Localizarea cluburilor
Geolocalizare pe hartă: Lumea
Harta localizării lumii (180 echirectangulare) .svg Localizator de oraș 5.svg Brazilia Localizator de oraș 5.svg Franţa

Rivalitatea dintre Brazilia și Franța în fotbal înseamnă întâlniri de fotbal în cazul în care au concurat la echipa brazilian și echipa Franței .

Finala Jocurilor Olimpice din 1984 nu este inclusă în acest raport, deoarece este un meci pentru selecțiile olimpice și nu pentru selecțiile A.

Poveste

Prima întâlnire între cele două echipe are loc pe 1 st august 1930pe stadionul Chavez din Rio de Janeiro. Acest meci este recunoscut de Confederația braziliană de fotbal (CBD), dar nu de Federația franceză de fotbal (FFF). Prin urmare, toți jucătorii brazilieni din această întâlnire au o selecție care nu este cazul francezilor. Franța și Brazilia s-au luptat cu dueluri memorabile. În 1958 , pentru prima lor confruntare oficială, Brazilia a eliminat Franța în semifinala Cupei Mondiale cu un scor de 5-2, grație unui hat-trick al tânărului Pelé . Acesta este ultimul meci oficial câștigat de Seleção împotriva Blues-ului . În 1986, francezii i-au eliminat pe brazilieni în sferturile de finală ale Cupei Mondiale , la penalty-uri, după un meci de neuitat . În 1998 , cele două echipe s-au întâlnit în finala de la Saint-Denis , pe care francezii au câștigat-o cu o mare marjă (3-0), grație unei duble a lui Zinédine Zidane . În 2006 , Blues- ul aceluiași Zidane, elimină campionii mondiali brazilieni în sferturile de finală (1-0) și vor finaliza competiția ca finalist pentru a doua oară în istoria lor. Înfebruarie 2011, Franța a învins din nou Brazilia într-un meci amical acasă cu 1-0. ÎnIunie 2013, Francezii a pierdut în Brazilia lui Neymar într - un meci amical în Porto Alegre cu un scor de 3-0. Înmartie 2015, Brazilia aceluiași Neymar (care va înscrie golul 1-2) câștigă meciul cu scorul de 1-3 în Saint-Denis .

Lista confruntărilor

Confruntări Franța-Brazilia
Datat Loc Meci Scor Concurență
1 1 st luna august anul 1930 Rio de Janeiro Brazilia Brazilia - Franța 3-2 Meci amical nerecunoscut de FFF
2 24 iunie 1958 Stockholm Suedia Brazilia - Franța 5-2 Cupa Mondială din 1958 (semifinală)
8 26 august 1992 Paris Franța Franța - Brazilia 0-2 Joc prietenos
9 3 iunie 1997 Lyon Franța Franța - Brazilia 1-1 Turneul Franței (meci amical)
10 12 iulie 1998 Saint-Denis Franța Franța - Brazilia 3-0 Cupa Mondială 1998 (finală)
11 7 iunie 2001 Suwon Coreea de Sud Franța - Brazilia 2-1 Cupa Confederațiilor din 2001 (semifinală)
12 20 mai 2004 Saint-Denis Franța Franța - Brazilia 0-0 Centenarul FIFA (meci amical)
13 1 st luna iulie anul 2006 Frankfurt Germania Franța - Brazilia 1-0 Cupa Mondială 2006 (sferturi de finală)
14 9 februarie 2011 Saint-Denis Franța Franța - Brazilia 1-0 Joc prietenos
15 9 iunie 2013 Porto Alegre Brazilia Brazilia - Franța 3-0 Joc prietenos
16 26 martie 2015 Saint-Denis Franța Franța - Brazilia 1-3 Joc prietenos