stadiu Stadio Comunale
Locație Florența , Italia
Afluență 50.000
Arbitraj Vilmos Hernády

La 1960-1961 Cupelor Europene Cupa finala este 1 st final al Cupelor Europene Cupa . Organizată de Comitetul de organizare a Cupei Mitropa , această ediție nu a fost inițial considerată oficială de către Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal (UEFA). În urma unei cereri din partea Federației Italiene de Fotbal , UEFA a recunoscut oficial această ediție în octombrie 1963.

Această finală ia forma unei duble confruntări dus-întors care are loc pe17 mai și 27 mai 1961, respectiv la Ibrox Stadium din Glasgow și Stadio Comunale din Florența . Trebuie să se opună clubului Scots of Rangers, clubul italian din Fiorentina .

Traseul finalistilor

Notă: în rezultatele de mai jos, scorul finalistului este întotdeauna dat primul (D: acasă; E: deplasare).

Rangerii din Glasgow AC Fiorentina
Adversar Total A merge Întoarcere Turn Adversar Total A merge Întoarcere
Ferencváros TC 5 - 4 4 - 2 (D) 1-2 (E) Preliminar -
Borussia Mönchengladbach 11 - 0 3 - 0 (E) 8 - 0 (D) Sferturi de finala FC Lucerna 9 - 2 3 - 0 (E) 6 - 2 (D)
Wolverhampton Wanderers 3 - 1 2 - 0 (D) 1 - 1 (E) Semifinale Dinamo Zagreb 4 - 2 3 - 0 (D) 1-2 (E)

Foaie de potrivire

17 mai 1961 Rangerii din Glasgow 0 - 2 AC Fiorentina Ibrox Park , Glasgow
19:30 VEST
( 0 - 1 ) Gol marcat după 12 minute12 - lea Gol marcat după 88 de minute 88 - lea Milano Spectatori: 80.000 de
arbitri: Carl Erich Steiner