Cupa Italiei de Fotbal Feminin 2018-2019

Participanți 24 de echipe

Titularul titlului Fiorentina
Câştigător Juventus

Navigare

A 47- a Cupă italiană de fotbal feminin are loc între16 septembrie 2018 si 27 aprilie 2019. Fiorentina face apel în joc titlul obținut în 2018.

24 de echipe participă la competiție. Acestea sunt cele douăsprezece echipe care concurează în prima divizie italiană și cele douăsprezece echipe din divizia a doua.

Într-o rundă preliminară disputată sub forma unui turneu cu 3 sensuri, cele douăsprezece echipe din divizia a doua sunt împărțite în patru grupuri de trei echipe, câștigătorii grupelor sunt calificați pentru runda următoare.

Prima runda

Cele douăsprezece echipe din Serie A se alătură celor patru câștigători ai grupei din runda preliminară.

Sferturi de finala

Sferturile de finală se joacă în meciurile din prima manșă 30 ianuarie 2019 și înapoi 20 februarie 2019.

Meci Echipa 1 Rezultat Echipa 2 A merge Întoarcere
Q1 ASD Verona 1 - 8 Fiorentina 0 - 6 1-2
Q2 Roma CF (D2) 4 - 9 AS Roma 3 - 6 1 - 3
Q3 UPC Tavagnacco 0 - 6 Juventus 0 - 4 0 - 2
Q4 Sassuolo Femminile 0 - 4 AC Milan 0 - 2 0 - 2

Semifinale

Semifinalele au loc în meciurile din prima manșă 13 martie 2019 și înapoi 17 aprilie 2019.

1 AC Milan 2- 3 Juventus 1-2 1-1
2 AS Roma 1- 3 Fiorentina 1-1 0-2

Final

Final Fiorentina 1-2 Juventus Stadionul Ennio-Tardini din Parma
28 aprilie 2019
12:30 p.m.
Tatiana Bonetti Gol marcat după 74 de minute74 - lea ( 0-2 ) Gol marcat după 8 minute8 th Petronella Ekroth