Jumătate de timp 0 - 0 0
Jucători majori
Omul meciului Gianfranco Zola
Arbitraj Stefano Braschi

Finala European Cupa Cupelor 1997-1998 este 38 - lea  finală a Cupei Cupelor Europene , organizat de UEFA . Acest meci de fotbal are loc pe13 mai 1998la Råsunda din Stockholm , Suedia .

Înfruntă echipa engleză a Chelsea cu nemții de la VfB Stuttgart . Meciul s-a încheiat cu o victorie pentru londonezi cu scorul de 1 gol la 0, care constituie a doua lor încoronare în competiția de după 1971 și al doilea titlu european.

Câștigător al finalei, Chelsea este calificat pentru Supercupa Europeană din 1998 împotriva Real Madrid , câștigător al finalei Ligii Campionilor .

Traseul finalistilor

Notă: în rezultatele de mai jos, scorul finalistului este întotdeauna dat primul (D: acasă; E: deplasare).

Chelsea fc VfB Stuttgart
Adversar Total A merge Întoarcere Turn Adversar Total A merge Întoarcere
Slovan Bratislava 4 - 0 2 - 0 (D) 2 - 0 (E) Prima runda ÍB Vestmannaeyja 5 - 2 3 - 1 (E) 2 - 1 (D)
Tromsø IL 9 - 4 2 - 3 (E) 7 - 1 (D) A doua tura Germinal ekeren 6 - 4 4 - 0 (E) 2 - 4 (D)
Real Betis 5 - 2 2 - 1 (E) 3 - 1 (D) Sferturi de finala Slavia Praga 3 - 1 1 - 1 (E) 2 - 0 (D)
Vicenza Calcio 3 - 2 0 - 1 (E) 3 - 1 (D) Semifinale Lokomotiv Moscova 3 - 1 2 - 1 (D) 1 - 0 (E)

Meci

Vătămat din aprilie, Gianfranco Zola se întoarce la timp pentru finala pe care o începe pe bancă. Intram in 71 - lea  minut în loc de Tore André Flo , Zola are nevoie de doar 21 secunde cu un șut la demi-voleu pentru a păcăli Franz Wohlfahrt .

Foaie de meciuri

13 mai 1998 Chelsea fc 1 - 0 VfB Stuttgart Råsunda , Stockholm
20:45 CEST
Zola Gol marcat după 71 de minute71 e Prezență: 30.216
Arbitru: Stefano Braschi Arbitri asistenți  : Gennaro Mazzei Pietro Contente Al patrulea oficial: Livio Bazzoli

Înțelept 25 - lea Petrescu 85 - leaAvertizat după 25 de minute
card rosu
Raport Avertizat după 33 de minute 33 e Akpoborie 90 + 2 e Poschner (ro)
card rosu

Chelsea vs VfB Stuttgart 1998-05-13.svg
Kit braț stâng chelsea1997h.png Set de body Chelsea1997h.png Kit braț drept chelsea1997h.png Pantaloni scurți Chelsea kit1997h.png Kit șosete porto0809.png