Sport | Atletism |
---|---|
Editarea | 39 - lea |
Locuri) | Medellin |
Datat | De la 23 la25 septembrie 2011 |
Încercări | 44 |
39 - lea din America de Sud Junior Atletism Campionatele au avut loc în Medellín , Columbia de la 23 la25 septembrie 2011.
Test | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 de metri |
Aldemir Junior Brazilia |
10 s 36 |
Diego Palomeque Columbia |
10 s 45 |
Mateo Edward Panama |
10 s 47 |
200 de metri |
Aldemir Junior Brazilia Diego Palomeque Columbia |
20 sec 94 | - |
Stiven Valois Columbia |
21s 39 | |
400 de metri |
Anderson Henriques Brazilia |
46s 59 |
Bernardo Baloyes Columbia |
47s 05 |
Stephan James Guyana |
47s 79 |
800 de metri |
Joseilton Cunha Brazilia |
1:49:32 |
Maicon dos Santos Brazilia |
1:49:55 |
Miguel Alvarado Columbia |
1 min 50 s 20 |
1.500 de metri |
Federico Bruno Argentina |
3:03:04 |
Lucirio Garrido Venezuela |
3:03:10 |
Carlos Díaz Chile |
3:04:41 |
5.000 de metri |
Miguel Amador Columbia |
14:40 81 |
Yamid Naranho Columbia |
14:44 81 |
Gustavo Frencia Argentina |
15:49 |
10.000 de metri |
Miguel Amador Columbia |
30:54 90 |
João Prado Filho Brazilia |
31:22:64 |
Mauricio Matute Ecuador |
31:37 89 |
3.000 m steeplechase |
Mauricio Matute Ecuador |
9:22:94 |
Alex de Oliveira Brazilia |
9:31:31 |
Nelson Blanco Columbia |
9:41:38 |
110 metri obstacole |
João de Oliveira Brazilia |
13s 85 |
Lucas Carvalho Brazilia |
13s 92 |
Cristian Alzate Columbia |
13s 94 |
400 metri obstacole |
João de Oliveira Brazilia |
52s 62 |
Renato Izidio Brazilia |
53 s 40 |
Jefferson Valencia Columbia |
53 s 95 |
Săritură mare |
Rebert Firmiano Brazilia |
2,07 m |
Eure Yáñez Venezuela |
2,07 m |
Cristóbal Hurtado Chile |
2,04 m |
Boltă cu stâlp |
Heberth Gómez Columbia |
5,00 m |
Thiago da Silva Brazilia |
4,85 m |
Matheus da Silva Brazilia |
4,80 m |
Saritura lunga |
Douglas Selestrino Brazilia |
7,57 m |
Daiber Cambindo Columbia |
7,49 m |
Erick Zambrano Ecuador |
7,45 m |
Salt triplu |
José Adrián Sornoza Ecuador |
15,82 m |
Henrique da Silva Brazilia |
15,72 m |
Kauam Bento Brazilia |
15,69 m |
Aruncarea greutatii |
Joaquín José Ballivian Chile |
19,31 m |
Willian Braido Brazilia |
18,42 m |
John Zea Columbia |
16,85 m |
Aruncare de disc |
Mauricio Ortega Columbia |
58,48 m |
Felipe Lorenzon Brazilia |
54,23 m |
Juan Ignacio Solito Argentina |
53,42 m |
Aruncare cu ciocanul |
Jonatan Gras Argentina |
67,36 m |
Thiago da Silva Brazilia |
61,60 m |
Fabian Serna Columbia |
61,31 m |
Aruncare cu javelină |
Braian Toledo Argentina |
74,04 m CR |
Tomás Guerra Chile |
70,99 m |
Reynan Costa Brazilia |
68,67 m |
Decatlon |
Victor Santos Brazilia |
7 173 puncte CR |
Oscar Campos Venezuela |
6 914 puncte |
Guillermo Ruggeri Argentina |
6 880 puncte |
10 km de mers pe jos |
Éider Arévalo Columbia |
39 min 56 s 01 CR AYR |
José Montaña Columbia |
42:16:57 |
Marco Antonio Rodríguez Bolivia |
44:56 76 |
Releu 4 × 100 metri |
Brazilia Aldemir Junior Flavio Barbosa Jackson da Silva Rodrigo Rocha |
39 s 63 CR AYR |
Columbia Stiven Valois Diego Palomeque Bernardo Baloyes Fredy Cuero |
Anii 40 08 |
Argentina Sebastián Acevedo Rodrigo Sánchez Facundo Andrada Leandro Monje |
41s 89 |
Releu 4 × 400 metri |
Brazilia Pedro Luiz Burmann Leandro de Araújo Maicon dos Santos Anderson Henriques |
3:08 35 CR |
Columbia Bernardo Baloyes German Ardila Diego Palomeque Jhon Solís |
3:08:71 |
Chile Felipe Osorio Alejandro Peirano Sergio Germaín Joan Pinto |
3:18:69 |
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Cel mai înalt an de performanță mondial ( lider mondial ) • WJR record Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial ) |
Test | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 de metri |
Sita lui Liz Brazilia |
11s 43 |
Merlin Palacios Columbia |
11s 64 |
Jessica dos Reis Brazilia |
11 s 72 |
200 de metri |
Sita lui Liz Brazilia |
23s 35 CR AYR NJR |
Merlin Palacios Columbia |
23 s 69 |
Beatriz de Souza Brazilia |
24s 16 |
400 de metri |
Ana Da Silva Brazilia |
53 s 84 |
Evelis Aguilar Columbia |
54 s 45 |
Rosa Escobar Columbia |
54 sec 70 |
800 de metri |
Ana Da Silva Brazilia |
2:05 76 CR |
Rosa Escobar Columbia |
2:06 87 |
Ana Funes Argentina |
2:08:71 |
1.500 de metri |
Érika Lima Brazilia |
4:36:10 |
Ana Funes Argentina |
4:36:63 |
Ana Pacheco Brazilia |
4:37:83 |
3.000 de metri |
Charo Inga Peru |
9:55:01 |
Areli Aparicio Peru |
10:01:08 |
Adriana da Luz Brazilia |
10:08:94 |
5.000 de metri |
Charo Inga Peru |
17:13 88 |
Luz Mery Rojas Peru |
17:16:70 |
Martha Cadena Columbia |
19:04 84 |
3.000 de metri steeplechase |
Luz Mery Rojas Peru |
10:53:59 |
Zulema Arenas Peru |
11:05:23 |
Blenda Yanez Ecuador |
11:14:27 |
100 de metri obstacole |
Daniela Castillo Ecuador |
14s 17 |
Natalia Pinzón Columbia |
14s 46 |
Ursulla da Silva Brazilia |
14 ani 65 |
400 metri obstacole |
Deborah Rodríguez Uruguay |
1 min 00 s 60 |
Debora dos Santos Brazilia |
1:01:38 |
Karen Palomeque Columbia |
1:02:84 |
Săritură mare |
Yulimar del Valle Venezuela |
1,78 m |
Nulfa Palacios Columbia |
1,71 m |
Angie García Columbia |
1,68 m |
Boltă cu stâlp |
Angie Hernández Columbia |
3,70 m |
Victoria Fernández Chile |
3,50 m |
Andrea Conde Columbia |
3,35 m |
Saritura lunga |
Jessica dos Reis Brazilia |
6,38 m |
Andressa Fidelis Brazilia |
5,84 m |
Lorayne Orozco Columbia |
5,79 m |
Salt triplu |
Giselly Landázury Columbia |
13,39 m |
Yudelsy González Venezuela |
13,01 m |
Gabriela De Lima Brazilia |
12,57 m |
Aruncarea greutatii |
Livia Avancini Brazilia |
14,75 m |
Alessandra Gamboa Peru |
14,60 m |
Esthefania da Costa Brazilia |
13,85 m |
Aruncare de disc |
Esthefania da Costa Brazilia |
48,97 m |
Lidiane Cansian Brazilia |
47,94 m |
Helena Galvan Columbia |
44,96 m |
Aruncare cu ciocanul |
Daniela Gómez Argentina |
54,49 m |
Kerolayne da Silva Brazilia |
51,91 m |
Tatiana Martínez Columbia |
50,45 m |
Aruncare cu javelină |
Emylyr da Conceiçâo Brazilia |
46,54 m |
María Mello Uruguay |
43,17 m |
Beatriz Batista Brazilia |
41,94 m |
Heptathlon |
Tamara de Sousa Brazilia |
5 545 puncte |
Debora de Oliveira Brazilia |
4.591 puncte |
Julieth Caballero Columbia |
4 189 pct |
10 km de mers pe jos |
Lorena Arenas Columbia |
47:22 68 CR |
Angela Castro Bolivia |
47:37:34 |
Wendy Cornejo Bolivia |
49:13:40 |
Releu 4 × 100 metri |
Brazilia Tamiris de Liz Jessica dos Reis Andressa Fidelis Fabricia de Morães |
44s 64 |
Columbia Merlin Palacios Natalia Pinzón Yanet Largacha Maderley Alcazar |
46s 39 |
Chile Victoria Fernández Viviana Olivares Josefina Gutiérrez Macarena Borie |
46s 97 |
Releu 4 × 400 metri |
Columbia Rosa Escobar Evelis Aguilar Yanet Largacha Melissa Torres |
3 min 36 s 74 CR AYR |
Brazilia Natalia da Silva Ana Da Silva Debora dos Santos Lorayna Lima |
3:42:64 |
Argentina María Florencia Lamboglia Virginia Cardozo Ana Funes Florencia Borelli |
3:56:53 |
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Cel mai înalt an de performanță mondial ( lider mondial ) • WJR record Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial ) |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Brazilia | 22 | 16 | 11 | 49 |
2 | Columbia | 10 | 14 | 16 | 40 |
3 | Argentina | 4 | 1 | 6 | 11 |
4 | Peru | 3 | 4 | 0 | 7 |
5 | Ecuador | 3 | 0 | 3 | 6 |
6 | Venezuela | 1 | 4 | 0 | 5 |
7 | Chile | 1 | 2 | 4 | 7 |
8 | Uruguay | 1 | 1 | 0 | 2 |
9 | Bolivia | 0 | 1 | 2 | 3 |
10 | Guyana | 0 | 0 | 1 | 1 |
Panama | 0 | 0 | 1 | 1 |