Sport | TIR cu arcul |
---|---|
Organizator (i) | WA |
Ediții | A 6- a |
Datat | de 2 mai 2011 la 25 septembrie 2011 |
Încercări | 4 |
Site oficial | archery.org |
Mai multe titluri | Brady Ellison (9) |
---|---|
Mai mulți medalii | Brady Ellison (11) |
Cea mai bună națiune | Statele Unite |
2011 Tir cu arcul Cupa Mondială este al șaselea anual Cupa Mondială găzduită de Federația Mondială de tir cu arcul (WA). Reunește competiții individuale, pe echipe și mixte în categoriile arcurilor recurve și compuse .
Patru competiții de calificare au loc între mai și septembrie pentru fiecare dintre categorii, iar cei mai buni arcași se califică pentru finala de la sfârșitul lunii septembrie la Istanbul la Kucuksu Kasri situat de-a lungul strâmtorii Bosforului din Turcia . Toate evenimentele se desfășoară în aer liber, cu ținta situată la 70 m pentru recurve și 50 m pentru arcul compus . Formatul evenimentelor rămâne același cu tirul cu arcul la Jocurile Olimpice pentru tir cu arcul recurv.
Etapa | Datat | Locație |
---|---|---|
1 re | 2 la 7 mai 2011 | Porec ( CRO ) |
A 2 -a | 6 la 12 iunie 2011 | Antalya ( TUR ) |
3 rd | 2 la 6 august 2011 | Ogden ( SUA ) |
Al patrulea | 5 la 10 septembrie 2011 | Shanghai ( CHN ) |
Final | 24 la 25 septembrie 2011 | Istanbul ( TUR ) |
Iată clasamentul arcașilor pentru diferitele etape ale calificărilor la toate evenimentele.
Locație | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Porec | Brady Ellison ( SUA ) | Kim Woojin ( KOR ) | Viktor Ruban ( UKR ) |
Antalya | Brady Ellison ( SUA ) | Oh Jin-hyek ( KOR ) | Dmytro Hrachov ( UKR ) |
Ogden | Brady Ellison ( SUA ) | Dmytro Hrachov ( UKR ) | Joe Fanchin ( SUA ) |
Shanghai | Joe Fanchin ( SUA ) | Khairul Anuar Mohamad ( MAS ) | Pedro Vivas Alcala ( MEX ) |
Locație | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Porec | Han Gyeonghee ( KOR ) | Pia Carmen Lionetti ( ITA ) | Jung Dasomi ( KOR ) |
Antalya | Jung Dasomi ( KOR ) | Ki Bo-bae ( KOR ) | Han Gyeonghee ( KOR ) |
Ogden | Cheng Ming ( CHN ) | Deepika Kumari ( IND ) | Alejandra Valencia ( MEX ) |
Shanghai | Inna Stepanova ( RUS ) | Bérengère Schuh ( FRA ) | Deepika Kumari ( IND ) |
Locație | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Porec | Rodger Willet Jr. ( SUA ) | Jorge Jimenez ( ESA ) | Martin Damsbo ( DEN ) |
Antalya | Rodger Willet Jr. ( SUA ) | Amir Kazempoor ( IRN ) | Dietmar Trillus ( CAN ) |
Ogden | Rodger Willet Jr. ( SUA ) | Braden Gellenthien ( SUA ) | Sergio Pagni ( ITA ) |
Shanghai | Reo Wilde ( SUA ) | Dietmar Trillus ( CAN ) | Angel Ramirez ( MEX ) |
Locație | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Porec | Erika Anschutz ( SUA ) | Viktoria Balzhanova ( RUS ) | Laura Longo ( ITA ) |
Antalya | Parsamehr Mahtab ( IRN ) | Ivana Buden ( CRO ) | Albina Loginova ( RUS ) |
Ogden | Marcella Tonioli ( ITA ) | Erika Anschutz ( SUA ) | Laura Longo ( ITA ) |
Shanghai | Jamie Van Natta ( SUA ) | Erika Anschutz ( SUA ) | Laura Longo ( ITA ) |
Locație | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Porec |
Statele Unite Jake Kaminski Brady Ellison Joe Fanchin |
India Tarundeep Rai Rahul Banerjee Jayanta Talukdar |
Coreea de Sud Im Dong-hyun Kim Woojin Oh Jin-hyek |
Antalya |
Franța Jean-Charles Valladont Romain Girouille Gaël Prévost |
Japonia Takaharu Furukawa Hideki Kikuchi Hiroki Suetake |
Statele Unite ale Americii Jacob Wukie Brady Ellison Joe Fanchin |
Ogden |
Statele Unite Jake Kaminski Brady Ellison Joe Fanchin |
China Xing Yu Dai Xiaoxiang Chen Wenyuan |
Ucraina Markiyan Ivashko Dmytro Hrachov Viktor Ribbon |
Shanghai |
Statele Unite Jake Kaminski Brady Ellison Joe Fanchin |
Malaezia Khairul Anuar Mohamad Cheng Chu Sian Haziq Kamaruddin |
Franța Jean-Charles Valladont Romain Girouille Gaël Prévost |
Locație | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Porec |
Coreea de Sud Jung Dasomi Ki Bo-bae Han Gyeonghee |
Rusia Anna Bomboeva Natalya Erdyniyeva Inna Stepanova |
Germania Susanne Possner Lisa Unruh Karina Winter |
Antalya |
Coreea de Sud Jung Dasomi Ki Bo-bae Han Gyeonghee |
Statele Unite Jennifer Nichols Miranda Leek Khatuna Lorig |
India Laishram Bombayla Devi Chekrovolu Swuro Deepika Kumari |
Ogden |
Ucraina Nina Mylchenko Kateryna Palekha Kateryna Yavorska |
India Laishram Bombayla Devi Chekrovolu Swuro Deepika Kumari |
China Xú Jīng Cheng Ming Fang Yuting |
Shanghai |
India Laishram Bombayla Devi Chekrovolu Swuro Deepika Kumari |
Italia Natalia Valeeva Pia Carmen Lionetti Guendalina Sartori |
Mexic Aida Roman Mariana Avitia Alejandra Valencia |
Locație | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Porec |
Coreea de Sud Jung Da-somi Oh Jin-hyek |
Statele Unite ale Americii Brady Ellison Khatuna Lorig |
Spania Gema Buitron Andres Gomez |
Antalya |
China Dai Xiaoxiang Fang Yuting |
India Deepika Kumari Jayanta Talukdar |
Coreea de Sud Ki Bo-bae Kim Woojin |
Ogden |
Statele Unite ale Americii Brady Ellison Miranda Leek |
India Deepika Kumari Jayanta Talukdar |
Ucraina Dmytro Hrachov Nina Mylchenko |
Shanghai |
Statele Unite ale Americii Brady Ellison Khatuna Lorig |
Japonia Takaharu Furukawa Kaori Kawanaka |
Franța Gaël Prévost Bérengère Schuh |
Locație | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Porec |
Statele Unite Braden Gellenthien Rodger Willet Jr. Reo Wilde |
Danemarca Martin Dambso Torben Johannessen Patrick Laursen |
Iran Amir Kazempoor Reza Zamaninejad Majid Gheydi |
Antalya |
Statele Unite Braden Gellenthien Rodger Willet Jr. Reo Wilde |
Danemarca Martin Dambso Torben Johannessen Patrick Laursen |
Italia Sergio Pagni Antonio Pompeo Pietro Greco |
Ogden |
Statele Unite ale Americii Braden Gellenthien Logan Wilde Reo Wilde |
Canada Simon Rousseau Dietmar Trillus Christopher Perkins |
Iran Amir Kazempoor Behzad Pakzad Majid Gheydi |
Shanghai |
Statele Unite Braden Gellenthien Rodger Willet Jr. Reo Wilde |
India Jignas Chittibomma Chinna Raju Srither Ratan Singh Khuraijam |
Mexic Gerardo Alvarado Julio Ricardo Fierro Angel Ramirez |
Locație | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Porec |
Franța Pascale Lebecque Patricia Tchepikoff Joanna Chessé |
Suedia Isabell Danielsson Ulrika Sjowall Malin Johansson |
Rusia Natalia Avdeeva Viktoria Balzhanova Albina Loginova |
Antalya |
Statele Unite ale Americii Kailey Johnston Christie Colin Jamie Van Natta |
Iran Seyedeh-Vida Halimianavval Shabnam Sarlak Parsamehr Mahtab |
Venezuela Luzmary Guedez Ana Mendoza Olga Bosch |
Ogden |
Statele Unite ale Americii Erika Anschutz Christie Colin Jamie Van Natta |
India Gagandeep Kaur Jhano Hansdah Manjudha Soia |
Canada Charlene Parlee Dawn Groszko Camille Bouffard-Demers |
Shanghai |
Statele Unite ale Americii Diane Watson Christie Colin Jamie Van Natta |
Rusia Natalia Avdeeva Viktoria Balzhanova Albina Loginova |
Filipine Jennifer Dy Chan Rachelle Anne Cabral Joann C. Tabanag |
Locație | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Porec |
Statele Unite ale Americii Christie Colin Reo Wilde |
Slovenia Toja Cerne Slavko Tursic |
Franța Joanna Chessé Dominique Genet |
Antalya |
Statele Unite ale Americii Christie Colin Braden Gellenthien |
Italia Laura Longo Sergio Pagni |
Franța Pascale Lebecque Dominique Genet |
Ogden |
Statele Unite ale Americii Christie Colin Braden Gellenthien |
Italia Marcella Tonioli Sergio Pagni |
Danemarca Martin Damsbo Camilla Soemod |
Shanghai |
Mexic Gerardo Alvarado Linda Ochoa |
Franța Pascale Lebecque Pierre Julien Deloche |
Statele Unite Jamie Van Natta Rodger Willett Jr. |
În finală, sunt contestate doar evenimentele individuale și mixte.
La finalul etapelor de calificare, primii 7 arcași cu cel mai mare rang din cele patru etape din fiecare categorie vor fi selectați pentru a participa la finală. Un arcaș din țara gazdă are automat un loc pentru finală. Cu toate acestea, există o limită de doi arcași din aceeași țară în fiecare categorie.
Pentru evenimente mixte, cea mai bună echipă de calificare va juca în finală împotriva echipei țării care organizează finala. În cazul în care prima echipă și cea a țării organizatoare, va fi selectată a doua echipă.
|
|
|
|
|
|
Sferturi de finala | Semifinale | Final | ||||||||
Brady Ellison (1) | 6 | |||||||||
Yagiz Yilmaz (8) | 0 | |||||||||
Brady Ellison (1) | 6 | |||||||||
Gaël Prévost (4) | 4 | |||||||||
Oh Jin-hyek (5) | 2 | |||||||||
Gaël Prévost (4) | 6 | |||||||||
Brady Ellison (1) | 6 | |||||||||
Dai Xiaoxiang (7) | 2 | |||||||||
Dmytro Hrachov (3) | 6 | |||||||||
Pedro Vivas Alcala (6) | 2 | |||||||||
Dmytro Hrachov (3) | 2 | |||||||||
Locul al treilea | ||||||||||
Dai Xiaoxiang (7) | 6 | |||||||||
Dai Xiaoxiang (7) | 6 | |||||||||
Joe Fanchin (2) | 4 | Gaël Prévost (4) | 3 | |||||||
Dmytro Hrachov (3) | 7 | |||||||||
Sferturi de finala | Semifinale | Final | ||||||||
Jung Dasomi (1) | 6 | |||||||||
Natalia Nasaridze (8) | 2 | |||||||||
Jung Dasomi (1) | 2 | |||||||||
Cheng Ming (5) | 6 | |||||||||
Cheng Ming (5) | 6 | |||||||||
Inna Stepanova (4) | 4 | |||||||||
Cheng Ming (5) | 6 | |||||||||
Deepika Kumari (3) | 5 | |||||||||
Deepika Kumari (3) | 6 | |||||||||
Alejandra Valencia (6) | 4 | |||||||||
Deepika Kumari (3) | 6 | |||||||||
Locul al treilea | ||||||||||
Berengere Schuh (7) | 0 | |||||||||
Berengere Schuh (7) | 6 | |||||||||
Han Gyeonghee (2) | 4 | Jung Dasomi (1) | 2 | |||||||
Berengere Schuh (7) | 6 | |||||||||
Echipa sud- coreeană formată din Jung Dasomi și Oh Jin-hyek câștigă împotriva echipei de acasă a Nataliei Nasaridze și Yagiz Yilmaz cu un scor de 147 la 138.
Sferturi de finala | Semifinale | Final | ||||||||
Rodger Willet Jr. (1) | 143 | |||||||||
Ali Davarci (8) | 142 | |||||||||
Rodger Willet Jr. (1) | 142 | |||||||||
Jorge Jimenez (4) | 137 | |||||||||
Martin Damsbo (5) | 142 | |||||||||
Jorge Jimenez (4) | 143 | |||||||||
Rodger Willet Jr. (1) | 143 | |||||||||
Reo Wilde (2) | 141 | |||||||||
Dietmar Trillus (3) | 144 | |||||||||
Sergio Pagni (6) | 145 | |||||||||
Sergio Pagni (6) | 138 | |||||||||
Locul al treilea | ||||||||||
Reo Wilde (2) | 142 | |||||||||
Paul Titscher (7) | 139 | |||||||||
Reo Wilde (2) | 143 | Jorge Jimenez (4) | 141 (T10) | |||||||
Sergio Pagni (6) | 141 (T10 *) | |||||||||
Sferturi de finala | Semifinale | Final | ||||||||
Erika Anschutz (1) | 143 | |||||||||
Gizem Kocaman (8) | 135 | |||||||||
Erika Anschutz (1) | 143 | |||||||||
Marcella Tonioli (4) | 139 | |||||||||
Albina Loginova (5) | 137 | |||||||||
Marcella Tonioli (4) | 138 | |||||||||
Erika Anschutz (1) | 142 | |||||||||
Christie Colin (6) | 138 | |||||||||
Mahtab Parsamehr (3) | 120 | |||||||||
Christie Colin (6) | 142 | |||||||||
Christie Colin (6) | 136 | |||||||||
Locul al treilea | ||||||||||
Seyedeh-Vida Halimianivval (7) | 131 | |||||||||
Seyedeh-Vida Halimianivval (7) | 139 (T10 *) | |||||||||
Laura Longo (2) | 139 (T10) | Marcella Tonioli (4) | 136 | |||||||
Seyedeh-Vida Halimianivval (7) | 135 | |||||||||
Echipa americană a lui Christie Colin și Rodger Willett Jr. câștigă împotriva echipei gazdă a lui Ali Davarci și Gizem Kocaman cu un scor de 147 la 143.
Test | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Arcul recurv | ||||||
Bărbați | Brady Ellison ( SUA ) | Dai Xiaoxiang ( CHN ) | Dmytro Hrachov ( UKR ) | |||
femei | Cheng Ming ( CHN ) | Deepika Kumari ( IND ) | Bérengère Schuh ( FRA ) | |||
Arc compus | ||||||
Bărbați | Rodger Willet Jr. ( SUA ) | Reo Wilde ( SUA ) | Sergio Pagni ( ITA ) | |||
femei | Erika Anschutz ( SUA ) | Christie Colin ( SUA ) | Marcella Tonioli ( ITA ) |
Rang | Țară | Puncte |
---|---|---|
1 | Statele Unite | 1135 |
2 | India | 395 |
3 | Franţa | 383 |
4 | Italia | 340 |
5 | Coreea de Sud | 324 |