Sport | Atletism |
---|---|
Organizator (i) | FISU |
Ediții | Al 9- lea |
Locuri) | Sofia |
Datat | 22 la27 iulie 1977 |
Site-uri) | Stadionul Național Vassil-Levski |
Navigare
Testele de atletism ale Universiadei de vară 1977 au avut loc la Sofia, în Bulgaria .
Test | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m |
Silvio Leonard 10s 08 |
Petar Petrov 10 s 19 |
Osvaldo Lara 10 s 31 |
|||
200 m |
Clancy Edwards 20 de ani 46 |
Silvio Leonard 20 de ani 64 |
William Snoddy 21 s 17 |
|||
400 m |
Fons Brijdenbach 45s 18 |
Willie Smith 45s 34 |
Ryszard Podlas 45s 36 |
|||
800 m |
Alberto Juantorena 1 min 43 s 44 |
Milovan Savić 1 min 45 s 6 |
José Marajo 1 min 45 s 89 |
|||
1.500 m |
Jozef Plachý 3 min 40 s 2 |
Mike Kearns 3 min 40 s 9 |
Abderrahmane Morceli 3 min 41 s 0 |
|||
5.000 m |
Enn Sellik 13:44 6 |
Jerzy Kowol 13:45 s 1 |
Leonid Moseyev 13:45 6 |
|||
10.000 m |
Leonid Moseyev 29 min 12 s 0 |
Franco Fava 29 min 12 sec 7 |
Ilie Floroiu 29 min 13 s 4 |
|||
110 m obstacole |
Alejandro Casañas 13 s 21 |
Jan Pusty 13 53 |
Vyacheslav Kulebyakin 13s 55 |
|||
400 m obstacole |
Tom Andrews 49s 52 |
Klaus Schönberger 49 s 55 |
Rolf Ziegler 49s 72 |
|||
3000 m steeplechase |
Michael Karst 8 min 25 s 9 |
Paul Copu 8 min 28 s 8 |
Ron Addison 8:29:04 |
|||
4 × 100 m |
Uniunea Sovietică Nikolay Kolesnikov Aleksandr Aksinin Juris Silovs Vladimir Ignatenko 38s 75 |
Italia Stefano Curini Stefano Rasori Pietro Farina Luciano Caravani 39 s 15 |
Statele Unite ale Americii William Snoddy Mike Kee Clancy Edwards Harvey Privire 39 s 17 |
|||
4 × 400 m |
Statele Unite ale Americii Evis Jennings Willie Smith Tim Dale Tom Andrews 3 min 1 sec 20 |
Polonia Piotr Pietrzyk Henryk Galant Cezary Lapinski Ryszard Podlas 3 1 min 52 s |
Germania de Vest 3:06 |
|||
Săritură mare |
Jacek Wszoła 2,22 m |
Paul Poaniewa 2,19 m |
Aleksandr Grigoryev 2,19 m |
|||
Boltă cu stâlp |
Władysław Kozakiewicz 5,55 m |
Tadeusz Ślusarski 5,50 m |
Vladimir Trofimenko 5,50 m |
|||
Saritura lunga |
Nenad Stekić 7,97 m |
Grzegorz Cybulski 7,95 m |
David Giralt 7,92 m |
|||
Salt triplu |
Anatoly Piskulin 17,30 m |
Ron Ficat 16,96 m |
Willie Banks 16,94 m |
|||
Aruncarea greutatii |
Valcho Stoev 19,55 m |
Nikolai Khristov 19,44 m |
Wolfgang Warnemünde 18,94 m |
|||
Aruncare de disc |
Nikolay Vikhor 64,14 m |
Vladimir Rayev 62,42 m |
Wolfgang Warnemünde 61,98 m |
|||
Aruncare cu ciocanul |
Emanuil Dyulgerov 73,50 m |
Yuriy Sedykh 72,42 m |
Aleksandr Kozlov 72,40 m |
|||
Aruncare cu javelină |
Vasiliy Yershov 81,60 m |
David Ottley 81,14m |
Valentin Dzhonev 79,76 m |
|||
Decatlon |
Sepp Zeilbauer 8.097 puncte |
Valeriy Kachanov 7 958 puncte |
Rumen Petrov 7 949 pct |
|||
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Cel mai înalt an de performanță mondial ( lider mondial ) • WJR record Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial ) |
Test | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m |
Lyudmila Storozhkova 11 s 21 |
Andrea Lynch 11s 22 |
Silvia Chivas 11 s 23 |
|||
200 m |
Silvia Chivás 23s 08 |
Marina Sidorova 23s 09 |
Andrea Lynch 23s 23 |
|||
400 m |
Rosalyn Bryant 52s 10 |
Natalya Sokolova 52s 15 |
Beatriz Castillo 52s 95 |
|||
800 m |
Totka Petrova 1:57 6 |
Tatyana Kazankina 1 min 58 s 6 |
Svetla Koleva 1:58 9 |
|||
1.500 m |
Totka Petrova 4 min 05 s 7 |
Natalia MARASESCU 4 min 05 s 8 |
Maricica puică 4 min 06 s 4 |
|||
100 m obstacole |
Grażyna Rabsztyn 12s 86 |
Tatyana Anisimova 13s 03 |
Natalya Lebedeva 13 ani 05 |
|||
4 × 100 m |
Uniunea Sovietică ... ... ... ... 43 s 16 |
Bulgaria ... ... ... ... 44 s 30 |
Polonia Bogusława Kaniecka Helena Fliśnik Ewa Witkowska Ewa Długołęcka 44 s 79 |
|||
Săritură mare |
Sara Simeoni 1,92 m |
Debbie Brill 1,90 m |
Tatyana Boyko 1,86 m |
|||
Saritura lunga |
Jacqueline Curtet 6,38 m |
Jarmila Nygrýnová 6,35 m |
Jodi Anderson 6,35 m |
|||
Aruncarea greutatii |
Elena Stoyanova 19,98 m |
Nina Isayeva 19,56 m |
Helma Knorscheidt 19,29 m |
|||
Aruncare de disc |
Maria Vergova 66,34 m |
Svetlana Melnikova 61,78 m |
Radostina Bakhchevanova 61,08 m |
|||
Aruncare cu javelină |
Nadezhda Yakubovich 61,42 m |
Ivanka Vancheva 61,12 m |
Aranka Vágási 61,12 m |
|||
Pentatlon |
Valentina Dimitrova 4.630 puncte |
Jane Frederick 4.625 puncte |
Yekaterina Smirnova 4.521 puncte |
|||
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Cel mai înalt an de performanță mondial ( lider mondial ) • WJR record Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial ) |
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Uniunea Sovietică | 9 | 9 | 8 | 26 |
2 | Bulgaria | 7 | 4 | 4 | 15 |
3 | Statele Unite | 4 | 3 | 5 | 12 |
4 | Cuba | 4 | 1 | 4 | 9 |
5 | Polonia | 3 | 5 | 2 | 10 |
6 | Italia | 1 | 2 | 0 | 3 |
7 | Franţa | 1 | 1 | 1 | 3 |
8 | Cehoslovacia | 1 | 1 | 0 | 2 |
8 | Iugoslavia | 1 | 1 | 0 | 2 |
10 | Germania de vest | 1 | 0 | 2 | 3 |
11 | Austria | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Belgia | 1 | 0 | 0 | 1 |
13 | Regatul Unit | 0 | 3 | 1 | 4 |
14 | România | 0 | 2 | 2 | 4 |
15 | Germania de Est | 0 | 1 | 3 | 4 |
16 | Canada | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Algeria | 0 | 0 | 1 | 1 |
17 | Ungaria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 34 | 34 | 34 | 102 |