Sport | Atletism |
---|---|
Organizator (i) | AEA , FFA |
Ediții | 1 re |
Locuri) | Colombes ( Franța ) |
Datat | 11 la13 septembrie 1970 |
Națiunilor | 26 |
Participanți | 543 |
Încercări | 35 |
Site-uri) | Stadionul Olimpic Colombes |
Cele 1 st Atletism Campionatele Europene Junior a avut loc la Paris-Colombes (Franța) , de la 11 la13 septembrie 1970la stadionul olimpic din Colombes .
26 de țări au trimis o delegație, singurii membri europeni absenți fiind Albania , Gibraltar , Islanda , Liechtenstein și Malta .
Încercări | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
100 m ( detalii ) (Vânt: -0,6 m / s) |
Franz-Peter Hofmeister 10 s 61 |
Dominique Chauvelot 10 ani 65 |
Jean-Paul Dubuisson 10:73 |
200 m ( detalii ) (Vânt: -8,0 m / s) |
Franz-Peter Hofmeister 21:49 |
Aleksandr ZHIDKIKH 21 s 80 |
Serghei Korovin 21s 80 |
400 m ( detalii ) |
Peter Beaven 47s 11 |
Ulrich Reich 47s 36 |
Andreas Scheibe 47s 65 |
800 m ( detalii ) |
Hans-Henning Ohlert 1 min 50 s 96 |
Vladimir Zimin 1 min 51 s 39 |
Ulrich Keufner 1 min 51 s 41 |
1.500 m ( detalii ) |
Klaus-Peter Justus 3:51:39 |
Paul-Heinz Wellmann 3 min 51 s 79 |
Francisco Morera 3:52 48 |
3.000 m ( detalii ) |
Herman Mignon 8:08 73 |
John Boggis 8 min 10 s 43 |
Yuriy Korchenkov 8 min 11 s 15 |
2.000 metri steeplechase ( detalii ) |
Bronisław Malinowski 5 min 44 s 00 |
Juhani Huhtinen 5 min 45 s 48 |
Elek Sari 5 min 45 s 48 |
110 metri obstacole ( detalii ) (Vânt: 0,0 m / s) |
Berwyn Price 14s 21 |
Miroslaw Wodzynski 14s 22 |
Klaus Fiedler 14 s 22 |
400 metri obstacole ( detalii ) |
Dmitriy Stukalov 50s 30 |
Jean-Pierre Perrot Anii 50 45 |
Yevgeniy Gavrilenko 50s 72 |
10.000 m de mers pe jos ( detalii ) |
Lutz Lipowski 43:35 6 |
Peter Schuster 44:02:02 |
Mihail Alekseyev 44 min 19 s 4 |
Salt în înălțime ( detalii ) |
Jiří Palkovský 2,18 m |
Csaba Dosa 2,16 m |
Ferenc Doczi 2,06 m |
Boltă cu stâlp ( detalii ) |
François Tracanelli 5,20 m |
Serge Lefebvre 4,80 m |
Romuald Murawski 4,80 m |
Salt în lungime ( detalii ) |
Valeriy Podluzhniy 7,87 m (l) |
Jacques Rousseau 7,81 m (w) |
Nenad Stekić 7,75 m (l) |
Triple jump ( detalii ) |
Valeriy Podluzhniy 16,25 m (l) |
Anatoliy Golubtsov 16,05 m (w) |
Gabor Katona 16,03 m (w) |
Shot put ( detalii ) |
Wolfgang Barthel 18,10 m |
Manfred Kaiser 17,40 m |
Jan Skoupy 17,11 m |
Aruncarea discului ( detalii ) |
Aleksandr Nazhimov 54,18 m |
Lothar Schlage 53,96 m |
Pal Szauer 53,00 m |
Aruncare cu ciocanul ( detalii ) |
Todor Manolov 65,16 m |
Aleksey Spiridonov 64,88 m |
Serghei Korobov 64,32 m |
Aruncare cu javelină ( detalii ) |
Aimo Puska 76,98 m |
Aleksandr Makarov 74,92 m |
Wolfgang Hanisch 73,22 m |
Releu 4 × 100 metri ( detalii ) |
Uniunea Sovietică Valeriy Podluzhniy Aleksandr Zhidkikh Vladimir Lovetskiy Sergey Korovin 40s 18 |
Franța Michel Limousin Patrick Deroch Jean-Paul Dubuisson Philippe Leroux 40s 27 |
Germania de Vest Manfred Schumann Thomas van Wickeren Michael van Wickeren Franz-Peter Hofmeister Anii 40 55 |
Releu 4 × 400 metri ( detalii ) |
Sovietul Evgheni Gavrilenko Nikolay Kornyushkin Dmitriy Stukalov Semyon Kocher 3 min 11 s 2 |
Franța Claude Dumont Patrick Salvador Daniel Raoult Lionel Malingre 3 min 11 s 5 |
Germania de Vest Ulrich Reich Johannes Dickhut Bernd Herrmann Wolfgang Druschky 3: 011 |
Decathlon ( detalii ) |
Aleksandr Blinayev 7 632 puncte |
Eberhard Stroot 7.584 puncte |
Frank Nusse 7.129 puncte |
Încercări | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
100 m ( detalii ) (Vânt: -4,1 m / s) |
Helena Kerner 12s 10 |
Andrea Lynch 12s 19 |
Helen Golden 12:23 |
200 m ( detalii ) (Vânt: -5,2 m / s) |
Helen Golden 24 de ani 34 |
Annegret Kroniger 24s 64 |
Véronique Grandrieux 24 de ani 72 |
400 m ( detalii ) |
Monika Zehrt 54s 00 |
Bozena Zientarska 54s 61 |
Brigitte Rohde 54s 07 |
800 m ( detalii ) |
Waltraud Pohland 2 min 05 s 29 |
Sylvia Schenk 2:05:30 |
Galina Vaingarten 2 min 06 s 45 |
1.500 m ( detalii ) |
Katrin Clausnitzer 4 min 24 s 17 |
Christine Haskett 4 min 27 s 16 |
Olga Dvirna 4 min 28 s 17 |
100 metri obstacole ( detalii ) (Vânt: -1,4 m / s) |
Grazyna Rabsztyn 14s 06 |
Monika Hys 14s 11 |
Margarete Leidel 14 s 51 |
Salt în înălțime ( detalii ) |
Mieke Van Doorn 1,74 m |
Svetlana Gontkovskaya 1,74 m |
Renate Gartner 1,74 m |
Salt în lungime ( detalii ) |
Jarmila Nygrynova 6,27 m (w) |
Zidurile Moira 6,26 m (w) |
Brigitte Gohrs 6,03 m (w) |
Shot put ( detalii ) |
Gabriele Moritz 16,91 m |
Birgit Palzkill 16,56 m |
Margitta Ludewig 15,98 m |
Aruncarea discului ( detalii ) |
Klara Pogyor 48,26 m |
Maria Illi 47,76 m |
Irina Sapronova 47,50 m |
Aruncare cu javelină ( detalii ) |
Jacqueline Todten 55,20 m |
Christine Schmidt 53,08 m |
Inara Oshinya 52,36 m |
Releu 4 × 100 metri ( detalii ) |
Polonia Aniela Szubert Elzbieta Nowak Urszula Soszka Helena Flisnik 45 s 26 |
Germania de Vest Liesel Bömelburg Annegret Kroniger Ellen Walter Elvira Springsguth 45 s 27 |
Germania de Est Evelyn Kaufer Ellen Streidt Marion Wagner Monika Meyer 45 s 47 |
Releu 4 × 400 metri ( detalii ) |
Germania de Est Brigitte Rohde Renate Siebach Brigitte Ullmann Monika Zehrt 3 min 40 s 2 |
Polonia Aniela Szubert Krystyna Lech Danuta Gaska Bozena Zientarska 3 min 44 s 0 |
Suedia Ragnhild Skoog Margaretha Larsson Gunhild Skoog Monica Bergendahl 3 min 46 s 7 |
Pentathlon ( detalii ) |
Monika Peikert 4.578 puncte |
Irena Vitane 4 482 puncte |
Florence Picaut 4 422 puncte |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania de Est | 10 | 4 | 7 | 21 |
2 | Uniunea Sovietică | 7 | 7 | 9 | 23 |
3 | Polonia | 4 | 3 | 1 | 8 |
4 | Germania de vest | 3 | 8 | 5 | 16 |
5 | Regatul Unit | 3 | 4 | 1 | 8 |
6 | Cehoslovacia | 2 | 0 | 1 | 3 |
7 | Franţa | 1 | 6 | 3 | 10 |
8 | Finlanda | 1 | 1 | 0 | 2 |
9 | Ungaria | 1 | 0 | 4 | 5 |
10 | Olanda | 1 | 0 | 1 | 2 |
11 | Belgia | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Bulgaria | 1 | 0 | 0 | 1 |
13 | România | 0 | 2 | 0 | 2 |
14 | Spania | 0 | 0 | 1 | 1 |
14 | Suedia | 0 | 0 | 1 | 1 |
14 | Iugoslavia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 35 | 35 | 35 | 105 |