Titularul titlului Raba Vasas ETO Győr
Câştigător Granitas Kaunas
Finalist Atlético de Madrid

Navigare

IHF Cupa 1986-1987 este 6 - a  ediție a Cupei IHF, astăzi numit Cupa EHF masculin .

Organizată de Federația Internațională de Handbal (IHF), competiția este deschisă pentru 26 de cluburi de handbal pe baza rezultatelor lor din țara lor de origine în sezonul 1985-1986.

Este câștigat de clubul sovietic Granitas Kaunas , câștigător în finala clubului spaniol Atlético de Madrid .

Particularitatea acestei finale este că cele două echipe nu au reușit să decidă între ele. După o remiză de 23-23 în prima manșă în Spania, cele două echipe încheie și finala manșei a doua cu un scor 18-18: Kaunas este declarat câștigătorul competiției conform regulii numărului de goluri marcate în in afara.

BSV Berna 38 - 36 Sporting Neerpelt 21-15 17-21

7 echipe sunt scutite de această primă rundă: Atlético Madrid , Gladsaxe HG Copenhaga , VfL Gummersbach , Tisza Volan Szeged , DHC Slavia Prague , Guif Eskilstuna și SC Magdeburg .

Atlético Madrid 41 - 41 * Granitas Kaunas 23-23 18-18

* Câștigător conform regulii numărului de goluri marcate în deplasare (23 împotriva 18)

Prima etapă a avut loc pe 3 mai 1987 la Madrid . În ciuda celor zece mii de suporteri care i-au sprijinit pe spanioli, Atlético Madrid nu a reușit să asigure victoria, iar meciul s-a încheiat cu o remiză la 23-23 (12-13 la pauză). Pe partea Granitas Kaunas , marcatorii sunt Raimondas Valuckas (7), Vytautas Milašiūnas (6) Jonas Kaučikas (4) Romas Dumbliauskas (3), Gediminas Mikulėnas (2) și Valius Babarskas (1).

Meciul retur a avut loc pe 10 mai 1987. Începutul meciului a fost dominat de Atlético care a condus cu 6 la 3, dar Granitas a recâștigat avantajul în a doua jumătate a primei reprize și a adus scorul la 11 la 8 la pauză. Când scorul scade la 17-14 la doar câteva minute pentru final, fanii de acasă simt gustul victoriei, dar Atletico nu a renunțat și a reușit să egaleze scorul la 18-18. Atunci nu se înscrie niciun gol și cele două echipe nu reușesc să se separe: prin urmare, în funcție de regula numărului de goluri marcate în deplasare (23 contra 18), Granitas este declarat câștigător. Cu 9 goluri marcate, Jonas Kaučikas a fost decisiv pe partea sovietică.