Sport | patinaj artistic |
---|---|
Organizator (i) | ISU |
Editarea | 83 rd |
Locuri) | Sofia |
Datat | 22 la 27 ianuarie 1991 |
Încercări | 4 |
Campionatele europene de patinaj artistic din 1991 se desfășoară de la 22 până la27 ianuarie1991 în Sofia , Bulgaria .
Acestea sunt primele Campionate Europene după eliminarea cifrelor impuse de Uniunea Internațională de Patinaj pentru categoriile individuale masculine și feminine.
Patinatorii sunt eligibili pentru test dacă reprezintă o națiune europeană membră a Uniunii Internaționale de Patinaj ( Uniunea Internațională de Patinaj în limba engleză). Federațiile naționale își selectează patinatorii după propriile criterii.
Pe baza rezultatelor Campionatelor Europene din 1990 , Uniunea Internațională de Patinaj permite fiecărei țări să aibă una până la trei înscrieri pe disciplină.
Reunificată la 3 octombrie 1990 , Germania are un aranjament special în ceea ce privește numărul de participanți pe baza rezultatelor Germaniei de Vest și Germaniei de Est din anul precedent. Astfel, se acordă în special 4 intrări în categoria feminină individuală, cele două foste Germania având dreptul la 3 intrări fiecare.
Intrări | Domnilor | Doamnelor | Cupluri | Dans de gheață |
---|---|---|---|---|
4 | Germania | |||
3 |
Uniunea Sovietică a Cehoslovaciei |
Uniunea Sovietică |
Germania Uniunea Sovietică |
Franța Uniunea Sovietică |
2 |
Germania Austria Franța Polonia Suedia Elveția |
Franța Ungaria |
Regatul Unit Cehoslovacia |
Germania Finlanda Ungaria Italia Polonia Regatul Unit Cehoslovacia |
Țările care nu sunt enumerate în acest tabel au dreptul la o singură intrare |
Încercări | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Domnilor rezultate detaliate |
Viktor Petrenko | Petr barna | Vyacheslav Zahorodnyuk |
Rezultate detaliate pentru femei |
Surya bonaly | Evelyn Großmann | Marina Kielmann |
Cupluri rezultate detaliate |
Natalia Mishkutenok / Artur Dmitriev | Elena Bechke / Denis Petrov | Evgenia Șișkova / Vadim Naumov |
Rezultatele detaliate ale dansului pe gheață |
Marina Klimova / Serghei Ponomarenko | Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay | Maïa Oussova / Alexandre Jouline |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Uniunea Sovietică | 3 | 1 | 3 | 7 |
2 | Franţa | 1 | 1 | 0 | 2 |
3 | Germania | 0 | 1 | 1 | 2 |
4 | Cehoslovacia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Total | 4 | 4 | 4 | 12 |
Pentru sezonul 1990/1991, punctele sunt calculate conform următoarei metode:
Rang | Numele de familie | Naţiune | Puncte | Prog. mic de statura |
Prog. gratuit |
---|---|---|---|---|---|
1 | Viktor Petrenko | Uniunea Sovietică | 1.5 | 1 | 1 |
2 | Petr barna | Cehoslovacia | 3.0 | 2 | 2 |
3 | Vyacheslav Zahorodnyuk | Uniunea Sovietică | 4.5 | 3 | 3 |
4 | Eric Millot | Franţa | 6.5 | 5 | 4 |
5 | Philippe Candeloro | Franţa | 7.0 | 4 | 5 |
6 | Aleksey Urmanov | Uniunea Sovietică | 9.0 | 6 | 6 |
7 | Mirko Eichhorn | Germania | 12.0 | ||
8 | Veri Steven | Regatul Unit | 13.5 | ||
9 | Oliver Höner | elvețian | 13.5 | ||
10 | Daniel Weiss | Germania | 15.0 | ||
11 | Ronny Winkler | Germania | 15.5 | ||
12 | Oula Jääskeläinen | Finlanda | 16.0 | ||
13 | Alessandro riccitelli | Italia | |||
14 | Cornel Gheorghe | România | |||
15 | Henrik Walentin | Danemarca | |||
16 | Jan Erik Digernes | Norvegia | |||
17 | Tomislav Čižmešija | Iugoslavia | |||
18 | Niclas Karlsson | Suedia | |||
19 | Nikolai Tonev | Bulgaria | |||
20 | Maarten van Mechelen | Luxemburg | |||
Patinatorii eliminați după un program scurt | |||||
21 | Emanuele Ancorini | Suedia | 21 | NC | |
22 | Alexandre geers | Belgia | 22 | NC | |
Preț global | Ralph Burghart | Austria | NC |
Rang | Numele de familie | Naţiune | Puncte | Prog. mic de statura |
Prog. gratuit |
---|---|---|---|---|---|
1 | Surya bonaly | Franţa | 2.0 | 2 | 1 |
2 | Evelyn Großmann | Germania | 3.5 | ||
3 | Marina Kielmann | Germania | 5.0 | ||
4 | Joanne Conway | Regatul Unit | 5.5 | ||
5 | Patricia neske | Germania | 7.5 | ||
6 | Lenka Kulovaná | Cehoslovacia | 8.0 | ||
7 | Yulia Vorobieva | Uniunea Sovietică | 10.5 | ||
8 | Natalia Gorbenko | Uniunea Sovietică | 12.5 | ||
9 | Simone lang | Germania | 14.0 | ||
10 | Laëtitia Hubert | Franţa | 15.5 | ||
11 | Larisa Zamotina | Uniunea Sovietică | 16.5 | ||
12 | Sabine Contini | Italia | 19.0 | ||
13 | Anisette Torp-Lind | Danemarca | 20.0 | ||
14 | Helene Persson | Suedia | |||
15 | Nathalie Krieg | elvețian | |||
16 | Zuzanna Szwed | Polonia | |||
17 | Marion krijgsman | Olanda | |||
18 | Željka Čižmešija | Iugoslavia | |||
19 | Anita Markoczy | Ungaria | |||
Abandon | Tamara Téglássy | Ungaria | |||
Patinatorii eliminați după programul scurt | |||||
20 | Codruta Moiseanu | România | 20 | NC | |
21 | Milena Marinovich | Bulgaria | 21 | NC | |
22 | Kaisa Kella | Finlanda | 22 | NC | |
23 | Anita thorenfeldt | Norvegia | 23 | NC | |
24 | Marta Andrade | Spania | 24 | NC | |
25 | Sandrine Goes | Belgia | 25 | NC |
Rang | Numele de familie | Naţiune | Puncte | Prog. mic de statura |
Prog. gratuit |
---|---|---|---|---|---|
1 | Natalia Mishkutenok / Artur Dmitriev | Uniunea Sovietică | 2.0 | 2 | 1 |
2 | Elena Bechke / Denis Petrov | Uniunea Sovietică | 2.5 | 1 | 2 |
3 | Evgenia Șișkova / Vadim Naumov | Uniunea Sovietică | 4.5 | 3 | 3 |
4 | Radka Kovaříková / René Novotný | Cehoslovacia | 7.0 | 6 | 4 |
5 | Mandy Wötzel / Axel Rauschenbach | Germania | 7.5 | 5 | 5 |
6 | Anuschka Gläser / Stefan Pfengle | Germania | 8.0 | 4 | 6 |
7 | Ines Müller / Ingo Steuer | Germania | 10.5 | 7 | 7 |
8 | Cheryl Peake / Andrew Naylor | Regatul Unit | 13.0 | 10 | 8 |
9 | Katarzyna Głowacka / Krzysztof Korcarz | Polonia | 13.0 | 8 | 9 |
10 | Saskia Bourgeois / Guy Bourgeois | elvețian | 14.5 | 9 | 10 |
11 | Catherine Barker / Michael Aldred | Regatul Unit | 16.5 | 11 | 11 |
12 | Anna Tabacchi / Massimino Salvade | Italia | 18.0 | 12 | 12 |
Rang | Numele de familie | Naţiune | Puncte | Dans obligatoriu 1 |
Dans obligatoriu 2 |
Dans original |
Dans gratuit |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marina Klimova / Serghei Ponomarenko | Uniunea Sovietică | 2.8 | 3 | 3 | 1 | 1 |
2 | Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay | Franţa | 3.8 | 1 | 2 | 2 | 2 |
3 | Maïa Oussova / Alexandre Jouline | Uniunea Sovietică | 5.4 | 2 | 1 | 3 | 3 |
4 | Klára Engi / Attila Tóth | Ungaria | 8.0 | 4 | 4 | 4 | 4 |
5 | Oksana Grishchouk / Yevgeny Platov | Uniunea Sovietică | 10.0 | 5 | 5 | 5 | 5 |
6 | Stefania Calegari / Pasquale Camerlengo | Italia | 12.0 | 6 | 6 | 6 | 6 |
7 | Dominique Yvon / Frédéric Palluel | Franţa | 14.0 | 7 | 7 | 7 | 7 |
8 | Susanna Rahkamo / Petri Kokko | Finlanda | 16.0 | 8 | 8 | 8 | 8 |
9 | Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy | Franţa | 18.0 | 9 | 9 | 9 | 9 |
10 | Kateřina Mrázová / Martin Šimeček | Cehoslovacia | 20.0 | 10 | 10 | 10 | 10 |
11 | Jennifer Goolsbee / Hendryk Schamberger | Germania | 22.4 | 12 | 12 | 11 | 11 |
12 | Monika Mandikova / Oliver Pekar | Cehoslovacia | 23.8 | ||||
13 | Saskia Stahler / Sven Authorsen | Germania | |||||
14 | Regina Woodward / Csaba Szentpéteri | Ungaria | |||||
15 | Diane Gerencser / Bernard Columberg | elvețian | |||||
16 | Ann Hall / Jason Blomfield | Regatul Unit | |||||
17 | Kati Uski / Juha Sasi | Finlanda | |||||
18 | Joanne van Leeuwen / Eerde van Leeuwen | Olanda | |||||
Preț global | Maria Hadjiiska / Hristo Nikolov | Bulgaria |