Sport | Atletism și atletism de interior ( d ) |
---|---|
Organizator (i) | AEA |
Ediții | Al patrulea |
Locuri) | Rotterdam |
Datat | 10 și 11 martie 1973 |
Încercări | 23 |
Site-uri) | Ahoy Rotterdam |
Navigare
1970 • 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1992 • 1994 • 1996 • 1998 • 2000 • 2002 • 2005 • 2007 • 2009 • 2011 • 2013 • 2015 • 2017 • 2019 • 20214 - lea European de Atletism Campionatele de interior a avut loc la 10 și 11 Martie Aprilie anul 1973 , la sala Ahoy din Rotterdam , The Țările de Jos . 23 de evenimente sunt în program (13 bărbați și 10 femei).
Încercări | Aur | Argint | Bronz |
60 m |
Zenon Nowosz ( POL ) 6s 64 |
Manfred Kokot ( RDG ) 6 s 66 |
Raimo Vilén ( END ) 6 s 71 |
400 m |
Luciano Sušanj ( YUG ) 46 s 38 |
Benno Stops ( GDR ) 47 s 31 |
Dariusz Podobas ( POL ) 47s 40 |
800 m |
Francis Gonzalez ( FRA ) 1:49:17 |
Gerhard Stolle ( GDR ) 1 min 49 s 32 |
Jozef Plachý ( TCH ) 1 min 49 s 50 |
1.500 m |
Henryk Szordykowski ( POL ) 3:43:01 |
Herman Mignon ( BEL ) 3 min 43 s 16 |
Klaus-Peter Justus ( RDG ) 3 min 43 s 36 |
3000 m |
Emiel Puttemans ( BEL ) 7 min 44 s 51 |
Willy Polleunis ( BEL ) 7 min 51 s 86 |
Pekka Päivärinta ( END ) 7:52:97 |
60 metri obstacole |
Frank Siebeck ( RDG ) 7 s 71 |
Adam Galant ( POL ) 7s 76 |
Thomas Munkelt ( RDG ) 7s 81 |
Releu 4 × 360 m |
Franța Lucien Sainte-Rose Patrick Salvador Francis Kerbiriou Lionel Malingre 2 min 46 s 00 |
Germania de Vest Falko Geiger Karl Honz Ulrich Reich Hermann Köhler 2:46:42 |
- |
Releu 4 × 720 m |
Germania de Vest Reinhold Soyka Josef Schmid Thomas Wessinghage Paul-Heinz Wellmann 6 min 21 s 58 |
Cehoslovacia Ivan Kovac Józef Samborsky Jozef Plachý Ján Sisovsky 6 min 21 s 60 |
Polonia Krzysztof Linkowski Leslaw Zajac Czeslaw Jursza Henryk Sapko 6 min 26 s 95 |
Săritură mare |
István Major ( HUN ) 2,20 m |
Jiří Palkovský ( TCH ) 2,20 m |
Vassilios Papadimitriou ( GRE ) 2,17 m |
Boltă cu stâlp |
Renato Dionisi ( ITA ) 5,40 m |
Hans-Jürgen Ziegler ( FRG ) 5,35 m |
Jean-Michel Bellot ( FRA ) 5,30 m |
Saritura lunga |
Hans Baumgartner ( FRG ) 7,85 m |
Max Klauss ( RDG ) 7,83 m |
Grzegorz Cybulski ( POL ) 7,81 m |
Salt triplu |
Carol Corbu ( ROU ) 16,80 m |
Michał Joachimowski ( POL ) 16,75 m |
Mihail Bariban ( URS ) 16,38 m |
Aruncarea greutatii |
Jaroslav Brabec ( TCH ) 20,29 m |
Gerd Lochmann ( RDG ) 20,12 m |
Jaromír Vlk ( TCH ) 19,68 m |
Încercări | Aur | Argint | Bronz |
60 m |
Richter annegret ( FRG ) 7 27 s |
Petra Vogt ( GDR ) 7 29 s |
Sylviane Telliez ( FRA ) 7 s 32 |
400 m |
Verona Bernard ( GBR ) 53s 04 |
Waltraud Dietsch ( GDR ) 53 s 35 |
Renate Siebach ( RDG ) 53 s 49 |
800 m |
Stefka Yordanova ( BUL ) 2 min 02 s 65 |
Elfi Rost ( RDG ) 2:02 83 |
Elżbieta Skowrońska ( POL ) 2:02:90 |
1.500 m |
Ellen Tittel ( FRG ) 4 17 min 16 s |
Tonka Petrova ( BUL ) 4 20 min 17 s |
Iris Claus ( GDR ) 4 49 min 21 s |
60 metri obstacole |
Annelie Ehrhardt ( RDG ) 8:02 |
Valeria Bufanu ( ROU ) 8 s 16 |
Teresa Nowak ( POL ) 8 sec. 23 |
Releu 4 × 180 m |
Germania de Vest Christiane Krause Annegret Richter Ingeborg Helten Rita Wilden 1 15 min 21 s |
Austria Brigitte Haest Christa Kepplinger Carmen Mähr Karoline Käfer 1 min 23 s 33 |
- |
Releu 4 × 360 m |
Germania de Vest Dagmar Jost Erika Weinstein Annelie Wilden Gisela Ellenberger 3:10:85 |
Franța Colette Besson Chantal Jouvhomme Chantal Leclerc Nicole Duclos 3 min 11 s 20 |
Polonia Danuta Manowiecka Marta Skrzypinska Krystyna Kacperczyk Danuta Piecyk 3 min 11 s 65 |
Săritură mare |
Yordanka Blagoeva ( BUL ) 1,92 m |
Rita Gildemeister ( GDR ) 1,86m |
Milada Karbanová ( TCH ) 1,86 m |
Saritura lunga |
Diana Yorgova ( BUL ) 6,45 m |
Jarmila Nygrýnová ( TCH ) 6,30 m |
Mirosława Sarna ( POL ) 6,15 m |
Aruncarea greutatii |
Helena Fibingerová ( TCH ) 19,08 m |
Ludwika Chewińska ( POL ) 18,29 m |
Antonina Ivanova ( URS ) 18,25 m |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germania de vest | 6 | 2 | 0 | 8 |
2 | Bulgaria | 3 | 1 | 0 | 4 |
3 | Germania de Est | 2 | 9 | 4 | 15 |
4 | Polonia | 2 | 3 | 7 | 12 |
5 | Cehoslovacia | 2 | 3 | 3 | 8 |
6 | Franţa | 2 | 1 | 2 | 5 |
7 | Belgia | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | România | 1 | 1 | 0 | 2 |
9 | Ungaria | 1 | 0 | 0 | 1 |
Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Regatul Unit | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Iugoslavia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
13 | Austria | 0 | 1 | 0 | 1 |
14 | Finlanda | 0 | 0 | 2 | 2 |
Uniunea Sovietică | 0 | 0 | 2 | 2 | |
16 | Grecia | 0 | 0 | 1 | 1 |