Sport | Canotaj |
---|---|
Organizator (i) | Federația Internațională a Societăților de Canotaj |
Editarea | 24 - lea |
Locuri) |
Indianapolis Statele Unite |
Datat | De la 11 la18 septembrie 1994 |
Site-uri) | Parcul Eagle Creek |
În 1994 Mondial de vaslit Campionatele , a douăzeci și patra ediție a canotajului Campionatele Mondiale , să aibă loc de la 11 la18 septembrie 1994în Indianapolis , Statele Unite .
Încercări | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Evenimente masculine | ||||||
M1x |
Germania André Willms |
6:46:33 |
Elveția Xeno Müller |
6:48:10 |
Slovenia Iztok Čop |
6:49:33 |
M2x |
Norvegia Lars Bjønness Rolf Thorsen |
6:08:33 |
Germania Christian Händle Peter Uhrig |
6:08:88 |
Franța Samuel Barathay Yves Lamarque |
6:03:03 |
M4x |
Italia Alessandro Corona Rossano Galtarossa Massimo Paradiso Alessio Sartori |
5:37:68 |
Ucraina Oleksandr Marchenko Leonid Shaposhnykov Mykola Chupryna Oleksandr Zaskalko |
5:39:11 |
Germania Andreas Hajek André Steiner Stephan Volkert Torsten Weishaupt |
5:39:71 |
M2 + |
Croația Igor Boraska Tihomir Franković Milan Razov |
6:42:16 |
Italia Carmine Abbagnale Gioacchino Cascone Antonio Cirillo |
6:42:98 |
România Nicolae Spîrcu Ioan Vizitiu Marin Gheorghe |
6:46:99 |
M2- |
Regatul Unit Matthew Pinsent Steve Redgrave |
6:18:65 |
Germania Peter Hoeltzenbein Thorsten Streppelhoff |
6:19:75 |
Australia Robert Walker Richard Wearne |
6:20:25 |
M4 + |
România Valentin Robu Iulică Ruican Viorel Talapan Florian Tudor Marin Gheorghe |
6:06:69 |
Statele Unite ale Americii Bill Cooper Adam Holland Edward Murphy Chris Swan Peter Cipollone |
6:06 98 |
Olanda Michiel Bartman Jochen Jansen Pim Vos Marc Eecen Kagan Turkcan |
6:07:73 |
M4- |
Italia Riccardo Dei Rossi Raffaello Leonardo Valter Molea Carlo Mornati |
5:48:44 |
Franța Michel Andrieux Daniel Fauché Philippe Lot Jean-Christophe Rolland |
5:49:82 |
Regatul Unit Tim Foster Rupert Obholzer Greg Searle Jonny Searle |
5:50:37 |
M8 + |
Statele Unite Jonathan Brown Sean Hall Frederic Honebein Robert Kaehler Jeffrey Klepacki James Koven John McKibbon Don Smith Steven Segaloff |
5:24:50 |
Olanda Kai Compagner Nico Rienks Niels van der Zwan Jaap Krijtenburg George van Iwaarden Niels van Steenis Henk-Jan Zwolle Ronald Florijn Jeroen Duyster |
5:25:10 |
România Dorin Alupei Vasile Năstase Dragoș Neagu Cornel Nemțoc Valentin Robu Iulică Ruican Viorel Talapan Florian Tudor Marin Gheorghe |
5:27:08 |
LM1x |
Regatul Unit Peter Haining |
6:53:48 |
Irlanda Niall O'Toole |
6:56:33 |
Danemarca Karsten Nielsen |
6:56:99 |
LM2x |
Italia Michelangelo Crispi Francesco Esposito |
6:18:10 |
Noua Zeelandă Robbie Hamill Mike Rodger |
6:20:14 |
Elveția Markus Gier Michael Gier |
6:20:85 |
LM4x |
Austria Gernot Faderbauer Walter Rantasa Christoph Schmölzer Wolfgang Sigl |
5:46:75 |
Italia Enrico Gandola Paolo Pittino Ivano Zasio Massimo Guglielmi |
5:48 83 |
Portugalia Henrique Baixinho Luis Fonseca Jose Leitao Luis Ahrens Teixeira |
5:49:64 |
LM2- |
Italia Carlo Gaddi Leonardo Pettinari |
6:34:70 |
Rusia Vladimir Mitiusjev Alexandr Ustinov |
6:39:92 |
Irlanda Neville Maxwell Tony O'Connor |
6:39:96 |
LM4- |
Danemarca Eskild Ebbesen Victor Feddersen Niels Henriksen Thomas Poulsen |
5:53:77 |
Australia Bruce Hick Gary Lynagh James Seppelt Andrew Stunnel |
5:56:24 |
Germania Stephan Fahrig Oliver Rau Bernhard Stomporowski Martin Weiß |
5:57:07 |
LM8 + |
Regatul Unit Christopher Bates Simon Cox Steve Ellis Toby Hessian Tom Kay Dave Lemon Jim McNiven Carl Smith John Deakin |
5:31:00 |
Danemarca Johnny Bo Andersen Morten Bagger Michael Hjelmer Jeppe Jensen Kollat Michael Jensen Hardy Olesen Bo Vestergaard Thomas Buch Stephen Masters |
5:31:36 |
Italia Salvatore Amitrano Enrico Barbaranelli Massimiliano Faraci Pasquale Marigliano Fabrizio Ravasi Andrea Re Roberto Romanini Carmine Somma Gaetano Iannuzzi |
5:34:63 |
Evenimente feminine | ||||||
W1x |
Danemarca Trine Hansen |
7:23:96 |
Germania Kathrin Boron |
7:24:90 |
Belgia Annelies Bredael |
7:25:56 |
W2x |
Noua Zeelandă Philippa Baker Brenda Lawson |
6:45:30 |
Canada Kathleen Heddle Marnie McBean |
6:46:17 |
Germania Angela Schuster Jana Thieme |
6:47:16 |
W4x |
Germania Kerstin Köppen Kristina Mundt-Richter Katrin Rutschow Jana Sorgers |
6:11:73 |
China Mianying Cao Xirong Liu Xiuyun Zhang Guifeng Zhao |
6:15:74 |
Ucraina Svitlana Maziy Dina Miftakhutdynova Olena Ronzhyna Tetiana Ustiuzhanina |
6:18:05 |
W2- |
Franța Hélène Cortin Christine Gosse |
7:01:77 |
România Iulia Bobeică-Bulie Elisabeta Lipă |
7:05:45 |
Australia Carmen Klomp-Wearne Anna Ozolins |
7:07:60 |
W4- |
Olanda Femke Boelen Elien Meijer Muriel van Schilfgaarde Rita de Jong |
6:30 min 76 |
Statele Unite ale Americii Catriona Fallon Amy Fuller Anne Kakela Monica Tranel-Michini |
6:31:92 |
Australia Alison Davies Kate Slatter Megan Still Victoria Toogood |
6:32:85 |
W8 + |
Germania Kathrin Haacker Andrea Klapheck Micaela Schmidt-Kubicki Doreen Martin Dana Pyritz Antje Reehag Ute Schell-Stange Stefani Werremeier Doreen Schnell |
6:07:42 |
Statele Unite Jennifer Dore Catriona Fallon Amy Fuller Anne Kakela Laurel Korholz Elizabeth McCagg Katherine Scanlon Lewis Monica Tranel-Michini Yasmin Farooq |
6:08:24 |
România Angela Alupei Iulia Bobeică-Bulie Veronica Cochelea Lenuta Doroftei Doina Ignat Elisabeta Lipă Ioana Olteanu Anca Tănase Cristina Ilie |
6:08:55 |
LW1x |
România Constanța Burcică |
7:34:17 |
Olanda Laurien Vermulst |
7:35:81 |
Elveția Pia Vogel |
7:38:63 |
LW2x |
Canada Colleen Miller Wendy Wiebe |
6:54 85 |
China Shaoyan Sau Aifang Zhong |
6:56:83 |
Statele Unite ale Americii Lindsay Burns Teresa Zarzeczny |
6:57:76 |
LW4- |
Statele Unite ale Americii Christine Collins Danika Holbrook-Harris Charlotte Hollings Linda Muri |
6:36:40 |
Marea Britanie Jane Brownless Annamarie Hall Annamarie Stapleton Tonia Williams |
6:37:28 |
China Yahong Ding Fei Li Xiaoli Liao Wang Fang |
6:38:27 |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 4 | 2 | 1 | 7 |
2 | Germania | 3 | 3 | 3 | 9 |
3 | Regatul Unit | 3 | 1 | 1 | 5 |
4 | Statele Unite | 2 | 3 | 1 | 6 |
5 | România | 2 | 1 | 3 | 6 |
6 | Danemarca | 2 | 1 | 1 | 4 |
7 | Olanda | 1 | 2 | 1 | 4 |
8 | Franţa | 1 | 1 | 1 | 3 |
9 | Canada | 1 | 1 | 2 | |
Noua Zeelandă | 1 | 1 | 2 | ||
11 | Austria | 1 | 1 | ||
Croaţia | 1 | 1 | |||
Norvegia | 1 | 1 | |||
14 | China | 2 | 1 | 3 | |
15 | Australia | 1 | 3 | 4 | |
16 | elvețian | 1 | 2 | 3 | |
17 | Irlanda | 1 | 1 | 2 | |
Ucraina | 1 | 1 | 2 | ||
19 | Rusia | 1 | 1 | ||
20 | Belgia | 1 | 1 | ||
Portugalia | 1 | 1 | |||
Slovenia | 1 | 1 | |||
Total | 23 | 23 | 23 | 69 |