Sport | Atletism |
---|---|
Organizator (i) | AAA |
Ediții | Al 15- lea |
Locuri) | Manila |
Datat | 2003 |
Cel de-al 15- lea Campionat Asiatic de Atletism a avut loc la Manila , în Filipine, în 2003.
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m |
Chen Haijian China |
10 s 25 |
Gennadiy Chernovol Kazahstan |
10 s 27 |
Salem Mubarak al-Yami Arabia Saudită |
10 s 28 |
200 m |
Fawzi al-Shammari Kuweit |
Anii 20 70 |
Hamed Hamdan al-Bishi Arabia Saudită |
Anii 20 73 |
Yang Yaozu China |
Anii 20 82 |
400 m |
Fawzi al-Shammari Kuweit |
45 s 16 |
Hamdan Obah al-Bishi Arabia Saudită |
45 s 39 |
Yuki Yamaguchi Japonia |
46s 18 |
800 m |
Adam Abdu Adam Ali Qatar |
1:46:20 |
Salem Amer al-Badri Qatar |
1:46:95 |
Rashid Mohammed Bahrain |
1:47:09 |
1500 m |
Rashid Ramzi Bahrain |
3:41:66 |
Saif Saaeed Shaheen Qatar |
3:42:79 |
Fumikazu Kobayashi Japonia |
3:42:96 |
5000 m |
Abdulaziz al-Ameeri Qatar |
13:58 89 |
Saif Saaeed Shaheen Qatar |
13:58:92 |
Nobuya Matsunaga Japonia |
14:12 s 73 |
10.000 m |
Abdullah Ahmed Hassan Qatar |
28:45 64 |
Abdulhak Zakaria Bahrain |
30:04:13 |
Eduardo Buenavista Filipine |
30:06:29 |
3000 m steeplechase |
Khamis Seif Abdullah Qatar |
8:51:60 |
Wu Wen-Chien TPE |
8:55:38 |
Yasunori Uchitomi Japonia |
8:56:31 |
110 m obstacole |
Shi Dongpeng China |
13 s 50 |
Parcul Tae-Kyong Coreea de Sud |
13s 71 |
Wu Youjia China |
13s 80 |
400 m obstacole |
Mubarak al-Nubi Qatar |
49s 19 |
Yevgeniy Meleshenko Kazahstan |
49 s 55 |
Chen Tien-Wen TPE |
50 s 72 |
20 km de mers pe jos |
Han Yucheng China |
1 h 21 min 12 CR |
Yuki Yamazaki Japonia |
1 h 21 min 54 |
Bai Liansheng China |
1 h 22 min 14 |
4 × 100 m |
China Shen Yunbao He Jun Yang Yaozu Chen Haijian |
39 s 22 |
Thailanda Sophanish Vissanu Suwonprateep Sittichai Janthana Ekkachai Wonsala Seksan |
39 s 57 |
Japonia Kazuhiro Tamura Shingo Kawabata Yusuke Omae Takayuki Kon |
39 s 59 |
4 × 400 m |
Sri Lanka Rohan Pradeep Kumara Ranga Wimalawansa Prasanna Amarasekara Sugath Thilakaratne |
3:03:05 |
Japonia Yuki Yamaguchi Masayuki Okusako Mitsuhiro Sato Takahiko Yamamura |
3:03:59 |
Qatar Yaser Omar Elhaj Yaser Mohamed Abkar Mohammed Musa Salaheddine Bakar |
3:04:32 NR |
Săritură mare |
Wang Zhouzhou China |
2,23 m |
Bae Kyung-ho Coreea de Sud |
2,19 m |
Naoyuki Daigo Japonia Loo Kum Zee Malaezia |
2,19 m |
Boltă cu stâlp |
Grigoriy Yegorov Kazahstan |
5,40 m |
Satoru Yasuda Japonia |
5,30 m |
Kim Se-în Coreea de Sud |
5,10 m |
Saritura lunga |
Hussein Taher al-Sabee Arabia Saudită |
8,23 m |
Zhou Can China |
8,11 m |
Shinichi Terano Japonia |
8,04 m |
Salt triplu |
Kazuyoshi Ishikawa Japonia |
16,72 m |
Gu Junjie China |
16,68 m |
Wu Ji China |
16,67 m |
Aruncarea greutatii |
Bilal Saad Mubarak Qatar |
19,41 m |
Shakti Singh India |
19,04 m |
Khalid Habash al-Suwaidi Qatar |
18,57 m |
Aruncare de disc |
Wu Tao China |
61,43 |
Abbas Samimi Iran |
59,51 m |
Anil Kumar India |
59,50 m |
Aruncare cu ciocanul |
Ali al-Zinkawi Kuweit |
70,62 m |
Hiroaki Doi Japonia |
70,11 m |
Dilshod Nazarov Tadjikistan |
69,90 m |
Aruncare cu javelină |
Li Rongxiang China |
79,25 m |
Yukifumi Murakami Japonia |
77,04 m |
Sergey Voynov Uzbekistan |
76,09 m |
Decatlon |
Vitaliy Smirnov Uzbekistan |
8021 puncte CR |
Pavel Dubitskiy Kazahstan |
7604 puncte |
Pavel Andreev Uzbekistan |
7487 puncte |
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Cel mai înalt an de performanță mondial ( lider mondial ) • WJR record Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial ) |
Eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m |
Lyubov Perepelova Uzbekistan |
11s 43 |
Qin Wangping China |
11s 56 |
Guzel Khubbieva Uzbekistan |
11s 57 |
200 m |
Lyubov Perepelova Uzbekistan |
23 sec 11 |
Chen Lisha China |
23s 39 |
Guzel Khubbieva Uzbekistan |
23 s 63 |
400 m |
Yin Yin Khine Myanmar |
52 sec 96 |
Bu Fanfang China |
52s 97 |
Svetlana Bodritskaya Kazahstan |
53 s 19 |
800 m |
Yin Yin Khine Myanmar |
2:01:96 |
Tatyana Roslanova Kazahstan |
2:02:41 |
Zamira Amirova Uzbekistan |
2:02:84 |
1500 m |
Tatyana Borisova Kârgâzstan |
4:15:97 |
Madhuri A. Singh India |
4:17:87 |
Svetlana Lukasheva Kazahstan |
4:23:12 |
5000 m |
Sun Yingjie China |
15:48 42 |
Yuko Manabe Japonia |
15:59 71 |
Hiromi Fujii Japonia |
16:31:18 |
10.000 m |
Sun Yingjie China |
32:37:04 |
Sujeewa Nilmini Jayasena Sri Lanka |
34:46 99 |
Lashram Aruna Devi India |
37:23:28 |
100 m obstacole |
Su Yiping China |
13s 09 |
Feng Yun China |
13s 25 |
Trecia Roberts Thailanda |
13s 29 |
400 m obstacole |
Huang Xiaoxiao China |
55s 66 |
Natalya Torshina Kazahstan |
55s 88 |
Wassana Winatho Thailanda |
56s 40 |
20 km de mers pe jos |
Ha Mingming China |
1 h 31 min 47 CR |
Zou Ying China |
1 h 32 min 07 |
Yuan Yufang Malaezia |
1 h 32 min 25 |
4 × 100 m |
Thailanda Nongnuch Sanrat Sangwan Jaksunin Jutamass Tawoncharoen Oranut Klomdee |
44 s 25 = NR | Japonia | 44s 56 | China | 44s 97 |
4 × 400 m |
China Chen Lisha , Zhang Xiaoyuan Huang Xiaoxiao Bu Fanfang |
3:31:30 |
Kazahstan Olga Tsurikova Tatyana Roslanova Olga Tereshkova Svetlana Bodritskaya |
3:32:82 |
India Pinki Parmanik Manjeet Kaur S. Geetha Kalpana Reddy |
3:35:34 |
Săritură mare |
Bui Thi Nhung Vietnam |
1,88 m |
Miyuki Aoyama Japonia |
1,84 m |
Noengrothai Chaipetch Thailanda |
1,84 m |
Boltă cu stâlp |
Wu Sha China |
4,20 m = CR |
Takayo Kondo Japonia |
4,10 m |
Ni Putu Desy Margawati Indonezia |
3,90 m |
Saritura lunga |
Anastasiya Zhuravlyeva Uzbekistan |
6,53 m |
Liang Shuyan China |
6,51 m |
Lerma Gabito Filipine |
6,50 m |
Salt triplu |
Huang Qiuyan China |
14,39 m CR |
Anastasiya Zhuravlyeva Uzbekistan |
14,21 m |
Zhang Hao China |
13,63 m |
Aruncarea greutatii |
Li Meiju China |
18,45 m |
Li Fengfeng China |
18,07 m |
Chinatsu Mori Japonia |
17,80 m |
Aruncare de disc |
Li Yanfeng China |
61,87 m |
Neelam Jaswant Singh India |
58,64 m |
Xu Shaoyang China |
58,13 m |
Aruncare cu ciocanul |
Gu Yuan China |
70,78 m |
Liu Yinghui China |
66,66 m |
Masumi Aya Japonia |
64,04 m |
Aruncare cu javelină |
Ma Ning China |
57,05 m |
Chang Jung-Yeon Coreea de Sud |
53,23 m |
Anne Maheshi De Silva Sri Lanka |
50,18 m |
Heptathlon |
Irina Naumenko Kazahstan |
5845 pct |
Yuki Nakata Japonia |
5723 pct |
Shen Shengfei China |
5633 pct |
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Cel mai înalt an de performanță mondial ( lider mondial ) • WJR record Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial ) |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | CHN | 19 | 10 | 8 | 37 |
2 | QAT | 6 | 3 | 1 | 10 |
3 | UZB | 4 | 1 | 5 | 10 |
4 | KUW | 3 | 0 | 0 | 3 |
5 | MYA | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | JPN | 1 | 10 | 10 | 21 |
7 | KAZ | 1 | 6 | 2 | 9 |
8 | KSA | 1 | 2 | 1 | 4 |
9 | THA | 1 | 1 | 3 | 5 |
10 = | BHR | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 = | IRS | 1 | 1 | 1 | 3 |
12 = | KGZ | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 = | VIAŢĂ | 1 | 0 | 0 | 1 |
14 | IND | 0 | 3 | 3 | 6 |
15 | TPE | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | IRI | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 = | MAS | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 = | PHI | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 = | INA | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 = | TJK | 0 | 0 | 1 | 1 |