Sport | Ciclo-cruce |
---|---|
Organizator (i) | Federația Germană de Ciclism |
Categorie | Naţional |
Locuri) | Germania |
Statutul participanților | amatori și profesioniști |
Mai multe titluri | Rolf Wolfshohl (14) |
---|
Cele Cyclocross campionate Germania sunt concursuri cyclocross organizate anual de atribuire a titlurilor de campion al Germaniei cyclocross.
Primele campionate au fost disputate în 1954 . Rolf Wolfshohl deține recordul câștigător masculin cu 14 titluri. Din 2000 a fost organizată o competiție pentru femei . Hanka Kupfernagel a câștigat acolo de unsprezece ori.
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1954 | Emil Reinecke | Hardy Bingen | Arthur scherer |
1955 | Herbert Ebbers | Walter Becker | Hans Brinkmann |
1956 | Albert Rinn | Norbert Psarski | Heinz steinzen |
1957 | Guenther Debussmann | Rolf wolfshohl | Heinrich ruffenach |
1958 | Rolf wolfshohl | Lothar Friedrich | Guenther Debussmann |
1959 | Rolf wolfshohl | Lothar Friedrich | Guenther Debussmann |
1960 | Rolf wolfshohl | Guenther Debussmann | Herbert Ebbers |
1961 | Rolf wolfshohl | Dieter Puschel | Klaus Ehrenberg |
1962 | Rolf wolfshohl | Franz Allgaier | Gerhard Schröder |
1963 | Rolf wolfshohl | Franz Allgaier | Gerhard Schröder |
1964 | Günther Weiss | Heinrich ruffenach | Manfred rupflin |
1965 | Rolf wolfshohl | Winfried Gottschalk | Franz Allgaier |
1966 | Rolf wolfshohl | Karl Stähle | Dietmar Allgaier |
1967 | Rolf wolfshohl | Winfried Gottschalk | Jürgen Schlitzkus |
1968 | Rolf wolfshohl | Winfried Gottschalk | Karl Stähle |
1969 | Rolf wolfshohl | Günther Weiss | Karl-Heinz Kunde |
1970 | Rolf wolfshohl | Günther Weiss | Horst Maier |
1972 | Rolf wolfshohl | Karl-Heinz Kunde | Dieter Puschel |
1973 | Rolf wolfshohl | Alfred Gaida | Karl-Heinz Küster |
1977 | Klaus-Peter Thaler | Willy Singer | Horst Maier |
1978 | Klaus-Peter Thaler | Jürgen Kraft | Willy Singer |
1979 | Klaus-Peter Thaler | Horst Maier | Karl-Heinz Bohnen |
1980 | Klaus-Peter Thaler | Rolf haller | Klaus Thurn |
nouăsprezece optzeci și unu | Klaus-Peter Thaler | Erwin Gaede | Dieter Warbel |
1982 | Klaus-Peter Thaler | Raimund dietzen | Dieter Uebing |
1983 | Dieter Uebing | Erwin Gaede | |
1984 | Raimund dietzen | Dieter Uebing | Rudi weber |
1985 | Raimund dietzen | Klaus-Peter Thaler | Dieter Uebing |
1986 | Klaus-Peter Thaler | Dieter Uebing | Harry Schmitz |
1987 | Klaus-Peter Thaler | Volker Krukenbaum | Dieter Uebing |
1988 | Klaus-Peter Thaler | Dieter Uebing | Volker Krukenbaum |
1989 | Mike Kluge | Volker Krukenbaum | Josef meisen |
1990 | Mike Kluge | Volker Krukenbaum | Josef holzmann |
1991 | Mike Kluge | Josef holzmann | |
1992 | Mike Kluge | Georg bickel | Volker Krukenbaum |
1993 | Mike Kluge | Volker Krukenbaum | |
1994 | Ralph berner | Jens Schwedler | Jörg Paffrath |
1995 | Fritz Seeberger | Jörg Arenz | Torsten Wittig |
1996 | Mike Kluge | Ralph berner | Jens Schwedler |
1997 | Franz-Josef Nieberding | Tobias Nestle | Martin Weichert |
1998 | Jörg Arenz | Malta Urban | Franz-Josef Nieberding |
1999 | Jörg Arenz | Mark Eberhard | Malta Urban |
2000 | Malta Urban | Ralph berner | Jörg Arenz |
2001 | Tobias Nestle | Ralph berner | Marc-Timo Weichert |
2002 | Jens Schwedler | Tobias Nestle | Jens Reuker |
2003 | Jens Reuker | Maik Müller | Jens Schwedler |
2004 | Malta Urban | Jens Schwedler | Reto Matt |
2005 | Jens Schwedler | Johannes Sickmüller | Reto Matt |
2006 | Johannes Sickmüller | Malta Urban | Franz-Josef Nieberding |
2007 | Rene Birkenfeld | Johannes Sickmüller | Thorsten struch |
2008 | Malta Urban | Johannes Sickmüller | Rene Birkenfeld |
2009 | Philipp walsleben | Rene Birkenfeld | Paul Voß |
2010 | Philipp walsleben | Christoph Pfingsten | Paul Voß |
2011 | Philipp walsleben | Christoph Pfingsten | Hannes Genze |
2012 | Christoph Pfingsten | Philipp walsleben | Marcel meisen |
2013 | Philipp walsleben | Marcel meisen | Christoph Pfingsten |
2014 | Philipp walsleben | Marcel meisen | Sascha Weber |
2015 | Marcel meisen | Sascha Weber | Philipp walsleben |
2016 | Philipp walsleben | Sascha Weber | Marcel meisen |
2017 | Marcel meisen | Sascha Weber | Philipp walsleben |
2018 | Marcel meisen | Sascha Weber | Manuel Müller |
2019 | Marcel meisen | Manuel Müller | Sascha Weber |
2020 | Marcel meisen | Sascha Weber | Manuel Müller |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1998 | Stefan Kupfernagel | ||
1999 | Steffen Weigold | ||
2000 | Steffen Weigold | ||
2001 | Hannes Genze | ||
2002 | Leu carstens | ||
2003 | Thorsten struch | ||
2004 | Thorsten struch | ||
2005 | Finn heitmann | ||
2006 | Thorsten struch | ||
2007 | Philipp walsleben | ||
2008 | Marcel meisen | ||
2009 | Sascha Weber | Marcel meisen | Ole Quast |
2010 | Sascha Weber | Marcel meisen | Fabian Danner |
2011 | Ole Quast | Marcel meisen | Max Walsleben |
2012 | Michael Schweizer | Yannick Mayer | Yannick Eckmann |
2013 | Markus Schulte-Lünzum | Jannick Geisler | Silvio herklotz |
2014 | Felix tambur | Julian Schelb | Yannick Gruner |
2015 | Felix tambur | Yannick Gruner | Silvio herklotz |
2016 | Felix tambur | Max Lindenau | Yannick Gruner |
2017 | Lukas Baum | Lukas Meiler | Manuel Müller |
2018 | Maximilian Möbis | Frederik Hähnel | Paul Lindenau |
2019 | Luca Bockelmann | Pascal Tömke | Poul Rudolph |
2020 | Tom Lindner | Maximilian Möbis | Maximilian Krüger |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2000 | Hanka Kupfernagel | Ann Grande-Knapp | Regina marunde |
2001 | Hanka Kupfernagel | Nicole Kampeter-Kottkamp | Irene Pfab |
2002 | Hanka Kupfernagel | Birgit Hollmann | Agnes Morath |
2003 | Birgit Hollmann | Hanka Kupfernagel | Regina marunde |
2004 | Hanka Kupfernagel | Birgit Hollmann | Katrin Helmcke |
2005 | Hanka Kupfernagel | Sabine spitz | Nicole Kampeter-Kottkamp |
2006 | Hanka Kupfernagel | Birgit Hollmann | Nicole Kampeter-Kottkamp |
2007 | Hanka Kupfernagel | Birgit Hollmann | Susanne Juranek |
2008 | Hanka Kupfernagel | Stephanie pohl | Birgit Hollmann |
2009 | Hanka Kupfernagel | Sabrina schweizer | Claudia Seidel |
2010 | Hanka Kupfernagel | Elisabeth brandau | Martina Zwick |
2011 | Hanka Kupfernagel | Sabine spitz | Sabrina schweizer |
2012 | Hanka Kupfernagel | Trixi worrack | Sabrina schweizer |
2013 | Trixi worrack | Sabrina schweizer | Lisa Heckmann |
2014 | Hanka Kupfernagel | Elisabeth brandau | Lisa Heckmann |
2015 | Jessica lambracht | Lisa Heckmann | Sabine spitz |
2016 | Elisabeth brandau | Jessica lambracht | Lisa Heckmann |
2017 | Jessica lambracht | Stefanie Paul | Lisa Heckmann |
2018 | Elisabeth brandau | Jessica Walsleben | Luisa aruncă |
2019 | Elisabeth brandau | Hanka Kupfernagel | Stefanie Paul |
2020 | Elisabeth brandau | Kim anika ames | Stefanie Paul |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2017 | Larissa Luttuschka | Lucille Rutsch | Nina Küderle |
2018 | Nina Küderle | Emma Eydt | Katharina-Julia Hinz |
2019 | Emma Eydt | Larissa Luttuschka | Clea Seidel |
2020 | Judith Krahl | Emma Eydt | Nina Küderle |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2020 | Clea Seidel | Sunny-Angelina Gschwender | Johanna Theobald |