medie, 2,75 goluri pe meci
Cel mai bun jucător Kaká
Golgheter (i) Luis Fabiano (5)

Navigare

Ediție a 2009 Cupa Confederatiilor are loc în Africa de Sud de pe 14 luna iunie pentru a de 28 luna iunie 2009 . Este una dintre cele trei competiții internaționale la nivel mondial cu Cupa Mondială și Turneul Olimpic . Este organizat de Federația Internațională a Asociației de Fotbal (FIFA) și concurează pentru selecții naționale la fiecare patru ani.

Selecțiile naționale sunt calificate ca deținătoare a unei competiții continentale ( Brazilia , Egipt , Spania , Statele Unite , Irak și Noua Zeelandă ) sau a titlului mondial ( Italia ) și, în cele din urmă, țara gazdă a competiției ( Africa de Sud ).

Turneul servește ca o repetiție generală pentru organizatorii Cupei Mondiale FIFA 2010 , care a avut loc și în Africa de Sud.

Brazilian a câștigat al doilea său drept Cupa Confederațiilor după 2005 și al treilea său în total.

Pregătirea evenimentului

Context

Locuri de concurs

Cele șaisprezece meciuri ale Cupei Confederațiilor au loc pe patru stadioane din Africa de Sud. Acestea sunt Stadionul Ellis Park din Johannesburg , Stadionul Loftus Versfeld din Pretoria , Stadionul Free State din Bloemfontein și Stadionul Royal Bafokeng din Rustenburg .

Inițial, era de asemenea planificat să se joace meciuri ale turneului pe un al cincilea stadion, stadionul Nelson Mandela Bay din Port Elizabeth . Retragerea acestui stadion se datorează întârzierilor în construcția sa. La momentul anunțării, în iulie 2008, a acestor întârzieri, secretarul general al FIFA a declarat că „a existat o lumină roșie decretată” pentru utilizarea stadionului Port Elizabeth la Cupa Confederațiilor. În ceea ce privește munca în celelalte stadioane, el mai declară că „nu există altă lumină roșie, totul este portocaliu sau verde” , confirmând astfel desfășurarea turneului în celelalte patru stadioane.

Actori

Echipe participante

Următoarea hartă reprezintă națiunile calificate din diferitele confederații continentale:

Arbitri

Zece arbitri au fost numiți de FIFA pe 5 mai 2009 pentru a conduce meciurile Cupei Confederațiilor din 2009. A fost numit și un arbitru de rezervă. Arbitrii și asistenții lor provin din toate cele șase confederații de fotbal. Doi dintre cei zece numit arbitrii, The guatemalez Carlos Batres și paraguayan Carlos Amarilla , se accidentează înainte de începerea competiției și sunt înlocuite cu asistenții acestora de către cele două triouri formate în jurul arbitraj mexican Benito Archundia și chilian Pablo Pozo .

Următoarele tabele listează cei zece arbitri titulari și arbitrul supleant, confederația lor de origine și cei doi asistenți ai acestora. Naționalitatea asistenților este indicată numai dacă diferă de cea a arbitrului principal.

Triouri de arbitraj
Confederaţie Arbitru Asistent 1 Asistent 2
Africa ( CAF ) Coffi Codjia Komi Konyoh Alexis Fassinou
America de Nord, Centrală și Caraibe ( CONCACAF ) Benito Archundia Marvin Torrentera Héctor Vergara

85 Africa de Sud 411

Tragerea la sorți pentru grupuri are loc pe 22 noiembrie 2008 la 16:00 (ora locală) , la Convention Center Sandton din Johannesburg . Cele opt echipe sunt împărțite în două poturi. Africa de Sud este plasată în Potul 1 ca națiune gazdă a competiției. Acest prim pot include, de asemenea, printre celelalte șapte capace, cele trei cele mai bune din Clasamentul mondial FIFA din octombrie 2008: Spania, Italia și Brazilia.

Echipele din primul pot sunt considerate semințe. Două dintre ele intră în grupa A și celelalte două în grupa B. Fiecare grupă include, de asemenea, două echipe din potul 2. Extragerea se face astfel încât două selecții din aceeași confederație, adică de pe același continent , să nu se poată întâlni în etapa grupei. . Astfel, deoarece Africa de Sud este plasată automat în grupa A, Egiptul este încadrat în grupa B. La fel, este de așteptat ca cele două selecții europene să fie în grupuri diferite.

Distribuția grupurilor este următoarea:

Prima runda

Grupa A rezumat

Într-un nor de la victoria sa la Euro 2008, Spania a câștigat cele trei meciuri și bate recordul de victorii consecutive pentru o echipă națională (15 reușite la rând). Al doilea loc de calificare merge în Africa de Sud, în timp ce Irakul și Noua Zeelandă ies din competiție fără să fi înscris un gol.

Clasament și rezultate Clasament
Rang Echipă Pct J G NU P Bp Bc Diff Rezultate (▼ dom., ► ext.)
1 Spania 9 3 3 0 0 8 0 +8 Spania 2-0 1-0 5-0
2 Africa de Sud 4 3 1 1 1 2 2 0 Africa de Sud 0-0 2-0
3 Irak 2 3 0 2 1 0 1 -1 Irak 0-0
4 Noua Zeelandă 1 3 0 1 2 0 7 -7 Noua Zeelandă

Echipa calificată sau victorioasă; Pct = puncte; J = jucat; G = câștigat; N = zero; P = pierdut;

20:30 Istoricul întâlnirilor
Gol marcat după 6 minute6 a Gol marcat după 14 minute 14 a Gol marcat după 17 minute 17 a Torres
(Raport)
17 iunie 2009 Africa de Sud 2 - 0 Noua Zeelandă Stadionul Royal Bafokeng , Rustenburg
20:00 Istoricul întâlnirilor
Parker Gol marcat după 21 de minute21 e Gol marcat după 52 de minute 52 n Spectatori: 36.598
Arbitru: Benito Archundia
(Raport)
20 iunie 2009 Irak 0 - 0 Noua Zeelandă Stadionul Ellis Park , Johannesburg
Spectatori: 23.295
Arbitru: Howard Webb
(Raport)
20 iunie 2009 Spania 2 - 0 Africa de Sud Stadionul Free State , Mangaung / Bloemfontein
Vila Gol marcat după 52 de minute52 e
Llorente Gol marcat după 72 de minute72 e
Spectatori: 38.212
Arbitru: Pablo Pozo
(Raport)
Grupa B rezumat

În ciuda amplitudinii defensive în primul lor joc împotriva Egiptului, Brazilia a susținut un spectacol și a câștigat toate cele trei meciuri marcând zece goluri. Italia pare favorită după victoria (3-1) împotriva Statelor Unite, dar Egiptul, deja în fața Braziliei, creează apoi surpriza învingând Squadra Azzurra (1-0). A treia zi oferă un suspans incredibil la finalul căruia Statele Unite reușesc să se califice, datorită unui atac mai bun decât Italia, după ce și-au pierdut primele două meciuri!

1 Brazilia 9 3 3 0 0 10 3 +7 Brazilia 3-0 3-0 4-3
2 Statele Unite 3 3 1 0 2 4 6 -2 Statele Unite 1-3 3-0
3 Italia 3 3 1 0 2 3 5 -2 Italia 0-1
4 Egipt 3 3 1 0 2 4 7 -3 Egipt

15 iunie 2009 Brazilia 4 - 3 Egipt Stadionul Free State , Mangaung / Bloemfontein
Kaká Gol marcat după 5 minute5 th Gol marcat după 90 de minute 90 - lea ( pen. )
(Raport)
15 iunie 2009 Statele Unite 1 - 3 Italia Stadionul Loftus Versfeld , Tshwane / Pretoria
Clark al 33- lea Donovan al 41- lea ( stilou )card rosu
Gol marcat după 41 de minute
Gol marcat după 59 de minute59 th Gol marcat după 90 + 3 minute 90 + 3 rd Rossi
Gol marcat după 71 de minute71 st De Rossi
Spectatori: 34 341
(Raport)
18 iunie 2009 Statele Unite 0 - 3 Brazilia Stadionul Loftus Versfeld , Tshwane / Pretoria
(Raport)
21 iunie 2009 Italia 0 - 3 Brazilia Stadionul Loftus Versfeld , Tshwane / Pretoria

Semifinale
24 iunie 2009 Spania 0 - 2 Statele Unite Stadionul Free State , Mangaung / Bloemfontein
15:00 Istoricul întâlnirilor
Guiza Gol marcat după 88 de minute88 - lea Gol marcat după 89 de minute 89 - lea
Xabi Alonso Gol marcat după 107 minute107 - lea
Gol marcat după 73 de minute73 e Gol marcat după 90 + 3 minute 90 + 3 e Mphela Spectatori: 31.788

Prime

FIFA plătește un bonus fiecăreia dintre cele opt echipe participante. Bonusurile, în valoare totală de 11,35 milioane de euro, depind de clasificarea finală la Cupa Confederațiilor și sunt defalcate după cum urmează: