Sport | Taekwondo |
---|---|
Editarea | 22 nd |
Locuri) |
Montreux Elveția |
Datat | din 19 la 22 mai 2016 |
De Taekwondo Campionatele Europene din 2016 a avut loc de la 19 la de 22 luna mai în 2016 la Montreux , în Elveția . Aceasta este cea de-a douăzeci și a doua ediție a Campionatelor Europene de Taekwondo .
Categorie | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Greutate fină (–54 kg) |
Mourad Laachraoui ( BEL ) | Jesus Tortosa Cabrera ( ESP ) | Stanislav Denisov ( RUS ) |
Mihail Artamonov ( RUS ) | |||
Greutatea mustei (–58 kg) |
Rui Braganca ( POR ) | Ron Atias ( ISR ) | Feyi Pearce ( GBR ) |
Ruslan Poiseev ( RUS ) | |||
Bantamweight (-63 kg) |
Jaouad Achab ( BEL ) | Jarosław Mecmajer ( POL ) | Stevens Barclais ( FRA ) |
Joel Gonzalez Bonilla ( ESP ) | |||
Ușoară (-68 kg) |
Servet Tazegül ( TUR ) | Hamza Adnan-Karim ( GER ) | Sergey Vardazaryan ( ARM ) |
Konstantin Minin ( RUS ) | |||
Greutate redusă (–74 kg) |
Júlio Ferreira ( POR ) | Toni Kanaet ( CRO ) | Clauido Treviso ( ITA ) |
Nicholas Corten ( BEL ) | |||
Greutate în țeavă (–80 kg) |
Milad Beigi Harchegani ( AZE ) | Yunus Sari ( TUR ) | Aaron Cook ( MDA ) |
Piotr Paziński ( POL ) | |||
Greutate medie (–87 kg) |
Vladislav Larin ( RUS ) | Arman Yeremyan ( ARM ) | Payam Ghobadi Oughaz ( AZE ) |
Draško Jovanov ( SRB ) | |||
Greutăți (+87 kg) |
Arman-Marshall Silla ( BLR ) | Roman Kuzentsov ( RUS ) | Piotr Hatowski ( POL ) |
Omar El Yazidi ( FRA ) |
Categorie | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Greutate fină (–46 kg) |
Iryna Romoldanova ( UKR ) | Blanca Palmer Soler ( ESP ) | Hajer Mustapha ( FRA ) |
Rukiye Yildirim ( TUR ) | |||
Greutatea mustei (–49 kg) |
Tijana Bogdanović ( SRB ) | Ana Petrušič ( SVN ) | Alexandra Lychagina ( RUS ) |
Lucija Zaninović ( CRO ) | |||
Bantamweight (-53 kg) |
Tatiana Kudashova ( RUS ) | Patimat Abakarova ( AZE ) | Zeliha Agris ( TUR ) |
Floriane Liborio ( FRA ) | |||
Ușoară (-57 kg) |
Jade Jones ( GBR ) | Nikita Glasnovic ( SWE ) | Raheleh Asemani ( BEL ) |
Martina Zubčić ( CRO ) | |||
Ușor (–62 kg) |
Irem Yaman ( TUR ) | Magda Wiet-Henin ( FRA ) | Rabia Gülec ( GER ) |
Daniela Rotolo ( ITA ) | |||
Greutate în țeavă (–67 kg) |
Lauren Williams ( GBR ) | Nur Tatar ( TUR ) | Haby Niaré ( FRA ) |
Matea Jelić ( CRO ) | |||
Greutate medie (–73 kg) |
Iva Radoš ( CRO ) | Milica Mandić ( SRB ) | Reshmie Oogink ( NED ) |
Petra Matijašević ( MKD ) | |||
Greutăți (+73 kg) |
Bianca Walkden ( GBR ) | Nafia Kuș ( TUR ) | Olga Ivanova ( RUS ) |
Rosana Simón Álamo ( ESP ) |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Marea Britanie | 3 | - | 1 | 4 |
2 | Curcan | 2 | 3 | 2 | 7 |
3 | Rusia | 2 | 1 | 6 | 9 |
4 | Belgia | 2 | - | 2 | 4 |
5 | Portugalia | 2 | - | - | 2 |
6 | Croaţia | 1 | 1 | 3 | 5 |
7 | Azerbaidjan | 1 | 1 | 1 | 3 |
Serbia | 1 | 1 | 1 | 3 | |
9 | Bielorusia | 1 | - | 1 | |
Ucraina | 1 | - | - | 1 | |
11 | Spania | - | 2 | 2 | 4 |
12 | Franţa | - | 1 | 5 | 6 |
13 | Polonia | - | 1 | 2 | 3 |
14 | Armenia | - | 1 | 1 | 2 |
Germania | - | 1 | 1 | 2 | |
16 | Israel | - | 1 | - | 1 |
Slovenia | - | 1 | - | 1 | |
Suedia | - | 1 | - | 1 | |
19 | Italia | - | - | 2 | 2 |
20 | Macedonia de Nord | - | - | 1 | 1 |
Moldova | - | - | 1 | 1 | |
Olanda | - | - | 1 | 1 | |
Total | 16 | 16 | 32 | 64 |