Al treilea Peru
Obiective 18 (3 pe meci)
Golgheter (i) Masantonio (4)

Navigare

America de Sud Campionatul 1935 Fotbal este a treisprezecea ediție a campionatului din America de Sud de fotbal națiunilor, cunoscut sub numele de Copa America din 1975, care a avut loc la Lima , în Peru de la 6 pentru a de 27 luna ianuarie 1935 .

După finala Cupei Mondiale de fotbal din 1930, în care Uruguay a învins Argentina (4-2), aceasta din urmă a încetat orice colaborare fotbalistică cu vecinul său, declarând că uruguayenii au creat un climat prost în jurul acestei finale. Drept urmare, nu mai există Copa America de șase ani, înainte de această nouă ediție care, pentru a calma spiritele, nu acordă niciun trofeu.

Țările participante au fost Argentina , Chile , Peru și Uruguay .

Această ediție servește și ca playoff pentru turneul de fotbal de la Jocurile Olimpice de vară din 1936 .

Rezultate

Clasament final

Cele patru echipe participante sunt unite într-un singur grup în care fiecare echipă își întâlnește adversarii o singură dată. La finalul meciurilor, echipa clasată pe primul loc câștigă competiția.

Chibrituri

6 ianuarie 1935 Argentina 4 - 1 Chile Estadio Nacional ( Lima )
Lauri Gol marcat după 28 de minute28 e
Arrieta Gol marcat după 49 de minute49 e
García Gol marcat după 57 de minute57 e
Masantonio Gol marcat după 71 de minute71 e
( 1 - 1 ) Carmona a Gol marcat după 8 minute8- a Spectatori: 25.000 de
arbitri: Miguel Serra Hurtado
Bello - Wilson , Scarcella - De Jonge , Minella , De Mare ( 45 e Pajoni ) - Lauri , Sastre , Masantonio , Zito ( 46 e García ), ArrietaÎnlocuitA venit după 45 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe R. Cortés - Welch , A. Cortés - Gornall , Riveros , Araneda - Aranda , Giudice , Carmona ( 46 e Sorrel ), Vidal , AvilésÎnlocuitA venit după 46 de minute
13 ianuarie 1935 Uruguay 1 - 0 Peru Estadio Nacional ( Lima )
H. Castro Gol marcat după 80 de minute80 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 25.000 de
arbitri: Humberto Reginatto
Ballestrero - Nasazzi , Muñiz - Zunino , L. Fernández , Denis - Píriz ( 46 e Taboada ), Ciocca , H. Castro , E. Fernández , B. CastroÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Valdivieso - León , A. Fernández - Denegri , Arce , D. García - Lavalle , Villanueva , T. Fernández , Tovar ( Nué ), MoralesÎnlocuitÎntre
18 ianuarie 1935 Uruguay 2 - 1 Chile Estadio Nacional ( Lima )
Ciocca Gol marcat după 33 de minute33 - lea , Gol marcat după 55 de minute55 - lea ( 1 - 0 ) Giudice Gol marcat după 54 de minute54 - lea Spectatori: 13.000 de
arbitri: José Artemio Serra
Ballestrero ( 35 e Macchiavello ) - Nasazzi ( 46 e Olivera ), Muñiz - Zunino , L. Fernández , Pérez ( 43 e Denis ) - Píriz ( 46 e Taboada ), Ciocca , H. Castro , E. Fernández , B. CastroÎnlocuitA venit după 35 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 43 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe R. Cortés ( Azzerman ) - Welch , A. Cortés - Gornall , Riveros ( Torres ), Araneda - Aranda , Giudice , Carmona , Vidal , AvendañoÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
20 ianuarie 1935 Argentina 4 - 1 Peru Estadio Nacional ( Lima )
Masantonio Gol marcat după 10 minute10 e , Gol marcat după 61 de minute61 e , Gol marcat după 81 de minute81 e
García Gol marcat după 50 de minute50 e
( 1 - 1 ) T. Fernández al Gol marcat după 2 minute2- lea Spectatori: 21.000 de
arbitri: César Pioli
Bello - Wilson , Scarcella - De Jonge , Minella , De Mare - Lauri , Sastre , Masantonio , García , Arrieta Echipe Valdivieso - León ( De las Casas ), A. Fernández - Denegri ( Rivero ), Arce , D. García - Lavalle , Villanueva , T. Fernández ( 13 e Góngora ), Alcalde , MoralesÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitA venit după 13 minute
26 ianuarie 1935 Peru 1 - 0 Chile Estadio Nacional ( Lima )
Montellanos al Gol marcat după 5 minute5- lea ( 1 - 0 ) Spectatori: 12.000 de
arbitri: Eduardo Forte
Valdivieso - León , A. Fernández - Denegri , Arce ( E. García ), D. García - Lavalle ( Pacheco ), Villanueva , T. Fernández , Tovar ( Montellanos ), MoralesÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe R. Cortés - Welch ( Vargas ), A. Cortés - Gornall , Torres , Araneda - Aranda , Giudice , Carmona , Vidal , Avendaño ( Schneberger ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre
27 ianuarie 1935 Uruguay 30 Argentina Estadio Nacional ( Lima )
Castro Gol marcat după 18 minute18 e
Taboada Gol marcat după 28 de minute28 e
Ciocca Gol marcat după 36 de minute36 e
( 3 - 0 ) Spectatori: 30.000 de
Ballestrero - Nasazzi , Muñiz - Zunino ( 75 th Denis ), L. Fernández , Pérez - Taboada , Ciocca , H. Castro , E. Fernández , B. CastroÎnlocuitA venit după 75 de minute  Echipe Bello ( 25 th Gualco ) - Wilson , Scarcella - De Jonge , Minella , De Mare ( 31 th Sbarra ) - Lauri , Sastre , Masantonio , García ( 29 th Zito ), ArrietaÎnlocuitA venit după 25 de minute  ÎnlocuitA venit după 31 de minute  ÎnlocuitA venit după 29 de minute