Sport | Atletism |
---|---|
Organizator (i) | AAA |
Ediții | 16 - lea |
Locuri) | Incheon |
Datat | 2005 |
Cel de-al 16- lea Campionat Asiatic de Atletism a avut loc la Incheon în Coreea de Sud în 2005.
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m |
Yahya al-Gahes Arabia Saudită |
Anii 10 39 |
Shingo Suetsugu Japonia |
10 s 42 |
Khalid Yousef Al-Obaidli Qatar |
10 s 45 |
200 m |
Hamed Hamdan al-Bishi Arabia Saudită |
Anii 20 66 |
Tatsuro Yoshino Japonia |
Anii 20 68 |
Yang Yaozu China |
Anii 20 85 |
400 m |
Yūzō Kanemaru Japonia |
46s 04 |
Prasanna Amarasekara Sri Lanka |
46s 48 |
Rohan Pradeep Kumara Sri Lanka |
46s 52 |
800 m |
Majed Saeed Sultan Qatar |
1:44:27 |
Abdulrahman Suleiman Qatar |
1:44:73 |
Sajjad Moradi Iran |
1:44:74 |
1500 m |
Ali Abu Bakr Kamal Qatar |
3 min 44 s 24 |
Adnan Taess Akkar Irak |
3:44:57 |
Nasser Shams Karim Qatar |
3:46:09 |
5000 m |
James Kwalia Qatar |
14:08:56 |
Daham Najim Bashir Qatar |
14:15 92 |
Wu Wen-Chien TPE |
14:32:43 |
10.000 m |
Essa Ismail a prăbușit Qatarul |
29:03:60 |
Moukheld al-Outaibi Arabia Saudită |
29:04 85 |
Ali Saadoun al-Dawoodi Qatar |
29:05 93 |
3000 m steeplechase |
Moussa Omar Obaid Qatar |
8:33:62 |
Mustafa Ahmed Shebto Qatar |
8:40:86 |
Wu Wen-Chien TPE |
8:42:96 |
110 m obstacole |
Liu Xiang China |
13 s 30 |
Shi Dongpeng China |
13s 44 |
Rouhollah Askari Iran |
13s 89 |
400 m obstacole |
Hadi Soua'an al-Somaily Arabia Saudită |
49 s 16 |
Yevgeniy Meleshenko Kazahstan |
49 s 18 |
Zhang Shibao China |
49 s 65 |
20 km de mers pe jos |
Lu Ronghua China |
1 h 25 min 30 |
Kim Hyun-sub Coreea de Sud |
1 h 25 min 41 |
Zhang Hong China |
1 h 27 min 14 |
4 × 100 m |
Japonia Kazuyoshi Hidaka Tatsuro Yoshino Yusuke Omae Shingo Suetsugu |
39 s 10 |
Thailanda Seksan Wongsala Wachara Sondee Ekkachai Janthana Sittichai Suwonprateep |
39 s 23 |
Arabia Saudită Farag Al-Dosari Mubarak Ata Mubarak Yahya al-Gahes Hamed Hamdan al-Bishi |
39 s 25 |
4 × 400 m |
Japonia Yūki Yamaguchi Yūzō Kanemaru Hideo Togashi Mitsuhiro Sato |
3:03 51 |
Sri Lanka Rohan Pradeep Kumara Rohitha Pushpakumara Manura Kuranage Perera Prasanna Amarasekara |
3:04:12 |
India Anil Kumar Rohil Bhupinder Singh Satbir Singh Patlavath Shankar |
3:07:45 |
Săritură mare |
Manjula Kumara Sri Lanka |
2,27 m NR |
Naoyuki Daigo Japonia |
2,23 m |
Zhang Shufeng China |
2,23 m |
Boltă cu stâlp |
Daichi Sawano Japonia |
5,40 m |
Zhang Hongwei China |
5,20 m |
Takehito Ariki Japonia |
5,20 m |
Saritura lunga |
Ahmad Fayaz Marzouk Arabia Saudită |
7,98 m |
Oh Sang-Won Coreea de Sud |
7,87 m |
Zhou Can China |
7,83 m |
Salt triplu |
Gu Junjie China |
w 16,90 m |
Kazuyoshi Ishikawa Japonia |
16,88 m |
Kim Deok-Hyeon Coreea de Sud |
16,78 m |
Aruncarea greutatii |
Khalid Habash al-Suwaidi Qatar |
19,45 m |
Navpreet Singh India |
19,40 m |
Zhang Qi China |
19,02 m |
Aruncare de disc |
Ehsan Hadadi Iran |
65,25 m AR |
Vikas Gowda India |
62,84 m |
Anil Kumar India |
descalificat în 2007 |
Aruncare cu ciocanul |
Ali al-Zinkawi Kuweit |
71,74 m |
Dilshod Nazarov Tadjikistan |
71,38 m |
Hiroaki Doi Japonia |
68,50 m |
Aruncare cu javelină |
Li Rongxiang China |
78,28 m |
Jung Sang-Jin Coreea de Sud |
76,85 m |
Jagdish Bishnoi India |
74,83 m |
Decatlon |
Pavel Andreev Uzbekistan |
7744 pct |
Kim Kun-woo Coreea de Sud |
7694 pct |
Hiromasa Tanaka Japonia |
7351 puncte |
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Cel mai înalt an de performanță mondial ( lider mondial ) • WJR record Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial ) |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m |
Qin Wangping China |
11s 47 |
Guzel Khubbieva Uzbekistan |
11s 56 |
Liang Yi China |
11s 62 |
200 m |
Damayanthi Dharsha Sri Lanka |
23 s 21 |
Guzel Khubbieva Uzbekistan |
23 s 43 |
Ni Xiaoli China |
23s 58 |
400 m |
Manjeet Kaur India |
51 s 50 |
Satti Geetha India |
51 s 75 |
Asami Tanno Japonia |
52s 91 |
800 m |
Miho Sugimori Japonia |
2:01:84 |
Santhi Soundarajan India |
2:04:01 |
Zamira Amirova Uzbekistan |
2:04:22 |
1500 m |
Miho Sugimori Japonia |
4:12:69 |
Svetlana Lukasheva Kazahstan |
4:13:83 |
Yuriko Kobayashi Japonia |
4:14:15 |
5000 m |
Bai Xue China |
15:40 89 |
Lee Eun-Jung Coreea de Sud |
15:41 67 |
Yumi Sato Japonia |
15:47:14 |
10.000 m |
Bai Xue China |
33:34 74 |
Yumi Sato Japonia |
33:42:11 |
Ham Bong-Sil Coreea de Nord |
34:35 |
100 m obstacole |
Su Yiping China |
13 s 30 |
Lee Yeon-Kyoung Coreea de Sud |
13s 38 |
Kumiko Ikeda Japonia |
13s 54 |
400 m obstacole |
Huang Xiaoxiao China |
55s 63 |
Noraseela Khalid Malaysia |
56s 39 |
Makiko Yoshida Japonia |
56s 85 |
20 km de mers pe jos |
He Dan China |
1 h 34 min 25 |
Tang Yinghua China |
1 h 34 min 50 |
Svetlana Tolstaya Kazahstan |
1 h 36 min 39 |
4 × 100 m |
Thailanda Sangwan Jaksunin Orranut Klomdee Juthamas Thavoncharoen Nongnuch Sanrat |
44s 18 |
China Jiang Zhiying Liang Yi Ni Xiaoli Qin Wangping |
44 s 24 |
Japonia Tomoko Ota Sakie Nobuoka Yuka Sato Rina Fujimaki |
44s 85 |
4 × 400 m |
India Rajwinder Kaur Sathi Geetha Chitra K. Soman Manjeet Kaur |
3:30:93 |
Kazahstan Natalya Torshina-Alimzhanova Anna Gavriushenko Tatyana Roslanova Olga Tereshkova |
3:32:61 |
Japonia Satomi Kubokura Asami Tanno Mayu Kida Makiko Yoshida |
3:33:54 |
Săritură mare |
Tatyana Efimenko Kârgâzstan |
1,92 m |
Jing Xuezhu China |
1,92 m |
Anna Ustinova Kazahstan |
1,84 m |
Boltă cu stâlp |
Gao Shuying China |
4,53 m CR |
Chang Ko-Hsin TPE |
4,10 m NR = |
Roslinda Samsu Malaezia |
4,10 m |
Saritura lunga |
Anju Bobby George India |
6,65 m |
Marestella Torres Filipine |
6,63 m NR |
Kumiko Ikeda Japonia |
6,52 m |
Salt triplu |
Xie Limei China |
14,38 m |
Anastasiya Zhuravlyeva Uzbekistan |
14,14 m |
Huang Qiuyan China |
13,75 m |
Aruncarea greutatii |
Li Meiju China |
18,64 m |
Zhang Guirong Singapore |
18,57 m |
Li Ling China |
18,04 m |
Aruncare de disc |
Song Aimin China |
65,15 m CR |
Sun Taifeng China |
59,09 m |
Krishna Poonia India |
57,67 m |
Aruncare cu ciocanul |
Zhang Wenxiu China |
70,05 m |
Gu Yuan China |
63,89 m |
Yuka Murofushi Japonia |
62,62 m |
Aruncare cu javelină |
Parcul Ho-Hyun Coreea de Sud |
55,58 m |
Lee Young-Sun Coreea de Sud |
55,29 m |
Anne Maheshi De Silva Sri Lanka |
54,86 m |
Heptathlon |
Soma Biswas India |
5377 puncte |
Sushmita Singha Roy India |
5308 puncte |
Watcharaporn Masim Thailanda |
5279 pct |
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Cel mai înalt an de performanță mondial ( lider mondial ) • WJR record Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial ) |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | CHN | 15 | 7 | 10 | 32 |
2 | JPN | 6 | 5 | 12 | 23 |
3 | QAT | 6 | 3 | 3 | 11 |
4 | IND | 4 | 5 | 4 | 13 |
5 | KSA | 4 | 1 | 1 | 6 |
6 | IRS | 2 | 2 | 2 | 6 |
7 | KOR | 1 | 7 | 1 | 9 |
8 | UZB | 1 | 3 | 1 | 5 |
9 | THA | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 | IRI | 1 | 0 | 2 | 3 |
11 = | KGZ | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 = | KUW | 1 | 0 | 0 | 1 |
13 | KAZ | 0 | 3 | 2 | 5 |
14 | TPE | 0 | 1 | 2 | 3 |
15 | MAS | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 = | IRQ | 0 | 1 | 0 | 1 |
16 = | PHI | 0 | 1 | 0 | 1 |
16 = | INS | 0 | 1 | 0 | 1 |
16 = | TJK | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | PRK | 0 | 0 | 1 | 1 |