Președinte Armando Perez
Antrenor Guillermo Farré
Cel mai bun atacant Luis Fabián Artime  (es) (94)

Tricouri

Kit braț stâng blackshoulders.png Set corp belgranocba1011h.png Kit braț drept blackshoulders.png Kit scurt.png Kit șosete.png Acasă Kit braț stâng shouldersonwhite.png Set corp belgranocba1011a.png Kit brațul drept shouldersonwhite.png Kit scurt.png Kit șosete.png In afara Kit braț stâng belgranocba1011t.png Set corp belgranocba1011t.png Kit braț drept belgranocba1011t.png Kit scurt.png Kit șosete.png Neutru

Știri

Pentru sezonul curent, a se vedea:
Campionatul Argentinei de Fotbal 2018-2019
0

Club Atlético Belgrano este un club de fotbal argentinian cu sediul în Córdoba și a fondat în 1905 . În prezent, joacă în a doua divizie (Nacional B).

Istorie

CA Belgrano este prima echipă care a trimis River Plate în a doua divizie în 2011 și, în același timp, avansează în Primera División de Argentina (victorie cu 2-0 în prima manșă la Cordoba și 1-1 în retur), care este considerată cea mai întunecată înfrângere din istoria Clubului River Plate. Acest meci a fost cauza mai multor revolte și violențe. Câteva săptămâni mai târziu, Asociația de Fotbal din Argentina decide că play-off-urile retrogradării nu vor mai avea loc pentru a evita alte incidente.

Într - un meci cu Talleres15 aprilie 2017, un tânăr este asasinat fiind aruncat de pe platformă de susținătorii lui Belgrano.

Personalități

Jucători celebri

(vezi și Categoria: Jucătorul Club Atlético Belgrano )

Antrenori

Actualul antrenor al CA Belgrano este Guillermo Farré, fost jucător și căpitan al echipei din 2007 până în 2017. El a fost cel care a înscris în retur împotriva lui River Plate pentru a avansa în prima divizie în 2011, unde au marcat. Egalat cu marca de 1-1 (3-1 cumulativ).