0 (D) 0 - 1 (E) Semifinale Spartak Trnava 3 - 2 3 - 0 (D) 0 - 2 (E)

Foaie de meciuri

28 mai 1969 AC Milan 4 - 1 Ajax Amsterdam Stadionul Santiago Bernabéu , Madrid
Prati Gol marcat după 7 minute7 th Gol marcat după 40 de minute 40 th Gol marcat după 75 de minute 75 th
Sormani Gol marcat după 67 de minute67 th
( 2 - 0 ) Gol marcat după 60 de minute60 - lea ( pen. ) Vasovic Spectatori: 31.782
Arbitru: José María Ortiz de Mendíbil
Raport
Kit braț stâng milan100o.png Kit corp acmilan69h.png Kit braț drept milan100o.png Kit scurt.png Kit șosete bandă roșie.png Milano Kit braț stâng redborder.png Set corp afcajax69h.png Kit braț drept redborder.png Kit scurt.png Kit șosete de sus pe alb.png Ajax