Sport |
Ciclism rutier Ciclism pe pistă |
---|---|
Organizator (i) | Confederația Asiatică pentru Ciclism |
Ediții | 34 - lea |
Locuri) | Astana și Karaganda |
Datat | 21 mai până la1 st luna iunie în 2014 |
Site-uri) | Velodromul Saryarka (ciclism pe pistă) |
În 2014 din Asia Ciclism Campionatele avea loc la 21 mai la1 st luna iunie în 2014în Astana și Karaganda în Kazahstan .
Încercări | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Bărbați - Elite | ||||||
Cursa online | Ruslan Tleubayev | Maxim Iglinskiy | Dmitriy Gruzdev | |||
Împotriva ceasului | Dmitriy Gruzdev | Eugen Wacker | Choe Hyeong-min | |||
Bărbați - Speranțe | ||||||
Cursa online | Vadim Galeyev | Oleg Zemlyakov | Maxat Ayazbayev | |||
Împotriva ceasului | Park sang-hoon | Aripa Leung Chun | Ali khademi | |||
Bărbați - Juniori | ||||||
Cursa online | Grigoriy Shtein | Yevgeniy Gidich | Alexey Voloshin | |||
Împotriva ceasului | Kim Jihun | Alisher Zhumakan | Keigo Kusaba |
Încercări | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Femei - Elită | ||||||
Cursa online | Hsiao Mei-yu | Xiao Juan Diao | Gu Sun-geun | |||
Împotriva ceasului | Na Ah-reum | Eri Yonamine | Enkhjargal Tuvshinjargal | |||
Femei - Juniori | ||||||
Cursa online | Nadezhda Geneleva | Yumi Kajihara | Kiyoka Sakaguchi | |||
Împotriva ceasului | Yekaterina Yuraitis | Yumi Kajihara | Ekaterina Knebeleva |
Încercări | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Kilometru | Sunt Chae-bin | Yuta Wakimoto | Wu lok chun |
Keirin | Yuta Wakimoto | Azizulhasni Awang | Sunt Chae-bin |
Viteza individuală | Azizulhasni Awang | Seiichiro Nakagawa | Kang dong-jin |
Viteza echipei |
Coreea de Sud Kang Dong-jin Im Chae-bin Jeyong Son |
China Hu Ke Xu Chao Bao Saifei |
Japonia Seiichiro Nakagawa Kazunari Watanabe Yudai Nitta |
Urmărirea individuală | Sunt Jae-yeon | Yuan Zhong | Behnam Khalilikhosroshahi |
Urmărirea echipei |
China Shi Tao Yuan Zhong Qin Chenlu Shen Pingan |
Hong Kong Regele Cheung Wai Regele Cheung Lok Leung Chun Aripa Lok Chun Wu |
Coreea de Sud Parcul Jang Sun-jae Parcul Keon-woo Seon-ho Cho Ho-sung |
Cursa punctelor | Regele Cheung Lok | Feng chun kai | Mohammad Rajablou |
Zgârietură | Cho Ho-sung | Behnam Khalilikhosroshahi | Feng chun kai |
american |
Hong Kong Cheung King Lok Leung Chun Wing |
Kazahstan Nikita Panassenko Pavel Gatskiy |
Coreea de Sud Jang Sun-jae Park Keon-woo |
Omnium | Liu hao | Eiya Hashimoto | Regele Cheung Lok |
Încercări | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
500 de metri | Lee wai sze | Lee hyejin | Fatehah Mustapa |
Keirin | Lee wai sze | Kim Won-Gyeong | Zhong Tianshi |
Viteza individuală | Junhong Lin | Zhong Tianshi | Lee wai sze |
Viteza echipei |
China Junhong Lin Zhong Tianshi |
Coreea de Sud Kim Won-Gyeong Lee Hyejin |
Japonia Kayono Maeda Takako Ishii |
Urmărirea individuală | Jing yali | Pang yao | Na Ah-reum |
Urmărirea echipei |
China Jing Yali Zhao Baofang Huang Dong Yan Jiang Wenwen |
Coreea de Sud Na Ah-reum You Ri Kim Lee Minhye Ju-Mi Lee |
Hong Kong Yang Qianyu Pang Yao Meng Zhao Juan Jamie Wong |
Cursa punctelor | Kisato Nakamura | Nontasin Chanpeng | Jupha somnet |
Zgârietură | Huang Dong Yan | Yang qianyu | Tseng Hsiao Chia |
Omnium | Luo Xiao Ling | Hsiao Mei Yu | Lee minhye |
Competițiile pline de speranță și juniori nu sunt luate în considerare în tabelul de medalii.
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | China | 8 | 3 | 1 | 12 |
2 | Coreea de Sud | 6 | 3 | 8 | 17 |
3 | Hong Kong | 4 | 4 | 3 | 11 |
4 | Japonia | 2 | 4 | 2 | 8 |
6 | Taipei-ul chinezesc | 1 | 3 | 2 | 6 |
5 | Kazahstan | 1 | 2 | 1 | 4 |
7 | Malaezia | 1 | 1 | 2 | 4 |
8 | Iran | 0 | 1 | 3 | 4 |
9 | Kârgâzstan | 0 | 1 | 0 | 1 |
9 | Tailanda | 0 | 1 | 0 | 1 |
11 | Mongolia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 23 | 23 | 23 | 69 |